Sophiina volba

Nejznámější dílo Williama Styrona. Jedná se o psychologický román, který zpracovává složitým a neobvyklým způsobem téma vlivu nacismu na průměrně silného jedince. Základní dějovou osu příběhu tvoří výpověď vyprávěče Stinga (W. Styron) o tom, jak se učil psát. Pásmo autorského vyprávění o sobě je však brzy přerušeno líčením života mladého mileneckého páru: Sophie Zawistowské a Nathana Landaua, s kterými se Stingo seznámil v létě 1947 v brooklynském penziónu. Jinou dějovou linii tvoří příběh Stingova pronikání do záhad tragického až patologického vztahu milenců (zjišťuje, že Nathan je narkoman a schizofrenik) a dál do minulosti a nejhlubších zákoutí psychiky ženy, která ho přitahuje. V dalším dějovém plánu je pásmo hrdinčiných vzrušených monologů, líčících její dětství a mládí v Polsku (v Krakově), její osudy roku 1943 ve Varšavě a v koncentračním táboře Osvětim. Zde zaujímají klíčové místo Sophiininy volby. Název románu sice naznačuje jednu klíčovou volbu, ale nad závěrečnou tragickou Sophiinou volbou můžeme jasně cítit, že ta je pouhým důsledkem celého řetězu dalších osudových voleb před jaké stavěl člověka nacismus. První volbou je Sophiin pomýlený závěr neangažovat se v okupované Varšavě. I když Sophii její varšavská přítelkyně přesvědčuje, aby se stala členkou organizovaného odboje, Sophie odmítá. Druhá volba, která má pro hrdinčino celoživotní trauma klíčový význam, je volba, před niž Sopii postaví sadistický německý lékař při jejím příchodu do koncentračního tábora......celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/53_/539/sophiina-volba.jpg 4.41911
Originální název:

Sophie´s Choice (1979)

Žánr:
Literatura světová, Romány, Válečné
Vydáno:, Knižní klub, X-Egem
Počet stran:720
Překlad:Radoslav Nenadál
Vazba knihy:vázaná s přebalem
ISBN:80-242-1306-0
Nahrávám...

Komentáře (279)

Přidat komentář
Bláža9
dnes

Pro mě jedna z nejsilnějších knih, jakou jsem kdy četla...3/4 knihy jsem si říkala, jak mi přijde zbytečné číst o životě Stinga a Nathana, když mě zajímá jen osud Sophii a trochu jsem se s knihou trápila...ale závěr mě přesvědčil, že pro celkové pochopení osudu Sophii, je jejich vliv neskutečně důležitý...
Knihy vždy hodnotím podle toho, jaký ve mě zanechají po dočtení pocit a tentokrát to snad ani nelze vyjádřit...je prostě neskutečně silný...Závěrečná slova R. Nenadála mluví za vše: Rokem 1945 skončila pouze druhá světová válka, ale zdaleka se nepodařilo zprostit svět veškerého myšlenkového plevele a zlikvidovat představy o nadřazenosti jedněch nad druhými. Zlo na sebe bere nové obludné formy...

katy238
25. srpna

Těžké čtení dotýkající se celé škály témat. Kniha se proslavila díky tématice holocaustu, ale jediný pilíř příběhu to není. Kniha rozebírá i jiné temné stránky lidské společnosti a hlavně společnost Ameriky 40.let.
Pro tuto knihu je potřeba dospět a mít v životě něco za sebou, pubertální jedinec měsíc před maturitou z ní nemá nic.
Není to kniha na jedno přečtení a je potřeba dát jí svůj čas, zkušeného čtenáře nezklame.

kutikk
12. srpna

Miluju válečnou literaturu, ale tohle bylo jedno velké zklamání. Kniha není ani tak o Sophii jako o Stingovi, který mi byl od začátku knihy nesympatický. Každý asi ví o jakou volbu se má hlavně jednat, ale pokud to víte dobředu a neznáte výběr, tak je vám to jasné během čtení knihy, protože o jednom dítěti mluví a druhém je pouze zmínka. Dvě hvězdičky jen za vprávění Sophie. A i ta mi teda přila neuvěřitelně hloupá.

Adelajda_4
13. července

Velmi oblíbená kniha, strašně se mi líbí styl psaní autora, kdy postupně odkrývá různá tajemství hlavních hrdinů a my se jim pomalu dostáváme "pod slupku" a začínáme zjišťovat, proč jednali tak, jak jednali.

Aerine
11. července

Skoro po 10 letech jsem se vrátila ke Stingovi, Nathanovi a Sophii. Když čtenář ví, co ho čeká, bojí se jednotlivých tragických událostí a s každou přibývající stránkou je obava o hlavní hrdiny větší a větší. Ale víte, že se jim prostě nedá vyhnout, a tak čtete a hltáte jednotlivé stránky a na rozdíl od Sophie, vy žádnou volbu mít nebudete... prostě propadnete kouzlu knihy jako Stingo.

