Spad

Spad https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/296894/bmid_spad-h4c-296894.jpg 4 1544 333

Spad série

Je po válkách, které nikdo nevyhrál. V sutinách Prahy přežívá pár desítek tisíc lidí a snaží se ze všech sil uchovat něco jako civilizaci. Jenže zbytek světa nemá o civilizaci zájem. Zbytek světa chce za každou cenu přežít, a to zpravidla na úkor někoho jiného. A tak lidský život nemá moc velkou hodnotu – možná několika masových konzerv nebo pilulek proti ozáření. A čím dál od někdejšího hlavního města, tím divočejší poměry panují. Skupina válečných veteránů musí Prahu opustit. Čeká je cesta územím, kde se každou chvíli mění vláda podle toho, kdo má v jaké přestřelce navrch, kdo tam zrovna přitáhne a má víc chlapů nebo střeliva. Musí totiž splatit jeden dluh. Čestný dluh z časů, kdy takové věci měly ještě hodnotu.... celý text

carbici
carbici
22.01.2021 4 z 5

Mám ráda postapo, odehrává-li se v naší kotlině o to lépe. Není to komplikované, není to náročné a je to skvělé a zábavné.

ydnac
ydnac
19.01.2021 5 z 5

Moje první knížka od Kotlety no a PECKA !!!
Akce s humorem :-)
Svižná oddechovka při které jsem se fakt skvěle pobavila :-)

"Alkohol lidem krade duši," odvětil.
"Vidíš, proto ho piju, nemá mi co ukrást."

Taky se mi líbila "Jasná sebevražda" :-)

ROZHODNĚ JSEM DALŠÍM PŘÍZNIVCEM PANA KOTLETY
a těším se na další díl :-)

Ryšava
Ryšava
08.01.2021 3 z 5

Příjemná oddechovka. Kotlety ráda čtu, když nechci nic řešit a odpočinout si. Postapokalyptické téma se teď celkem hodí.

Pavelpi
Pavelpi
07.01.2021 1 z 5

Tedy opravdu v té době bych tam žít nechtěl. Nedokážu si představit, že bych tam byl. Ale na druhou stranu si myslím, že k tomu pomalu, ale jistě spějeme. Bohužel. Jen doufám, že až do téhle doby dojdeme, že už se mne to nebude týkat.

Vixiene
Vixiene
04.01.2021 2 z 5

2,5/5

Za mě to teda nebyla žádná hitparáda. Dějově celkem průměrná kniha, ba dokonce bych řekla, že to bylo dějově až chabé. Naopak násilí nás nenechalo dlouho čekat, nějaká ta krev, střílení - to bylo jejím hlavním obsahem. Nestěžuju si, sedělo to tam. Nějaké velké napětí nebo zvraty tady nečekejte. Občas fajn vtipná hláška, u které jsem se uchechtla. Postavy mi přišly docela ploché, nijak extra popsané - pravděpodobně to patří ke stylu psaní autora, těžko říct.

Polovinu knihy jsem přečetla klasicky, druhou polovinu jsem poslouchala ve formě audioknihy. Co se týče knihy jako takové, tak v papírové formě se četla docela dobře a rychle - malý formát knihy způsobuje rychlé ubíhání stránek pod rukama. U audioknihy jsem byla doslova nadšená jejím zpracováním. Pan Kapitančik ji načetl vskutku bravurně a já si nedovedu představit snad nikoho lepšího pro tuto knihu. Popřemýšlím, jestli se vrhnu na další díly anebo raději zkusím od autora něco jiného. Hodnotím tedy jako průměr - neurazí, nenadchne, znovu už po ní nesáhnu.

Arwen777
Arwen777
16.12.2020 2 z 5

Tak jsem si tak trochu chtěla odskočit do jiného žánru a zkusit něco úplně ulítlého. Což o to, ulítlé to je, ale na mě asi moc chlapácké. Že se budu brodit po kotníky krví, jsem čekala, ale těšila jsem se na akční děj a super hlášky. To druhé se občas vyskytlo, ale jinak pro mě nuda. Někam dojít a zabít co nejvíc lidí. Najít hledanou osobu a zabít co nejvíc lidí. Osobu zajmout a zabít co nejvíc lidí. Při přepravě někam osobu ztratit a zabít co nejvíc lidí. Najít, ztratit, najít a co myslíte? Pokaždé zabít co nejvíc lidí. V podstatě se pořád opakovalo úplně to samé. Prostě jen popisy stříleček a bojů, příběh chudý. Navíc mi nesedl styl, jakým byla audio kniha namluvená. Takže za mě zklamání.

