Řetězová reakce

Řetězová reakce https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/395302/bmid_retezova-reakce-Q0J-395302.jpg 4 663 120

Spad série

< 4. díl

Je po válkách, které nikdo nevyhrál. Většinu planety vymazaly výbuchy jaderných bomb a tam, kde lidé přežili, je situace stále horší – šíří se hlad, chaos, otrokářství a postapokalyptické kulty. V sutinách Prahy se dějí strašné věci, ale ti, kdo mají moc, netouží po změně. A už vůbec ne od člověka, který přináší pořádky starých časů. Navíc, když je to žena. S divokým tetováním na tváři a lidmi, kteří pro ni udělají cokoliv. A k tomu se blíží nejhorší zima od doby, kdy začala poslední válka.... celý text

Romány , Literatura česká , Sci-fi

Vydáno: , Epocha (ČR)

Řetězová reakce , 2018

panPatejl
25.03.2019 5 z 5

Kdo by byl řek, že se čtvrtý díl trilogie takhle povede! Alice neni o nic míň drsná než pan plukovník a v Německu roztančí lepší tango než v Havaně!

eleintron
25.03.2019 4 z 5

Přes má nízká očekávání Alice důstojně přebrala otěže po plukovníku Michálkovi a pěkně to odsýpá. Jen tedy ty sexuální scény na mě místy už byly trochu moc. Ale tak to je čistě můj osobní problém. Jinak super!

Gaome
19.03.2019 2 z 5

Přečetla jsem předchozí díly a v porovnání s nimi tento obsahuje přeci jen o trochu více "vaty" v podobě opakovaných lesbických hrátek které místy připomínají příběhy ze starých hambatých časopisů. Jako třeba "Ryan se na nás chvíli zlobil ale nakonec se ke mě a k Jitřence ochotně přidal". Zbytečné, nic nesdělující a až přehnaně okaté. Taková ta "drsná romantika" od chlapa je v Kotletových knihách běžná ale tady byla opravdu spíš navíc. Příběh jako takový, kdy hlavní hrdince dochází že v nastoleném řádu se lidi jako otroci nemají špatně, evropu plundrují uprchlíci z ještě horších částí světa a ani počasí nepřeje možnostem jak pěstovat jídlo a obnovit dříve relatvně fungující svobodné společenství, se četl dobře a opět souhlasím s tím jak Kotleta popisuje chování lidí a předvídá možné problémy post-apo světa. Ale když jsem se dočetla k bandě otrhaných Irů kteří mají na moři jen tak náhodou zaparkovanou ponorknu s tomahawky připravenými k vystřelení, nemohla jsem se ubránit dojmu že příběhu přeci jen dochází dech. I tak jsem ráda že jsem si všechny knihy mohla přečíst a bylo to poměrně důstojné zakončení

vorenus
15.03.2019 5 z 5

Ve trojce mi přišlo, že už není o čem psát. Ale ve čtverce mě F.K. zase posadil na prdel a vrátil se v plné síle, že by tam poslal i pětku????

peterlakotty
12.03.2019 5 z 5

Z tejto knihy bude raz natočený veľkofilm. Pokiaľ to nebude režírovať Troška... Nič proti pánovi Troškovi, ale napadla ma jedna anekdota o ňom: Vedeli ste o tom že keď sa točili filmy Slunce, seno... herci a ostatní zo štábu mali prísny zákaz fajčiť? Ale ten kto veľmi veľmi chcel nakoniec mohol, ale iba Trošku...

BajcaS
27.02.2019 5 z 5

“Jen pro ten dnešní den...”

Terva
15.02.2019 5 z 5

Je ještě
vůbec někdo
Čechem,
kdo neochutnal
Kotletu?

