Spáčka a vřeteno

Královnině zemi bylo ono království vzdušnou čarou nejblíže, ale přes horský hřbet, který sloužil jako hranice mezi těmito dvěma královstvími, nedokázaly přelétnout ani vrány. Možná si myslíte, že ten příběh znáte. Vystupuje v něm mladá královna, která se má vdávat. Dále pár dobrých, statečných, houževnatých trpaslíků, hrad zarostlý trním a princezna, kterou čarodějnice proklela, aby spala navěky. Jenže tady nikdo nečeká, až se objeví šlechetný princ na věrném oři. Tahle pohádka se spřádá z nití černé magie, která se kroutí a stáčí a pableskuje a září. Královna by si snad mohla vysloužit hrdinské ostruhy, pokud princezna potřebuje zachránit…...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/27_/270127/spacka-a-vreteno-FGC-270127.jpg 4.3252

The Sleeper and The Spindle (2015)

Romány, Fantasy, Pohádky
Vydáno:, Albatros (ČR)

Kniha Spáčka a vřeteno

BUBO26

Nádherné, prenádherné ilustrácie. Ale príbeh je kratučký a už sto krát prerozprávaný.

Viky007

Hodně zvláštní pohádka. Trochu feministická, trochu morbidní, trochu mišuge. Prostě Gaiman, co jiného čekat. Na pět hvězdiček to není, ale nové pojetí dvou pohádek mi přišlo zajímavé. A ty ilustrace jsou mistrovská práce!

okeey
22.12.2018

Tohle byl teda divnej příběh. Ale jako zase na jednu stranu to bylo zajímavý, určitym způsobem retelling na Šípkovou růženku, ale takovym morbidnim způsobem. Každopádně nádherné zpracování knihy se nedá popřít. Ve finále Gaiman mě dost baví, ale třeba Volání netvora se mi líbilo víc.

Akléda_
15.12.2018

Hezký retelling s nádhernými ilustracemi, který ale bohužel pro mě nenabízí nic víc. Pro dohnání čtecí výzvy je to ale super ????

zanetkov77
01.12.2018

Krásná feministická pohádka kombinující Šípkovou Růženku a Sněhurku a zároveň úplně originální. A k tomu ty nádherné ilustrace!

Hoshi
28.10.2018

Zajímavá pohádka, jedna spící kráska, která se nám ukáže v jiném světle než ji známe a druhá, kterou čarodějnice proklela, aby spala sto let. Příběh přečten jedním dechem a ilustrace? Nádherné!

popeluška
29.08.2018

Graficky je kniha moc a moc nádherná, klobouk dolů. Jinak mě kniha moc neoslovila a hlavně nesedla....

LadyCharlene
20.08.2018

Spáčka a vřeteno je moje první knižní zkušenost s Neilem Gaimanem. Pravdou je, že jsem čekala trošku víc, vadilo mi především, že byl příběh jaksi děravý, osekaný. V jedné chvíli Sněhurka, všichni víme, že to byla Sněhurka, ačkoliv jsou jména v tomto příběhu nedostatkovým zbožím :), spí na seně, v další kapitole se podíváme do nejvyšší věže zakletého hradu, a pak jsou trpaslíci se Sněhurkou najednou v městských ulicích. Na druhou stranu se mi velmi líbilo pojetí příběhu, nejenom sličný princ dokáže probudit zakletou princeznu. Také se mi líbilo nečekané rozuzlení a emancipovaná Sněhurka, která se rozhodla hledat další dobrodružství ve světě místo, pro ni, nudného manželství. Kromě těchto plusů, musím vzdát hold Chrisu Riddellovi, ilustrace byly nádherné. Musela jsem přestávat číst a prohlédnout si obrázky. A vrátím-li se znovu k příběhu, dost mě pobavily zombie :-D.
Je to velmi čtivá kniha, která dává svou "nedodělaností" prostor k fantazírování, doplněná nádhernými ilustracemi s nečekaným koncem.

sarka9190
17.08.2018

Gaiman byl vždycky taková rebel a a když pominu Disneyho, tak tahle princezna je u mne č.2. Asi víte, kterou myslím.

Nel.K.
30.07.2018

Tak tohle byla nejoriginálnější verze Šípkové Růženky a vlastně i Sněhurky, co si jde (nebo spíš ani nejde) představit. Gaiman vzal příběh, který jsme všichni mysleli, že známe, dvakrát s ním zaštěrchal, třikrát ho otočil a to co nám nakonec ukázal, bylo naprosto super! :) Velmi krátké a přesto tak dobré. A i když se zaměřil na ty nejklasičtější příběhy, tu jeho verzi si rozhodně budu pamatovat.

A Riddellovi ilustrace? Musela bych použít všechny superlativy, abych vyjádřila jak moc celou knížku podrhly a jak se do ní hodily. Balzám pro oči.

Celá tahle kombinace prostě stojí za to!

krži
12.07.2018

Prostě Neil.... Krásná pohádka, originální výprava a DOKONALÉ ilustrace Riddela. Víc takových oddechových kousků.

Mergirus
07.07.2018

Naprostá nádhera!!! Knížku jsem měla přečtenou během hodiny, ale je to skvěle spojený příběh několika pohádek, přímo bravurně vyprávěný, a ty ilustrace!!! Vřele doporučuji.

