Spad

od:


KoupitKoupit eknihu

Je po válkách, které nikdo nevyhrál. V sutinách Prahy přežívá pár desítek tisíc lidí a snaží se ze všech sil uchovat něco jako civilizaci. Jenže zbytek světa nemá o civilizaci zájem. Zbytek světa chce za každou cenu přežít, a to zpravidla na úkor někoho jiného. A tak lidský život nemá moc velkou hodnotu – možná několika masových konzerv nebo pilulek proti ozáření. A čím dál od někdejšího hlavního města, tím divočejší poměry panují. Skupina válečných veteránů musí Prahu opustit. Čeká je cesta územím, kde se každou chvíli mění vláda podle toho, kdo má v jaké přestřelce navrch, kdo tam zrovna přitáhne a má víc chlapů nebo střeliva. Musí totiž splatit jeden dluh. Čestný dluh z časů, kdy takové věci měly ještě hodnotu....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/29_/296894/spad-v9I-296894.jpg 4.2620
Série:

Spad (1.)

Žánr:
Romány, Literatura česká, Sci-fi
Vydáno:, Epocha (ČR, od r. 1989)
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (160)

Přidat komentář
Leximort
včera

Prima oddechovka, která sama sebe bere s nadhledem. Je tam všechno, co člověk od akčního béčka čeká.. krev, akce, kupa klišé a spousta hlášek. Po dotčení jsem dostal chuť oprášit Fallout.

tlllk
13. října

Ako zamestnancovi japonského koncernu, mi je počínanie hrdiny z Istanbulu celkom sympatické. Kniha nijako nevyčnieva zo žánrového stereotypu, ale mne to tak vyhovuje, ako oddych a k tomu audio je celkom fajn.

1T0S_
02. října

Majitel hospody v troskách Prahy se zaplete do problémů a pak se střílí. Tohle byl stručný popis děje, který se neřadí mezi ty nejpropracovanější. To ovšem neznamená, že kniha nemá co nabídnout - ba naopak, můžete se těšit na spoustu hlášek a vtipných pasáží.

Slabší 4/5 si kniha dle mě zaslouží.

antuka
30. září

Postapokalyptická Praha, Brno a Černošice potěšily, ale nestačily na to, aby vyvážily v podstatě chybějící zápletku, ohraný hlášky a překvapivě málo humoru. Dokonce i ty popkulturní odkazy byly už takový ošuntělý.

uzasna
19. září

Hehe .. dobré, chytľavé, malo to grády. Postavy vykreslené pekne , celkom k obľube . Mne osobne sa jazyk tejto knihy páčil , hodil sa.

gaspoda
18. září

má to spád a super přednes kapitánčika

Veronica.Key
15. září

Po téhle knížce jsem sáhla více méně ze zvědavosti. Ale nelituji. Přečetla jsem ji, i obě volná pokračování. Příběh je trochu drsnější než ty, na které jsem zvyklá, ale ráda jednou za čas takhle odbočím. Bylo to supr.

aginecka
14. září

Sice jsem filozofování nečekala, ale stejně mi to přišlo trochu málo. Příběh ok, ale radikálně bych proškrtala ty střílečky! Paradoxně děj brzdily a hlavně už nikdy nechci slyšet o jakékoliv manipulaci s "věnečky"... Ale uznávám, že pár dobrých hlášek tam bylo ;)

ewi
09. září

najskor som s knihou mala problem, no i sam autor ju bere s nadhladom, nehra sa na nic viac, ako je...brakova literatura. A par vtipnych hlasok ma fakt rozosmialo...

1.Agness
30. srpna

Humor, napětí, spád. Brak k odpočinku jako dělaný. Doporučuju, a to je Spad můj první přečtený brak tohoto druhu.

SilverEx
29. srpna

Autor se snaží nést na vlné úspěšné hry, z níž si bohužel půjčil pouze název, ale nikoli atmosféru. Příběh je velmi lineární a v podstatě jde jen o posloupnost "bitek", tedy spíš toho jak tady rozstříleli jedny záporňáky, tamhle rozmlátili druhé a mezitím prohodí nějakou rádoby vtipnou hlášku (mimochodem nerozumím, proč se autor tak vyžívá v popisu zabíjení malých holek - tohle už je skoro na léčení). Popsané post-apokaliptické komunity se rozhodně nechovají, jak by člověk očekával, ale spíš jako bandy retardů.

