Sophiina volba

Sophiina volba https://www.databazeknih.cz/img/books/53_/539/bmid_sophiina-volba-19n-539.jpg 4 3187 500

Rozsáhlý mnohovrstevnatý román (1979) začíná okamžikem, kdy se mladý jižanský spisovatel Stingo přistěhuje do brooklynského penzionu, aby tam pracoval na svém románu. Brzy začne být proti své vůli vtahován do citového dramatu mezi jeho sousedy: přecitlivělý Žid Nathan se propadá do zničující duševní choroby a krásnou Polku Sophii poznamenalo prožité v utrpení v Osvětimi. Stingo sleduje, jak jejich osudy směřují k tragickému závěru, a poslouchá Sophiino vyprávění o minulosti, z něhož se po částech vynořuje děsivý, krutě realistický obraz společenského zla, které páchá nenapravitelné škody na lidské duši. Pomocí psychologické drobnokresby a epické malby charakterů i prostředí obnažuje autor otázky viny, kolektivní odpovědnosti a povahy zla, ať už jde o nacismus či o americké stigma otrokářské minulosti. Sophiina volba zůstává románem trvalé literární hodnoty.... celý text

Literatura světová , Romány , Válečné

Vydáno: , Knižní klub

Sophie's Choice , 1979

Jejda
02.06.2015 5 z 5

Krásná kniha. Film taky nebyl špatný, ale oproti knize mě trochu zklamal.

klara2898
29.05.2015 5 z 5

Jedna z nejdůležitějších knih v mém životě.Dostala se mi do ruky ještě za totality,první vydání,které u nás vyšlo a které mi maminka knihovnice půjčila až po chvíli přemlouvání s tím,že bych si to měla asi přečíst až budu o něco starší...Přečetla jsem to v šestnácti a pak i později. Mnohokrát jsem si na knihu vzpomněla,na hrůzu Sophiiny volby.Nenapadá mě otřesnější nutnost volby..

magickajana
26.05.2015

Kniha, která zůstane v mém srdci nadlouho. A pokud ne a začnu si uvědomovat, že se mi pomalu z paměti vytrácí, přečtu si ji znova...Pravdou je, že začátek může být pro někoho trochu nudný a nezáživný, ale kdo vydrží až do vstupu Sophie na scénu, bude odměněn neuvěřitelným příběhem odehrávajícím se na dvou "frontách". Ať už je to Sophiin příběh od dětství po osvobození z koncentračního tábora, její ulhaná povaha, pomocí níž se schovává za svá životní rozhodnutí, za své volby nebo její chorobný vztah s Nathanem, každá část příběhu má své místo a tvoří opravdu nezapomenutelné dílo. Kdo vydrží těch zdánlivě nekonečných 700 stran, vyhraje. Nedoporučuji zkrácenou verzi, postrádá totiž momenty, které možná nejsou významné dějově, ale kompozičně ano, díky i těm nejměnším detailům kniha drží pohromadě a nepůsobí jako poslepené střípky rozbitého zrcadla.

Janule164
24.05.2015 5 z 5

Jedna z mála knih, které mě donutily číst pořád, přemýšlet o příběhu, zapomínat na jídlo a spánek. Přestože je vlastně tak hrůzná....

ela111111111
11.05.2015 4 z 5

Ze začátku mi kniha přišla celkem nudná, ale jak jsem se pročetla k Sophii a jejímu příběhu, naprosto si mě získala...

