Soumrak dne

Soumrak dne https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/296152/bmid_soumrak-dne-UbC-296152.jpg 4 670 171

Lze se celý život opájet iluzí o důstojnosti našeho úkolu? Majordomus Stevens si s ní bohatě vystačí. S buldočí zaslepeností si předsevzal sloužit svému pánovi do roztrhání těla, až tím neméně svědomitě promarnil i vlastní vyhlídky. Největší potíž je však v tom, že tento toporný lokaj není tak docela „mužem bez vlastností“. Když před zraky čtenářů bilancuje své předválečné působení na panství lorda Darlingtona, působí dojmem navýsost oddaného, předvídavého a za všech okolností delikátního sloužícího. Chybí mu nicméně to lidsky podstatné – osobitý názor, špetka hrdosti i schopnost projevit plnohodnotný cit –, a tak zasévá smutek a zkázu všude tam, kde by namísto kamenné tváře byly zapotřebí selský rozum či vlídné srdce. Ishigurův tragikomický, krutý, ale také nádherně stylově vycizelovaný příběh značně narušuje tradici ostrovního „komornického románu“, založenou zábavnými prózami Jane Austenové nebo P. G. Wodehouse. Nejslavnější kniha jednoho z nejpozoruhodnějších britských spisovatelů současnosti, jehož dílo vytrvale poukazuje na ostrovní snobismus a všeničící uzavřenost, byla roku 1989 odměněna Bookerovou cenou a patří k nejpůsobivějším psychologickým románům poslední čtvrtiny 20. století. Její stejnojmenná filmová adaptace se sirem Anthonym Hopkinsem a Emmou Thompsonovou v hlavních rolích, kterou v roce 1993 natočil režisér James Ivory, získala osm nominací na Oscara a čtyři nominace na Zlaté glóby.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Leda

The Remains of the Day , 1989

Sisssi
05.05.2019

Velmi pěkná kniha (Neopouštěj mě se mi zdaleka tak nelíbila), příjemné počtení, ačkoli je vám od začátku jasné, že nedojde k žádnému zvratu a nic zásadního se nezmění. Podobně jako Stevens bohužel uvažuje mnoho lidí, ačkoli si to neuvědomují. Promarní svůj život tím, že se neustále ženou za chimérou kariéry a "užitečné práce", která podle nich dává jejich životu vyšší smysl, zatímco ve skutečnosti zanedbávají kvůli nesmyslnným činnostem ty, kteří by si zasloužili jejich pozornost. A najednou je pozdě a po chvilkovém záblesku uvědomění jim tak nezbývá, než se ponořit do nesmyslnné činnosti ještě hloub, stejně jako Stevens se snažil trénovat svůj smysl pro humor. Bylo mi ho líto.

uminaa
04.05.2019 5 z 5

Keby som túto knihu mala rozoberať do hĺbky, tak by z toho bola ďalšia kniha :) Skúšala som spomenúť aspoň hlavné body, ktoré ma skutočne zaujali, ale nemala som dosť priestoru v komentároch, pretože sa to vždy zvrtlo k mojim úvahám. Takže toto je moja skrátená verzia.
Je to neobyčajné dielo. Rozhodne ma prinútilo rozmýšľať nad mnohým (aj z môjho vlastného života). Jedným z mojich kritérií hodnotenia knihy je rýchlosť, s akou knihu prečítam. Zväčša pokiaľ knihu prečítam do dvoch dní, tak sa jedná o dobrú knihu, pretože sa od nej neviem odtrhnúť. Ibaže pri tejto to bolo úplne inak. Čítala som ju osem dní! Dôvodom však nebolo, že sa mi zle čítala alebo ma nezaujala. Vychutnávala som si ju! Snažila som sa na ňu nahliadať zo všetkých možných (aj nemožných) pohľadov. A ešte aj niekoľko dní po dočítaní som podchvíľou nad ňou premýšľala (myslím, že ešte aj dlho budem ;) ). Knihu rozhodne odporúčam a taktiež sa k nej určite po čase vrátim a som už teraz zvedavá ako sa moje pocity a dojmy z knihy zmenia (alebo nezmenia?)

