Řetězová reakce

Je po válkách, které nikdo nevyhrál. Většinu planety vymazaly výbuchy jaderných bomb a tam, kde lidé přežili, je situace stále horší – šíří se hlad, chaos, otrokářství a postapokalyptické kulty. V sutinách Prahy se dějí strašné věci, ale ti, kdo mají moc, netouží po změně. A už vůbec ne od člověka, který přináší pořádky starých časů. Navíc, když je to žena. S divokým tetováním na tváři a lidmi, kteří pro ni udělají cokoliv. A k tomu se blíží nejhorší zima od doby, kdy začala poslední válka....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/395302/big_retezova-reakce-Q0J-395302.jpg 4.3448

Spad 4.

Romány, Literatura česká, Sci-fi

Vydáno: , Epocha (ČR)

Řetězová reakce, 2018

Kniha Řetězová reakce

MoireDeTardis
21. listopadu

Knížka je v sérii tak trochu navíc. Vlastně kdyby to skončilo Rázovou vlnou, nic by se nestalo. Je v ní totiž klasický nastínění, co se děje po letech, takže čtenář nemusí tolik tápat.
Řetězová reakce pokračuje vlastně hned po konci Rázový vlny před oním výhledem do budoucna a dává trochu vhled do toho, proč to dopadlo, jak to dopadlo.
Bylo těžký si zvyknout, že najednou je hlavním vypravěčem Alice a my sledujeme její strastiplnou cestu, která zase vede do tý podělaný Prahy - jakoby se neupoučili na začátku, že mimo Prahu jim bylo líp :D
Myslela jsem si, že to asi nedám, ale nakonec jsem byla příjemně překvapená.

Yarwen
07. listopadu

Důstojné zakončení celé série. Smekám klobouk před tím, na jaké dno nechal autor Alici spadnout, a jak ji přesto nechal překonat všechny překážky, aniž by se snížil k logickým kiksům nebo k množství "tuze šťastných náhod". I přesto, že jsme přišli o hlavní postavu z minulých dílů, a nejeden čtenář si mohl myslet, že po zničení sekty Grabježců bude tohle jen nastavovaná kaše, tak se tak nestalo a příběh je skvělý.

Foxik4cz

Trochu jsem se bál knížky jakožto pokračování po tom co se stalo s hlavním hrdinou v předchozí knížce. Ale čím víc jsem to četl, tím víc mě asi štvalo, že poslední bitva nebyla rozvedená do menší knížky zvlášť. Jinak super věc tahle kotletovka :D celou sérii "Spad" řadím jako velmi úspěšnou - co se děje a humoru týče.

Maud22

Kapitánka Alice je plukovníkovou nástupkyní a 4. díl série zachycuje dobrodružnou cestu do Prahy, Hamburku a zpět. Plukovník jí ovšem chybí a nám všem taky, i tak je to čtivá kniha plná akce. Je to děsivá vize, co se děje s lidmi a jejich lidstvím, když prodělají tak náročnou zkoušku jako je téměř zánik civilizace. Jak v této situaci padá civilizovanost a mravní zásady. Boj o přežití a moc vrací lidi k tomu nejhoršímu v nich. Nestačí, že přežijí silní, musejí zotročovat ty ostatní. Místo čísel na rukou se tetují značky na krk... a jsme tam, kde jsme kdysi byli, a kde teda fakt být nechceme.

Plague

Čistě subjektivní hodnocení :)

Trilogie měla zůstat u čísla 3. Přílepky málokdy přinesou něco nového a zajímavého a to je i tento případ. Už rázová vlna ztrácela trochu z původního elánu, ale pořád se na ní dalo pěkně svézt. Řetězová reakce dostála svému názvu .... a to není kompliment. Prostě předchozí díly měly tolik energie, že jejich řetězová reakce nechala vzniknout dalšímu dílu.

Příběh nepřináší v podstatě nic nového. Děj je lineární. Postavy jednoduché a nezajímavé. Buďto kladní poserové občas hrdinové nebo záporní prohnaní padouši. Jedna Alice vládne všem, jedna jim všem ..... Ale ne! Žádný LOTR, spíš nezkrotná Angelika, Angelika a Heinrich, Angelika markýza nové Evropy. Sice jí říkají Alice, ale to je detail.

Alice jde po dobrém vyjednávat s padouchy. Všichni ji od toho zrazují. Ona si jde za svým a vítr do plachet jí fouká z předchozích dílů plukovník Michálek se svou doktrínou. Co čert nechtěl, padouši jsou padouši a Ang...Alici zradí a pošlou do otroctví do Hamburku. Napínák, že?
V otroctví hned první den potká zapáleného odbojáře, který se kterým začnou pašovat zbraně. Hrc prc po pár stránkách odbojáře zabijou a Ang.. totiž Alice se totálně nasraná a vytočená rozhodne že prostě okamžitě uteče. A tak .... UTEČE. Lehký jak facka. Ještě že nechtěla utéct před 15 stránkama.
A tak je to vlastně celou knihu. Po své cestě zpátky do Brna se vyskytne na první pohled nepřekonatelná překážka která je vlastně písofkejk. A když to vypadá, že je přesila velká i na naší hrdinku ..... tak stačí odparkovat zaparkovanou ponorku a pár raketama který se naváděly asi ukázáním prstu odpálit kasárna plná vojáků.

Pro mě byla kniha zklamání. To co bavilo na předchozích dílech už trochu vyčpělo a novinek bylo poskrovnu. Dojem nezachránilo ani občas sprosté slovo nebo ironické poznámka.

Johny_H.

Tak asi obsahem za mě osobně nejlepší díl. Nic méně je někdy zbytečně moc roztáhlý a hůře se v něm díky tomu orientuje. Nic méně u celé série a zvláště pak u této musím ocenit názvy kapitol, které autor opravdu dobře promyslel. Moc jsem si celou sérii užil a jak jinak nežli 5/5.

biki

Tak by mě zajímalo, jestli autor od počátku tento díl plánoval, nebo se mu ukončení třetího zdálo moc náhlé a že by přece jen měl naznačit, co asi bude dál. Kvůli poněkud rozporným komentářům jsem s četbou zase trochu váhala. Opět úplně zbytečně - jasně, že Alice není Michálek, a jasně, je to ženská. A bohužel ve světě, kde to žádná ženská nemá snadné (to "snadné" je ve světě Spadu opravdu jen eufemismus). Možná, že Kotletovi až moc fandím, ale podle mého názoru se mu podařilo velmi zdařile vystihnout rozdílné přístupy mezi dříve Michálkovým (typicky chlapským) a nyní Aliciným jednáním, které v řadě situací odpovídá spíše ženské mentalitě a v některých (ovšem zasloužených) případech je dokonce krutější, než by schválil plukovník. Co se týká děje, tak ten nijak nezaostává za předchozími díly, snad jen těch hlášek je o něco míň. To ale odpovídá duchu této knihy, která se mi zdá ze všech čtyř nejponuřejší, i když na konci se jakási jiskra naděje přece jen objeví.

Ronnie68

Přečteno ... nebyla to špatná kniha ...