Metla
26. srpna

Velmoci už přestalo bavit křečkovat atomovky jen tak bez užitku, pročež tady zase jednou máme svět na sračky a většinu lidstva přežívající v mizerných podmínkách. Zapomeňte na internet a splachovací záchody; kdo má střechu nad hlavou, kýbl vody a výtisk "Hrdiny od Istanbulu" na utírání zadku, ten může být se svou existencí spokojený. Jako třeba vypravěč této knihy, válečný veterán a majitel pajzlu, jehož největším problémem v troskách Prahy jsou vyšinutí vyzyvatelé, testující střelecké dovednosti. Místa pro jejich ostatky je naštěstí dostatek. Idylka končí, když se objeví chlápek z armádní minulosti s obtížným úkolem a hromadou trablů v zádech. Nezbývá, než popadnout zbraně, tuny munice a doutníky v podobném množství, sestavit družinu drsňáků a splnit quest: zachránit + doručit jednoho nevděčného fracka do rodičovské náruče.
Nemusíte mi sekat prsty, přiznávám, že jsem ještě kolem sté stránky zvažovala, jestli se na "Spad" nevyprdnout. Do béčkových akčňáků to nepřinášelo nic nového, humorem autor relativně šetřil a z nadužívání citoslovců "Prásk! Prásk! Buch! Hvízd! Ratatatata!" mě chytal psotník. Zatnula jsem však hrdinně zuby, vytrvala v četbě a nakonec byla odměněna v rámci žánru obstojným příběhem, ba dokonce i jednoho překvapení jsem se dočkala.
Nevím, jestli se pohrnu do pokračování, to hrdé mávání českou vlajkou v oblacích doutníkového dýmu a za zvuků frenetické střelby na mě už nezabírá jako zamlada, ale že mi Alice drží nůž pod krkem, tak ať nežeru: 70%.

Azmodan
20. srpna

Moc pěkná kniha. Zajímavý příběh, zajímavé kulisy, uvěřitelné líčení post apokalyptického světa. Oživilo to ve mě vzpomínky a atmosféru hry Fallout, jejíž druhý díl jsem moc rád hrál. Kniha se čte v podstatě sama. Mě vtáhla do příběhu a velmi nenásilnou formou mi dovolila se do něho vžít, a to se nedaří vždy a všem! Navíc je to celé nabité akcí, okořeněné vtipem a třešinku na dortu činí jeden dva nečekané zvraty.
Prostě jsem si to užil a už se těším na pokračování!!!

Hellrampage
15. srpna

Taký Fallout z českých krajín. Alebo post-apo Koniáš. Spad je krátka a pomerne jednoduchá akčná kniha, ktorá sa číta veľmi dobre. Jediná nevýhoda je, že rýchlo vyfučí z hlavy. Ale som rád, že autor napísal aj pokračovania.

lee5747
05. srpna

Hodně zajímavé prostředí, pro mě ze začátku knížky trošku nuda, ale od půlky už mě bavila mnohem víc. Co bych vytkla je to, že se dost věcí často opakuje, ale jinak je to klasický styl Kotlety.

toni-az
28. června

Akční klasika v Kulhánkově stylu, nicméně nikoli v jeho kvalitě. Řemeslně napsáno skvěle, atmosféra postapo celkem funguje, ale tak nějak tomu něco (jiskra, šmrnc, drive, prostě něco) chybí. A naopak za mě přebývá moc dlouhá bezmyšlenkovitá řežba na začátku a hlavně asi půlka knížky se řeší nějaký po... doutníky.

Ovšem pokud to bude gradovat jako Nářez, nebojím se, že poslední díl už bude skoro pětka.

Vzato kolem a kolem, je to taková česká a nadzemní obdoba Metro 2034.

MartinJirků
22. června

Skvělá kniha z postapokaliptického Česka a to že tam není sex mi nevadí. Je to úžasné dílo skvělého českého autora. Jen se mi nelíbí že někteří Češi tam mají americký jména - Ryan, Crash, Sam. Což se k tomu vůbec nehodí, ale zvyknout se dá.

pa1wek
21. června

Jedním slovem nádhera. Poutavý příběh z postapokalyptické doby plný napětí a akce a snahy o zachování alespoň zlomku toho, co zbylo ze starého světa — Součást trilogie.

hanak_v_exilu
18. června

Zvláštní kniha. Celou dobu jsem si říkal, že je vyprávění těžkopádné, že vymyšlený svět ani není zajímavý a že bych ocenil sofistikovanější děj. A najednou byl konec a já jsem si uvědomil, že jsem se výborně bavil a taky jsou dvě ráno a já za čtyři hodiny vstávám do práce. Takže tak. Začátek je rozpačitý, ovšem čím dál se sled událostí dostal, tím víc jsem si to užíval. Pochopitelně je kniha brak, takže kdo čeká dalšího Franka Herberta, nebo Dana Simmonse, tak ji ani neotvírejte. Kdo čeká dalšího Jiřího Kulhánka, nebo Roberta Fabiana, tak je tu správně.

Enolain
13. června

..neurazi..nenadchne..takovy prumer....nema to smrnc...

luciefeix
11. červnaodpad!

absolutně mě nezaujala a nevnímala jsem o čem je

zluk
07. června

V žánru brak poměrně zdařilý počin, jiné kvality se tam však hledají obtížně. Postavy jsou schématické, děj nijak zvlášť převratný. Humor směrovaný na určitý okruh čtenářů, ke kterým se neřadím. Z některých věcí někteří vyrostou a jiní do nich nikdy nedorostou.

Lethania
06. června

Další 'mega hustá' série od autora, který to prostě umí. Černý humor byl všudypřítomný. U Kotlety nejde ani tak o smysluplný příběh, ale o čistokrevnou zábavu (podobně jako u Kulhánka). Už se chystám na další díl.

