Sophiina volba

Sophiina volba https://www.databazeknih.cz/img/books/10_/102420/bmid_sophiina-volba-l1a-102420.jpg 4 3187 500

Román o mnoha volbách Sophie, která po ukončení druhé světové války přijíždí z rodné Varšavy do Spojených států, aby se zde pokusila začít nový život. Mnohavrstevný příběh, v němž se konfrontuje současnost reprezentovaná dychtivostí americké pováleční generace s návraty hlavní hrdinky do kruté minulosti, v sobě obsahuje mnohé prvky klasického dramatu. ten je však podán neobyčejně bohatým styronovským stylem, o němž o němž se často hovoří jako o téměř barokním. Hluboký ponor do psychologie postav střídají scény plné smyslnosti. Tato metoda protikladů umocňuje přesvědčivost jednání Sophie, která se marně snaží zbavit bolestných traumat a vybudovat si novou existenci.... celý text

Literatura světová Romány Válečné
Vydáno: , X-Egem

Sophie's Choice , 1979

Zlatinka.Emilly
29.06.2021 1 z 5

Na rozdíl od ostatních komentářů mě kniha zklamala. Očekávala jsem víc, podle vyprávění o obsahu knihy. Spíš si myslím, že šlo tehdy o vyprávění obsahu filmu. Kniha mě nezaujala, zbytečné sáhodlouhé vyprávění o ničem mě fakt neoslovilo. Knihu jsem prolistovala letem světem a dál se k ní už nehodlám vracet.

LenkaKT
11.06.2021 5 z 5

I když těžká, hrozivá a smutná, přesto dokonale krásná kniha. Tolik vrstev. Postupné odhalování a zpřesňování. Tušíte, že bude zle, ale nakonec je to ještě horší. Kniha ostrá jak průstřel hlavy.

zuzana4291
11.06.2021 2 z 5

Za mě byla kniha velké zklamání. Hodně autorových myšlenek, ale samotného děje moc nebylo. Kniha velmi náročná pro čtení a zbytečně prodlužovaná.

Vendy1993
31.05.2021 5 z 5

bože....sama mám dvě děti a nedovedu si představit tu hrůzu volby....prostě ne....bylo mi Sophie tak strašně líto :( i jejich dětí :( když si vezmu co zažívala v koncentráku a ani pak neměla klid...velmi smutné....

adelinka
29.05.2021 5 z 5

Tak toto bolo čítanie nadlho. Strašné rozhodnutie Sophie a napriek tomu, že koncentrát prežila, ťažký život po vojne. Smutný príbeh...

DuchDoby
21.05.2021 5 z 5

Tohle není první liga literatury. Tohle je mistrovství světa literatury.
Nevěříte? Ověřte si to.

Jana.Kuc
13.05.2021 4 z 5

Samotný Sophiin příběh by byla sotva třetina knížky. Což mě trochu zklamalo. Některé pasáže mi přišly zbytečně prodlužované, jen aby se oddálil její příběh. Smutný příběh. A právě posledních 150 stran přečteno jedním dechem. Kvůli těm posledním 150 stranám vyšší hodnocení.

Anniee
29.04.2021 3 z 5

Já bych se k tomu možná radši ani nevyjadřovala. Abych nešla proti proudu. Ono mluví za vše možná už jen to, jak dlouho mi to trvalo přečíst.
Takže ve zkratce a upřímně - hrozně mě to nebavilo. Ztrácela jsem se. Občas jsem vůbec nechápala souvislosti. Neměla jsem žádný vztah k postavám. Občas jsem jen bezmyšlenkovitě předjížděla očima po řádcích.
Ale! Neříkám že to bylo špatně napsané, nebo málo hluboké, to vůbec ne. Jenom to místy bylo napsané asi až moc dobře. A dlouze. No a pointu samozřejmě všichni známe a já na ni čekala celou knížku - no a ona se objeví 50 stránek před koncem? To jsem byla docela zmatená se přiznám. A ještě jedno přiznání na konec - moc toho ve mně nezanechalo.

andrii24
28.04.2021 4 z 5

(SPOILER) Balvan nad balvan rozhodnutí. Epitaf citu. Na srdci stíny. Cáry, máry bytí. Vykoupení z vězení člověčí tragédie. Jiným "životem," v domněle růžovém pokoji?

