Spad

Spad https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/322847/mid_spad-f2I-322847.png 4 1551 333

Spad série

Je po válkách, které nikdo nevyhrál. V sutinách Prahy přežívá pár desítek tisíc lidí a snaží se ze všech sil uchovat něco jako civilizaci. Jenže zbytek světa nemá o civilizaci zájem. Zbytek světa chce za každou cenu přežít, a to zpravidla na úkor někoho jiného. A tak lidský život nemá moc velkou hodnotu – možná několika masových konzerv nebo pilulek proti ozáření. A čím dál od někdejšího hlavního města, tím divočejší poměry panují. Skupina válečných veteránů musí Prahu opustit. Čeká je cesta územím, kde se každou chvíli mění vláda podle toho, kdo má v jaké přestřelce navrch, kdo tam zrovna přitáhne a má víc chlapů nebo střeliva. Musí totiž splatit jeden dluh. Čestný dluh z časů, kdy takové věci měly ještě hodnotu. Vítejte v roce 2050 v nejponuřejším románu Františka Kotlety.... celý text

sgjoli
22.01.2023 4 z 5

Knihu SPAD jsem kdysi zkoušela číst v tištěné podobě, ale nějak jsem se do toho tehdá nemohla začíst. A tak jsem zkusila audioknihu. A byla to vynikající volba, protože tuhle audioknihu jsem si fakt užila.
Příběh má neuvěřitelný spád, pořád se něco dělo. Navíc narátor Borek Kapitančik tomu svým hlasovým projevem dal neuvěřitelný šmrnc, poslouchalo se to samo. Ani jednou jsem neměla pocit, že se nudím. Je to akční, pořád se to posouvá dopředu, ten jazyk mi v tom mluveném projevu připadal velmi srozumitelný a příhodný vzhledem k obsahu a žánru.
Hodně se mi líbilo, že je děj zasazený do českého prostředí a že i český autor dokáže přijít s napínavým postapo příběhem, který působí tak děsně moc realisticky. A o to děsivěji v kontextu toho, co se děje na Ukrajině. N2jak jsem měla pocit, že tam slyším jakési paralely a podobnosti, až mne z toho mrazilo. A přitom se ta dějová linka odehrává v relativně blízké budoucnosti. Nějak mi to tím obsahem přišlo aktuální.
Určitě budu pokračovat i v dalších dílech a zůstanu v tomto případě věrná audioknihám. Tento první díl na mne udělal nakonec dojem. 4 hvězdy jsou na místě, ještě si držím rezervu pro další díly.

J.P.S.
16.01.2023 5 z 5

Druhá knížka, kterou jsem si od pana Kotlety přečetl. A musím říct, že autor si u mě po nemastném-neslaném Undergroundu dost vylepšil reputaci!

Znáte-li slavnou PC hru "Fallout", tak román "Spad" je nejen jejím českým překladem, ale především přenesením post-apokaliptického prostředí do oblasti České republiky v nedaleké budoucnosti. Dostáváme popis světa zničeného jadernou válkou, kde lidé doslova živoří a bojuji o přežití. Kontakt s okolním světem téměř zanikl, jediné spojení je skrz říční dopravu do Hamburku či k osadám na jihu. Zato cesta z Prahy do Brna znamená projít přes pustinu plnou nebezpečí, a hlavně se nesmíte dostat příliš na jih k území bývalého Rakouska, které je zamořeno radiací.... Jen ti, kterým je okolo padesáti, si ještě pamatují dobu, kdy každá domácnost měla doma elektřinu a tekoucí vodu a kdy ještě existoval internet. Tuto krásnou dobu však odvál prach několika navazujících válek, v nichž došlo i na jaderné zbraně...

O tom, co stálo za vypuknutím jaderné války, která převrátila svět naruby, se dozvídáme z krátkých fiktivních novinových článků v úvodu každé kapitoly. A je dost mrazivé, že událost, která dle románu odstartovala jadernou válku, byla ruská agrese na Ukrajinu, jež ztroskotala na hrdinném obraně ukrajinského národa a vyústila ve fiasko Rusů při snaze dobýt Kyjev....ne, to prosím opravdu není popis reálných událostí z roku 2022, ale popis románové fikce, kterou autor vymyslel již v roce 2016. Tak jen doufejme, že ve všem ostatním se autor mýlil a že se nikdy nedočkáme časů, v nichž se odehrává děj tohoto románu. Protože já určitě nejsem takový frajer jako plukovník Michálek a jeho parta :))

Dejf_ano
04.01.2023 5 z 5

Výborná kniha a dnešní optikou je rok vydání 2016 těžko uvěřitelný :)

Deimos
21.12.2022 5 z 5

Když jsem si s Františkem povídal, psal se duben 2022 a "boje o Kyjev trvají už dva měsíce" a já si neodpustil dotaz, zda se ho v poslední době lidé neptají, jestli náhodou nemá nějaké schopnosti předvídat. Odpověď byla kladná, tedy na ten první dotaz. Na ten druhý odpovídá v doslovu knihy, kdy razantně uvádí, že se jedná o fikci.

