Solaris

Solaris https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/29551/bmid_solaris-YH0-29551.png 4 1050 206

Solaris je vrcholné dílo Stanisława Lema, jednoho z mála neanglicky píšících spisovatelů, kteří pronikli do absolutní špičky autorů science fiction. Příběh se odehrává na vzdálené planetě Solaris, osídlené živým oceánem, který projevuje inteligenci, ovšem tak odlišnou od všeho, co znají lidé, že jejich pokusy o navázání kontaktu se nejen nedaří, ale vedou k naprosto nečekaným efektům. Oceán totiž dokáže zhmotnit nejskrytější lidské myšlenky, vytvořit kopie dávno zemřelých lidí, což ovšem vede k duševnímu rozvratu pracovníků, kteří se výzkumem oceánu zabývají. Lemovo přesvědčení o nemožnosti kontaktu mezi zcela odlišnými inteligencemi, v tomto románu spojeného s hlubokými sondami do lidského nitra, přitahuje nejen čtenáře, ale i literární kritiky a umělce jiných žánrů. Známý je zejména film ruského režiséra Andreje Tarkovského z roku 1971. Film Solaris režiséra Stevena Soderbergha v produkci Jamese Camerona měl premiéru 27. listopadu 2002.... celý text

Literatura světová , Romány , Sci-fi

Vydáno: , Academia

Solaris , 1961

jiri77
jiri77
24.02.2023 1 z 5

Tak tohle mi vůbec nesedlo a sám sobě se divím ,že jsem to dočetl až do konce. Knihu jsem dočetl a ani nevím o čem byla.

hetzerjoke
hetzerjoke
23.02.2023 3 z 5

Lemova stěžejní kniha a zároveň dílo nejvíce abstraktní a nedějové; Solaris se zpočátku profiluje jako sci-fi psychologické drama, ale s přibývajícími stránkami vyvolané napětí zjemní a začne více řešit vnitřní pochody člověka, konfrontovaného s entitou, do které není možné proniknout rozumem, silou ani smysly. Živý oceán Solaris je dozajista nejdůležitějším z Lemových fantastických charakterů, přestože (či možná pávě proto) že vlastně není vůbec jasné, je-li vůbec nadán vědomím či rozumem. Knížka má příjemně nejasné vyznění, do kterého si čtenář musí přinést kapku osobní rozvahy - pointa je zde amorfní a nespoléhejte na to, že až si přečtete na wikipedii, co chtěl autor vlastně říct, že praštíte hlavou do stolu a provoláte: "No ovšem, vždyť to tam bylo celou dobu naznačováno." Spíš budete v rozpacích. Četli jste správně?
Ale Solaris nejde hodnotit jen pro neobyčejnou ideu, ale také z formálního hlediska. A tady Lem pokulhává na můj vkus až příliš. Děj je občas zmatený, text nezáživný a celé stránky často popisují city či skutečnosti, které by šli shrnout do pěti vět. Kdo namítne, že takové dospělé čtení prostě musí být, ať si trhne nohou. I učebnici politologie jde napsat čtivě.

Kabuky
Kabuky
05.02.2023 5 z 5

Vynikající kniha.

Denika
Denika
26.01.2023 3 z 5

Začátek slibný, ale pak jsem se začala ztrácet. Je poznat, že je knížka napsaná již před delší dobou, čtení bylo místy těžkopádné, popisy zbytečně přehuštěné - musela jsem se hodně snažit, abych si dokázala představit autorovu vizi.
Knížka má skvělou myšlenku, jen podání není úplně šťastné.

EDIT: Po přečtení doslovu od Františka Novotného (vydání nakladatelství Kniha Zlín z roku 2021) musím říct, že se můj názor na dílo značně změnil. Nikdy by mě při čtení nenapadlo, že se v knize skrývají prvky potlačených sexuálních tužeb, psychoanalýza apod. S těmito znalostmi by se kniha četla zcela jinak, takže se k ní možná ještě vrátím.

Ajinka126
Ajinka126
16.12.2022 4 z 5

Wow. Tohle bylo napsáno v roce 1961? Ta myšlenka, její propracování i závěr je fantastický. Hlavní hrdina je velmi příjemným průvodce příběhu. Vedlejší postavy jsou osobité. Pocit tíživého vesmíru a jiných planet se povedl na jedničku. Některé popisy a myšlenky jsem nečetla ani v současné literatuře.

