Sophiina volba

Sophiina volba https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/34435/bmid_sophiina-volba-iQC-34435.jpg 4 3188 500

Rozsáhlý psychologický román zpracovává originálním způsobem etický aspekt 2. světové války a nacistických vyhlazovacích táborů z pohledu Američana. Autor vypráví tragický příběh z podzimu 1947, kdy se v newyorském penziónu setkává začínající spisovatel s polskou emigrantkou, která přežila koncentrační tábor, a s charismatickým židovským vědcem. Osobní tragédie hrdinky je podbarvena zážitky, jimiž prošla a které jí znemožňují návrat k normálnímu životu. Věcné pasáže z Osvětimi se dostávají do souvislosti s americkým rasismem a vědomím, že konec války neukončil utrpení a traumata přeživších obětí. Kniha je sugestivní výpovědí o zlu a destruktivních silách v lidské psychice, o problému viny a kolektivní odpovědnosti za to, čeho se může člověk dopustit na druhém člověku.... celý text

Literatura světová , Romány , Válečné

Vydáno: , Odeon

Sophie's Choice , 1979

Anavi8912
13.04.2024 3 z 5

Náročné čtení. Zajímavý příběh krásné polky Sophie, která přežila pobyt v koncentračním táboře v Osvětimi a jejího neurotického přítele Nathana, u kterého se projevuje psychická porucha. Vyprávění o jižanském spisovateli se zbytečně táhlo, za mě bych ho hodně zestručnila. Přečteno v rámci Čtenářské výzvy.

Hema
04.04.2024 5 z 5

Tahle kniha nikdy nepřestane děsit a rozesmutňovat. Mimořádná kniha.

Eva_H1970
03.04.2024 5 z 5

Klasická literatura, která poukazuje na to, že naší minulost není možné potlačit - protože souvisí s přítomností a budoucností. Není možné zamést těžké trauma pod koberec a zkusit začít žít NOVÝ ŽIVOT. Příběh Sofie je nervydrásající. Nikdo z nás by se určitě nechtěl dostat do situace, kdy bude muset provést takovou volbu. Skvěle ztvárněné filmově.

Emik87
24.02.2024 4 z 5

Čtení bylo opravdu náročné a trvalo dlouho se dočíst až nakonec. Jedna z knih světové klasické literatury. Do takové situace by se opravdu nikdo nechtěl dostat.

Tvurce001
08.02.2024 5 z 5

Nechtěl bych se nikdy dostat před takovéhle dilema. Jak už zde zaznělo několikrát, jde o poměrně náročné a pomalejší čtení, ale jde o tak silné téma, že na něj musel autor čtenáře prostě jaksepatří připravit. A domnívám se, že se mu to vcelku povedlo.

Pengi
02.02.2024 5 z 5

Vyposlechnuto jako autiokniha. Další dilek do mě díry všeobecného rozhledu v literatuře. Tato kniha ze sbírky “povinné četby se me dotkla a lituji, ze jsem po ni nesahla již dříve. Člověk zná význam “sofiina volba, ale jak to spisovatel krásné rozehral a nechal vygradovat. Klobouk dolu

Nelasp
04.09.2023 4 z 5

Klasika, velmi cenná kniha, která ukazuje to, co si člověk dnes nechce a ani nedokáže představit....a upřímně, díky Bohu za to, že jsme se s těmito hrůzami na vlastní kůži nesetkali.

EEEAAA
30.07.2023 5 z 5

Další kniha, která mi změnila život. Moc krásný příběh a úžasný autorský styl.

knihomolkaMist
23.07.2023 3 z 5

Neskutečně hutná kniha, která však obsahuje zajímavý příběh. Četla jsem podruhé k maturitě a všímala si i jiných. věcí než při prvním čtení

mgeisselreiter
22.07.2023 4 z 5

Hned ze začátku knihy bylo cítit, že autor nikam nespěchá, ale to vůbec nevadí. Pomalým tempem rozehrává příběh, který se stále rozvíjí a vyvíjí. Styron je mistr slov a krásně a zároveň čtivě stylizuje nesnadné téma. 80%, 22. 7. 2023.

AndreaTH
20.07.2023 5 z 5

Kniha, která ukazuje, že s některými našimi rozhodnutími se budeme muset vypořádávat až do konce života. Těžké a náročné čtení, které rozhodně stojí za to.

IvanaM
15.04.2023 3 z 5

Náročné čtení, kniha se velmi táhla. Přečetla jsem jí, nevzdala jsem čtení, ale s tou tématikou znám mnohem lepší knihy.

Anahk1
11.04.2023 3 z 5

No co říct.. souhlasím s komentářem LucieT.. nelituji přečtení, ale též jsem z knihy v rozpacích.