Mooneylan
04.06.2018

Nejlepší pojetí Šípkové Růženky, které jsem kdy četla.
Chcete vidět Sněhurku v jiném světle? Město spících lidí, co vypadají spíše jako zombie? Libo li zajímavý zvrat v příběhu? A to vše zabalené stužkou luxusní vazby? Tak směle do toho :)

Veronicess
01.06.2018

Musím sa priznať, skončilo to úplne inak ako som očakávala, keď som najprv videla ten nádherný obrázok dvoch bozkávajúcich sa princezien. Napriek tomu však odkaz tejto knihy vo mne výrazne zarezonoval a veľmi sa mi páčil. Knihu rozhodne zaradím na zoznam kníh ktoré si moja budúca dcéra musí prečítať.
Chris Riddell spravil nádherné ilustrácie, nedalo sa prestať na ne pozerať a prosto obdivovať. Písanie Neila Gaimana asi nepotrebuje komentár, ako vždy tu vyčaril neskutočne čarovnú atmosféru.
Táto tenká knižôčka sa mi veľmi páčila a po jej prečítaní sa nedalo neusmievať.

Chytuš
19.04.2018

Je libo pohádku o Šípkové Růžence, šmrncnutou Sněhurkou, trpaslíky a tak trochu zombíky? Navíc s opravdu nádhernými ilustracemi? Ano, ano, ano, ale jedině od tandemu Gaiman & Riddell!

martinasudová
27.03.2018

Rozhodně jedna z nejkrásnějších knih na první pohled. A i na ten druhý stojí za přečtení.

Lískaran
18.02.2018

Pohádkové vyprávění docela klasického střihu, tedy na poměry Neila Gaimana. Ale je to pořád Gaiman, takže události známého příběhu vidí trochu jinak (taky je tu v současnosti povinná aktivní a akční ženská hrdinka) a některé její prvky jsou tím posunem hned trochu hororové. Zároveň děj Šípkové Růženky propojuje ještě s jinou klasikou, a to tak, jako by byly součástí většího příběhu. Vlastně tvůrce Sandmana mohl těžko odolat zrovna pohádce, kde jde tolik o spánek a snění… Hezké ilustrace.

Shardlake
19.01.2018

Kniha mi obsahem připomínala jiným způsobem zpracovanou pohádku "O Šípkové Růžence". Kniha má krásné ilustrace.

AllyKumari
06.12.2017

Na této knize nebylo nic, co by se mi nelíbilo.

kalinkacz
27.11.2017

Neil Gaiman mi doteď nějak unikal, ale překrásné ilustrace při prvním prolistování této knihy mě přesvědčily, že je na čase mu dát šanci... Byla jsme překvapená temnotou příběhu a jeho nepředvídatelností... Příběh bych popsala něco jako pohádka pro dospělé na dobrou noc... Jsem si jistá, že tohle nebude poslední kniha od tohoto autora, protože jsem byla více než spokojená...

vlckovka
26.11.2017

Některé knihy jsou zajímavé tím, že můžeme být dlouho ve světe, který je v knize stvořen. Jiné knihy, jsou takové, které nemusí být svým rozsahem dlouhé, ale o to větší emoce, sny a fantazii po přečtení zanechají. Pro mě patří Spáčka a vřeteno mezi ty druhé.
Nesmírně oceňuji to, že kniha má více rovin, a nutí čtenáře zamyslet se nad tím, že ne vše co máme zažité jako jedninou pravdu, tak ve skutečnosti musí být. Opravdu obdivuji fantazii autora, řekla bych že mnohem obtížnější než si vysnít celý nový svět je najít právě v tom zažitém (klasická předloha stejným způsobem převyprávěna již nespočetněkrát) nové možnosti.

Liška37
15.11.2017

Moc krásná knížka. Jak ilustrace,tak příběh Šípkové Růženky v Gaimanovském stylu :)

essidaven
13.10.2017

No upřímně nevím, zda se mi kniha vlastně líbila. Byla bezesporu velmi originální a ilustrace jsou naprosto úchvatné a rozhodně knize přidávají velkou hodnotu. Nejsem zvlášť konzervativní, ale toto pojetí tradičního pohádkového příběhu mě minimálně překvapilo. Ale proč vlastně ne? Ty staré příběhy už zná každý, že, tak proč je vyprávět stále stejně. Takže za originalitu a ilustrace 4 hvězdy.

lushi
09.10.2017

Nejsem nijak citově vázaná k autorům, ani s jedním jsem se dřív nesetkala, ale toto! Nádherný počin! Překrásné ilustrace, které jdou ruku v ruce s příběhem, který má spád, spoustu neočekávaných zvratů a boří různá pohádková klišé.

Sireen
06.10.2017

Tak já nevím. Gaiman asi prostě není můj styl, ačkoli filmovou Coraline zbožňuji.

Malam
21.09.2017

Krásné ilustrace, krásné provedení, originální převyprávění známého příběhu, ale celkový dojem?

MilkyA
09.08.2017

Veľmi pekná malá knižôčka, ilustráciami aj alternatívne spracovaným príbehom klasickej rozprávky mi sadla, len neodporúčam náhodne listovať a prezerať pred prečítaním, obrázky obsahujú obrovské spojlery a mne sa to podarilo na prvý krát otvoriť na veľmi zaujímavom mieste :D :D

Alethea_k
18.07.2017

Spáčka a vřeteno je mé první setkání s Neilem Gaimanem. Jedná se sice o pohádku, ale myslím si, že každý člověk (ať už dospělý, téměř dospělý, či dítě) si občas zaslouží ubrat se do jiného světa a užívat si příběh očima nevinného dítěte. Ilustrace jsou nádherné - bez debat.

ajla5
15.07.2017

Pěkné kresby a velmi netradiční podání klasických pohádek.

IsobelleFarbs
08.07.2017

Knížka přečtená za chviličku, moc se mi líbilo toto spojení klasických pohádek, které nakonec vyznělo celkem originálně. Ještě když bylo doplněné nádhernými ilustracemi.