Příběh je o tom, že náš hlavní hrdina žije sám na planetě Solaris a začnou se dít zvláštní věci. Chvíli jsem sama nevěděla, jestli jsou to halucinace, projekce nebo podivný mimozemský život. Wow.

Jen některé části jsou těžkopádné a určitě by dnes prošli korekturou.

Ale rozhodně doporučuji. Kníha stárne skvěle.

Boboking
Boboking
30.11.2022 4 z 5

Solaris je ve své podstatě prezentováno jako "the best of", co nabídl socialismus světu science fiction. A nevím, proč ne. Zajímavá nápad planety jako "živého tvora", postavy pozemšťanů na pokraji psychického kolapsu... A hlavně myšlenka, že homo sapiens v celém širém vesmíru není to nejdokonalejší, nedej bože, nejchytřejší stvoření.

Niu
Niu
02.10.2022 3 z 5

(SPOILER) Jsem určitě ráda, že jsem si knížku přečetla. Původně jsem někde narazila, že existuje s vesmírného prostoru i film, ale nejdřív jsem se chtěla seznámit s knihou. Mno, mám trochu zvláštní pocity. Začátek byl skvělý - vysvětlení, co to je Solaris, přistání, seznámení s posádkou, ta temnota ... Protože byl večer (a tma :-)), musela jsem přestat číst. Tak moc mě to děsilo. Pak nastalo ALE. Děj s ženskou postavou a dialogy mě strašně unavovaly a nepřinesly nic, jen spoustu nevyřčeného a nedokončených vět. Najednou byly i tak už dlouhé kapitoly nekonečné. Co se týká kapitol popisujících historii Solaris, tak to mne celkem bavilo, ale až do doby, než jsem se začala ztrácet v symetriádách a asymetriádách. Nějak víc jsem chtěla pochopit, co stojí za tím rozvratem pracovníků. Byl popisován jen ten Kelvinův zážitek. A ten konec, hm. Ale jinak na šedesátá léta dobrá sci-fi.

PastorMal13
PastorMal13
16.08.2022 4 z 5

Lem jako jeden z prvních ukázal, že inteligentní život, který se vyvinul nezávisle na nás, bude s největší pravděpodobností úplně odlišný než my. Tudíž je nemožné s ním navázat kontakt.
Autor ponechává čtenáři prostor pro přemýšlení, třeba když předvedl nedokonalého Boha. Některé technické „vymoženosti”, které mělo lidstvo používat ještě další staletí, jako staré filmové pásky nebo morseovka, vymizeli již dnes, ale musíme brát v potaz, že kniha byla napsána v šedesátých letech.

Čmeláček
Čmeláček
19.06.2022 4 z 5

Ani tato klasika žánru sci-fi mě nemohla minout. Ale je poznat, že je to už dost stará kniha, proto je psaní trochu utahané. No ale čtyři stars si zaslouží i tak :))).

palladium
palladium
21.04.2022 5 z 5

Jedno z nejlepších sci-fi co jsem četl. Poutala mě celá kniha. Akorát jsem bohužel nepochopil některé věci, až po přečtení doslovu. Možná bych doporučil přečíst si ho jako první.

maky.orel
maky.orel
15.04.2022 5 z 5

Solaris není univerzálně líbivá kniha - kombinuje sci-fi, horor, fiktivní historický román s romantickým příběhem. Je dost komplexní - dotýká se problematiky nerealizovatelných vztahů, vyrovnávání se s emocemi čelícími realitě faktu, až po fyziku, chemii, vesmírné formy života i otázku lidského býti a významu našich snažení. Byť ze začátku působí jako jednoduchý strašidelný příběh osudu polozapomenuté výzkumné stanice s posádkou ve zvláštním celkovém psychickém rozkladu, začne kniha pokládat čtenáři náměty a otázky na docela hluboké zamyšlení.
Pro mě je kniha složitá hlavně na představivost díky velmi bohatému popisu fiktivních dějů fiktivní planety. Místy se i trochu vleče - hlavně v druhé části, kde se přelívá spíše do zamyšlení, než že by stavěla moc akční děj, který zpočátku aktivně buduje. Ale tento postup má v této knize smysl. Dává jí zvláštní tempo, které se hodí k více otevřenému konci.
Děj na výzkumné stanici, kde se dějí echt podivné věci, se střídá s vysvětlením podstaty Solaris nebo spíš toho, jak o ní lidé přemýšleli. Lem dost výstižně buduje fiktivní vědeckou komunitu zabývající se výzkumem planety Solaris a postupně jí nastavuje vlastně docela ironické zrcadlo. Takže je to zajímavé čtivo, pokud máte osobní zkušenost s akademickou půdou. Navíc jako i jiná Lemova díla nabízí originální představu toho, jak by mohl vypadat život v kosmu a to navíc v rozpracované variantě založené z části na reálných poznatcích přírodních věd.
Takže pokud chcete jednoduché akční sci-fi z vesmíru s jasným koncem vítězství dobra nad zlem a pár střílečkama... tak toto do ruky neberte.