Elka252
16.04.2021 3 z 5

Na tuto knihu jsem se těšila a i když jsem věděla že bude šložitá a příběh bude jistě hluboký. Kniha pro mě však byla oříšek. Místy jsem se do ní neuměla ponořit, mnohé pasáže byli nudné a nezáživné a dějová linka (Sophie za války) byla odbyta. Sice jsem se dozvěděla něco o komandu Hoosovi ale kolem samé omáčky totiž samotné waw (volba o které jsem si myslela že bude zabírat větší část knihy) jsem shledala na jedné straně která byla napsaná suše a bez emocí. Sophiina volba byl i přes to velice silný příběh. Plný emocí a zvratů.

david5746
16.04.2021 1 z 5

Tak to mám konečně za sebou. Měla to být výzva v podobě hluboké knihy s tématem holokaustu a nějakým tím dramatickým vrcholem v podobě Sophiiny volby. Knihy s touto tématikou čtu pravidelně a s ůctou. Ovšem tady se docela brzy ukázalo, že to není výzva, ale opravdu hodně špatná volba.

Viděl bych to asi tak, že autor vzal jeden silný příběh, celkem logicky vydedukoval, že by z toho mohla být celosvětová klasika a rozhodl se (placen nejspíše od písmenka) dát plný průchod akutnímu slovnímu průjmu. Co na tom, že ten hlavní příběh nakonec zabere z knihy sotva čtvrtinu (a to nevím, jestli nenadsazuju). A že tam nacpal vážně všechno. Neustálou nadrženost, kde poprvé zanořit, kde si to teda udělat, americký jih, otrokářství a další a další a další balast, ve kterém se původní téma spolehlivě utopí. Čtenář přece snese všechno a vzhledem k tématu a rozsahu knihy to jistě pochválí, aby nebyl za kulturního barbara.

Takže jsem se prokousával k "tomu závěru", ten nepřicházel a místo toho jsem četl pořád dokola o tom, že si Stingo prostě nezapíchá a že je Nathan magor. Tady autor ukázal, že něco málo gradace dokáže a s nějakou ještě větší hrůzou přišel vždycky, kdy jsem si myslel, že už to horší být nemůže. Takže proč si třeba nezameditovat nad otázkou, proč duševně nemocný feťák nedokázal hlavní hrdince nachcat do huby. Nebo jak přesně si pak s hlavní hrdinkou zapíchal a co z toho pak vzešlo. To budou asi věci, které mají amíkům udělat Osvětim stravitelnější. Nebo vlastně nevím.

Jo a ta hlavní vymodlená zápletka se odehraje suše a prakticky bez emocí v několika málo odstavcích a hned to zase sklouzne na další balast. Já jsem fakt naivně čekal nějaké vnitřní Sophiino drama. Těžká naivita.

Nevím, byl jsem jediný, na koho z té hromady sajrajtu dýchala věta "já jsem nejlepší spisovatel na světě"?

Za hlavní téma přidávám hvězdičku...

lokonla
13.04.2021 4 z 5

Knihu jsem nejprve četla, ale pak jsem se v jednom místě sekla a nebýt audioknihy, tak ji asi nedočtu.
Kniha není vůbec jednoduchá, je někdy těžké se zorientovat v časových rovinách. Má záběr na strašně moc témat, což velmi oceňuji. Člověk získá velký rozhled o tehdejší době.

Romanka89
13.04.2021 4 z 5

Ne zrovna jednoduché čtení, trochu jsem se s knihou prala, ale nelituji. Dlouho jsem ji odkládala. Ač jsem čekala trochu něco jiného (ze školy si pamatuju akorát tu její volbu, čekala jsem spíš příběh přímo z koncentračního tábora), zklamaná jsem nebyla.

Čtenářská výzva 2021: Kniha, která je vyprávěna retrospektivně.