Daniel.95
08.04.2015 5 z 5

Popravdě, než sem začal čist neměl jsem od knihy skoro žádná očekávání, ale hned po prvních pár stránkách sem si oblíbil postavu Stinga. Moc se mi líbil styl psaní a i postupné odkrývání Sophiina života a její volby a zla páchaného nacisty. Pro mě jedna z nejsilnějších a nejlepších knih co jsem četl.

verca_ka
21.03.2015 5 z 5

Pro mě román všech románů. Celých 700 kvalitně popsaných stránek, které jsem s požitkem hltavě konzumovala, plných lásky i nenávisti, lží a následně vyjevených šokujících pravd, frustrace i radosti, sexuálních zklamání i bujarých kopulací, a to vše ve stínu Sophiiny osobní zdrcující zpovědi. Sophiin a Nathanův závěr se dal ke konci již předvídat, ale jinak to dopadnout nemohlo.
Tohle všechno a mnohem mnohem víc vás nechá Styron společně se Stingem prožívat. Emotivní, krásné, depresivní, pravdivé.

Martinka15
11.03.2015 5 z 5

Jedna z nejlepších knih, které jsem kdy četla. Než jsem kniha začala číst, myslela jsem si, že to bude "jen" vyprávění Sophie o hrůzách, které v Osvětimi zažila. Překvapivě jsem zjistila, že kniha je vyprávěna samotným Williamem Styronem (Stingo) a kniha je tak trochu i jeho autobiografií. Kromě samotné Osvětimi se autor zabývá otázkami puritánství, rasismu a mnoho dalšího. Za mě dokonalá kniha, která ve mně zanechala hlubokou stopu.

Ropušák
08.03.2015 4 z 5

Další kniha, kterou by měl do rukou vzít každý. Mě k tomu donutila maturita a jsem za to rád. Knížka je sice trochu složitější, ale každý si v ní najde, co mu vyhovuje. Mě více zaujalo vyprávění Sophie.

mekotatko
27.02.2015 4 z 5

Sophiina volba na mě zvláštním způsobem zapůsobila. Jelikož jsem si ze školy pamatovala podstatu příběhu, už od začátku jsem čekala, kdy dojde k té osudné volbě. A ono nic. A dlouho nic. Namísto toho jsem četla příběh o Stingovi ztraceném v New Yorku. Přiznávám, že jsem byla otrávená a chtěla to vzdát. Když se začaly v příběhu objevovat střípky z Osvětimi, vydržela jsem a příběh o Stingovi mě dokonce začal bavit. Nakonec jsem pochopila, že ta první úmorná pasáž tam přeci jen tak nějak patří, pro dokreslení celého příběhu. Moc pěkná kniha!

Vé-Vé
22.02.2015 2 z 5

Vypravěčovo tlachání mě tak dráždilo, že jednoduše nechápu, kde se vzala posedlost touhle knihou. Dočetla jsem to jenom se zapřením a to jsem knihu začala číst naprosto dobrovolně.

Langosh
20.02.2015 4 z 5

To jsem jediný, komu v té knize vadí pořád omílání sexu? Není tam těch řečí kolem sexu až moc?

Kdyby byla kniha jen o Sophii, jejím osudu a životě před Osvětimí, v Osvětimi a po ní (vztah s Nathanem), tak bych dal 5 hvězdiček. Kniha se četla velmi dobře, četl jsem jí elektronicky v počítači, a hlavně pasáže z Osvětimi byly velmi zajímavé a poutavé a člověk si tak mohl představit, jaké to tehdy za války v okupovaných zemí vypadalo.

Co mě ale štvalo, bylo neustálé omílání toho, jak je Stingo nadrženej panic a že by o to chtěl konečně přijít. Podle mě to do takovéhle knihy prostě nepatří, o sexu se v ní mluvilo až moc, nemyslíte? V jednu chvíli autor vypráví o tom, co prodělávala Sophie v koncentračním táboře a chvilku na to přijde Stingo a jeho neúspěšné dobývání Leslie. Vrchol pak přišel ke konci, jak Sophie vyprávěla o své volbě a hned na to se se Stingem divoce pomilovali. Prostě mi to tam nesedělo, sex a nacisti s koncentračními tábory, to mi k sobě nesedělo. I když to byly dobré pasáže, jak chudák Stingo nedobyl Leslii ani tu druhou, ale knihu jsem četl hlavně kvůli Sophii a Osvětimi.

