Sourozenci bez rivality

Sourozenci bez rivality https://www.databazeknih.cz/img/books/49_/49974/sourozenci-bez-rivality-49974.jpg 5 59 15

Zažíváte doma sourozenecké třenice nebo žárlivé scény? Tato kniha vám pomůže, abyste své děti spravedlivě vychovávali a zabránili jejich věčným sporům, ale současně z nich vychovali samostatné a sebevědomé osobnosti. V knize naleznete: Jak s dětmi komunikovat, abychom v nich nepodporovali sourozeneckou žárlivost. Umění dát dětem najevo, že je máme rádi stejným dílem a žádného ze sourozenců nepreferujeme. Jak naučit děti spravedlivě se dělit se sourozenci. Kreslené vzorové scénky s doporučenými dialogy, které vám pomohou vyřešit nejčastější situace. Jak děti vzájemně neporovnávat, aby se vždy cítily jako plnohodnotný člen rodiny. Zkušené autorky – dětské psycholožky a trojnásobné matky – v knize využívají své životní zkušenosti ze spolupráce se stovkami rodin. Napsaly mimo jiné také světový bestseller Jak mluvit, aby nás děti poslouchaly, jak naslouchat, aby nám děti důvěřovaly a Jak mluvit, aby nás teenageři poslouchali, jak naslouchat, aby nám teenageři důvěřovali. ... celý text

Literatura naučná , Psychologie a pedagogika , Rodina

Vydáno: , Computer Press (CP Books)

Sibling without Rivalry , 2007

sheldon8410
20.07.2023 5 z 5

Určitě doporučuji přečíst všem vícenásobným rodičům. Jako asi všechny knihy od autorek je kniha krátká, stručná, ale plná mnoha zajímavých informací. Líbil se mi i styl, jakým je kniha napsaná.
Jen bych uvítala více informací pro rodiče menších dětí / miminek, ale na toto téma snad bude víc zaměřeno Aha! Rodičovství - sourozenci.

Luciluc
29.03.2023 5 z 5

"Pokud trváme na dobrých vztazích mezi dětmi, přinese to špatné vztahy. Pokud povolíme špatné vztahy mezi dětmi, vede to k vztahům dobrým." (str.42)
Od autorek jsem četla "Jak mluvit, aby nás děti poslouchaly" a líbilo se mi jak je kniha zpracovaná. Proto když se počet potomků rozrostl o plus jeden, pořídila jsem Sourozence bez rivality. I zde jsem ocenila shrnující obrázky s příklady "jak to říkat a dělat správně". Ke knize se budu ještě určitě vracet. Líbila se mi část o srovnávání a škatulkování. Významná pro mě byla i kapitola o tom, že děti nemusí být brány naprosto rovnocenně (ale každé si zaslouží cítit se jedinečně). Rozhodně stojí za přečtení!

Turmee
05.08.2022 4 z 5

Jako jedináček, který momentálně čeká druhého potomka jsem byla docela vyděšená, co všechno se mezi sourozenci děje. :D

Kniha je imaginárním záznamem skupinového sezení s příklady z praxe, pohledem rodičů, návodům jak to zkusit jinak/lépe. Některé situace jsou znázorněny pomocí komiksů a na konci každé kapitoly je stručné shrnutí.
Celkově je přístup typicky respektující a kontaktní. Řekla bych, že se dá zobecnit na všechny vztahy, ne jen na ty sourozenecké.

Hlavní myšlenky, které si odnáším:
- Děti potřebují prostor pro vyslechnutí i negativních emocí, ale nesmí si ubližovat.
- Nesrovnávat
- Neškatulkovat
- Nemusí mít všichni stejně

Příběhy byly ze začátku osvěžující a milé, ke konci jsem jich už ale měla plné zuby. Poslední stránky pak byly jak z americké romantické komedie, kdy pár sezení v této skupině napravilo všechny životní křivdy a vneslo nové světlo do vztahů všech zúčastněných.
Komiksy mi přišly zbytečné, pro mě nepřehledné. Ocenila bych více rozepsanou problematiku žalování.
Úplně se mi nezdá že pro děti různého věku by bylo nejlepší, aby spolu byly co nejméně.

Glivuska
17.04.2022 5 z 5

Musim rict, ze knihy o vychove vetsinou moc nemusim. Prijdou mi prilis teoreticky a obvykle mam problem z nich neco aplikovat do normalniho zivota. Tato knizka se mi dostala do ruky na doporuceni zname a musim rict, ze se mi opravdu cetla sama. Napomahaly samozrejme hlavne prakticke priklady a pribehy rodicu. Urcite si z knihy udelam nejaky vytah na papir, ve spouste situaci jsem se nachazela a rada bych, aby moje deti spolu mely lepsi vztah, nez ja jsem v detstvi mela se svou segrou (bohuzel vetsina konfliktu vyplyvala prave z “nevinnych” poznamek dospelych).