Nikolča
07.04.2021 5 z 5

Nechápu, jak do jedné knihy autor dokáže dostat tolik témat, aniž by to působilo přeplácaně a neforemně. Úžasná kniha.

denuliiina
06.04.2021 4 z 5

Kniha Sophiina volba mi dala zabrat. Do čtení této knihy jsem se pouštěla plná očekávání. Ačkoliv jsem tento příběh znala ze středoškolských let, chtěla jsem vědět celý Sophin příběh do hloubky včetně všech detailů. Bohužel v průběhu čtení jsem postupně zjišťovala, že Sophie je pouze vedlejší postava a nejvíce pasáží se točí pouze kolem Stinga a jeho neuspokojené sexuální potřeby. Bohužel jsem se těšila na 720 stran o holokaustu (i třeba 80 procent toho by mě asi uspokojilo), ale to neustále odbíhaní od tématu mě přímo obtěžovalo a nemělo s názvem knihy co dělat. I přesto musím hodnotit knihu alespoň 4 hvězdami, protože Sophiin příběh mě chytil za srdce.

DomYell
29.03.2021 4 z 5

Kniha ktera se vyplati cist po vetsich celcich. Vyborny pribeh, perfektni remeslne zpracovani.

capricorn__
18.03.2021 5 z 5

Jedna z mých nejoblíbenějších knížek, které jsem kdy přečetl. Obvykle jsem dost kritický a u knih píšu, co se mi (tolik) nelíbilo, tak tady to zkusím opačně. Já totiž na "Sophiině volbě" nenašel nic, co by se mi nelíbilo, tahle knížka je zkrátka dokonalá. Co hodnotím nejpozitivněji, je psychologie postav. Každá postava je dobře uchopitelná, se životním příběhem (ne jen Sophie, ačkoliv ona je ta hlavní) a lehko uvěřitelná, dokážete ji charakterizovat mnoha přídavnými jmény, zkrátka se vám vryjí do paměti. Líbí se mi i fakt, že byť se tato kniha zabývá tématem druhé světové války, nepohybujete se neustále jen v tomto časovém období. To hodnotím kladně především proto, že pro mě je válečná literatura dost náročná, takže fakt, že Styron se často vrátil do přítomnosti, byl jako nabrání nového dechu (tedy - většinou). Kniha je důležitá, ryzí, lidská a nezapomenutelná.

Mišátko
03.03.2021 4 z 5

Opravdové PSYCHOlogické drama. Náročná kniha, kterou bych jako středoškolačka rozhodně "nedala". Možná by se měla spíše jmenovat Sophiiny volby...

Ze začátku jsem měla smíšené pocity a říkala jsem si, že se vlastně jedná o jednoduchý příběh.... ale není. Poslední třetina knihy byla pro mě opravdu napínavá a když už jsem si myslela, že vím, kudy se bude děj ubírat - nastal zvrat.

Moc se mi líbil složitý a barvitý jazyk. Těch metafor! A těch dlouhých vět (ani mně nedělá potíž stvořit větu dlouhou jako odstavec :)) Zpětně oceňuji propracovanost jednotlivých postav, Styron šel opravdu do hloubky a nabídl mnoho úhlů pohledu - na situace, na osoby, ale i na svědomí a vinu.

V závěru mě upoutalo symbolické znovuzrození. Touha po životě teď a tady obohacena o moudrost minulosti. A v tom má kniha pro mě tu nejsilnější message.

D.V.Spudil
01.03.2021 2 z 5

zatím jsem v první čtvrtině, tak nedávám hodnocení
jen takový postřeh ze začátku četby... Styron budí dojem, že neví, o čem bude psát, tak jen vyplňuje papír tlacháním o všem, co mu zrovna přejde přes cestu...

Nedomova.em
25.02.2021 4 z 5

Tato kniha pro mě byla celkem dost náročná. Nejdříve jsem se do ní vůbec nemohla začíst a kolem 50 stránek jsem ji chtěla odložit, jak moc mě nebavila. Nemohla jsem pochopit, proč se o ní tak mluví, a je to dokonce jedna z knih k maturitě. Nakonec jsem vydržela a jsem za to jedině ráda. Kniha na mě nakonec zapůsobila velice silně, denně jsem přečetla maximálně 70-80 stránek, někdy ani ne 50. Byla velice ucelená, na úrovni, s bohatým a rozmanitým jazykem, odkazy, citacemi osobností atd. Pořád jsem čekala na Sophiinu volbu, kterou jsem si pamatovala ještě ze střední školy, nakonec jsem se dočkala. Je mi líto, že Sophie a Nate dopadli, jak dopadli... Příběhy z druhé světové války, hlavně s tematikou koncentračních táborů na mě vždy velmi působí a takhle byla opravdu silná.