Tak tohle byl opět správný nářez. Po chladnější Rázové vlně, které mi zrovna moc nesedla, je tohle bomba. Tedy ne atomová, těch už bylo dost, ale spisovatelská. Hlavní hrdinka si příběh v ICH formě sama vypráví, sex si také komentuje, svou strastiplnou cestu krásně zvládá a ve své podstatě jí vše hraje do karet. Ano, sice tam umírá spousta lidí, ale to Alici neodradí, naopak jí to posíluje. Všechno ladí, skoro všechno se podaří a i čtenář je naladěn na spíše pozitivní spadové vlně než aby měl z ponurého světa řetězové reakce nějakou tu depku. Taky proč ne, je to zábava a stále se tam něco děje.

Malá ochutnávka:
Jak se jmenuješ? zeptala jsem se česky.
Štefan Švec, kapitánko, odpověděl.
Odkud jsi Štefane? Vyzvídala jsem.
Z Prahy. Dovezli nás sem hromadu jako otroky......
(Nemohl jsem odolat, pane Kotleto)

Nečekal jsem, že mistr Kotleta bude pokračovat, ale jsem tomu rád. Teď naopak vidím, že by se jeden nebo klidně dva další příběhy do této série ještě vešly. Třeba více rozvinout osud Štefana Švece? Nechám se překvapit. Příběh je strhující, i když mu chybí klasický humor, jenže je to čistá zábava, spousty hlášek, akce a ….sexu.

Citát: Takže tohle je konec?

Dokonce i samotná grafika všech, teď již čtyřech knih, je velmi povedená a nejednoho čtenáře určitě nalákají už samotné obrázky použité na knihách. Má je na svědomí Žaneta Kortusová a patří jí za to dík. Obsah celé série je daný, akční, sem tam s černým humorem se spoustou sexu a vše se rychle čte, prostě čtenář se nenudí. A já se přiznám, že časem to dám znovu a možná přehodnotím i Rázovou vlnu :-)

Citát: …....Jen pro ten dnešní den...... …......Hasta la vista, zmrdi....... ….No ty pičo.......

TERRORDROME
10.02.2019 4 z 5

Kotleta zrejme cítil akýsi pomyslený dlh voči svetu ktorý stvoril v spadovej trilógii a preto servíruje štvrtý diel. Štafetu po plukovníkovi preberá Alice, čo je v podstate Michálek s vagínou a to som dúfal že keď bude hrdinkou žena tak snáď nebude štvrtina celého textu o tom ako si pripaľuje ďalšie a ďalšie cigarety. Dej sa dá opísať jednou vetou ako hrdinovia vs hnusný otrokári a tradične je veľmi svižný, s dostatkom krvavej akcie a tentoraz pre zmenu lesbického sexu. Alice je drsná ako Yettiho zadnica, zavesená uprostred zimy nahá na palube lode nedostane ani sopeľ a v boji sa jej so zbraňou či nožom nevyrovná ani ten superrýchly kvázi arab. Všetko teda fičí v štandardnej Kotletovskej kvalite výživného akčného béčka, popis reálií postapo sveta stále zmáknutý, akurát hviezdička dole za to že celá historka nie je, snáď až na malú pasáž u nadržaných hare krišnov, ničím ozvláštnená. Zároveň autor takmer rezignoval na nejaké typické husté hláškovanie, čo je asi dobre keďže hrdinom už nie je mužský magor a taktiež kvitujem nízku kadenciu citoslovca "prásk". Boj za lepší svet je v závere snáď zase raz až príliš rýchly a šup-šup, ale prináša satisfakciu takže funguje.

Vincent12
08.02.2019 5 z 5

Opět skvěle čtivé, akční ,drsné ,humorné ,survival poučné. Svět už dokonce má slušnou historii ze které může hlavní postava čerpat/vzpomínat/citově se k něčemu vázat. Mě to teda zrovna bralo i víc než předchozí díly.

