Soumrak vlčího doupěte

Soumrak vlčího doupěte https://www.databazeknih.cz/img/books/85_/85658/soumrak-vlciho-doupete-85658.JPG 4 5 1

Atentát na Hitlera 20. července 1944. Reportáž zevrubně sleduje plány a přípravy puče. Dramaticky popisuje atentát, zvláště chování Hitlerovo. S psychologickou jemností kreslí povahové rysy a pronikavě rozdílné názory spiklenců, kteří, ač osobně stateční, podlehli v rozhodné chvíli pasivitě.

Canniosh
07.11.2021 3 z 5

Ani se mi do této knihy nechtělo, hlavně z toho důvodu, že jsem si myslel, že půjde o pouhopouhý popis akce Valkýra. Ale nakonec uznávám, že jsem udělal dobře a tuto knihu jsem shltnul v rámci jediného dne. Už první řádky mě přesvědčily v tom, že nepůjde jen o popis událostí, ale že se vlastně jedná o volný přepis událostí daného dne, a to nejenom ve Vlčím doupěti, ale taky v Berlíně a jiných hlavních evropských destinacích. Obdivuji autory, že si dali tu práci a nastudovali historické dokumenty, aby popsali události do nejmenších detailů, a to dokonce včetně přímé řeči jednotlivých účastníků (což si myslím, že slova byla spíše odhadována, podle mě neexistují zvukové ani jiné záznamy, že by dotyční někdy toto řekli), ale je fakt, že tyto hovory okořeňují knihu skvěle a člověk se tak dostane do víru události daleko více. Já mám válečnou literaturu rád, ale tady musím dát palec nahoru, protože tady jsem se dozvěděl spoustu detailů, které se ani dnes pořádně nedají sehnat na internetu, natož někdy v polovině 60. let 20. století; věřím tomu, že v té době musela být tato kniha pecka!