Světe div se, kniha Spad má k realitě (i té potenciální budoucí), zatraceně blízko. Myslím, že to spíš svědčí o autorově inteligenci, přehledu a přípravě, ze které usuzujeme, že má Kotleta nějakou nadpřirozenou schopnost. Ale nechme věřící věřit.

Přes velká očekávání jsem se trochu pomaleji dostával do děje/příběhu/světa a uběhlo dobrých sto stránek, než jsem si řekl "super, tohle mě vážně bude bavit". Přisuzuji to tomu, že jeho pozdější díla a světy mají hodně co nabídnout a knihy (série) jsou kvalitativně hodně vyrovnané (u mě zatím vede Hustej nářez). Jakmile jsem se dostal za polovinu knihy, byl jsem opět pohlcen. Skvěle napsáno, vymyšleno, rozehráno. Oblíbil jsem si hlavní postavu i postavy vedlejší. Brno a Japončíci - já jsem si ty scény představoval na velkém plátně. Spad dostál své pověsti, že se jedná o nejlepší knihu. (93%)

MajklN.
21.12.2022 3 z 5

Velmi povedené a napínavé post - apo, dobře se čte a má to i dost dobré vtipné momentky a hlášky. Nejvíce se mi líbilo, že tu je více hlavních hrdinů a každému se tedy může líbit někdo jiný. Fajn se to čte a těším se na další takové jeho knihy.

Ajinka126
16.12.2022 2 z 5

Téma samotné mě stále láká i přes to, že post-apo je v každé druhé sci-fi knize.

Bohužel ve Spadu není svět moc dobře vybudován. Kompletně chybí jakákoliv atmosféra z něj. Prostě si vemeš pilulky proti radiaci a jdeš. Takový zjednodušený dojem to ve mě vyvolalo.

Dalším problémem hlavní postava. Absolutně nezajímavá. Bez morálních hodnot. Jasně, jasně. Je to svět vybudovaný na hnusech (opět, jak jinak, protože to tu ještě nebylo), nemorálnosti, ženských sexuálních otrokyních (a nikomu to nepřijde k zamyšlení - plochost a prostoduchost postav).

Samotná "politická zápleta" nebo mocenské rozdělení je dobré. Závěr působí příjemně a je z něj cítit takové to "jo! takhle se to dělá.".

Nicméně jsem velmi zklamaná, že to Kotleta nedotáhne dál a neposune se pryč od té brutality. Nic proti tomu, pokud to je dobré pro vývoj postav nebo příběhu. Ale popisovat ji jen, aby tam byla, protože "tak to v tom světě je", je pro mě málo.

Paja11.11
07.11.2022 5 z 5

Kniha mě příjemně překvapila. Byla čtivá a hlavní hrdina mi velmi sedl.
Příběh byl velice zajímavý a napsaný tak, že jsem hltala každou stranu.
Není co vytknout.

Ládja
02.10.2022 2 z 5

Taková těžce nenáročná Kulhánkovina-hodně méně zdařilá...

klikas
02.09.2022 3 z 5

Po dlouhé době český autor. Trafikový papírák, který funguje. Vybaven špetkou nadhledu a prost zbytečného hnidopišství, zažil jsem slušnou jízdu s vtipným doslovem.
Přistihl jsem se, že dávám bacha, aby mne nikdo s knihou neviděl. Jo, až tak...

čuřil
22.08.2022 3 z 5

Byla to taková akční čtivá kniha. Plno akce, přestřelek... Ale zase v této době, kdy je válka za "kopcem", no. Nicméně jako dobrá svižná kniha se to dá. Určitě zkusím posléze další z řady série.