Petrush
10.12.2021 4 z 5

Po přečtení skvělé knížky Jak mluvit, aby nás děti poslouchaly jsem chtěla určitě přečíst i "pokračování" Sourozenci bez rivality. Kniha nezklamala. Spousta tipů, jak podpořit dobrý vztah mezi sourozenci: místo popření negativních pocitů je připouštět, nechat dítě tyto pocity nakreslit nebo napsat, děti nesrovnávat, nepřisuzovat jim role, nevěnovat pozornost agresorovi, ale poraněnému, nechat řešení sporu na dětech, zamezit fyzickému ubližování (děti od sebe oddělit), složité opakující se problémy řešit společně s dětmi (nechat je vyjádřit se, sepsat návrhy řešení - toto je podrobně popsáno např. v knize Výchova bez poražených). Autorky dál doporučují, aby každý rodič s každým dítětem trávil pravidelně čas zvlášť (a v tomto čase nemluvil o ostatních sourozencích), nebát se vyrážet na výlety občas odděleně místo všichni společně atd.
V knize je řada příběhů, příkladů dialogů, četlo se to velmi dobře. Nicméně Jak mluvit, aby nás děti poslouchaly považuji za přínosnější a zdařilejší.

Sonča2
05.01.2021 5 z 5

Četlo se to jako detektivka - nastíněný problém a řešení, spousta praktických rad. Teď si to přečtu ještě jednou a zkusím použít prakticky.

muchomurka
28.11.2020 4 z 5

Do knížky jsem nejprve jen nahlédla, zda mě bude bavit, nebo ji rovnou vrátit do knihovny. Bavila a to tak, že už mě nepustila a během pár hodin jsem ji přečetla.
Vyhovoval mi styl, jakým byla kniha napsaná. Reálné příběhy a pak shrnutí s radami.
Jediné, co bych autorkám vytkla, je, že "cítily, že je k problému mnohem víc co říct, ale zatím ještě neví co." Jak to, že to neví? Vždyť jsou odbornice. Občas to pak působilo, že si na ně jen hrají a moc neví, co s daným problémem dělat.
Také se mi úplně nezdá, že dítěti řeknu, že teď nemůže být se svým sourozencem a pošleme ho do pokoje. Jak mu pak pomůžeme se zpracováním negativních emocí a jejich prožitím? S tímto zcela nesouhlasím.
Ale celkově velmi inspirativní kniha, která mi mnohé dala, tak až jednou budu mít děti dvě, doufám, že to zvládnu a bude u nás vládnout pohoda. Knížku si jdu koupit, abych si mohla některé věci, co potřebuji, zatrhnout a mít je stále k ruce.

maminkoutek
21.04.2020 5 z 5

Knihu doporučuji všem rodičům, kteří mají nebo očekávají 2 a více dětí. Dozvíte se, jak mohou děti vnímat příchod miminka na svět, jak řešit sourozenecké vztahy a mnoho dalšího. Vše je na základě konkrétních příběhů, takže žádná nudná teorie.

Monike
15.03.2019 5 z 5

Skvele napsane! Tesi me, ze nektere situace uz umime resit v klidu, ale mame jeste hodne co pilovat.

Radhus
07.06.2018 4 z 5

Moc dobrá knížka pro rodiče, kteří čelí problémům mezi sourozenci. Líbilo se mi, jak byla konkrétní. Po jejím přečtení může člověk nabýt dojmu, že ve výchově děla spoustu chyb. Tak jako z každé knížky tohoto typu si z ní člověk vezme jen základ a pohled na věc si stejně udělá nakonec sám.

PomněnkaPrvní
01.06.2017 5 z 5

Moc chytrá a čtivá knížka. Nevnucuje Vám pravidla, co dělat. Nejprve Vám dokáže, že ten nápad stojí za to. Chystám se ji někdy brzy přečíst znovu. Všem doporučuji. Nejen rodičům. Ale i dospělým, kteří mají nedořešené vztahy se svými sourozenci.

rajen
24.07.2015 5 z 5

Knížku jsem si půjčila v knihovně. Po přečtení jsem si udělala hromadu poznámek, ale stejně jsem si ji nakonec koupila. Má hodně cenných rad, jak se zachovat v různých situacích a je dobrým návodem, jak si z dětí vychovat parťáky. Samozřejmě je třeba ji brát s rezervou, je to americká autorka, takže ne vše se asi setká s pozitivní odezvou. Dala by se napsat mnohem stručněji, ale chápu, že to by amíci nedali a musí to mít trochu blbuvzdorněji naservírováno. Zatím mám děti hodně malé a některé postupy nejde aplikovat, ale ty, co už se dají, tak fungují a to docela rychle, až jsem byla překvapená, jak to může být jednoduché. Doporučuji!

Charlesska
12.07.2015 4 z 5

Po obsahové stránce velmi zajímavá a přínosná knížka. Její kvalitu ale sráží množství gramatických chyb (přestože je v tiráži uvedena korektorka), a co mě iritovalo ještě víc, byly ostravismy typu "kvůli hraček" či "mi to nevadí". Vadil mi i typicky americký sebestředný a trochu patetický styl vyprávění a doslovné vysvětlování všeho, jako kdyby byla kniha určena úplným hlupákům.

marketk
16.08.2013 5 z 5

Výborná kniha, jedna z mých nejoblíbenějších. Ukazuje, jak je možné řešit situace, které každý rodič moc dobře zná. Doporučuju.

lukaflek
25.07.2012 5 z 5

čtivá praktická kniha, která předkládá přehled technik, jak řídit situace, ve kterých dochází k sourozeneckým přím. no vlastně se netýká jen pří, ale i "obyčejných" problematických situací. vřele doporučuju. po přečtění (kdy jsem měl knihu z knihovny) jsem si jí koupil ...

sourozenci

Autoři knihy

Adele Faber
americká, 1928

Kniha Sourozenci bez rivality je v