Soumrak dne

Soumrak dne https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/47165/bmid_soumrak-dne-PBA-47165.jpg 4 671 171

Lze se celý život opájet iluzí o důstojnosti našeho úkolu? Majordomus Stevens si s ní bohatě vystačí. S buldočí zaslepeností si předsevzal sloužit svému pánovi do roztrhání těla, až tím neméně svědomitě promarnil i vlastní vyhlídky. Největší potíž je však v tom, že tento toporný lokaj není tak docela „mužem bez vlastností“. Když před zraky čtenářů bilancuje své předválečné působení na panství lorda Darlingtona, působí dojmem navýsost oddaného, předvídavého a za všech okolností delikátního sloužícího. Chybí mu nicméně to lidsky podstatné – osobitý názor, špetka hrdosti i schopnost projevit plnohodnotný cit –, a tak zasévá smutek a zkázu všude tam, kde by namísto kamenné tváře byly zapotřebí selský rozum či vlídné srdce. Ishigurův tragikomický, krutý, ale také nádherně stylově vycizelovaný příběh značně narušuje tradici ostrovního „komornického románu“, založenou zábavnými prózami Jane Austenové nebo P. G. Wodehouse. Nejslavnější kniha jednoho z nejpozoruhodnějších britských spisovatelů současnosti, jehož dílo vytrvale poukazuje na ostrovní snobismus a všeničící uzavřenost, byla roku 1989 odměněna Bookerovou cenou a patří k nejpůsobivějším psychologickým románům poslední čtvrtiny 20. století. Její stejnojmenná filmová adaptace se sirem Anthonym Hopkinsem a Emmou Thompsonovou v hlavních rolích, kterou v roce 1993 natočil režisér James Ivory, získala osm nominací na Oscara a čtyři nominace na Zlaté glóby.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Leda , Rozmluvy

The Remains of the Day , 1989

Rade
22.10.2020 5 z 5

V jednotlivostech tragikomické až absurdní, například scéna s umírajícím otcem, celkově mrazivé. Je to jedna z těch knih, kdy máme chuť si celou knihu přečíst hned znova (a to se mi věru moc často nestává), protože teprve na konci si uvědomíme, co všechno běželo pod povrchem celého dění, jakýsi tajný příběh, který můžeme sledovat jen z náznaků.
A na závěr otázky – promarnil hlavní hrdina zbytečně svůj život nepodstatnými prioritami, a nebo nemohl žít jinak, protože byl prostě byl takový; potlačil svoje city v zájmu dokonalého profesního života, a nebo nikdy žádné city neměl a jeho odtažitost byla jeho základní vlastností…? Nebo všechno dohromady? Snad v závěru se leccos odhalí, ale zase jen tak náznakově, lehounce (tady vidím tu „japonskou stopu“ autora). Nakonec i ve čtenáři zůstane pocit smutku a prázdnoty.
Velké plus za překlad.

Snad to nebude neuctivá poznámka, ale v některých okamžicích (např. chvíle, kdy se Stevens lopotně učil vtipně odpovídat) mi hlavní hrdina tak trochu připomněl Krytona z Červeného trpaslíka a jeho snahu naučit se lhát…

bod
19.10.2020 4 z 5

Napřed jsem si myslela, že knihu odložím, bylo to takové "suché" ,ale pak jsem v tom našla kouzlo a kniha se mi líbila, úplně něco jiného...