iška
02.05.2019 4 z 5

Na otázku, co si myslí o důstojnosti, hlavní postava knihy majordomus Stevens odpovídá: "Ale domnívám se, že v jádru to znamená neobnažovat se na veřejnosti". Náš hrdina vzal své postavení tak, že své city potlačil i sám před sebou. Krásný jazyk a přestože kniha neoplývá dějovými zvraty, dokáže v čtenáři vyvolat spoustu otázek.

miuk
05.04.2019 3 z 5

Zvláštní kniha o tom, jak promarnit život prací pro jiného a přitom mít pocit, že jsem vybudoval kariéru a jsem "na úrovni". A dál? Dál nic, jen pokračování a další marnost, až do smrti.

cukrovka
02.04.2019 3 z 5

To nebyla kniha pro mě. I když se autorovi podařilo skvěle zachytit nudného škrobeného sluhu bez vlastní iniciativy a myšlení, mě nebavilo o tom číst.

Ivetaa
15.03.2019 odpad!

Kniha na mě neudělala vůbec žádný dojem. Ke konci neskutečná nuda, skoro bych řekla, že to byl záměr autora (samozřejmě s nadsázkou) na nás přenést tu odpovědnost za zřejmě nenaplněný život. Nechtěla bych takhle žít ani dopadnout. Vždycky, když se mi dostane do rukou kniha, která je "světová", nebo nějak "oceněná", u mě to funguje naopak - nebaví mě ve většině případů... Čtu celý život, téměř cokoliv, ale tohle tedy nenene...

parxel
15.03.2019 3 z 5

Soumrak dne je neskutečně "suchá" a "nudná" kniha. Žádné emoce, city nebo humor zde nenaleznete. A o to tady jde. Hlavní hrdina je typicky škrobený anglický sluha, který ve svém nitru není špatný člověk, ale chybí mu jiskra. Prostě kus vlastní individuality a to byl zřejmě i autorův záměr. Výsledkem je sluha, který by zasluhoval terapii Saturninem a možná ještě něco trochu navrch, aby byl trochu veselejší. V každém případě je to kniha, ke které se nechci vracet, protože mě moc neoslovila.

Greenfingers
13.03.2019 5 z 5

První kniha, kterou jsem od Ishigury přečetl. Film jsem sice neviděl, ale román mě zaujal hlavně velmi kultivovaným jazykem a zajímavým námětem. Rozsahem sice nevelká knížka, ale o to více hutnější svým obsahem a myšlenkami k zamyšlení.

Ticiana
11.03.2019 3 z 5

Tohle není úplně muj šálek čaje. Až filozoficky pohled na život anglického majordoma bez vlastních názorů. Ale kdoví, možná to kdysi tak bylo.

RADOST
11.03.2019 4 z 5

Skvělá a varující výpověď, jak zbytečné a smutné je vidět smysl života pouze v budování kariéry (v podstatě nicotné kariéry) a bezvýhradné loajálnosti k zaměstnavateli. Člověk by nikdy neměl natolik potlačovat své city a názory, jako hlavní hrdina této knihy. Ten vlastně promrhal svůj život a má výčitky svědomí za svou úmyslnou slepotu při dějinných událostech . Zůstala mu jen samota a beznadějné vyhlídky, v nichž se jistě zrcadlí obraz vlastního otce, v jehož šlépějích nerozumně šel.

Zdekat
10.03.2019 4 z 5

Do čtenářské výzvy. Popis dovolenkové cesty loajálního majordoma, v podstatě vyššího sluhy, protknutý vzpomínkami. Majordom svoji práci pro pány bere tak moc vážně, že zapomněl na svůj vlastní život. Vždyť i největším zážitkem ve volných chvílích je povídání s kolegy o práci a nakonec i ta dovolenková cesta má vytknutý další, pracovní cíl. Celou knihou se tak proplétá otázka jak moc je správné upřednostnit svoji kariéru před osobním životem. A jestli ta práce byla natolik důležitá a přínosná, když už kvůli ní hrdina zavrhl soukromý život. Zamyšlení pro každého.

