Spad

Spad https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/296894/bmid_spad-h4c-296894.jpg 4 1551 333

Spad série

Je po válkách, které nikdo nevyhrál. V sutinách Prahy přežívá pár desítek tisíc lidí a snaží se ze všech sil uchovat něco jako civilizaci. Jenže zbytek světa nemá o civilizaci zájem. Zbytek světa chce za každou cenu přežít, a to zpravidla na úkor někoho jiného. A tak lidský život nemá moc velkou hodnotu – možná několika masových konzerv nebo pilulek proti ozáření. A čím dál od někdejšího hlavního města, tím divočejší poměry panují. Skupina válečných veteránů musí Prahu opustit. Čeká je cesta územím, kde se každou chvíli mění vláda podle toho, kdo má v jaké přestřelce navrch, kdo tam zrovna přitáhne a má víc chlapů nebo střeliva. Musí totiž splatit jeden dluh. Čestný dluh z časů, kdy takové věci měly ještě hodnotu.... celý text

Hudis
21.05.2017 3 z 5

Chtěl jsem něco na odlehčení... na to je Kotleta dobrý... a dostal jsem to. Akce střídá akci a za dva dny nebylo co řešit. Jen tak dál, pane Kotleto.

pidalin
16.05.2017

Jako velkej fanoušek sci-fi a postapokalyptiky musim říct, že tohle je opravdu brak a nechápu kde to vzalo takovou popularitu.
Autor píše primitivnim jazykem, je to nesmyslně brutální a ze zabíjení tam dělaj něco jako když jdu do sámošky pro rohlíky, což je nesmysl i ve světě po zániku civilizace, navíc to těžce vykrádá jiný díla. Čte se to docela dobře, ale je to opravdu hodně nízká literatura, kdo se považuje za ňákýho literárního fanouška, tak to rozhodně nečtěte pokud nechcete utrpět kulturní šok z českýho autora, chtěl jsem dát šanci českýmu autorovi a přečíst si něco našeho z mýho oblíbenýho žánru postapo, ale jenom mě to utrvdilo v tom, že současná česká literatura je prostě odpad. Kdo četl Metro 2033, ví o čem mluvim, to je postapo na úrovni, hlavní hrdina realistickej, nechce zbytečně všem ubližovat, což je lidská přirozenost, pokud někdo nemá ňákou duševní poruchu. Postavy z týhle knížky jsou psychopati a magoři.
Navíc tomu chybí pořádná zápletka a příběh, knížka má v prvních 50 stranách navnadit na zbytek a ne tam furt někoho střílet a hrozně to všechno popisovat každou popravu, to mě k dalšímu čtení fakt nenavnadí, to si můžu zahrát ňákou střílečku na kompu. Já nepotřebuju vědět na milimetr přesně kam každýho střelil, já chci hlavně vědět proč se to děje a jakej to má smysl. Ale v Kotletově světě po zániku civilizace je asi munice všude dost když se tam všichni střílej na potkání. ;-)
První moment, kdy jsem si řekl, že s touhle knihou (a hlavně autorem) je něco špatně, bylo když Alice hodila nůž Haně do nohy, to se určitě jentak běžně dělá ze srandy lidem který mam chránit že jo, autor je podle mě ňákej psychopat co se vyžívá v nesmyslnym násilí vždy a všude, i když to nemá odůvodnění, tohle teda jako fakt ne. Podle hodnocení jaký to má je vidět taky komu je taková "literatura určená". :-) Přečtěte si radši to Metro, nebo Stalkera, tahla sračka nemá s žánrem postapo nic společnýho, navíc to naprosto klišé téma světa po jadernejch válkách, něco originálního by autor vymyslet nedokázal?
Dále tu máme ty umělý a za každou cenu do každý věty rvaný rádoby vtipy hlavního hrdiny. Až to dočtu, tak možná hodnocení změnim, ale nic mě neláká to dál číst, protože je to zatim o ničem. :-)
Pokud by měl někdo typ na kvalitní novodobý český sci-fi, nebo postapo, tak budu rád za tipy, mam radši knížky co maj ňáký poselství a třeba i morální ponaučení a jsou celkově na zamyšlení, tohle je knížka dobrá tak na záchod k průjmu. :-D Jediný co je tam trochu zajímavý jsou ty úryvky z novin, jak už tu někdo psal. Korunu tomu všemu ale nasazujou ty výjevy hlavního hrdiny během přestřelek. Tak určitě během přestřelky mam myšlenky na takový blbosti jako hrdinové týhle knížky, možná by autora měli do ňáký přestřelky na chvíli strčit. :-)