MarqueeMoon
MarqueeMoon
09.04.2022 2 z 5

Táto kniha bola ako slušná fľaša whiskey, no potom som to zamiešal s najlacnejšou borovičkou z Kauflandu (ten asi 20 stranový opis) a tak ma to "rozbilo", že som už nemal chuť piť (čítať), no ešte som teda dopil (dočítal) tú whiskey, s ktorou som začal večer, no už s nechuťou a so závratmi v žalúdku, nesústrediac sa.

jozik_v_tumane
jozik_v_tumane
08.04.2022 5 z 5

Nejsem žádným velkým milovníkem Lema, ale tohle je podařená kniha. Některé pasáže popisující oceán a jeho útvary byly ubíjející.

los
los
23.03.2022 2 z 5

téma "jiného" inteligentního života výborné, ale děj k uzoufání nudný a motivace postav nevěrohodné (protagonista a vypravěč je povoláním psycholog a chová se takto?)

asi v polovině knihy jsem si vzpomněl, že jsem to kdysi dávno viděl zfilmované (a že mě to taky nebavilo)

martin6849
martin6849
21.03.2022 2 z 5

Nebavilo mě to... Nevím, co bylo horší - nekonečné popisy nebo nesmyslné dialogy. Z počátku byla historie zkoumání Solaris zajímavá, pak už jen nekonečná a nudná.

A přitom v těch vzácných chvílích, kdy se objevil nějaký děj, to nebylo špatné. Jen je škoda, že ho v těch zhruba 230 stranách bylo tak maximálně 10 %. Po proškrtání by z toho mohla být celkem zajímavá povídka.

Ziriath
Ziriath
19.03.2022 2 z 5

V posledních letech zjišťuji, že mnohé sci-fi klasiky nejsou pro mě, dalo by se říci, že z důvodu určité morální zastaralosti, která se v případě této knížky projevuje tak, že...řekněme, že moderněji píšící autor by do knihy nevkládal takto rozsáhlou infoskládku (infonálož?) toho, čemu se v knize říká solaristika.
To by ovšem až tak nevadilo, kdyby ta infonálož byla nějak provázaná s dějem, kdyby se ji čtenář dozvídal postupně a nenásilně v průběhu knihy. (Proč se dozvídáme fakta tak, že hlavní postava na stanici čte knihy? Je to vědec, uvedené věci by přece měl už znát). Kdyby děj uvnitř stanice byl bezprostředněji ovlivněn tím, co můžeme vidět venku.
Co se tohoto týče, útržkovité dialogy zvláště s ostatními vědci vypadaly jako absurdní drama, jejich jednání zkratovité a nevysvětlené. Spíše než vědce schopné postavit se k problému čelem a rozebrat je a řešit, připomínali školáky, které maminka přistihla s pornáčem v ruce.
Dávno mrtvá girlfriendka byla vzhledem ke způsobu, jakým kdysi sešla ze světa, zřejmě na hlavu už coby živá předloha, takže její kopie ve mně zrovna nevzbuzuje hrůzný pocit z rozdílnosti a odcizení, a vlastně mě nijak nezajímala, ne když jsou venku symetriády.
Přitom popis jevů na planetě (symetriády, mimoidy, celá ta planeta jako jeden organismus) je fantastický (nicméně jsem ráda, že mám k ruce internet a můžu si vyhledat, jak který ten uvedený matematický útvar vlastně vypadá, číst to dřív, moc si to nepředstavím) a bylo mi až líto, že takto dobré a nevyužité nápady jsou uvnitř tak, promiňte, špatné knihy.

