Soumrak sociálního státu

Soumrak sociálního státu

Kniha je kritickým pojednáním o dnešní situaci sociálního státu a o jeho perspektivách v prostředí globalizované ekonomiky. Autor dokumentuje, nakolik globalizace zužuje prostor pro řešení interních problémů sociálního státu, jako je stárnutí populace, změny na úrovni rodiny a změny na trhu práce. Na příkladu vývoje v jednotlivých evropských zemích ukazuje, jakým způsobem reagují na tyto tlaky různé typy sociálního státu. V této souvislosti podrobuje kritice koncept "modernizace" sociálního státu, jenž se stal jedním z ústředních hesel dnešního politického a mediálního diskursu. Všímá si především krize solidarity, která je doprovodným jevem této modernizace. Kriticky se zabývá řadou návrhů na to, jak prohlubující se krizi sociálního státu řešit. Tematizuje otázku starých a nových sociálních rizik, problém bludných kruhů ve fungování sociální politiky a zkoumá, jakých podob dnes nabývá sociální otázka. Zvláštní pozornost věnuje postavení středních vrstev a jejich zásadnímu významu při reprodukci sociálního státu. Kniha vychází ze zkušeností autora, jenž přednáší o problematice sociálního státu na univerzitách ve Francii, Itálii a Španělsku....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/26_/26178/soumrak-socialniho-s.jpg 4.624
Literatura naučná, Politologie, mezinárodní vztahy
Vydáno:, Sociologické nakladatelství (SLON)

p.pavlina

Zajímavá kniha k zamyšlení. Sice jsem jí četla povinně k přijímačkám, ale zaujala mě a jako jedna z mála povinných knih mě bavila.

Jana307
09.11.2015

Kdo nečetl Kellera, jakoby nebyl.....

Thrawn89
15.01.2015

V našem prostředí jednoznačně nejlepší analýza sociálního státu a jeho současné krize. Otázka zní, zda lze tento trend změnit, či zda je nutné začít přemýšlet o jiných konceptech.