Dandulka
07.05.2017 5 z 5

Opět skvělá kniha!!!!! Malinko katastrofická vize budoucnosti, ale vynikající knížka. Moc ráda je čtu, pro mě je to taková oddechovka.

E.lisabeth
29.04.2017 3 z 5

Cetla jsem a cetla a cetla a furt si rikam....kurna co to je? Tam je neco spatne....a pak mi to doslo, Franto, ty vo*e, kde je sex?
Pro me nejhorsi Kotletovka a pritom by to melo takovy potencial...techle postapo knizek jsem par nacetla a nebyt obcas nejakeho popsani nemoci z ozareni, tak tam neni nic co by mi vnuklo nejakou predstavu, jak by takovy svet mohl vypadat. Vime, ze popisovani krajiny u Kotlety neni nijak obsirne, ale to mu vzdy odpustim, protoze jsou jeho knihy plne akce...tady neni nejak poradne ani jedno. Takze priste prosim vice akce, vice mrtvol a vice sexu, tak te mame radi ;-).

Nogales
29.04.2017 4 z 5

Co si budem povídat, je to fakt masakr. Frčí to od začátku do konce. Hodně pobavilo.

Franc
28.04.2017 3 z 5

Spad rozhodně není špatná kniha, ale takovou sílu, abych z "spad" na zadek nemá. Možná to nebylo knihou, ale očekáváními, s kterými jsem jí otevíral.

Knihu bych rozdělil do tří částí. Pomalý rozjezd, svižný, akční, hláškami prorostlý střed, neslaný nemastný konec. Četba připomíná jízdu na vlně. Nahoru, vrchol, sešup dolu. Tím nechci nikterak kritizovat, leč upozornit na z mého úhlu pohledu jistou nevyváženost knihy.

Ale lhal bych, kdybych tvrdil, že v některých úsecích jsem si knihu neužíval. Poté co váleční veteráni opustili Prahu začalo být docela živo. Akcí a mrtvolami autor rozhodně nešetřil. Až si člověk říkal, že přidat autor ještě jednu dvě takové výpravy, neměl by pomalu o čem psát, neb všichni přeživší by se navzájem zlikvidovali. Hlášky především hlavního hrdiny dokázali nejednou vyloudit úsměv na tváři.

Pokud bych měl brát v potaz uvěřitelnost autorova světa po atomovém ping-pongu, asi bych se z jeho vizí neztotožnil. Ale jako kulisa pro předložený příběh mi sedl a času, kterém jsem v něm četbou mohl strávit rozhodně nelituji.

Bediczek
26.04.2017 4 z 5

Možná i krapet lepší román než trilogie Hustej nářez. Postavy i prostředí jsou celkem uvěřitelný, hlavní hrdina (hrdina z Istanbulu) je navíc sympaťák. Jediný co bych knize vyčet je asi absence výraznýho záporáka.