Aleen
06.02.2019 5 z 5

Och....jak já žeru Kotletky, ty peprné brakovky...Překvápko bylo, když jsem zjistila, že hlavním hrdinou je tentokrát ženská, vlastně Ženská! Největší "prdel" na tom je, že ač postapo, je pro mě tohle prostředí naprosto uvěřitelné. I když se vše mění dobou, která uplynula od konce válek, pořád fungování kotletova světa prostě věřím. Věřím, že by se lidé takhle prostě chovali. A také přiznávám, že jsem na konci zamačkávala slzu, protože jsem patetická a nestydím se za to!!!

sebikus
05.02.2019 5 z 5

tak jde vidět, že Alice má po Michálkovi koule...teda ne jeho koule - ty asi už slouží místo žárovek Rusům...ale ty svoje koule. Jako ne opravdový koule, ale Koule. Prostě takový ty správný koule, které se dají nakopat. Ale víte co se stane, když ženské nakopete koule? Natrhne vám prdel...

kleo9554
03.02.2019 5 z 5

zase pořádný nářez!

Lenny33
29.01.2019 5 z 5

Na rozdíl od většiny zde komentujících, kteří jsou z knihy spíše zklamáni, za mě byla tato kniha z pohledu Alice vážně pecka a jedna z nejlepších knih, co autor podle mého napsal. Respekt mu.

ak_xiala.d
29.01.2019 5 z 5

S knihou jsem spokojená, nejvíc co to jde. Sice tam ten plukovník Michálek trochu chybí, ale jen kvůli tomu, že v předešlých třech dílech byl hlavní postavou. Smiřme se s tím, že knihy jsou jako život, lidi v nich prostě umírají. Alice překvapila a hlavně nezklamala.

Daisy67
26.01.2019 3 z 5

Pořád dobré , ale první knihy této série byly přece jen lepší.

OlafSveinsson
19.01.2019 4 z 5

Jako jo, nebylo to špatný. Alice je drsňačka do morku kostí a i když se dostane do pěkných potíží, neztrácí chuť všem nakopat prdele. Bez plukovníka Michálka to ale není úplně ono. Ne, že by to byla špatná kniha, je to kus poctivě odvedené práce, ale na původní trilogii to nemá.

hanzmb
17.01.2019 3 z 5

I spisovatel musí být z něčeho živ a nové nápady nepřichází každý den. To vidím jako jediné zdůvodnění tohoto 4.dílu. Už v bibli i v pohádkách se vše točí okolo čísla 3 a nechat uzavřenou trilogii s hrdinskou smrtí hlavního protagonisty byl logický vrchol. Když už chtěl autor využít zavedené prostředí (které je fantasticky propracované) měl použít hrdinu mimo hlavní postavy trilogie. Takhle mi to většinou spíš než sci připomínalo western posunutý o 200 let v čase a pár 1000 km na východ. I s likvidací prohnilých šerifů rodného městečka. Co se musí nechat je literární zpracování. Řemeslo je zvládnuté perfektně. Za to možná i 3,5 *.

kure91
17.01.2019 5 z 5

Kotleta se posunul zase o kousek dál ve svém psaní. Trochu jsem se obával, jak bude navazovat na trilogii, kde hrál hlavní roli Hrdina z Istanbulu, ale čtvrtá kniha v sérii pokračuje v nastaveném trendu. Nabízí nám pohled na další vývoj a další místa (Hamburk), dále pokračuje střet mezi přívrženci nových a starých pořádků. Navíc, strašně jsem si zamiloval svět, ve kterém se celá série odehrává... Teď by mi jen Kotleta mohl udělat radost a konečně napsat i knížku "Hrdina z Istanbulu" :)

pavel.2
15.01.2019 4 z 5

Citelně mi tu chyběl mi tu Plukovník, ale i tak se kniha četla skvěle. Spolu s prvním dílem mi to přišlo o fous slabší než prostřední dva.

Tamten
14.01.2019 4 z 5

Mám trochu pocit, že přechod od hrdiny k hrdince byl pouze v tom, že se změnilo jméno, ale chování, myšlení a všechno je zcela identické. Možná je to škoda, a nebo by se to možná jinak nedalo číst. V každém případě solidní pokračování.