Páájinka
Páájinka
11.12.2020 5 z 5

Audiokniha. Toto není můj šálek kávy, ale zkusila jsem to a postupem času jsem si příběh oblíbila. Hrdina od Istanbulu se nakonec ukázal jako fajn chlap. Bylo to i celkem uvěřitelné. Určitě budu pokračovat.

Lajtwing
Lajtwing
09.11.2020 3 z 5

Účel kniha plní na 100%, a sice vtáhnout čtenáře do hnusnýho post-apo světa, kde čecháčci tak nějak náhodou přežili. Je to sprostý, jednoduchý a akce je víc než dost. Kotleta je definice českýho guilty-pleasure.

mi-380
mi-380
24.10.2020 4 z 5

Jooo, dráždili jste ruského medvěda, ten vytáhl z doupěte hračku s neřízenou řetězovou reakcí a už to lítalo sem tam. A teď tu máme otrokářství, izolované polodivoké komunity, manufaktury, a v Praze se jezdí tramvají taženou koňmi. František Kotleta je i v tomhle světě jako doma. Rychlý spád děje, brutalita, hlášky. Osamělí bojovníci táhnou krajem a nekompromisně plní svou Mission: Impossible. Mezi tím, díky vstupům japonských sdělovacích prostředků, sledujeme jak a proč k tomu všemu vlastně došlo. Zprávy jsou to mrazivé, ale ne zas tak nepravděpodobné.
85 % (aktuálně 978 hodnotících s průměrem 83 %).

„Nečekal jsem, že to řeknu, ale jsem rád, že jsme konečně v Brně.“

P.S.
Audiokniha, důrazný přednes Borka Kapitančika, který tu dokonce se Samem (který to musí občas zahrát znovu) celkem i dobře zpívá.

kamila5406
kamila5406
23.10.2020 3 z 5

Nijak mě kniha nenadchla příběh dobrý ale vůbec mě nebavili postavy.

LaciJan
LaciJan
19.10.2020 4 z 5

Kdyby nebyly další díly tak dobré, dostala by 5*. Začátek trilogie (4. díl hmm hmm...), která začíná skvěle, čte se skvěle, připoutá skvěle a končí skvěle.

Rozhodně s ní začněte (stylově nicméně dost odlišná oproti Příliš dlouhé swingers párty). Podobná Lovcům.

Rihatama
Rihatama
11.10.2020 4 z 5

"Český voják, dobrý voják"

Jaderný holokaust. Tohle byl jeden z mála slovních a dějinných novotvarů. Jinak se tu v roce 2030 a dál mísí boje o Ukrajinu, Kypr, boje NATO proti Rusku, Turecku, Blízkému východu. A Češi jsou ti z nejlepších ;-). S brakovou literaturou moc zkušeností nemám. Kotleta se však stává takovým fenoménem, že jsem nakonec neodolala. Jak se říká, nikdy neříkej nikdy. A myslím, že Brack neboli brak mi Franta Kotleta přiblížil dokonale. Žádné myšlenky, natož hluboké, žádné ideje, žádné pochyby, postavy ploché a nekomplikované, Kotleta nezkoumá, neanalyzuje, pouze akce, akce, akce. Ryzí postapo kde jediným cílem je zachránit sebe sama, své přátele a ty, jež se k této kategorii blíží. Zábavné jsou české reálie. Pokud vím, žádné postapo na českém dvorku jsem zatím nečetla. A že nejlépe se v postapo daří zrovna Brnu mě fakt nepřekvapuje ;-). Hostinský alias stárnoucí veterán, plukovník Michálek předvádí excelentní výkony, hotový Kent Clark, navíc po boku barmanky Alice alias Johanky z Arku. Chvílemi jsem zase měla pocit, že jsem se ocitla v komiksu nebo americké gangsterce hozené do výbuchy jaderných bomb zamořeného roku 2030. A dokonce se tam "připletla" i postava Hattori Hanzō, pardon Hattori Ghanzu :-D. Někdy příště si ráda naservíruji pokračování. Ideální oddechovka pro unavené závity.

Tereziee
Tereziee
02.10.2020 4 z 5

Moje první kniha od Kotlety a musím říct, že to bylo skvělý. Postapo není úplně můj oblíbený žánr, ale tohle mě hodně bavilo. Skvěle vykreslený svět a postavy, který vám chtě nechtě přirostou k srdci. Rozhodně si přečtu pokračování.