Ale bavil jsem se a knihu jsem dočetl, i když začátek byl velmi pomalý. Ale 4 hvězdičky si kniha zaslouží. Méně sexu a sexuálních narážek, tak jich mohlo být 5. Nejsem puritán, proti sexu nic nemám, ale k tomu námětu (nacismus a koncentrační tábory) mi prostě tolik sexu přijde až přehnané a netaktní.

Styron měl napsat dvě knihy, jednu o Stingovi a druhou o Sophii, to zplácal všechno dohromady a vypadá to hodně blbě, až netaktně vůči všem těm obětem. Nejdřív plky o tom, jak by Stingo souložil a pak o Sophii a táboře. Nejde, nejde mi to k sobě.

Petruse21
20.02.2015 5 z 5

Čteno k maturitě. Složitější knížka, ale jakmile do toho proniknete, tak to stojí za to. Doporučuju.

zuzulique
19.02.2015 5 z 5

Som rada, že som sa k tejto knihe dostala až "ako dospelá," nakoľko nepochybujem o tom, že ako násťročná by som ju so znechutením odložila. Zrejme by som aj zdieľala nechuť voči Stingovi ako veľa hodnotiacich, no z môjho súčasného pohľadu som k nemu chovala skôr pocity súcitu a pochopenia. Postava Sophie je určite jedna z najvýraznejších postáv v literatúre, ťažko uchopiteľná, s pohnutým osudom, realistická a na druhej strane trochu efemérna bytosť (v očiach Stinga nepochybne), ktorej konanie je nepredvídateľné.
Styronova SV je nenadarmo masterpiece medzi románmi s podobnou tématikou.

barahousko
18.02.2015

Jedna z nejlepších knih, které jsem kdy četla. Obraz světa koncentračních táborů a jak silná může být mateřská láska. Kniha mne dohnala k slzám.

A mimochodem, s filmem se nedá srovnávat....Příklad toho, že kniha je vždy lepší.

Elleniel
10.02.2015 5 z 5

Jedna z nejlepších knih, které jsem kdy četla. Ukazuje nezvratitelnost, neopravitelnost duší, poznamenaných zlem druhé světové války. Velmi silné.

ehoos
31.01.2015 5 z 5

Výborná kniha. Číst ji byl zážitek, i když mě trochu zklamalo, jak málo prostoru dal autor Sofii jako takové. Doufala jsem, že uvidím hlouběji do duše osudem zkoušené Sofie a trochu mě zamrzelo, že se tak nestalo. Nicméně jako kniha o spisovateli, který se setkal se zvláštní ženou se spoustou tajemství, to bylo prostě perfektní. Upřímné, hluboké a citlivé čtení.

wiix
20.01.2015 5 z 5

Absolútne psychologické šialenstvo, od ktorého som sa nemohla odtrhnúť a o ktorom som premýšľala ešte dlhé voľné chvíle. Príbeh prevyšuje nad štýlom, preto vás to isto zaujme!

KateBeckett
19.01.2015 5 z 5

Když se mi o této knize zmínila učitelka a poté jsem viděla jak je ta kniha tlustá, říkala jsem si ,,Tak to nedám" .. ale jakmile jsem se začetla zamilovala jsem si Stinga i Sophii. Příběh se mi velice líbil.

Vesnaaa
14.01.2015 4 z 5

Z počátku jsem se nemohla prokousat k dějové lince. Chvílemi jsem knihu odložila a vzala ji do ruky zase až po několika dnech. Trápilo mně to, protože jsem na knihu čekala měsíce, až na mne přijde řada v knihovně. Ovšem po dostání se k hlavnímu ději jsem od knihy nemohla odtrhnout oči. Styronův způsob psaní se mi vryl pod kůži a já bez dechu hltala každou další větu. Námět knihy je neotřelý a skvěle zpracovaný. Nedávám plný počet jen za počáteční neporozumění si s náročnou formou psaní.