Natyna3
07.03.2019 4 z 5

Kniha podává zajímavý příběh člověka, který celý svůj život zasvětí službě jinému člověku. Zdálo se mi docela smutné, že hlavní hrdina vlastně neměl vlastní život, ikdyž vím, že on byl hrdý na svou pozici a za nic by ji neměnil. Byly to ale opravdu jeho upřímné pocity nebo přesvědčení, které si zoufale udržoval, aby nevybočil ze své profesionality? Kniha se mi zpočátku nezdála tolik čtivá, s postupem času jsem ale byla velmi zvědavá, jak se bude děj vyvíjet. Celkový dojem je pozitivní.

Malýmedvěd
25.02.2019 5 z 5

Krásný jazyk, spousta až filozofických myšlenek. Děj přeskakuje mezi banalitami a závažnými událostmi, ale jak je od sebe poznat? Možná to neumí hlavní postava, ale umíme to my? Lze ke všemu přistupovat důstojně a profesionálně? Jak to pak může dopadnout, když neprojevujeme emoce a empatii za žádných okolností. Co je smyslem a naplněním života? Je profesní dokonalost a loajalita dobrá, nebo špatná vlastnost? Pěkná kniha plná otázek.

david9690
23.02.2019 5 z 5

Výborná a velmi zajímavé zpracována kniha. Bavila mě o to více, že jsem viděl celou skvělou sérii Panství Downton a tedy mohl jsem si udělat jakousi představu jak to na panství vypadalo, co majordomus dělal atd. Za mě se to autorovi velmi moc povedlo a je to nádherná sonda do duše a myšlení workoholika toužícího po uznání a dosažení vysněné důstojnosti, který tomuto ideálu obětuje celý svůj život a nakonec zjistí že se hnal za pouhou iluzí. Rozhodně stojí za přečtení, autor má unikátní styl psaní a dokáže vše vykreslit ve velmi detailním a až snovém světle. Jsem rád že jsem si knihu mohl přečíst.

mol378
22.02.2019 4 z 5

Výborná kniha, výborný film. Kniha oproti filmu dovoluje pozastavit se ve čtení a zamyslet se, protože popisuje detailněji zákruty ducha hlavní postavy - majordoma, který i přes nesmírnou loajalitu k pánovi - šlechtici (a to hraje roli, protože majordomus byl také snob a prostými lidmi celkem apriori mírně pohrdal) dokázal později zatajovat, že mu sloužil, protože si jeho pán svým kontaktem s nacisty vysloužil špatnou pověst v zemi. Dílo hezky ukazuje, jak je možné prožít život a ani si nepovšimnout, že se velké dějiny mění a že ty dějiny vytvářejí jednotliví lidé. S hlavou v písku, bez jakéhokoli angažmá, bez rozšíření obzorů, bez pochopení pro druhé.

ddkk
13.02.2019 5 z 5

Nejprve jsem kdysi viděla skvělý stejnojmenný film s Anthonym Hopkinsem a Emmou Thompson. Byl vynikající. Strašně smutný a donutil k zamyšlení.

A kniha je stejná. Je o tom, jak způsob života a myšlení v extrémně konzervativním prostředí britské šlechty dokázal doslova zmrzačit psychiku těch, kdo jí oddaně sloužili. Je o tom, jak taková oddanost dokázala úplně likvidovat osobní život majordomů, hospodyň, lokajů a všech těch, kdo na sebe převzali úděl sloužit svým pánům do roztrhání těla. Nic si nemyslet, o ničem nepřemýšlet, zapomenout na sebe a své blízké....