Katranis
03. července

Povinná četba.
Nejprve dospět, pak přečíst. Nenuťte tohle děti číst! Odpudí je to od veškerého tématu s tím spojeného. Potom si k tomu horko těžko najdou cestu.

Kerberos
02. července

Poprvé jsem četla ve dvaceti,podruhé ve čtyřiceti,pokaždé to ve mě zanechalo něco jiného,ale vždy dobré.Nejsilnější z celé knihy rozhodnout se které z dětí obětovat,to bych asi nedokázala.

aktijnov
01. července

Ke knize jsem se vrátila po 20 letech. Ale fascinuje mě stejně jako tehdy....

Tlapka
30. června

Na knížku jsem se dlouho chystala a těšila, mám ráda bytelné, dlouhé romány a 710 stránek se skvělým hodnocením znělo dost slibně. Jenže... tak jako u některých filmů si člověk řekne, že by kratší stopáž byla lepší, tady bych hlavně úvodní části dost zkrátila. Hlavní přínos úvodních stránek byl, že mi hlavní hrdina na začátku nebyl zrovna sympatický (už jen tím vyjmenováním značek každého předmětu v jeho okolí), ale to se postupně zlepšilo, i když celkově mi z celé hlavní trojice přišel "nejslabší" až do konce.
Naopak poslední kapitoly měly řádný spád a vtáhly mě do děje, ty by si 5* plně zasloužily. Postupné vyjevování pravdy, ať už od Sophie nebo Larryho bylo skvělé a skoky v čase nebyly nepřehledné. Ale o něco koncentrovanější ten příběh mohl být, na úkor Stinga. I když jeho sexuální frustrace byla důležitá, stejně jako vzpomínky na Jih, nepotřebovala podle mě tato témata TOLIK prostoru. Prostě Stinga proškrtat a pak by to bylo na 5*. :-)
P.S. I když by se mi zamlouvalo zkrácení díla, vyřazení daných témat úplně by bylo na škodu. Proč se ve školách řeší jen "proč se to tak jmenuje", když se velkých témat té doby v knize objevuje tolik, a ne nedůležitých?

Susan94
22. června

Velmi silný příběh……. S notnou dávkou životních zkušeností a určité sečtělosti se kniha stává lépe pochopitelnou.
Američtí autoři mají specifický styl psaní a ten se projevil v první části knihy, která až nudí…
V okamžiku kdy se děj přesunul do Varšavy, a do prostředí 2.sv. války hltala jsem stránku za stránkou.
Je to neskutečné co museli lidské bytosti prožít, a občas nepochopitelné mezi čím se museli rozhodovat……

Killingjoke
18. června

Kdybych měl říct, která kniha je patrně mou nejoblíbenější, která mne v životě nejvíc ovlivnila, byla by to právě Sophiina volba. Před mnoha lety to bylo jedno z mých prvních setkání s tématem Holocaustu a zároveň velmi komplexní psychologická sonda do života generace poznamenané dědictvím 2. světové války. Sophiina volba je příběhem ženy bez budoucnosti, kterou stále pronásleduje temný stín minulosti, zvěrstev Holocaustu a těžkých, nepředstavitelných voleb, které byla nucena učinit... Kniha není rozhodně lehkým čtením a určitě nesedne každému. Osobně se k ní čas od času vracím a četl jsem jí v průběhu let už asi třikrát. Vždy mě dokáže znovu zcela pohltit...

BaraCz
01. června

Tak tuhle knížku jsem si přečetla jen proto, že patří do povinné četby, prolouskávala jsem jí strašně dlouho a po padesáti nudných stránkách jsem musela přeskočit na nějakou 250 stranu, kde už se něco dělo, dobře když se rozhodovala, které dítě zachrání, to už mě bavilo, ale to je snad jediná část...Začátek je zbytečně moc dlouhý a rozepsaný v podstatě o ničem.Knížka mě docela zklamala...

kní
31. května

Z téhle knihy mi nejvíce utkvěla ta volba - okamžik, kdy na rampě při selekci se Sophie musí rozhodnout, které ze svých dvou dětí si vybere - a zachrání mu život (aspoň zatím) a které "pošle" na smrt. Tuhle myšlenku, teda spíše její představu - kdybych to byla já (mám taky dvě děti) - držím od sebe koštětem s dlouhou násadou, ani se na ni nedívám - a přece se v okamžení se mnou zem začne houpat a tmí se mi před očima...