NemmamSlov
25.04.2017 5 z 5

tak ako vzdy pan Kotlela nesklamal....o humor a akciu sa urcite clovek nemusi bat co sa tyka kotletu.....celkom sa mi pacili aj tie zaciatocne pasaze kapitol, kde sa clovek dozvedel trosku viac o tom ako sa katastrofa odohrala

Teron
22.04.2017 2 z 5

Pffff....tak jsem to zrovna dorazil a přiznám se, že se mi potvrdila některá podezření, která trvala už cca od stránky 50.
Ta věc je řemeslně o několik úrovní výš než například Perunovka, i když mi furt lezou hrozně na nervy ty zvuky dávané jako přímá řeč ("Prásk", "Vzunk"). Co ale Kotleta vylepšil formou, to ztratil na nápadu. Hrdinové prochází zcela rutinně prostředím, potká je všechno, co je v takových knihách potkat má a to je všechno. Žádný strach o postavy nebo něco navíc. Někde kolem stránky 100 mi bylo prakticky jedno, co dalšího se stane, na postavách mi nezáleželo, ani jsem nebyl schopen je pořádně rozeznat od sebe kromě Crashe jako nadšeného nováčka a Alice jako sexy vražedkyně. Bordel v Brně byl ještě větší. Jo, pobavila narážka na film "Jak jsem rozpoutal druhou světovou válku" a pár dalších momentů, ale u většiny knihy jsem skoro usínal a jen skenoval odstavce. Chápu, že to má být totální oddechovka, ale i ta se dá napsat tak, že si ji člověk pamatuje déle než pár dní a nesteče po něm jako voda po deštníku.
PS: Poznámka pro autora nebo editory "strava" a "jídlo" je to samé...;-)

Salamekk
20.04.2017 4 z 5

Pokud nepočítám povídku Boží tango, kterou jsem četl v časopise Pevnost, díky které jsem se dozvěděl o tomto autorovi, tak Spad byl mé první, delší literární setkání s takzvaným bruntálským Řezníkem a už od první kapitoly jsem začínal zjišťovat, že se mu tak neříká pro srandu ozářených králíků. Začátek knihy nás zavede do takzvaného vztyčeného prostředníku lidské civilizace, do Prahy. Nenuceně vtipné seznámení s hrdinou z té Knihy, nějaké to střevo na podlaze a klavírní doprovod v podání Sama už od samého počátku zahnal všechny mé pochybnosti, zda jsem se raději neměl v tom knihkupectví podívat o poličku dále. Neměl! A vy byste také neměli! Rozhodně to stojí za přečtení. Závěr knihy mi ale na dojmu malinko ubral. K úplné dokonalosti tomu sice malinko chybí, ale už se plánuje druhý díl a určitě budu mezi prvními, kdo si pro něj zajde! Takže nestůj tam jak nevybuchlá bomba a přečti si Spad! Zdar!

tesarkamil
17.04.2017 4 z 5

Svět po jaderné válce, Praha žije svým životem a hlavní postavou je hrdina z občanské postapokalyptické války se svojí svéráznou partičkou.
Kniha je svižná hodně se střílí, nepřátelé padají, jak mouchy a skupinka hlavního hrdiny má za úkol najít dceru jejich bývalého generála, takže procházíme částečně zamořenou republikou, až do Brna.
Kotleta chrlí nápady, ale mnohdy je odbyde pár souvětími, i když by se z nich dalo vytěžit více. Dobré jsou i prostřihy z japonských novin, které nám popisují válku.
Svižné, jednoduché čtení, ale zábavné i zvraty na konci překvapí.

lisc
15.04.2017 4 z 5

Přečetla jsem s chutí, i když konec byl trochu bez fantazie (jenom rychlé střílení a zabíjení), proti tomu některé pasáže - přechod Pustiny mi přišly dosti uvěřitelné a odpovídající mým představám post apo světa.

Etelea
14.04.2017 2 z 5

Tady nějak nevím, jak popsat své pocity při četbě.
Těšila jsem se. Opravdu jsem se moc těšila na českou postapo, těšila jsem se na popis Prahy. V knihovně jsem dlouho číhala, i to mě navnadilo. Pokud je to pořád půjčené, bude to víc než dobré. Bohužel ne.
Postavy byly až neuvěřitelně ploché, prostředí pomalu nevěnovaná pozornost, děj na bodu mrazu. Úplně mě zaráží hodnoceni zdejších čtenářů. Inu 100 lidí, 100 chutí. Ani nevím, jestli mám na dalšího Kotletu ještě vůbec "chuť". Rychle vracím do knihovny.

