Souborné dílo VIII. - Narcis a Goldmund / Pouť do Země východní / Pozdní prózy

Osmý svazek Souborného díla Hermanna Hesseho přináší tato díla:
Narcis a Goldmund
Pouť do Země východní
Pozdní prózy

https://www.databazeknih.cz/images_books/31_/31973/souborne-dilo-viii-31973.jpg 55

Narziss und Goldmund, Die Morgenlandfahrt, Späte Prosa

Vydáno:, Argo

roman9739

Je s podivem, že na toto dílo nejsem schopen napsat žádný komentář. Stále dokola začínám, mažu, začínám, mažu a stále to není ono. Narcis a Goldmund se nedá popsat, ten se musí přečíst. V kontextu Hesseho díla, které jsem doposavad přečetl, je to prostě jedinečný kousek, který nelze uchopit pár větami.
Pouť do Země východní je v tomto ohledu jednodušší. Atmosférou navazuje "jen" na Stepního vlka a tuto rovinu Hesseho imaginace mám tuze rád. Je to zcela odlišný styl vyprávění a díky soubornému dílu, kde je tato povídka zařazena hned za, pro mě slovy neuchopitelného, Narcise a Goldmunda, může čtenář zažít celou šíři Hesseho geniality.

kniper
27.08.2012

Tak Hesse mně opět nezklamal. Výborně čtivý úvodní román nastíní rozpor mezi světem smyslovým a intelektuálním, mezi požitky a obětováním se. Z toho všeho jsem pochopil, že je zbytečné pokoušet se o nějaké umění, pokud člověk nemá životní zážitky a to ne ledajaké, ale takové, při kterých běhá mráz po zádech - životní zážitky otřásající celou lidskou existencí jako je smrt, zrada, zrození, nenávist, usmíření ale hlavně láska.

Hermann Hesse

Hermann Hesse