callahanh
23.07.2020 4 z 5

Vskutku výborný román a absolutně se není co divit, že Ishiguro je držitelem Nobelovy ceny. Soumrak dne je totiž kniha o velkých věcech, které se ale dějí jen tak mimochodem a nejsou středem dění. Tím je osoba majordoma, na níž autor ukazuje, jaký způsobem funguje většina celosvětové společnosti - najít si autoritu, které se bezmezně věří a té se de facto odevzdat, nemít vlastní názor, a když je později něco špatně, klidně ji zapřít. Vše je vyprávěno naprosto chladně, odtažitě, věcně, bez jakýchkoli emocí, což románu dodává na unikátnosti a svým způsobem děsivosti. Hlavní hrdina románem proplouvá, aniž by si cokoliv uvědomoval a vše ve svém životě prožil až nezaujatě, což je fantasticky demonstrováno v momentě, kdy mu zemře otec a on se s ním nejde ani rozloučit, protože práce je přednější. Dá se namítat, že autorův styl je poněkud monotónní a stereotypní, na tom je ale právě kniha postavena, neboť o to víc zapůsobí závěrečná katarze. Ishiguro ve svém díle pokládá dost zásadní otázky, z nichž tou nejdůležitější je to, zda by měl "prostý" člověk mít nějaký názor na politické dění, nebo se vložit do rukou "protřelejších" a těmi se nechat vést, i kdyby to mělo být špatnou cestou. Zcela záměrně na tyto otázky neodpovídá, ačkoli jeho názor se trochu vysledovat dá. Je pravda, že podobná kniha jako Soumrak dne se nečte každý den, protože jich tolik není, když už se k ní ale člověk dostane a má už nějaké čtenářské zkušenosti, je nesmírně originální, zajímavá a především podnětná. nebýt trochu pomalejšího a zdlouhavého rozjezdu, dal bych plný počet, takhle hvězdičku a pár procent uberu. 80 %

MilkyA
19.06.2020 4 z 5

Genialne? Mozno.. Zabavne? Ani nahodou.
Strata casu to urcite nie je, Kazuo velmi dobre vykresluje ludsku psychiku, ale teda nalepia na to vsade nobelova cena za literaturu a clovek si povie na konci meeeh, skoro jak oskari, nobody cares.. Co su to vlastne za ludia, co to udeluju tie ceny vobec?
A celkom ma zaraza vysoke hodnotenie u knihy ako je tato, lebo si myslim, ze si to vyzaduje urcity typ cloveka, co si dokaze uzit nulovy nudny zivotny pribeh toporneho stareho anglickeho komornika, v ktorom citatel ako chirurg musi vypiplavat schovany zmysel a jemne nuansy. (hej kazuo! Knihy nie su krizovky!) Ahh nevadi, aspon to malo pointu. XD

Pavlaj
15.06.2020 5 z 5

Jak je těžké, často nemožné, se vymanit z vlivu rodičů a bezprostředního okolí. Majordomus je k politování a připadá nám nesprávné a nepatřičné, že zahodil svoje šance. Ale jak by mohl zapřít výchovu svého otce a zahodit příslušnost ke "svému" šlechtickému sídlu? To se v třicátých letech v Anglii prostě nemohlo stát.

kalinkacz
05.06.2020 4 z 5

Po Malíři pomíjivého světa jsem chtěla autora poznat blíže a co jiného bych si přečetla, než jeho nejslavnější dílo Soumrak dne... Autor má velmi specifický styl psaní, který si troufám říct, že nesedne úplně každému.... Ale já ty jeho dialogy, monology i popisy zbožňuju a vždy se mě dotknou... Tento příběh je vlastně prostý, ale přesto silný, emotivní a výborně vystavěný... Autorovo dílu nejde nedoporučit...

honza66
02.06.2020 5 z 5

Není náhoda, že autor je držitelem Nobelovy ceny za literaturu. Vykreslit pohnutý, hluboký a silný příběh na relativně malé ploše a v podstatě banálními slovy pedanstkého vypravěče - majordoma, je velké umění. Ač kniha na první pohled jako žádné velké umění nepůsobí, jako celek je úžasná.

kurama45
13.05.2020 5 z 5

Vždy, keď došlo na emócie, hlavný hrdina ušiel a vo mne sa vždy niečo zlomilo. V závere sleduje súmrak dňa, ale zatiaľ čo je vonku čoraz väčšia tma, v ňom je čoraz väčšie jasno:

„Ani nemohu říci, že bych se sám dopustil nějakých chyb. Vážně – člověk se musí ptát – je v tom nějaká důstojnost?“

Rada si namýšľam, že preňho ešte nebolo neskoro. Niektorí ľudia neprecitnú nikdy. Geniálne.