Kniha je psaná formou jakési osobní vzpomínky majordoma jedné z anglických šlechtických rodin, která si navíc "zadala" svou angažovaností ve prospěch Němců před nástupem nacistů k moci. Ani tato doslova skandální okolnost nepřiměla oddaného sluhu svého bývalého pána ani v duchu kritizovat. Jeho výchova i jeho celý život, který byl vyplněn jen prací, ho úplně zbavil vlastní osobnosti, samostatného myšlení a veškerých emocí. Přesto ho několikrát v životě oslovila milující bytost, on sám však nikdy nebyl schopen žádné očekávané odezvy...

Kniha možná není pro každého, ale doporučuji ji, stejně tak jako stejnojmenný film.

animovanej medv
11.02.2019 5 z 5

Kniha je krásná a vskutku stojí za přečtení. Vyprávění je něžné a jen na místech, je dle majordoma třeba, je kladen důraz. To je v místech, kde se mluví o tom, co to znamená důstojnost. Dost mi to připomínalo Saturnina, ačkoli to není vůbec humorná knížka. A není to ani smutná knížka. Je o tom, že člověk žije svůj život tak, jak mu v tu chvíli připadá nejlépe a že to zpětně vypadá jinak, je už jiná věc a že by se tímto pohledem měl zabývat co nejméně.

evismaior
07.02.2019 4 z 5

80% - Než jsem se dostala k této knížce, viděla jsem výborný film s Anthonym Hopkinsem a Emmou Thompson (a Hughem Grantem:-)). Proto jsem se na knížku moc těšila, neboť jsem očekávala mnohem hlubší vhled do příběhu. Toho se mi však nedostalo - film je opravdu velmi věrný a skvěle románovou předlohu adaptuje a představitelé hlavních rolí jsou ve svém výkonu tak poplatní románové předloze, že jsem je při čtení stále měla před očima. Kniha je napsaná formou vzpomínek pana Stevense během jeho možná první delší dovolené, když v době, kdy má panství lorda Darlingtona svá slavná léta dávno za sebou, jede navštívit bývalou hospodyni, o níž vzhledem ke svojí zaslepenosti a oddanosti jediné myšlence - dokonale sloužit - ani neví, že si na něj kdysi myslela. Zprvu bylo dost obtížné včíst se do jeho stylu uvažování, který není schopný vybočit ze zajetých kolejí, bylo to jako se ocitnout v kleci něčí hodně omezené hlavy. Ale postupně se dalo proniknout trochu pod povrch a utěšit se tím, že minimálně i on nakonec trochu přemýšlel o tom, jaká byla role a názory jeho pána v období před a během druhé světové války. Myslím, že asi nejlépe ho charakterizuje mrazivá scéna, kdy mu umírá otec a on se vrací obsluhovat na konferenci - protože i otec, bývalý majordomus, by to takhle považoval za správné. A pan Stevens je tak zaujatý povinností, že si ani nevšimne svých vlastních slz.

Standa24
05.02.2019 4 z 5

Na knihu jsem narazil díky Čtenářské výzvě. Čím víc jsem se do ní začítal, tím víc se mi líbila. Příběh majordoma Stevense se odehrává ve dvou časových liniích - v jeho současnosti a v jeho vzpomínkách na období největší slávy jeho specifické profese. Jeho příběh je nostalgický a smutný, ale svým způsobem také krásný.

mariva
05.02.2019 3 z 5

Po knize jsem sáhla kvůli Čtenářské výzvě, jinak bych si ji asi k přečtení nevybrala. Oceňuji na ní krásný jazykový styl, díky němu se kniha dobře četla, i když nenabízí moc děje. Několikadenní výlet typického anglického majordoma - kde jinde než v Anglii bychom si podobného sloužícího dokázali představit. Za všech okolností loajální ke svému pánovi, celý život zaměřený na službu a bezchybné provádění všech úkonů v honosných panských sídlech na úkor vlastního života, bez citových vazeb na jiné lidi. Dost smutný způsob života.