Spad

Spad https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/296894/bmid_spad-h4c-296894.jpg 4 1551 333

Spad série

Je po válkách, které nikdo nevyhrál. V sutinách Prahy přežívá pár desítek tisíc lidí a snaží se ze všech sil uchovat něco jako civilizaci. Jenže zbytek světa nemá o civilizaci zájem. Zbytek světa chce za každou cenu přežít, a to zpravidla na úkor někoho jiného. A tak lidský život nemá moc velkou hodnotu – možná několika masových konzerv nebo pilulek proti ozáření. A čím dál od někdejšího hlavního města, tím divočejší poměry panují. Skupina válečných veteránů musí Prahu opustit. Čeká je cesta územím, kde se každou chvíli mění vláda podle toho, kdo má v jaké přestřelce navrch, kdo tam zrovna přitáhne a má víc chlapů nebo střeliva. Musí totiž splatit jeden dluh. Čestný dluh z časů, kdy takové věci měly ještě hodnotu.... celý text

davidurban1973
27.08.2021 4 z 5

Děj samotného příběhu slušný, přímočarý s dobře vykresleným uvěřitelným postapo prostředím.
Poslouchána audiokniha a musím říct, že perfektně čtená.

WolfIssen
12.08.2021 4 z 5

Jsem moc rád, že jako další post-apo román k počtení jsem vybral sérii SPAD. Po velmi rychlém přečtení se těším na další knihu v této Kotletově sérii: Poločas Rozpadu.

Claudius
25.07.2021 4 z 5

Má pouť napříč vším Kotletou je pohříchu teprve v roce 2016, neboť mistr vydává knihy rychleji, než je stíhám číst, tedy mé zpoždění nabývá velikosti kráteru, co zůstal z východního Slovenska.
Spad je velmi osvěžující posun v Kotletově tvorbě. Přízemnější, ne-nadpřirozený, s větší pozorností na budování světa a atmosféru. Méně kulervoucí akce některé fanoušky možná zamrzí, ale mě těší, že autor ve Spadu konečně změnil zažitý scénář. Děj je dokonce příjemně uzavřený, což jsem u prvního dílu série nečekal. Jsem upřímně zvědavý, kam nás dovedou navazující díly.

Plague
19.07.2021 5 z 5

(SPOILER) Už po pár větách jsem si položil jednu zásadní otázku …. proč jsem tak dlouho čekal, než jsem si vzal do ruky dalšího Kotletu?!

Děj nás bez kdovíjakého ántré a vysvětlování vyplivne v americkém baru v v srdci radioaktivního škvarku jménem Evropa (pro pomalejší a méně zběhlé v zeměpisné, ano myslím Prahu).
Po pár stránkách, asi pěti mrtvolách a kýbly a půl z nich vystříkané krve (možná tam figurovala i nějaká ta ustřelená končetina) si čtenář udělá představu o povaze hlavních hrdinů - veteránech hrdinné české armády která už 20 let neexistuje a o tom, v jakem duchu se kniha povede.
Zpět k hrdinům. Přežívají si takhle v klidu a pohodě mezi sutí a troskami do doby než se to zase všecko posere. A může za to ….. no kdo jiný než ženská.
Po dalších hromadách mrtvol, galonech krve a teď už s jistotou i mnoha ustřelených končetinách lehne bar popelem a nezbývá než se vydat do Brna a po cestě nebrat ještě pár kumpánů. Tady mi to trochu připomínalo Pána prstenů první díl, jen místo devíti jich bylo jen sedm. Nekosí skřety ale pustináře a místo Balroka je jeden ruský kníže. Na to, že měla být lidská populace zdecimovaná, jí zbylo dost aby další hromady mrtvol pokrývali snad každou stránku. A dokonce narazili i na něco, co s trochou fantazie připomínalo Gluma, fakt!
Po pár dobrodružstvích na cestách (mrtvoly, krev, ruce/nohy) mě Nuda v Brně rozhodně nečekala. Ale to už si přečtěte sami.