Jackie55
27. května

Tuto knihu jsem si vybrala k povinné četbě a svého výběru opravdu nelituji. Na Sophiinu volbu nikdy nezapomenu.

werriss
22. května

Název této knihy jsem si vybavovala někde ze střední školy, a tak jsem se rozhodla, že bych si ji mohla přečíst. Navíc tu měla i dobré hodnocení. Ale... Autor si vybral zajímavé téma a některé pasáže mě také hodně zaujaly, byly skvěle napsané. Ale myslím si, že kniha je nesmyslně dlouhá a z velké části doplněná úplně zbytečným tlacháním o Stingovi. Být trošku jinak zpracovaná a hlavně kratší, líbila by se mi mnohem víc. Ale zas na tuto knihu nejspíš nikdy nezapomenu, skrz téma i těch mnoho set místy zbytečných stránek :)

Frity
21. května

Jedna z knih, která člověka chytne za srdce a přemýšlí o ní i dlouho po přečtení. Sophiina volba mě velmi oslovila a zaryla se mi pod kůži, i když ze začátku mi dělalo problém se do knihy začíst, a prvních 200 stran se mi četlo velmi těžce a nezáživně, zejména pasáže, týkající se autorova původu a nenaplněného sexuálního života. Potom mě však kniha zcela pohltila. Příběh Sophie byl dechberoucí. Důmyslné střídání časových linek, kdy byl postupně odhalován Sophiin život před válkou, za okupace Varšavy, v koncentračním táboře a poté v Americe, mě udržoval v neustálém napětí a byl velmi čtivý. A pasáž kdy Sophii s dětmi transportují do Osvětimi a je následně donucena zvolit si mezi jedním ze svých dětí, byla pro mě velmi silná a neubránila jsem se slzám. Také postava Nathana, který na jedné straně vystupuje jako Sophiin zachránce a na druhé straně ji psychicky i fyzicky ničí byla velmi zajímavá a příběh celkově doplňuje. Vřele doporučuji.

Romance
15. května

Promiňte, asi jsem si spletla knihu... Nebo mi sakra někdo vysvětlete, proč se větší třetina knihy točí okolo nějakého úchylného panice, o kterého ani homosexuál zájem nemá, když dle názvu by se měl příběh vztahovat k Sophii a jejím ukrutném životě? To jsem si rovnou mohla přečíst "50 odstínů šedi"!
Navíc knížka by se krásně dala zkrátit do životopisného románu pouze o Sophii a nikdo by se nemusel brouzdat desetitisíci slovy, které Styron mohl vynechat. Ano, knížka má pěknou slovní zásobu, ale bohužel hlavnímu příběhu je dán pouze malý prostor...

kata5121
05. května

Náročné čtení na patnáctiletou hlavu. Musím se k ní zase vrátit.

ave55
04. května

Knihu jsem četla poprvé asi před 25 lety. Bylo to v době, kdy ještě nebylo mnoho knih napsáno o holocaustu, odboji za 2. světové války, o zvěrstvech na lidech, hlavně v Polsku, pobaltských zemích, u nás či jinde v Evropě. Ovlivnilo mne také to, že jsem měla děti v přibližném věku dětí Sophie. Podruhé jsem se ke knize vrátila před nedávnem a začínám srovnávat. Ano, děj mne už tak nezaujal (myslím tím děj po válce). Ale ta hlavní myšlenka, která by měla z této knihy vzejít, je právě ta Sophiina volba. A toto žádná "omáčka" poté neovlivní. Stále u mne 5*.

DeadUnicorn
02. května

Tuto knihu je těžké zhodnotit - na jedné straně je tu dojemný a těžký příběh Sophii, její vyprávění o hrůzách, které se obyčejným lidem děly za války a ze kterých nevyváznete bez hlubokých jizev na celý život, o velké ztrátě i nešťastné lásce a zoufalství. Kvůli této části, která mě ke knize přiměla, jsem se do ní s chutí pustila. Jenže potom je tu ta druhá část knihy, kterou jsem se musela náročně prokousávat. Nudné, často naprosto zbytečně dlouhé a nezajímavé průpovědi mladého nevybouřeného Stinga, u kterého máte pocit, že jedinou jeho starostí je sebelítost nad nevyužitím jeho nádobíčka. Možná autorovi křivdím, ale právě jeho postava mi byla naprosto nesympatická. Často úchylné pasáže, do kterých byl celý Sophiin příběh zabalený, celou atmosféru jen kazily. Občas jsem jen znuděně přeskakovala a hledala, kde se zase ukáže hrdinčino jméno. Krásné a srdcervoucí, jen kdyby měl její příběh prostor vyniknout.