PJurista
13.04.2017 4 z 5

Mé první setkání s českým autorem a naprostá spokojenost, i přestože tuzemskou četbu obcházím jak jen můžu tak jsem zarytý fanda post apo. žánru, Tato kniha mne vtáhla do děje celkem rychle a snadno mě udržela v napětí co bude dál, snad až na ten slabší konec, jinak jsem spokojen, asi se porozhlédnu po dalších českým dílech.

Fuksinka
09.04.2017 4 z 5

Velmi slušná béčková jednohubka. Poslední knihy od Kotlety mě nijak zvlášť nebavily, ale Spad je fajn. Je napínavý, vtipný a je vidět, že se autor aspoň trochu zamýšlel. Postapo svět se povedl. Postavy taky a já proto musím pochválit další brakovou Kotletovku a doufám, že laťka u další knihy zase nespadne.

HNEDOOCKA
05.04.2017 5 z 5

Výborné, zhltnuto a těším se na další..

Drowned
05.04.2017 4 z 5

S dílem Fr. Kotlety jsem se setkal poprvé až u této knihy, kterou jsem dostal jako dárek. A kniha se mi líbila, protože mám postapo hodně rád. Nejen tedy námětem, ale i tím že autor umí moc dobře psát. Jen se mi moc nelíbil konec knihy. Je takový hodně zrychlený. Ono vlastně celý příchod do Brna je hodně "v poklusu". Pro mě tedy další český schopný autor na jehož tvorbu se budu muset více zaměřit...

mensik8673
03.04.2017 4 z 5

Ze začátku se mi to moc líbilo, včetně přechodu pustiny, kde to bylo moc pěkné vymyšlené a popsané. bohužel po příchodu do cíle už to šlo tak nějak všechno moc rychle a příběh se dle mého názoru začal stávat stereotypním jen o střílení, nabíjení a chyběla tam nějaká třešnička na závěr.

manioaio
23.03.2017 4 z 5

Líbilo se mi, jak autor spojil aktuální dění s do extrému hnanou fikcí. Brala jsem to jako vhled do blízké budoucnosti v případě nejhoršího/nejčernějšího možného scénáře. V mnohých vtipech, obratech a krvavých scénách se mi zdálo, že podobnost s Kulhálnkem nemůže být náhodná, ale asi je :-) Forma (noviny/příběh) - velmi přijemná. Konec byl pro mě bohužel nějak náhlý a neuchopitelný. 4 kvězdy si kniha ale vysloužila bez potíží.

kazatell
15.03.2017 4 z 5

Právě jsem posledních čtvrtinu knihy dočetl jedním dechem a jen tím si zasloužila tu čtvrtou hvězdu. Do poslední chvíle, jsem byl ale rozhodnutý maximálně pro tři a to asi jen díky propagandě této knihy, která mě přivedla ke Kotletovi. Neříkám že mi to přišlo jako brak, ale ten začátek byl hrozně utahaný a byl utahaný až do té poslední čtvrtiny. Četl jsem stránku po stránce a čekal, kdy že se to konečně rozjede (možná trochu zhýčkaný čerstvě dočtenou trilogií "Bratrstvo krve") a pořád to nepřicházelo. Na druhou stranu tam nabyli nesmyslné zvraty smůla doprovázející hlavní hrdiny, která se v ostatních knihách objevuje tak často, že byl vůbec zázrak že se tito hrdinové dožili začátků svých příběhů. Na druhou stranu pokud vidíte budoucnost černě, tak inspiraci pro budoucí novinové články máte připravenou na 40 let dopředu - to myslím zcela vážně, ten popis toho jak můžeme dopadnout je naprosto přesný.