Mezi kapitolami se díky flešbekům formou novinových článků dozvídáme, co se vlastně před těmi dvaceti lety stalo. Jak sme to všecko posrali a že to nebyly plasty a globální oteplování co nás zničilo, ale atomovky.

Styl vyprávění mě bavil. Takový dobře přisprostlý a surový. Autor se s ničím nijak extra nepáral, všecko mělo ten správný spád. Chvilku akce, chvililinku ne a pak zase akce. Do toho všeho občas nějaký ten sarkasmus a afroamerický humor. Konec bez zbytečných průtahů a zvratů, což vždy oceňuji.
Charaktery mě bavily a dodaly ději šmrnc Ikdyž byly poměrně jednoduché. Žádná překombinovaná soukromá dramata jako v rodinných poutech.

Jediné mě trošku zamrzelo ….. zase jich přežilo na můj vkus zbytečně hodně. Snad i ze sedmi statečných jich zbylo míň.

Doporučuji!

Chajda69
02.07.2021 5 z 5

Po více než měsíčním nepřetržitém učení jsem potřeboval něco, nad čím není potřeba přemýšlet. Vůbec. A Spad je přesně tím typem knihy, kde nasednete na příběh, necháváte se vézt a pousmíváte se nad cynickými komentáři hrdinů v kulisách krví a vnitřnostmi zcákané České republiky po atomové válce.

Mám rád post-apo příběhy, a tenhle je navíc ještě od českého autora a odehrává se v České republice. Otázka tak nebyla jestli, ale kdy. Moc se mi líbí, že si autor nehraje na žádné veledílo a hlavně se nebere moc vážně - na konci knihy otevřeně přiznává, že je to braková literatura, a já dodávám, že ve svém žánru je to top braková literatura.

Příběh nemá smysl až tak moc komentovat, je to prostě takové BUM BUM PRÁSK proložené naturalistickými popisy, děsivými vizemi a vtipnými hláškami. Prostě přesně to, co si představuji pod pojmem "oddechová literatura". Nemůžu ale nepoznamenat, že - ač je Spad napsaný v roce 2015 - jsou některá témata a některé události v knize až děsivě podobné těm dnešním. Tak snad abych šel koupit masové konzervy.

Johny_H.
28.05.2021 5 z 5

Tento autor mě upřímně vždy překvapí promyšleným světem i když to má být hlavně místi vtipná střílečka. Paráda jdu na další díl akorát škoda jedné postavy měl jsem jí rád.

biki
25.04.2021 4 z 5

Když jsem se rozhodla doplnit své čtenářské portfolio brakové literatury, prostě jsem musela sáhnout po dalších knihách od Kotlety. Nářezy se mi (aspoň zatím) nějak moc nezamlouvaly, proto jsem zvolila tuto sérii.
Jak jinak než akční děj se odehrává v kulisách bývalé České republiky, zdevastované celosvětovou nukleární válkou, řídce obydlené zbytky obyvatelstva, které se snaží tu s menším, tu s větším úspěchem přežít. K nim patří i hrdinové knihy v čele s plk. Michálkem, kteří už taky mají válek a bojů plné zuby a jenom touží, aby jim už všichni dali pokoj. Ovšem jisté dluhy z minulosti, které je nutno splatit, rozhodnou jinak. Výsledkem je putování na trase Praha – Brno s menší odbočkou na Šumavu, při němž se naši hrdinové setkávají s různými komunitami, které se různým způsobem snaží vypořádat se situací a kde často hraje roli jistý druh náboženství (např. neodolatelný "otec Josef"), či ještě hůř – kultu. Děj je samozřejmě proložen množstvím zábavných hlášek, které hrdinové trousí vesměs v přestávkách mezi rachotem palných zbraní či méně nápadnými způsoby eliminace protivníků, než dorazí do cíle: "Nečekal jsem, že to kdy řeknu, ale jsem rád, že jsme konečně v Brně". A že i Brno dokáže světem a válkami protřelé Pražáky překvapit …
(Tak mě napadlo - že by se autor nechal inspirovat útrapami provozu na trase Praha – Brno po D1?)