Zuza1893
28. dubna

Až na hodně chladný a dost nudný začátek, který jsem hodně přetrpěla, mě kniha chytla a moc se mi líbila. Jen to chce přetrpět prvních cca 150 stránek.

cat5
16. dubna

Za sebe tedy absolutně nevím, kde tato kniha vzala tak vysoké hodnocení. Chystala jsem se na ní už dlouho a to jen proto, že mě na ni navnadili ještě ve škole při literatuře. Bylo nám tehdy totiž řečeno, že kniha Sophiina volba pojednává o SOPHII a o jejím životě v koncentračním táboře, přičemž je dílo završeno tou strašnou srdcervoucí volbou. S tím to jsem se do čtení vrhla a toto jsem očekávala. Nikdy by mě nenapadlo, že Sophie bude jakási vedlejší postava a hlavní lajnu s prominutím vyžere nějaký šíleně nesympatický a nevybouřený Stingo, který prakticky celou knihu neřeší v podstatě nic jiného, něž svůj napružený rozkrok, židovská ňadra a v neposlední řadě se může uzoufat,že mu žádná nechce dát. Když pominu Stinga, tak Nathana jsem vydýchávala stejně těžko a opravdu nechápu, ty nesčetné sexuální scény (místy dosti nechutné), které zde dle mého názoru nemají co dělat a příběhu nijak neprospějou. Jednu hvězdu dávám pouze za vyprávění Sophie, které bylo zajímavé a strašné, ale totálně se udusilo v již výše zmíněných nesmyslech.

Richisa
13. dubna

Neobvyklý pohled na hrůzy války. Přečetla jsem jedním dechem a doporučuji.

Milikxy
04. dubna

Za me jedna z nejlepsich knih co jsem cetla. Film dobry ale kniha obsahuje mnohem vice. Dotyka se vice temat. Velmi dobra knizka.

katushah
03. dubna

Hezká knížka, ale taky z ní nejsem kdovíjak unešená. Děj je příliš dlouhý. Stingovo vyprávění o jeho životě bych zkrátila o 90%. Než se čtenář dostane k tomu podstatnému, tak už je otráven zdlouhavou a nezáživnou omáčkou. Líbila se mi z postav jen Sophie a její vyprávění. Zbytek by tam nemusel být, :)

tygřík2
31. března

Tahle skvěle napsaná kniha je o mnoha věcech. Ale nejvíc mě zasáhlo právě to, co je v jejím názvu. Nedalo mi to dlouhou dobu pokoje. Budila jsem se ze spaní zpocená hrůzou a plížila se pohladit svá spící robátka. Myslím, že tenhle kousek textu ztvrdil můj postoj k diktaturám víc než by to dokázalo tisíc odborných knih, přednášek a filmů.

Jessybelle
16. března

Vlastně ani nevím, co napsat. Kniha je to těžká tématem, přesto se mi četla dobře.
Vykreslené zlo nacistického Německa, beznaděj lidí v období války, ale hlavně silný příběh jedné ženy...

StihOMam
14. března

William Styron nás ve svém psychologické románu upozorňuje prostřednictvím nejrůznějších úhlů pohledu na jednu a tutéž klíčovou otázku. Fašismus. Není soustředěn na pouhý fakt fašismu, ale na i život v jeho největším „rozkvětu“ a na jeho následky, na život po něm.
Název knihy upozorňuje na volbu Sophie. Musíme však konstatovat, že jich bylo více, celý řetězec. Zda se angažovat v okupované Varšavě či ne. Zda použít své tělo jako nástroj. Které ze svých dětí vybrat. O tom všem je Styronova náročná kniha.

Evus
05. března

Příběh jsem znala z doslechu a od knihy jsem čekala něco úplně jiného. Spíš popis Sophiina života v Osvětimi, než co se dělo po válce. A že o její volbě bude v knize sotva odstavec... Ale jinak se četla dobře, zajímavý náhled na traumata těch, co přežili a snaží se svou zkušenost předat jiným, vypořádávají se s pocity viny i hnusu a kladou si otázku, proč zrovna oni...

katerina.sto
05. března

Konečně jsem se k tomuto dílu po letech dostala a naprosto si mě získalo. W. Styron je naprostým mistrem slova. Stává se dokonalým vševědoucím vypravěčem, který s hlubokou inteligencí a empatií líčí charaktery všech zásadních postav, včetně nejniternějších koutů jejich duší. Vše je doprovázeno popisem tehdejší společenské atmosféry v Americe, řadou úvah, faktografických informací i lyrických pasáží. Román má naprosto vše, co od kvalitního díla tohoto žánru očekávám. Strhující příběh, momenty překvapení, erotiku, kvanta emocí, ponaučení. Jediné, nad čím stále dumám je, jaký postoj vlastně zaujímám, co by čtenářka, k titulní hrdince. Během čtení jsem k ní chovávala stejně velký odpor, jako obdiv. Ale zanechané rozpaky v duše čtenáře jsou, dle mého skromného mínění, právě jednou ze stop, které by měly být zanechány po dočtení psychologického románu. Nemohu jinak, než doporučit!