GilGalad
27. května

Přečetl jsem téměř všechna autorova díla. Tato postapokalyptická trilogie má svoje silnější a slabší místa. Problém asi bude v tom, že jsem přečetl mnoho výrazně lepších knih s tímto tématem. Postavy mi k srdci nepřirostly tolik jako v jiných knihách Kotlety. S Janem Bezzemkem se mi žilo přirozeněji než s plk. Michálkem. Ale to je asi otázka vkusu. Nicméně se jedná o oddechové čtení, u kterého se určitě nudit nebudete.

SONP
07. května

Asi nejmaskáčovější, nejzelenější, nejstřelnější a nejgumovatější kniha, co jsem kdy četl. Že kotletovky nejsou žádná filosofická pojednání ale solidní akčňárny, to už samozřejmě vím, protože jsem jich pár přečetl, ale tohle už na mne bylo moc. Jediné, co jsem víceméně snášel a zajímalo mě to, byly popisy politické situace na začátku kapitol podle Hokkaido Shinbun. To ostatní byla čirá falloutová postapo militárie z radioaktivitou zamořené české kotliny bez výraznějšího fantastického prvku a s mnoha a mnoha pro mě nesympatickými a životem rozervanými zelenými postavami, která navíc občas budila dojem, jako by ji nenapsal Leoš Kyša, ale Dan Landa - tolik tady bylo vlasteneckého patosu s vlajkami, lvy v kleci a zbraněmi ČZ. Toho si asi byl vědom sám autor, když na závěr připojil vysvětlující dodatek. Netvrdím, že je to špatně napsané, ale pro mě zkrátka žánrově úplně mimo. Neffova Tma u mě vítězí 10:0 - 60%

Phoenix16.cz
26. dubna

K současné české "sci-fi" tvorbě nemám nejmenší důvěru a vyhýbám se jí. Tohle jsem zkusila kvůli čt. výzvě a vůbec nic nečekala. Nakonec to ale dopadlo dobře. První poznatek byl, že se to čte velmi dobře a díky krátkým kapitolám a spoustě odstavců stránky ubíhají rychle. Druhý poznatek byl, že to má celkem slušný děj, který má hlavu a patu. A do třetice, i když tam autor popisoval hodně násilí, přišlo mi to s ohledem na téma přiměřené. Neříkám, že to bylo dílo bůhvíjak propracované, ale asi se nebudu bránit dalším dílům série.

Sváťa3
17. dubna

Je to druhá trilogie, kterou jsem od pana kotlety přečetl. Velice dobrý příběh, který by se v pohodě vešel do 2 knížek. Přišlo mi také zbytečné podrobné popisování jednotlivých akcí, které pro příběh nebyly důležité a konec se mi zase zdál velice zkrácený. Byl jsem zvědavý, kdo byl hlavní měnitel a to jsem se nedozvěděl. V jedné recenzi někdo psal, že těch mrtvol bylo už ve třetím díle trochu moc. Když jsem si knížku četl v buse, tak jsem se modlil, aby mi spolucestující sedící vedle mě nečetl přes rameno a pomyslel si, že jsem naprostý úchyl. Od tohoto autora bych doporučil trilogii Bratrstvo krve! Knížky mi přišli vtipnější a příběh byl taky super. A když se masakrujou upíři s marťanama, tak mi to přijde víc v poho, než když se píše, jak si ubližujou lidi navzájem.

Sldook
12. dubna

Moje prvni kniha od Kotlety a hned po prvnim precteni se z neho stal muj oblibeny autor. Postapo svet, ale ne nekde mimo, naopak - primo v nasi domovine. Clovek se diky tomu do deje dokaze vic vcitit, k tomu jeste prispivaji vystrizky z Japonskych novin popisujici vznik atomove valky a pekne nenapadne doplnuji cely pribeh. Po nastoleni atmosfery a zacteni se do pribehu uz pak jen zbyva procist se spoustou mrtvol odejitych na onen svet, at uz formou podrezani, zastreleni, pripadne jakoukoliv jinou a skoncit s jednim velkym "WOW, ja chci vic!"

Alezi76
07. dubna

Super postapo akce. Za mě zatím nejlepší Kotleta.

Krysap
01. dubna

Kdyby mi bylo 15, byla bych asi na vrcholu blaha.. Jinak velmi prumerna scifi. Hezky napsane, ale bez napadu. Absolutne nechapu to vysoke hodnoceni.


TIP: Máte rádi Databázi knih? Podpořte ji v Křištálové lupě (Zájmové weby) - hlasujte zde.

Štítky

postkatastrofická konec světa boj o přežití Praha Brno kanibalismus české sci-fi

Autor a jeho další knihy

Leoš Kyša

František Kotleta (p)
česká, 1979

všechny knihy autora

Uživatelé mají knihu

v Právě čtených25x
v Přečtených853x
v Čtenářské výzvě226x
v Doporučených50x
v Knihotéce262x
v Chystám se číst256x
v Chci si koupit77x
v dalších seznamech7x