Samohyb
14.08.2022 1 z 5

Musím říct, že horší knihu už jsem dlouho před sebou neměl. Nebýt těch vymyšlených článků a určité návaznosti na dnešní dobu, asi bych se k tomu nepřiblížil, natož ji dočetl. Takhle, poslouchal jsem ji v autě cestou do a z práce. Jinak bych ji asi nedokončil. Příběh je naprosto zmatený, pinká se z jedné strany na druhou, postrkován jen hloupými rozhodnutími postav a náhodnými situacemi, které nevyvede z míry nic. Postavy mě prakticky nezajímaly. Zobrazení postjaderne společnosti je absolutně mimo a neuvěřitelné. Odklon od hodnot je jasný, důležité je přežít. Ale tady se každý chová navíc hloupě a nereálně. Cestování krajinou je víc než nevyužité, je naprosto odbyté. A vlastně jsem si během celé knihy ani nevšiml, že by se tam objevil nějaký mutant nebo člověk poznamenaný ozářením... Je to vlastně jen nechutnější kovbojka, kde se všichni snaží být drsní jak hajzlpapír z třetí cenové, krev cáká jak čtrnáctiletý panic, ale hrozně to skřípe. Fascinující fakt je, že všichni si stěžují, jak všechno dochází, ale všeho je pořád dost a vším se pořád neuvěřitelně plýtvá, včetně lidí. Jediný důvod, proč jsem přistoupil k dalšímu dílu je ta vsuvka s Brnem a přece jen hlavní postava hrdiny z Istanbulu je ke konci rozumněji napsaná. Poznámka k audioverzi. Kapitančika si pamatuju, když ještě v brněnském éteru řval Rádio Brno devadesát pět sedum... Ale za těch 30 let mu hlas docela zajímavě vyschl. Jeho některé kreace byly pekelné. Výkřiky, upištěné změny hlasu, naprosto neočekávaná intonace... Přesto k plukovníkovi Michálkovi sedí.

Áža707
09.08.2022 4 z 5

Další rereading Františka Kotlety, akorát u této série nevím, jak končí. Chyběl mi dočíst poslední díl, ale protože už je to určitá doba, kdy jsem tento příběh četla naposledy, tak jsem se rozhodla, že si dám rereading a to v v podobě audioknih.

Osobně musím přiznat, že hlas pana Borka Kapitančika mi seděl více než Richarda Fialy, který namluvil Bratrstvo krve. Jak uvádí jeden komentář na databázi knih: je tak správně drsný a s tím naprosto souhlasím!

Jako asi většině čtenářů, kteří četli knihu v roce 2022, mi šel mráz po zádech při zmínkách Rusko-Ukrajinské války.

Svět je po válce a my se ocitáme v postapokalyptické České republice, která rozhodně není to na co jsme zvyklí a z mnoho dříve úspěšných lidí se stali nuly a z nikoho se stal někdo. Plukovník se svou skupinou veteránů musí splnit jeden slib a tím splatit svůj dávný dluh.

Děj ubíhal velmi rychle, až jsem se najednou divila, že jsem na konci knihy. Musím říct, že snad formou audioknihy mi příběh ubíhal ještě rychleji než když jsem knihu kdysi četla. Opět na čtenáře čeká boj a akce, akorát v této knize se nebojuje proti mimozemšťanům, ale jiným lidem a dalším kreaturám, které stvořila válka. Rozhodně si myslím, že nudou trpět nebudete! Autor si pro nás připravil i pár velmi povedených zvratů, takže budete lehce překvapení.

Rozhodně nesmím opomenout, že jsem si náramně užívala vybraný jazyk a skvělé hlášky u kterých jsem se občas rozesmála nahlas. Stejně jako u bratrstva autor se výživá v mistrných urážkách.

/„Hans? Was ist lost?“ ozval se od ohniště otrávený hlas.
„Alles ist in Ordnung, meine Liebe,“ odpověděl jsem mu a zastřelil ho./

V prvním díle jsem si velmi oblíbila Plukovníka a jeho smysl pro humor, který nebyl vždy dobře chápán. Jeho pravá ruka Alice je taky perfektní a její špičkování si taky oblíbíte.

Pro mě rozhodně skvělé, vtipné a odpočinkové a rozhodně se těším, až se pustím do dalšího dílu. Mohu opět jen a jen doporučit, protože tohle je doopravdy jízda! Znovu upozorňuji, že styl psaní nemusí sednout všem, ale mě vyhovuje a krásně u téhle knihy zrelaxuji a zasměji se.

⭐ 4/5

zbuy
05.08.2022 5 z 5

Nejlepší Kotletovska série, postapo plné radioaktivity, špíny, krve a násilí.

Andrea864
30.07.2022 4 z 5

Poutavý příběh. Je až neskutečné, jak novinové články v knize připomínají ty dnešní. Velmi čtivé, bavila jsem se.

tomas3272
25.07.2022 4 z 5

První kniha, kterou jsem od autera četl. Má to takovou brakovou notu, ale musím se přiznat, že mě to bavilo.