Voliarty
Voliarty
15.03.2022 4 z 5

Nebudem tvrdiť, že som pobral všetko, čo Stanislaw Lem vo svojej knihe uvádza. Preto spíšem ako na mňa toto dielo vplývalo. Možno budem jediný, kto bude mať tieto pocity, možno nie.

Čakal som od tejto knihy prudko filozofické dielo, ktoré bude plné myšlienok. Preto ma prekvapilo, že to má aj príbeh, že to nie len sleď myšlienok, ako to bolo v prípade Obrazu Doriana Gray (možno nie najlepšie dielo na porovnanie, ale iné ma nenapadlo).

Zo začiatku som mal pocit, ako keby som čítal horor. Takmer prázdna stanica, zvláštne správanie posádky, nepochopiteľné udalosti. K tomu som cítil strach z neznáma. To ,,neznámo“ je prezentované práve Solarisom. (SPOILER: Páči sa mi, že Lem nepríde s nejakým riešením Solarisitckého problému, ale necháva to v podstate nevyriešené. Tak ako to bolo na začiatku knihy, tak to bolo i na konci. KONIEC SPOILERu).

Príbehová časť knihy sa mi dobre čítala. Problém mi robili opisy mimoidov a procesov, ktoré prebiehali na Solarise. Tie ma až tak nebavili.

Z druhého odseku to znie, ako keby tu neboli myšlienky. Nie je to tak. Toto dielo má určité myšlienky. O nás, našom mieste vo vesmíre, o stretnutí s neznámym, nepochopeným. A sú to myšlienky, ktoré ma bavili.

Nebudem klamať, ale hlavná postava Krisa mi nebola vždy sympatická, i keď dokážem jeho správanie pochopiť.

Som spokojný s týmto dielom. Síce nie všetky jeho prvky môžem hodnotiť kladne, tak pozitívny pocit pretrváva. A teraz ,,šup“ na nejaké jej filmové spracovanie. Som zvedavý, ako sa s niektorými pasážami popasovali.

Affares
Affares
10.02.2022 5 z 5

Pro mne neuvěřitelný zážitek z četby a upřímně, napoprvé jsem asi nedokázal pojmout hloubku myšlenek. Nejblíže mi sedí srovnání zřejmě s Asimovem. Kniha je zvláštní už tím, kde se odehrává děj a vykreslením jeho jen skutečně pár postav. Jde o unikátní dílo jeho myšlenkou, která je doslova esencí sci-fi. Pro každého milovíka žánru jde o trefu do černého. A také pro milovníky psychologie.

pkovarik
pkovarik
10.12.2021 5 z 5

Klasika. Je to něco jako ponor do husté atmosféry podivné planety, kterou obývá neznámá forma inteligence. Ta je všudypřítomná, byť na venek ji reprezentuje záhadný oceán, a má poměrně nečekané schopnosti.

Ve své podstatě se jedná o krátkou sci-fi novelku, která nevyniká akčností, ale určitě má dost osobitou atmosféru, kterou při čtení budete dost intenzivně pociťovat.

Současně je to jakási alegorie na lidskou pošetilost, která se projevuje ve všech možných podobách nové vědy zvané solaristika, jež se zabývá planetou Solaris. V tomto směru je to tak trochu filozofující dílko.

Knížka má ale i pěkné umělecké pasáže, kde autor nechává tryskat epochální erupce své imaginace.

Možná je to knížka určená pro opakované čtení. Možná se nikdy nedozvíme, jak to vlastně všechno bylo.

"Lidé obsáhnou jen málo věcí naráz; vidíme pouze to, co se děje před námi, teď a tady, současná plastická představa mnoha procesů, i když vzájemně spojených, a dokonce se doplňujících, převyšuje naše možnosti."

Meda77
Meda77
06.12.2021 4 z 5

Několikrát sfilmovaná záležitost svědčí o tom, že kniha je vážně dobrá, v podstatě nejlepší z tvorby pana Lema. Ačkoliv téma hodně probrané, tak si Solaris dokáže zachovat určitou originalitu ve vztahu setkání dvou civilizací, kde nejde o to kdo je vyspělejší, ale spíše o naprostou rozdílnost na hranici chápání obou z nich. Skvěle napsáno a skvěle se to čte. Pro kultovní vyznavače staré klasiky zřejmě povinnost. Hodně dobré 4.