SPAD
ekniha

Je po válkách, které nikdo nevyhrál. V sutinách Prahy přežívá pár desítek tisíc lidí a snaží se ze všech sil uchovat něco jako civilizaci. Jenže zbytek světa nemá o civilizaci zájem. Zbytek světa chce za každou cenu přežít, a to zpravidla na úkor někoho jiného. A tak lidský život nemá moc velkou hodnotu – možná několika masových konzerv nebo pilulek proti ozáření. A čím dál od někdejšího hlavního města, tím divočejší poměry panují. Skupina válečných veteránů musí Prahu opustit. Čeká je cesta územím, kde se každou chvíli mění vláda podle toho, kdo má v jaké přestřelce navrch, kdo tam zrovna přitáhne a má víc chlapů nebo střeliva. Musí totiž splatit jeden dluh. Čestný dluh z časů, kdy takové věci měly ještě hodnotu. Vítejte v roce 2050 v nejponuřejším románu Františka Kotlety....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/32_/322847/spad-f2I-322847.png 4.2498

Spad (1.)

Romány, Literatura česká, Sci-fi
Formáty eknihy:EPUB, PDF
Vydáno:, Epocha (ČR, od r. 1989)

Sváťa3

Je to druhá trilogie, kterou jsem od pana kotlety přečetl. Velice dobrý příběh, který by se v pohodě vešel do 2 knížek. Přišlo mi také zbytečné podrobné popisování jednotlivých akcí, které pro příběh nebyly důležité a konec se mi zase zdál velice zkrácený. Byl jsem zvědavý, kdo byl hlavní měnitel a to jsem se nedozvěděl. V jedné recenzi někdo psal, že těch mrtvol bylo už ve třetím díle trochu moc. Když jsem si knížku četl v buse, tak jsem se modlil, aby mi spolucestující sedící vedle mě nečetl přes rameno a pomyslel si, že jsem naprostý úchyl. Od tohoto autora bych doporučil trilogii Bratrstvo krve! Knížky mi přišli vtipnější a příběh byl taky super. A když se masakrujou upíři s marťanama, tak mi to přijde víc v poho, než když se píše, jak si ubližujou lidi navzájem.

Sldook

Moje prvni kniha od Kotlety a hned po prvnim precteni se z neho stal muj oblibeny autor. Postapo svet, ale ne nekde mimo, naopak - primo v nasi domovine. Clovek se diky tomu do deje dokaze vic vcitit, k tomu jeste prispivaji vystrizky z Japonskych novin popisujici vznik atomove valky a pekne nenapadne doplnuji cely pribeh. Po nastoleni atmosfery a zacteni se do pribehu uz pak jen zbyva procist se spoustou mrtvol odejitych na onen svet, at uz formou podrezani, zastreleni, pripadne jakoukoliv jinou a skoncit s jednim velkym "WOW, ja chci vic!"

Alezi76

Super postapo akce. Za mě zatím nejlepší Kotleta.

Krysap

Kdyby mi bylo 15, byla bych asi na vrcholu blaha.. Jinak velmi prumerna scifi. Hezky napsane, ale bez napadu. Absolutne nechapu to vysoke hodnoceni.

Michaeles

Skvěle čitelná kniha. Super atmosféra a popisy okolí, jen škoda, že se v knize v podstatě nic neděje, kromě cesty a střílení.

roso.mak

Nevím, kniha přečtená za odpoledne, oddechovka velká, ale že bych na to byla nucena pět nějaké velké chvály... A to mám žánr post-apo moc ráda. Uvidíme, čte se to tak snadno, že se do pokračování pustím. Minimálně u toho člověk opravdu nemusí přemýšlet.

Pitbullka

Když tady čtu ty komentáře, asi jsem četla jinou knihu. Tohle bylo z mého pohledu nezajímavé,nudné,neustále popisy cest nebo prestrelky. A co bylo jako pěst na oko, tak ty rádoby vtipné hlášky. Za mě opravdu ne. Na to, jak byla kniha propagována, jsem opravdu čekala mnohem více.

