Spad

Spad https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/322847/mid_spad-f2I-322847.png 4 1553 333

Spad série

Je po válkách, které nikdo nevyhrál. V sutinách Prahy přežívá pár desítek tisíc lidí a snaží se ze všech sil uchovat něco jako civilizaci. Jenže zbytek světa nemá o civilizaci zájem. Zbytek světa chce za každou cenu přežít, a to zpravidla na úkor někoho jiného. A tak lidský život nemá moc velkou hodnotu – možná několika masových konzerv nebo pilulek proti ozáření. A čím dál od někdejšího hlavního města, tím divočejší poměry panují. Skupina válečných veteránů musí Prahu opustit. Čeká je cesta územím, kde se každou chvíli mění vláda podle toho, kdo má v jaké přestřelce navrch, kdo tam zrovna přitáhne a má víc chlapů nebo střeliva. Musí totiž splatit jeden dluh. Čestný dluh z časů, kdy takové věci měly ještě hodnotu. Vítejte v roce 2050 v nejponuřejším románu Františka Kotlety.... celý text

Peter73
13.05.2022 5 z 5

Malá utla kniha, pýtam sa prečo som ju prehliadal ? Dobry napísaný postapo román. Dej je svižný, rýchlo odsýpa, kniha sa úžasne číta. Autor napísal jednoduchý príbeh, ale štýl písania je akčný ako film. Na pozadí deja je popísané správanie ľudí po jadrovom výbuchu a po vojne. Na dnešnú dobu autor niektoré veci dobre vystihol. Kniha ma bavila. Kotleta palec hore za túto knižku.

Mudry
03.05.2022 5 z 5

Ufff... Tak jen doufám, že pan Kotleta nemá doma tu skleněnou kouli.

Peter534
06.04.2022

Som starý sci-fi fanúšik a doteraz som pochyboval o možnosti cestovania v čase.
Teraz som si znova vypočul začiatok 2. kapitoly Spadu a už si nie som taký istý.....Buď je autor lepší extrapolátor budúcnosti ako 99,8 % politikov a odborníkov, alebo má výkonnú krištáľovú guľu (na stole), alebo to vie s časom !
Jeho predpoveď je fakt neuveriteľná, klobúk dole. Kniha samotná je lepšia než som čakal, kvalita stúpa každou knihou. Nie je to síce úplne Kulhánek (a ani nechce), ale odkedy ten odišiel do ilegality, nemá JK lepšieho nástupcu. A dobrým znakom je aj to, že neskončil trilógiu druhým dielom !!!! :-)
Odporúčam, hneď po liste Lukjanenkovi to najlepšie, čo som od FK čítal.
PS. to, že autor napísal aj tretiu knihu trilógie nepovažujem za spoiler.

KarolínaK.
29.03.2022 5 z 5

(SPOILER) Dávno, dávno jsem četla Příliš dlouhou swingers party a pak mi dlouho ruka na Kotletu nepadla. Po začátku války na Ukrajině se ale na Twitteru několikrát citovala pasáž z této knížky, tak jsem po ní sáhla, ať jsem v obraze. A super... Stránky utíkaly strašným tempem, stále nějaká akce, nebyl čas si odpočinout. Snad jen když si hlavní hrdina ukořistí chvilku pro sebe a svůj doutník, mohla jsem i já po jeho vzoru vyjít ven "na vzduch" a v tichém rozjímání doufat, že část, která následuje za útokem na Ukrajinu, zůstane na poli fikce.

Turante
22.03.2022 4 z 5

Četlo se to moc dobře, ale začala jsem pár dní po ruské invazi na Ukrajinu a vůbec mi nebylo z toho dobře. Tak snad neměl autor vizi, která se splní. Jinak můžu jen doporučit, miluju postapo :D

lazarus
14.03.2022 4 z 5

Po čertech zábavná roadmovie v Kulhánkovic stylu. Vím, není to moc dobrý příměr, ale on prostě podobný brakový styl tady u nás odstartoval a podobné záležitosti mě prostě nedá s ním neporovnávat. Spad je parádně vyvážený mix akce, vtípků, hlášek a děje samotného. Pro mě velice příjemné, nečekané překvápko. Podle recenzí jsem čekal něco ve stylu Kopřivovic Asfaltu. Nuže, toto je lepší, inteligentnější, zábavnější, příjemnější ku čtení. Takže s chutí se pustím do pokračování. Mimochodem, ta predikce dnešní katastrofální situace je velice povedená.

markinho962
11.03.2022 1 z 5

Prostě jsem se nemohl začíst, všechno jako by už tu prostě bylo v jiných autorových knihách....

karol.cadex
09.03.2022 5 z 5

Člověk se přizpůsobí čemukoli, to neni žádná novinka. Když jsem dva týdny zpět v pět ráno při kojení četla na idnesu o invazi Ruska na Ukrajinu, fakt mě to zasáhlo. Totální šok. A v hlavě milion paranoidních představ. Ale kdo říká, že to nemůže být realita? Kotleta určitě ne. Kotleta tě totiž vymáchá v daleko horších sr.čkách a navrch pomaže hnojem.
Oproti jeho upířím nářezům je tohle strašně dospělý. Žádnej brak, jak se autor rád prezentuje. Inteligentní humor, spousta popkulturních odkazů, technikálie a do toho prostě krize jako kráva. Okolo úplně mrdlý lidi a Plukovník stále zachovává dekorum.
Víru v lidi jsem ztratila už dávno. Jestli se vážně můžeme dočkat něčeho takovýho, to potěš Bůh. Doufám, že si mě pak vezme do skupinky nějakej Plukovník, klidně mu tam taky budu vrhat nože a pilotovat vrtulníky.