Když jsem občas nahlédla do některých knih post-apo žánru, velmi často v nich byl dystopický svět autorem prostě dán, aniž by bylo jasné, proč to tak je. V této knize proto musím ocenit velmi dobrý nápad - komentáře The Hokkaido Shimbun Press v úvodu kapitol, které chronologicky vysvětlují, jak k celé té jaderné apokalypse došlo a proč svět vypadá jak vypadá.
A i když post-apo není mým nejoblíbenějším žánrem, kniha mě opravdu pobavila. Ovšem k úplné spokojenosti mi přece jen něco chybělo – hlavní postavy se mi zdály trošku sterilní, nedokázala jsem si k nim vytvořit ten správný vztah . Na druhou stranu mě ale autor potěšil tím, že nechal přežít zubry, kteří se novému prostředí velmi dobře přizpůsobili (viz Černobyl).
V tomto světě bych tedy rozhodně žít nechtěla.

Metroušek
18.04.2021 2 z 5

Uznávám, že je to módní a sexy, ale to je tak všechno. Další knihy od tohoto pána už zkoušet nebudu. Spousta akčních a katastrofických filmů mi podobné pocity zprostředkuje daleko lépe.

Orechanda
15.04.2021 5 z 5

Tak tento pán mě strašně bavil. Vtipně napsáno, děj ubíhal, často vtipné vsuvky.

pejty
05.04.2021 5 z 5

Další skvělý nářez od Kotlety. Tentokrát tam není tolik hlášek, sexu a morbidního humoru, jak jsem si od autora zvykl, ale i tak jsem dostal přesně to, co jsem očekával. Neuvěřitelně čtivou knihu, kterou jsem sfoukl za několik málo hodin. Autor poutavě vypráví příběh našich ne zrovna úplně dobrovolných hrdinů z postapokaliptickeho světa, kde jaderná válka zničila prakticky celé lidstvo a planetu.

Mr.Diktator
01.04.2021 4 z 5

Líbilo se mi zasazení světového dění do Čech, hodně barvitý popis a pěkně vylíčená drsná doba pomocí hrubšího jazyka. Úžasně do detailů promyšlený svět. Rozhodně čtivé, akorát jsem se malinko nesžila s postavami a úplně jsem se nedostala do konfliktu ale třeba v dalších dílech. Rozhodně se nejedná o první a poslední autorovu knížku, kterou se chystám číst.

RickyRicardo
30.03.2021 3 z 5

Čekal jsem to od Kotlety trošku jiný, ale i takle je to poměrně dobrý, ale mohlo to být o trošku lepší.

elenai
27.03.2021 5 z 5

Úplně si vzpomínám na to megalomanské promo v časopisu Pevnost - jesenický Mauglí, řezník z Bruntálu napsal hned napoprve své opus magnum - tj. Bratrstvo krve. A následoval vážně nevážně míněný rozhovor, z kterého jsem si málem cvrkla.

No, ale rozhodla jsem se přečíst něco, co mě vždycky zajímalo víc, a to je postapo. A že tahle byla hodně dobrá. Postavy, skoro všichni velcí drsňáci, které ukovala celosvětová jaderná katastrofa - milovník doutníků plukovník Michálek, milovnice nožů a vrtulníků Alice, její ex-milovník a manžel Ryan, bratr bez servítek Michal, mlčenlivý Sam zase miluje hraní na piano a holobrádek Crash miluje pana plukovníka - ti všichni mi přirostli k srdci a ke konci už jsem o ně měla strach, aby nedostali jednu z milosti.

