Soudci

Soudci https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/36575/soudci-36575.jpg 3 34 8

Po nouzovém přistání letadla ubytuje ve svém domě pět cestujících podivný muž: prohlásí se jejich ,soudcem" a podrobí je výslechu. Nad jedním hodlá vynést rozsudek smrti. Jeho stěžejní otázka zní: Proč lpíte na životě? ,Souzení" jsou donuceni ke krutému hledání pravdy: Claudia o svých láskách, Raziel o své ztracené minulosti, izraelský voják Joav o smrti, kterou viděl a která ho čeká, Bruce o vině, již páchal na ženách, George o tajemství, jež ho tíží. Tváří v tvář nejasné hrozbě soudí sami sebe: čím se provinili, za co jsou odpovědni? Příběh s dramatickou zápletkou, gradující v pocitech hrdinů od úžasu či zlosti po skutečnou úzkost a končící překvapivým rozuzlením, je zároveň zamyšlením nad obsahem a smyslem, který dává člověk své existenci.... celý text

Literatura světová , Romány

Vydáno: , Odeon

Les Juges , 1999

Hanka_Bohmova
02.04.2024 2 z 5

Autor nutí postavám slova a gesta, v téhle knize je všechno na sílu, nic neplyne. Nešťastně zvolené prostředky, řekla bych.

mgeisselreiter
18.11.2023 1 z 5

Kdo čeká krimi či thriller, bude nesmírně zklamán. Zápletka je slabá a chatrná a slouží jen účelově, aby se Wiesel vykecal. A je snad někdo, kdo čekal něco jiného než thriller? Pro mě nesmyslné filozofování, kecy kecy kecy. Autor ani nedokázal charakterizovat jednotlivé postavy. A pokud je snad čtenář ortodoxní (nebo méně ortodoxní) žid, pochybuji, že ta slátanina bude pro něho zajímavá nebo přínosná. Snad jediné pozitivum této knihy je její délka - naštěstí jen 160 stran. Od odpadu nemá moc daleko, dávám 1*, 18. 11. 2023.

mosem
10.12.2018 4 z 5

Kniha, která podle mne není o pěti cestujících ani o "soudci", ale o každém z nás. Každý z nás nosí v sobě tajemství a je jen na nás, jestli je zveřejníme nebo ne, jestli někomu ublížíme či nikoliv. Každý z nás může či nemusí následovat své srdce. Každý z nás může hledat smysl svého bytí..... Kniha, která čtenáři na otázky odpovídá, ale každá odpověď je vlastně další sérií otázek, dalším prostorem k hledání. Silná kniha, které dávám plný počet hvězdiček i přes poněkud pohádkový závěr. Mně osobně by se víc líbil konec otevřený, ale .....ale jiným by určitě závěr scházel.

jiri77
08.08.2018 2 z 5

Těžké čtení o hledání pravdy v sobě samém a identity. Náročná kniha ,která mi moc nesedla ale přesto jsem rád ,že jsem si ji přečetl.

miuk
11.06.2018 2 z 5

Velké myšlenky, ale nešťastné zpracování.

Alena_S
26.04.2018

Přečetla jsem tohle a čtu i Strašidla... A uvítala bych nějakou zlatou střední cestu mezi těmi dvěma.. :)

Lusů
26.06.2017 1 z 5

Přiznávám, že knihu jsem nedočetla. Jako asi jedinou. Kniha mi připomínala Palahniukova Strašidla, až na to, že Soudci mají snahu o hlubší filozofické myšlenky, čímž čtenáře poněkud nudí. Autor se snaží o vytvoření tísnivé, napínavé atmosféry, za mě bohužel marně.

dwi
01.06.2015 1 z 5

Dílo, které může fungovat leda tak na divadelních prknech, v knižní podobě však působí moc velkohubě. Pětice cestujících se vlivem nepříznivých okolností ocitá v kutlochu jakéhosi soudce, kde jsou podrobeni mravní a etické lobotomii. Všechny osoby ze sebe začínají soukat velkodušná lidská moudra, až se čtenářovo oko neúprosně klíží ke spánku. Jeden z méně šťastných výběrů jinak dokonalé edice Světová knihovna.

Elie Wiesel
americká, 1928 - 2016