Lenka.Vílka

Nejsem znalec v oboru post-apo a moc knih, které jsem četla nevyjmenuju. Možná právě proto se mi kniha jevila jako mix Doomsday (obsahem) a The Divide (jak lidem hrabe) s hodně, ale hodně kulek jako bonus. Jsem i nováček v knihách autora, tak snad takhle nepíše pokaždé. Prásk, ratata s uvozovkama. Nezvykla jsem si, fakt ne.

("To byla taková..., no vlastně nevím, co byla, ale byla to celebrita. Tak to před válkou chodilo, že lidi milovali nějaký lidi jenom proto, že je milovali i jiný lidi...")

Obálka super, tak si to představu. Hned jsem se těšila víc. Děj svižně odsýpá a není čas ani prostor na zdržování. Co bylo předtím se čtenář dozví způsobem, který to nezdržuje a průběžně. Nejsem Prague lover, takže kde se to odehrává je mi jedno (ale při popisu všech míst, jsem tam byla skoro jako live, to se povedlo). Teda dokud nepřijde řeč na Brno (ze kterého jsem viděla jenom vlakové nádraží a skoro mi přišlo, že tam už apokalypsa dávno proběhla) a neukáže se, že je to stejná díra jako Praha. Vážně tomu nebylo i před válkou? (Chi chi chi). O tom, jak autor píše se rozepisovat (jako všichni ostatní tady) nebudu. Tohle se mi líbilo se vším všudy, jak bylo předloženo (až budu mít autora načteného, rozhodnu se). Humor mě hodně bavil. Nebylo to stylem "popadejme se za břicho", ale příjemně posouval děj. A děj samotný? Mňam. To byla jízda. Viz trochu výš v komentáři. Furt se něco děje, takže i kdyby vás kniha nebavila, tak nemáte šanci to zjistit, jak neustále jedeme dál. Na pomalý a zraněný nemáme čas.

("A vy ostatní si mezitím můžete dát u baru naše místní pivo. Paní Voláková se zaklíná, že tentokrát už chytila správný výrobní postup, ale pro jistotu, kdo bude mít střevní potíže, dostane jedno pivo zdarma jako bonus.")

Jo, málem bych zapomněla. Hlavní hrdina borec borců, takže spokojenost. Ale četníček tomu nasadil korunu. Jeho adorace naším hrdinou mě vždy rozesmála.

Dragonian

Jsem velice překvapen, jak se pan Kotleta vypsal a že má svůj styl. Jde vidět zlepšení a já jsem za to rád, že to není jenom levná kopie Kulhánka. Jen tak dál!

OldFirehand

Perfektná postapo strieľačka, rázny dej, nevyberaný slovník. Kotleta je v rámci žánru výborný. Bavil som sa od začiatku do konca, koniec ma naozaj prekvapil, to sa mi nestáva často.
Rozhodne odporúčam!

st18321

Kniha mě celkem zklamala. Čekal jsem zajimavější charaktery a podrobnější popis toho ce se stala a prostředí zničené Prahy. Kromě poslední třetiny knihy jsem se nudil a to mám podobné post-apo knihy velmi rád. Na Metro to ani zdaleka nemá.

MirekMM

Na český Fallout jsem se těšil, nakonec nejde o zklamání, ale ani nic výjimečného. Celou dobu jsem se nemohl ubránit srovnání s Asfaltem Štěpána Kopřivy - zatímco parta v Asfaltu byla postavená z jedinečných a výborně prokreslených postav, Spad nabízí dost generické "hrdiny", kde se všichni tváří tvrdě a zkaženě, ale vlastně si vždycky pomáhají a svědomí je nikdy nenechá udělat žádnou špatnost. Nejvíce je to asi vidět na srovnání dvojice Crash - Lambert.
Pokud vám nevadí příběh a postavy spíše na úrovni obyčejné počítačové hry, budete se ale bavit: sem tam nějaká hláška a zvlášť část po opuštění Prahy nabízí zajímavé nápady o post-apokalyptickém Česku.