Corso
Corso
21.09.2020 3 z 5

Vypocute ako audiolibra. Moja prva kotleta. Vsetko v poriadku, pocit postapo sa dostavil. Zaroven mam pocit ze som ostal nejak na rozhrani naplnenia zazitku. Vec ktora by si snad viac ako kniznu podobu zasluzila skor filmovu. Viete...sama akcia. Citaniu som sa teda vyhol a pocuval co je taka polovicna filmarina. Zvuk mate, obraz nie. :) A vlastne jedinu vytku ktoru mam je moja subjektivna vec, ze nemam rad nabublane radoby macho-dialogy, obcas sa to mihne strasnou silackou frajerinou, co je zanrova vec. Vravim, moj problem, nie problem kvality. Poctive 3.

iskovsky
iskovsky
29.08.2020 3 z 5

taká oddychová strieľačka z pohľadu prvej osoby...

ArtomMozkovič2
ArtomMozkovič2
19.08.2020 5 z 5

Už je to možná trapné psát jak dokola jak je Kotleta geniální klučina stejně to musím napsat Génius ve svém žánru. Kniha se čte jedna báseň. Příběh rychlý tvrdý i něžní. Nemam ani jednu námitku vůči tohoto díla.

morpheus
morpheus
03.08.2020 5 z 5

Vsechny 3 knihy serie SPAD dostaly plny pocet hvezd, je to hodne povedene, pana Kotletu chvalim. jen poprosim vydavatele, k podobnym kniham priste povinne prilozit baleni pytliku na blitky :)

stanislav0373
stanislav0373
21.07.2020 5 z 5

Tak už to mám za sebou...nebýt toho, že jsem příkladný manžel, mohl jsem mít přečteno během dne, ale ani rozkouskované čtení knize neubralo na třpytu.

Vzhledem k tomu, že už mám od "Řezníka" něco načteno, mohu srovnávat. Faktem je, že jsem možná čekal více hlášek, humoru a střev, ale nakonec jsem rád, že je napsáno tak, jak je. Svižná akce, úchvatně namalované prostředí, nové kulty, stará politika, věrné charaktery postav... Zkrátka parádní směsice oněch ingrediencí, které z obyčejného příběhu akčního filmu 90. let udělají něco, něco, co vás vtáhne do děje a nepustí. Donutí vás zamyslet se nad věcmi, na které normálně nemyslíte, představit si to, o čem jste donedávna netušili, že existuje (kříž s dětským plodem místo JK, modlení k atomovému hřibu, fungující Brno :-)...) a spousta dalších drobných detailů, které z této knihy dělají něco víc, než jen obyčejnou post-apo řežbu..

A teď si s dovolením půjdu zapálit doutník...

Yarwen
Yarwen
13.07.2020 3 z 5

Má první audiokniha, jež mě v autě provázela na dálnicích i úzkých cestičkách. Zpočátku to vypadalo na průměrné akční dílko, které ovšem postupně nabralo dech, aby v závěru atakovalo čtyři hvězdy. Musím přiznat, že některým hláškám jsem se hlasitě zasmál, což už se mi tak často při četbě neděje. Možná tomu dodal i přednes. Postapokalyptický svět českých krajin nabízí drsnou atmosféru, která v závěru graduje v bitce o Brno s Japončíky. Česká vlajka nechť vlaje, za mě 69 % a jdu na druhý díl.

Hzjena
Hzjena
07.07.2020 4 z 5

Ano, jedna z mála Kotletovek, která mě opravdu chytla a po dlouhé době jsem si užil českou brakovku. Mám rád postapo a tato serie knih je čistá esence degradace lidství, bezobalového jednání a živočišného boje o vůdčí pozice.

David Michálek jakožto živoucí kousek již neexistující historie se musí přizpůsobit a vzít otěže upadající společnosti do vlastních rukou a vdechnout do nového světa alespoň část starých časů.

Hlavní hrdina a postavy mají charakter, děj plyne krásně a svět je dobře promyšlený, a člověka rychle pohltí. Jen zápletka není nijak originální, ale celkový dojem nekazí. Byl jsem příjemně překvapen, že to vyšlo knižně i audio současně. Škoda jen, že ještě nebyl namluven Kulhánek...

Každopádně milovníkům brakovek a postapo žánru doporučuji.