Sitth
18.07.2022 3 z 5

Když čtete Spad v době vpádu Ruska na Ukrajinu, tak teda musím říct, že mi mráz lezl po zádech, jak ty novinové články seděly na dnešní události jak prdel na hrnec.
Já celkově nemusím českou scénu zastoupenou Kotletou a spol a jejich Smash styl -já tomu tak říkám... Ale tohle, tohle mě bavilo. Nebylo to přitažené za vlasy, chyběly krutohusté hlášky, které obvykle autor dává do každého odstavce snad povinně a proto jsem si to užil. Těším se na další díl. Dávám 4/6

Krizovakri
14.06.2022 1 z 5

Po hodne dlouhe dobe se mi stalo, ze ac jsem moc chtela, knihu jsem nedocetla. Chybelo mi asi 20 stran, kdyz jsem zjistila, ze me vlastne vubec nezajima, jak dej dopadne, kdo prezije a jake bude vyvrcholeni. Popis zaveru by byl asi dobry tak pro filmove zpracovani typu mission imposible, kde jsou hrdinove tak trochu nesmrtelni a 50 chlapu proti nim nemaji sanci. Nejdriv me velmi znepokojil autoruv vestecky um, ze valka zacala napadenim Ukrajiny Ruskem. Uz tehdy jsem si rikala, jestli je dobry cas ke cteni teto knihy. Nicmene popis budoucnosti sveta po 3. Svetove mi prisel znacne nerealny a tim padem me tolik neznervoznoval. Pro chlapy mozna zajimave ctivo, ale pro me nudny dej, ve kterem parta zachranuje divku, vlastne ani nevidim uplne duvod proc, pri teto zachrane misi neustale strili a bojuji proti presile, avsak jako zazrakem vsichni preziji a jeste na tom vydelaji. Zadne napeti, zadna gradace, zadny moment prekvapeni. Tato kniha me vubec nevtahla a neudrzela moji pozornost.

Radiq
12.06.2022 5 z 5

Knihu samotnou jsem nečetl, ale poslechl jsem si audioknihu, kterou skvěle interpretoval Borek Kapitančik - jeho hlas se ke knize parádně hodí, je tak správně drsný - a někdy i povedeně mění hlasy jednotlivých postav. Dokonce bych řekl, že ten jeho přednes tu kvalitu knihy ještě více vyšperkoval a fakt jsem si ji v jeho společnosti užil.

A z toho je jasné, že budu chválit. Co mě zaskočilo úplně nejdřív, tak že Kotleta asi umí předvídat budoucnost, ne? Podle těch rozhlasových zpráv o válce na Ukrajině s Ruskem a chování ostatních států. A pak je tu ten postnukleárně apokalyptický zbytek, který mi často silně připomíná hru Fallout. A samozřejmě něco jako komando armádních specialistů, což zní trochu jako klišé. Ale zjistil jsem o sobě, že právě takové klišé mám rád. Nehrajeme si tu na city a jede se v brutální a nemilosrdné řežbě ve světě plném násilí, fanatiků, zlodějů, vrahů a kanibalů a samozřejmě i individuí trpícími nemocí z ozáření. Je pravda, že celé to na mě působilo trochu jak óda na Ramba, akorát takového, který se narodil v české kotlině a přesto se snaží působit americky. V kontrastu s tím se zde objevují typicky česká jména hrdinů a k tomu se připlete nějaký ten Voloďa nebo Gřegoř, no prostě sousední státy. Ale to mi taky neva. Hlavně se tu cedí hromady hlášek... i když někdy trochu na sílu.
V podstatě až do poslední kapitoly jsem děj hltal a hltal, až jsem ho celý dohltal a ani mě z toho nebolelo břicho z přežrání. A hltat doufám budu i pokračování, na které se moc těším.

Jarda72
28.05.2022 5 z 5

Už dlouho se mi nestalo, abych přečetl knihu během dvou dnů. Je to moje druhé seznámení s Františkem Kotletou a jsem nadšen. V minulosti jsem četl knihy od Jiřího Kulhánka a tak mám velkou radost, že tady máme spisovatele velmi podobného stylu. Těším se na další knihy tohoto autora. Kniha jako taková má parádní spád. Velmi se mi líbilo střídání akce a poklidných pasáží, kde si člověk mohl na chvilku vydechnout. Ta predikce psaná kurzívou je až temně pravdivá vzhledem k dnešní době...

Erutan
22.05.2022 5 z 5

Čtu v roce 2022 Květen. Kniha je z roku 2016. První novinový článek který Vám má objasnit jak to všechno začalo: "Rusko zaútočilo na Ukrajinu"... Z toho až mrazí jak se autor trefil, doufám že to je taky poslední článek, s kterým mu to vyšlo...