Helmutek

"Nečekal bych, že to kdy řeknu, ale jsem rád, že jsme konečně v Brně."

V hlavě mi sice furt bliká majáček, že "na Kulhánkův Noční klub to přeci nemá", ale sere pes - možná to neni dokonalý, možná jsem se občas trochu ztrácel v tom, kdo že je vlastně ten generál/plukovník/admirál/jánevimkdo, možná ten Samův coming out byl oddalovanej trochu účelově, jízda je to ale parádní a skvělej konec to všechno vynahradí. Po nečekaně temnym úvodu jsem měl sice trošku depku (umocněnou současnym politickym děnim, kdy si člověk z toho přehršle idiotů ve vedení jak země naší, tak i zemí okolních nemůže bejt moc jistej, kdy komu nerupne v bedně a nedopadnem podobně jako v knížce), ale rozhod jsem se tim moc netrápit - protože JEN PRO TEN DNEŠNÍ DEN STOJÍ ZA TO ŽÍT...

jiri2002

Půjčil jsem si to v knihovně, sám bych za to ty peníze asi nedal. Jako čtení na cestu do práce OK, vrátit se k ní nejde.

Jm.bazar

Celkem povede a čtive. Rozhodně první Kotletova kniha kde převládá děj nad masakrovanin lidi, nebo mimozemšťanu.

Janadvorackova

No, bratři a sestry :). Je to z Čech, je to pro mě sympatické post-apo a u hrdinů se zkušenostmi z válek se nedá čekat, že by se chovali jako beránci. Zároveň to ale nemá tak silný příběh. Zápletka je jednoduchá a pečlivě prolitá krví. Konec je spíš otevřený, ale vzhledem k existenci dalších dílů, se nedivím. Ostatně s tím druhým začnu už dnes.

Knihu jsem poslouchala a musím říct, že výkon Borka Kapitančika, který to načetl, posunul celý příběh na trochu vyšší level.
Totiž předčitatel se neskutečně odvázal a kolikrát mě potěšil a rozesmál dovedností, s jakou uměl napodobit třeba hysterickou Alici, naštvanou Hanu, hrdiny rozličných národnosí, různé zvuky doprovázející střelbu a dokonce i zaržání umírajícího koně. A také zpíval :). No, pán je fakt profík :).

SimaX

No jo Kotleta, nevím na co jsem čekal se zakoupením. Když jsem knihu otevřel bylo jasné, že je to moje krvení skupina (postapo, kulky, krev, lidi bez hlav a pekelné hlášky). Postavy jsou mi velice sympatické, navíc děj odehrávající v čechách je top navíc jeho tempo je vražedné. Palec nahoru a vzhůru na další díl. (koupil jsem hned všechny 3)

MišákB

Já si myslím, že je to skvělá věc. Dlouho jsem hledal postapo příběh, který se neodehrává v Americe, ale na Starém kontinentu, který je mému srdci přece jen bližší. Konečně vím, co se stalo s Berlínem, Hamburkem, Prahou, Brnem i Ostravou. Koho zajímá Los Angeles nebo Washington D.C. :-D Navíc, psaná českým autorem, takže ještě blíže českému způsobu myšlení a uvažování. Těším se, až se pustím do pokračování.

lipon

knihu jsem "četl" jako audioknihu ve skvělém podání Borka Kapitánčíka, doporučuji
nad tím je lepší moc nepřemýšlet, SPAD má spád
už se těším na volné pokračování :-)

Radek72

Postapo v Čechách..hezká oddechovka, ale nutící popřemýšlet, jak by to asi bylo v reálu. Přežila by i naše armáda? Nebo jen připravení preppers?