Elischka
01.03.2022 5 z 5

(SPOILER) Dost nadčasové

Peggy2711
27.02.2022 3 z 5

Chvíli mi trvalo se začíst, přišlo mi to příliš věcné, bez emocí. Ale pak se četlo dobře. Tento žánr vůbec nečtu, takže nelze srovnávat, ale bavil mě humor hlavního hrdiny a nakonec i zápletka. Další díl si nechám ale na jindy, přišlo mi to takové pořád dokola.

puczmeloun
16.02.2022 3 z 5

Taková jednohubka. Kdyby to byl film, asi bych řekl jasná popcornovka. Sám autor to hezky shrnuje v doslovu: "Jsem spisovatel brakové literatury. Pokud bych náhodou v budoucnu jevil sklony k nějaké politické propagandě, prosím, zastřelte mě." Přesto musím říct, že kulisy, které pro autora nejsou tak důležité, mě hodně bavily. Stejně jako tematické začátky kapitol. Samotný příběh je pak ve své podstatě jen "road trip s několika problémy", který ale řádně pobaví. Nic víc, nic míň :)

Ivushaak
15.02.2022 4 z 5

Fajn počtení, s hromadou sarkazmu a vtípků, už se těším jak se vrhnu na další díl.

6857
12.01.2022

super oddechovka, trochu připomíná Kulhánka, jak ve stylu vyprávění, tak množstvím mrtvol.

ŠTĚPÍNO
02.01.2022 5 z 5

Naprosto skvělí, vtipný, akční. Můžu jen doporučit.

Schary
13.12.2021 4 z 5

Kniha se četla dobře, je to taková postapokalyptická jednohubka.

MoireDeTardis
21.11.2021 4 z 5

Ze začátku mi trvalo, než jsem se začetla a začala jsem reálně dávat i pozor na to, co čtu. Styl mě nejdřív celkem rozptyloval, strašně mě vytáčelo přílišný spisovný vyjadřování postav. Pak taky moc nedávám ty citoslovce a popisy zvuků... Ale jinak to vlastně bylo fakt dobrý :D Jakmile vypadli z Prahy, bylo to daleko zajímavější, děj víc odsýpal a bylo to takový bližší. Crash je cute, plukovník Michálek je borec, Alice drsňačka, Michal šikula a Ryan čunisko :D
Když jsem Spad dočetla, přišlo mi, že by to vlastně ani nemusela být série, že je to vcelku ukončený a kdyby náhodou další díly nevyšly, tak by čtenář asi ani tolik nezaplakal. Ale jak jsem zjistila, že další díly jsou, byla jsem moc ráda a hned se na ně vrhla (samozřejmě i proto, abych si zase nemusela zvykat na ten styl znovu později :D)

TessieB
11.11.2021 3 z 5

Četlo se to dobře, ale moc mě to nebralo, nepřišla jsem tomu na chuť. Sérii asi na 90 % nechám nedočtenou...

sony09
29.10.2021 5 z 5

kniha se četla velice dobře a nenudila v žádné části i když se dal děj místama předvídat.

renefer
12.10.2021 5 z 5

Post-apo z Česka, moc se mi to líbilo. Hlavní hrdina je správný frajer, který kouří doutníky jeden za druhým, nenechá si nic líbit a má srdce na pravém místě. Určitě tomu pomohlo i to, že jsem poslouchala jako audioknihu načtenou Borkem Kapitančikem a marná sláva, jeho hlas je jako stvořený pro Kotletu.

Maud22
28.08.2021 5 z 5

Z Prahy do Brna přes Šumavu. Ale ne po D1, leč přes Pustinu, a ačkoliv mám o D1 své mínění, přece jen bych jí dala i přes to za....é zúžení u Humpolce přednost. Putovat územím po jaderné katastrofě, kde se každý snaží přežít, kde lidé ztrácejí své lidství a potravou je jakékoli maso, není žádný med. Přepravovaný náklad občas změní majitele a poutníci se z pronásledovaných častou stanou pronásledovateli. Každá postava tu má své místo. Mám ráda starší ostřílené hrdiny (zvlášť, když zapomenou břitvu a tím pádem mají vousy), kteří si nepotrpí na vychvalování svých hrdinských činů, takže plukovník je pro mě top. A nad Brnem zavlála červeno-bílá vlajka s modrým klínem! :-)