MatBla
24.03.2023 5 z 5

Krásná kniha, ale jedna z mála, kterou už si nepřečtu. Jako máma jsem její volbu prostě nevydýchala. Ne proto jak zvolila, ale že vůbec musela volit.

simca9342
22.02.2023 5 z 5

" Povinná četba na maturitu"
Příběh, na který asi nezapomenu. Četla jsem a viděla. Bylo to před třemi lety při přípravě na zkoušky, ale jakoby to bylo včera...
Příchod jížana Stinga, který ještě nevěděl, co vše uvidí a uslyší do penziónu v Brooklynu je zároveň vstupem do minulosti. Seznámení se s polsko-židovským párem odvedle je nejen obohacující z oblasti kultury, ale i z historie.
Nathan a Sophie, oba si prošli svým, hlavně ona. Musela se rozhodnout na místě , které bylo jen těžko představitelné. Stála mezi tolika lidmi esesáci se na ní pohrdavě koukali. Držela v rukou dítě, dva lidi, jedna osudová volba . Sting celý zaražený , v očích slzy, ale proč? Já to taky neveděla.
Slova v názvu knihy se dodnes používají jako rčení nebo přísloví. Dnes v moderní době vlastně znamenaji to samé: těžká volba, dilema. Ve válce by se dalo říct: otázka života a smrti. Doporučuji.

LucieT
13.02.2023 3 z 5

Moc nevím, co si o knize myslet, ani jak ji hodnotit. Prvních asi 200 stran mě skoro nebavilo a musela jsem se do čtení téměř nutit. Pasáže o patologickém vztahu Sophie, Nathana a vlastně i Stinga mě také moc neoslovily. Poslední třetina měla celkem spád, ale ani ta mě za srdce nechytla a to jsem přitom plačka. Na košatý jazyk jsem si taky musela zvykat, autor má schopnost popsat stránku a přitom se nic neděje… Přitom ale zase nemohu říct, že přečtení lituji, to rozhodně ne - akorát jsem se na knihu chystala dlouho v obavách, že mě “rozseká” a to se bohužel nestalo.

danny_21
10.02.2023 3 z 5

Tak jsem se konečně dostal k jednomu z klasických děl, které mě míjelo a o kterém jsem víceméně jen tušil z doslechu, o čem pojednává. Čekal jsem tedy tragické drama až na samotnou dřeň, ale výsledkem bylo spíše psychologická sonda do lidské duše. Základní dějovou osu příběhu tvoří výpověď vyprávěče Stinga ( autora ), který se touží stát spisovatelem a je zmítán touhou si švihnout. Po krátké době se setkává s mileneckým párem polské krasavice, poznamenané Osvětimskou zkušenost a amerického hošíka Nathana, kteří si s cudností hlavu rozhodně nedělají. Postupně proniká do záhad patologického vztahu obou milenců a minulosti především Sophie s volbami, před která v minulosti postavena na pozadí odboje kolaborantů Poláků, v prostředí koncentračního tábora a jak ji tato rozhodnutí poznamenala v poválečné Americe a v případě Stinga a Nathana dozvuky a následky otrokářské války. Knize by prospěla redukce o pár set stránek a nijak by to podle mně nemělo vliv na obsah, ty nejzávažnější události jako nečekaný twist v poslední třetině a samotná Sophiina volba z neslučitelných možností v samém závěru postrádá lepší vykreslení. Nicméně autorovi závidím krásný, květnatý jazyk a to, že mně udržel v zájmu až do konce, přesto to na víc než silný průměr nevidím – 70 %

petrulka
08.02.2023 4 z 5

Kniha pro fajnšmekry. Nádherně vystavěné věty, slovní obraty, v současné době i nepříliš používaná slova a výrazy. Vyprávění natolik květnaté, pestré, že je čtení skutečným požitkem, krásným zážitkem. Co se děje týká, už to taková hitparáda není. Neuchopitelné postavy, jejich chování je rozčilující, nepochopitelné a udivující. Ani jeden ze tří hlavních protagonistů není sympatický. Přesto se jedná o silný příběh, který rozhodně stojí za přečtení.

kleozpatra
20.01.2023 5 z 5

Velmi těžká a hlavně bolavá kniha. Finální pointě předchází vše, co a proč k ní směřovalo, vše je tam důležité, aby čtenář pochopil, co byla hlavní hrdinka za člověka, co ji formovalo a proč volila, jak volila, a hlavně, jak ji volba poznamenala a určovala její další život a vnímání. Musí na to být člověk jistým způsobem naladěn, aby se s knihou "potkal", a mít, jak se říká, odžito.

baji42
20.01.2023 4 z 5

Kniha byla i zfilmovaná. Ve své době to byl bestseller a kdo nechtěl být "out" musel si ji přečíst. Ale k plnému počtu mi tam něco přece jen chybělo.