Příběh je celkem jednoduchý - dopravit sebe a významnou zásilku z bodu A do bodu B a mezitím se hrdinové zastaví na bodech C, D, E a tak dále. Je to zcela účelný záměr sloužící k představení postapo České republiky, a že je to opravdu povedené tak, že jsem snad ráda, že žiju teď a tady, byť s několika výhradami.

Co je u Kotlety fajn, že si na nic nehraje, je stručně výstižný a jeho dialogy jsou vypilované, abyste se prostě bavili. Co mě akorát zamrzelo, že nevytřískal víc z potenciálu Hany. Jinak nemám, co bych vytkla. Super odpočinek. ****1/2

Ronnie68
23.03.2021 4 z 5

Kniha se mi četla skvěle ... přelouskáno prakticky za pár hodin ...

david8843
22.03.2021 4 z 5

Netušil jsem, jak úžasně čtivý Kotleta je. Po trochu méně záživném úvodu v Praze se děj rozjel a já už knihu nepustil z ruky. Dílo neoplývá kdovíjak geniální zápletkou, ale je správně akční, plné příjemné nadsázky a dokonce poskytne i pár kvalitních příběhových odhalení. Hrdá braková literatura.

buster21
07.03.2021 5 z 5

popri cakani na nove rezivo, (isaac asimov(pocitacovi pirati) a vladimir slechta(navrat archandela)) som nevedel do coho pichnut. A kedze mam od Kotletu asi vsetko, a kedze sa to cita snad uplne samo .. tak som chytil prvu knihu cyklu SPAD, reku ze kym dojdu knizky , nic tym nepokazim. No kedze som to uz cital relativne davno a hovorim si, ze znova pozriet hrdinu z Iastanbulu nemoze byt zly krok .. veruze nebol .. vyborne citanie, ma to spÁd, sem tam tam zahuci aj clen bratstva, co dava knihe kvapôcku uveritelnosti .. som naozaj spokojny. Ked mozem povedat svoj nazor, tak cely 4 knihovy cyklus ... s kludnym svedomim survivalistu, nemozem hodnotit inak, ako five stars .. kto je do post-apo blazen jak ja .. nebude ani jednou knihou sklamany.

karlosik4
04.03.2021 5 z 5

Moje první přečtená Kotletovina, a musím říct že mi vyrazila dech, díky této knize jsem opět začal číst a poprvé měl oblíbený nejen příběh, ale i spisovatele. Krásný moderní český Journey příběh jak má být!

Tomas20042004
23.02.2021 5 z 5

Kotleta - SUPER
Parádne postapo stojí za to prečítať.
Už teraz sa teším na druhý diel série

maximus13
04.02.2021 5 z 5

Kotleta je nejlepší spisovatel v České republice od kterého jsem čet post-apokalyptickou knihu. I u nás naštěstí píší autoři u kterých si po dočtení řeknete "no sakra, to byla tedy jízda". Je fajn číst knihy, kde se akční scény odehrávají v naší zemičce. A víte vy co? Já bych to normálně natočil jako akčňák. V hlavní roli úplně vidím Marka Vašuta! S tím jeho hlasem, jak tam sází ty našlapané hlášky a moudra. Co vy na to? Přečtěte a pište recenzi.

LiberX
04.02.2021 4 z 5

Bylo to rande naslepo. Neměl jsem žádná očekávání, přesto jsem byl zvědavý. Prý je to druhý Kulhánek, říkali. Z počátku to vypadalo na další snadno zapomenutelné setkání s hromadou otřepaných frází a vtipy, kterým se smějete jen ze slušnosti. Pak jsme opustili Prahu a vydali se na cestu. Nejen postavy nabraly na čerstvém vzduchu dech. Svět bez naděje, ve kterém lidé žijí díky odkazu minulosti, tenhle svět bez zákonů postupně získal tu správnou patinu a já čím dal častěji začal uvažovat o vyšším než tříhvězdičkovém hodnocení.