LPG

Jo to je ono. Takhle nějak jsem si představoval postapo knížku. Všechno tak nádherně odsejpá a pozastavuje tam kde je potřeba. Autor tak jako víno. Jdu si pro další díl. Pak se ozvu. Díky

Dant76
29.12.2017

Skvělá kniha z ne tak vzdálené budoucnosti naší země i světa. Děj má spád a stále se něco děje. Zajímavý příběh.

Sonča2
25.12.2017

Přečetla jsem ze zvědavosti. Pokud autor uvádí, že píše brak, těžko mohu kvalitu srovnávat s jinou literaturou, takže za mě plný počet. Kniha mě pobavila a neměla jsem nutkání ji odložit. Do dalšího dílu ale nejdu, leda možná v rámci výzvy na 2018.

Ghandimaster
15.12.2017

Já vím já vím, že bych neměl hodnotit knihu, když jsem ji ani nedočetl ale to fakt nešlo. Asi nejsem cílová skupina ale chtěl jsem dát autorovi šanci. Po 50 stránce bylo po smrti asi 673 lidí. Nuda. Žádný scénář není asi potřeba. To si můžu zahrát Left4Dead a zažiju více srandy. Dojem z knihy se mi smrskl na popis jedné nekončící a nesmyslné béčkové střílečky.

heavy66
03.12.2017

Po jaderné válce si konečně Pražáci a Brňáci nemají co vyčítat! Díky, Františku!

Landreth
02.12.2017

Oddechovka, která opravdu zabavila. Připomínalo mi to osmdesátkové béčkové akčňáky, po pár stránkách se rozjede brutální akce (na víc zabitých jsem asi v jiné knize nenarazil), která nedá do konce vydechnout. Je krvavá, nahláškovaná, sarkastická a cynická, ale hodně zábavná. Postapokalyptické kulisy jsou pěkně vykreslené, začátek atomové války je podán snad až příliš uvěřitelně...

kethy
22.11.2017

Kotleta. Slyšíte, jak to zní. Pěkná osmahnutá a k sežrání. Po několika úchylárnách typu Vlci a Swingers párty se mistr vrací a to hned s trilogií. Nebo to už tady bylo – deja-vu? Pravda, ubyl humor, ten takový střeštěný, zůstal rozum. Posapokaliptická rapsodi trilogy bych klidně napsala. První příběh dobrý. Nenudil, zaujal, pobavil a byl rychle přečten. Humor to má specifický, převážně daný ke každé osobě zvlášť. Nejsou to takové ty frázové hlášky a výkřiky do tmy, humor je tu osobitější a rozumnější. Tak jsem zvědavá na další knihu aka pokračování. Kotleto křupej!

TomK
11.11.2017

Krvavá kotleta, kterou jsem zhltl i s omáčkou kolem (humor, postapokalyptický svět, béčkový příběh). Grzegorz mne opravdu rozesmál! A příprava na další kotletu je jasná!!

KAREL6725
11.11.2017

Tak se nám to v té naši malé zemičce nějak posralo. Pro mě nejlepší kniha od Kotlety. A to Hustej hodnotím vysoko. Tohle postapo mě dostalo. Drsná atmosféra drsná akce. Prostě Kotletovka jak má být. Není co vytknout . Kotleta je borec tak jak píše on nepíše tady nikdo. Pro zbytek pisálku české fantasy nastala doba SPADU. Čtěte a žasněte co zas mistr napsal. Už aby vyšla Rázová vlna.

Wyrdaia
10.10.2017

Po měsíci od přečtení mi z příběhu v hlavě moc nezůstalo. Děj odsýpal a bavil stejně jako postapo kulisa. Trochu klišé zápletka o záchraně a doručení pěkného balíčku, který rozhodně nechce být zachráněn; o to víc partičkou drsných bijců, kterým už dávno netáhne na dvacítku. Ochutnávka před dalším dílem.