E_Lan
08.05.2020 4 z 5

Výborná kniha, velmi přesně zobrazující poměry daného prostředí na pozadí důležitých událostí evropské politiky před druhou světovou válkou. Dialogy a uvažování hlavního hrdiny jsou velmi poutavé, celkové poselství pak velmi smutné. Navíc namluvené pane Vlasákem, to je lahůdka...

Gooverka
28.04.2020 3 z 5

Vlastně vůbec nevím, jak mám knihu hodnotit. Ač chápu, proč ji spoustu lidí hodnotí tak dobře, pro mě se to kouzlo majordoma ve válečné Anglii nedostavilo. Poslouchala jsem ji jako audio, naprosto skvělé namluvené.

Pavlína79
22.03.2020 3 z 5

Po celou dobu jsem to četla s pocitem lehké trapnosti, takže napsáno to bylo velmi dobře, jen já nebyla ten správný cílový čtenář.

Crimble
27.01.2020 5 z 5

Neuvěřitelná kombinace sentimentu, důstojnosti, trapnosti, nostalgie, elegance a směšnosti. Chudák Stevens si na vysoké úrovni své služby tolik zakládal a věnoval tomu celý svůj život, dosáhl svým způsobem dokonalosti, nikdy nezapochyboval, i když nakonec...? Jeho natvrdlost, prkennost je často tak legrační, že vám ho musí být líto. Pasáže, kdy přemítá o tom, jak "nacvičovat" vtipné repliky, patří k absolutním vrcholům. Ishiguro je mistr.

Hnilda
11.01.2020 5 z 5

I nevyřčená a utajovaná láska je láska. Skvělá studie dvou lidí, ve vynikajícím filmovém zpracování skvěle zosobněni Anthony Hopkinsem a Emmou Thompson.

Miretti
02.01.2020 4 z 5

Četla jsem v rámci výzvy a tak třetinu knihy to byl docela boj. Postupem času jsem si na vcelku nezáživné vyprávění zvykla a sledovala životní cestu majordoma, která mu bohužel utekla pod tíhou povinností a loajality. Zajímavé literární setkání i přes počáteční rozpaky...

Fillipa
26.12.2019 4 z 5

Knihu jsem si opravdu užila, je mimořádná. Ta * dolů spíš vyjadřuje, že film byl ještě lepší.

tygřík2
14.12.2019 5 z 5

Ano, pan Ishiguro se tímto definitivně stal jedním z mých literárních oblíbenců.
Příběh o několika rovinách. Zaujala mne i ta politická. Takový střípek do mozaiky Mnichov 1938.

Dimas
26.11.2019 4 z 5

Smutný, dobře napsaný příběh...

mauvais-ange
25.11.2019 1 z 5

Zjišťuji, že tento typ anglické literatury skutečně není můj šálek čaje. Hlavní postava komorníka, který se vždy kontroluje a neprojevuje city ve mně vyvolávala to samé - nedokázala jsem se do něj vůbec vcítit. Jeho strojenost, přílišná sebekontrola a oddanost mě spíš dost štvala.
SPOILER! Jediný moment, kdy mi alespoň trochu připadal lidsky, byly jeho neuhlídané slzy z otcovy smrti.
Vím, že vykreslit takový charakter byl hlavní záměr knihy, ale mně to zkrátka vůbec nesedlo a kniha mě nebavila.

mončičáček
25.11.2019 4 z 5

Opět jsem vsadila na audioverzi a vyplatilo se... Moje zamilované britské prostředí v kombinaci s pro mě čím dál pritažlivějším japonským stylem je velmi příjemná směs, která mi zpestřila nejednu snídani nebo chvíli před usnutím...

ijacek.007
23.11.2019 2 z 5

Kniha mě nijak extra nechytla. Vyprávění jde pomalu a kro pár zajímavostí ze života služebnictva který dnes již patří minulosti mi snad nic neutkvělo v paměti.