Solaris

Solaris https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/11526/bmid_solaris-pvy-11526.jpg 4 1050 207

Solaris je vrcholné dílo Stanisława Lema, jednoho z mála neanglicky píšících spisovatelů, kteří pronikli do absolutní špičky autorů science fiction. Příběh se odehrává na vzdálené planetě Solaris, osídlené živým oceánem, který projevuje inteligenci, ovšem tak odlišnou od všeho, co znají lidé, že jejich pokusy o navázání kontaktu se nejen nedaří, ale vedou k naprosto nečekaným efektům. Oceán totiž dokáže zhmotnit nejskrytější lidské myšlenky, vytvořit kopie dávno zemřelých lidí, což ovšem vede k duševnímu rozvratu pracovníků, kteří se výzkumem oceánu zabývají. Lemovo přesvědčení o nemožnosti kontaktu mezi zcela odlišnými inteligencemi, v tomto románu spojeného s hlubokými sondami do lidského nitra, přitahuje nejen čtenáře, ale i literární kritiky a umělce jiných žánrů. Známý je zejména film ruského režiséra Andreje Tarkovského z roku 1971. Film Solaris režiséra Stevena Soderbergha v produkci Jamese Camerona měl premiéru 27. listopadu 2002.... celý text

Literatura světová , Romány , Sci-fi

Vydáno: , Knižní klub

Solaris , 1961

wosch
26.01.2019 5 z 5

Je těžký potkat se s vlastní minulostí a obstát...

JohnCZ
25.01.2019 4 z 5

Se Solaris je trochu ten problém, že se v té knize vlastně nic moc nestane. Samotná zápletka je vlastně strašně banální a troufám si říci, že by v dnešní době moc neobstála. Na druhou stranu má ale Solaris věci, které moderní sci-fi díla zas až tak promakané nemají. Solaris je totiž VĚDECKO-FANTASTICKÉ dílo v pravém slova smyslu. Velkou část knihy totiž tvoří jakýsi vědecký rozbor stejnojmenné planety a onoho "živého oceánu." V tomhle směru jsem dost čuměl, jak si s tím Stanisław Lem vyhrál, kolik nápadů a myšlenek do toho vložil a hlavně, jak pokládá různé složité, někdy až filozofické otázky. Co vlastně člověk v tom vesmíru hledá? Mimozemský život v jakékoli podobě nebo odraz sama sebe? A když tento mimozemský život nalezne, dokáže ho pochopit? Bude možné vůbec najít společnou řeč? A v tom tkví hlavní síla Solaris. Všechno ostatní je tak trochu upozaděné a díky tomu to asi ne každému zcela sedne.

Kapis
21.01.2019 5 z 5

Místy atmosféra připomínala Lovecrafta, místy to šlo až do psychóz alá Dick, ale zase to nebyla taková šílenost jako Deník nalezený ve vaně. Poctivá staromilská psychologická VĚDECKO-fantastická literatura. Poprvé se také někomu povedlo přenést na papír to moje vnitřní dilema, kdy mě napadají věci, které by jako nebyly ze mně - něco jakoby si to pomyslelo za mě - a i když vím, že bych "to" nikdy neudělal, představa že se "to" může zhmotnit je děsivá. Ano, občas nás napadají myšlenky, které od sebe odháníme, ale nemůžeme jim zabránit se vyskytnout - náš život, svědomí a charakter je pak sítem, který dovolí nebo nedovolí daný čin uskutečnit.

Nevím, jestli je to zrovna vrcholné dílo od Lema, ale je rozhodně hodně vysoko u toho vrcholu. Na filmy se nemám úplně odvahu dívat - z Tarkovského mám strach, že se budu dívat na půlhodinové záběry na kapající déšť do kaluže a u americké verze se zase obávám, že to bude přeslazená romantika pro bachraté Američanky, které u toho sežerou kybl zmrzliny a to podstatné tam klasicky nebude.

Teclaireddy
10.01.2019 4 z 5

Je pro mě těžké hodnotit knihu objektivně, protože jsem ji četla až po shlédnutí Tarkovského filmového zpracování. Nechci zde srovnávat knihu s filmem, ale je přirozené, že ty největší přednosti příběhu (atmosféra, psychologický a filosofický rozměr) mě napodruhé nenadchly natolik jako napoprvé. Uznávám, že vědecké popisné pasáže, na něž jsem neměla dostatek trpělivosti, by si zasloužily větší pozornost. Hodnotím čtyřmi hvězdičkami, protože mi kniha navzdory skvělému nápadu připadala tak trochu suchá a tolik se mě nedotkla.

dedliipf
07.12.2018 4 z 5

*** OBSAHUJE SPOILERY ***

Pro mě to bylo velké pokračování Lovecrafta. Mám ho ráda. Myslím, že tu atmosféru tísně uměl napsat málokdo podobně dobře jako on. Vím, že mnoho lidí by nesouhlasilo. Solaris mi ale vážně dlouho připomínal V horách šílenství. Jenže Lema nakonec zajímala psychologie člověka společenského a jeho lidstvo a poznání je limitované jinými údivy a děsy a tak je Solaris mnohem více utěšující příběh než kterýkoli Lovecraftův.

Zpomalování děje s pomocí milionu teorií a hypotéz mě mučilo. Ale chápu, že to mělo i filosofický důvod. Že vše, stovky knih, které lidi o Solaris vyplodili, vlastně nemají smysl. Nemají smysl pro děj. Pro nás jako čtenáře. Na nich nezáleží. Záleží na tom, co vnímáme a cítíme sami. Proto je nutné počkat, než někomu začneme říkat o svých zkušenostech; počkat, než to mohou pochopit. Poslední úvahy na závěrečných 20 stran jsou hezké a stály by za rozbor nahlas nad kávou.

A přiznávám, že některé prvky se mě dotýkaly intimně. Něco jako bych již prožila, něco prožívám. Ne, tohle zdaleka není jen sci-fi nebo thriller.

Napadla mě ještě jedna věc. Co kdyby na stanici na Solaris bylo dítě. Co kdyby oceán mohl reflektovat představy dítěte a přitom reflektovat posuny v představách učící se lidské bytosti a vyvíjejícího se mozku. Byly skutečně "hosté" náhodní? Nebyl pro jejich stvoření důvod, jen lidi zasáhlo běžné chování oceánu, kterého se ostatní dění na planetě nijak netýkalo, nijak jej nevnímal? Protože pokud ne, co by se dělo, kdyby měl k dispozici sny dítěte?

FireOfFilth
04.12.2018 4 z 5

Vítejte na planetě Solaris. Na planetě, kde jediná živá a myslící bytost je obrovský oceán. Tento oceán si žije vlastním životem a dokáže určitým způsobem komunikovat s vetřelci s planety Země.
Už při prvních pasážích knihy, kdy doktor Kelvin přistál na stanici Solaris, bylo jasné, že tohle nebude jen tak.
Děj knihy nám postupně odkrývá tajemství oné planety a seznamuje s jejími zákonitostmi.
Podivné chování ostatních vědců dodává celkové atmosféře na stanici velmi tíživý feeling. A celkově soucítíte s hlavní postavou, která stále zjišťuje, zda je při vědomí či spí.
Celkově musím zhodnotit, že tato kniha není určitě jednoduché čtení, některé pasáže jsou poměrně náročné a tím pádem ne tak zábavné.
Knihu bych určitě doporučil čtenářům sci-fi, kteří by rádi něco neokoukaného a originálního a nebojí se nějakého toho filozofování.
Celkové hodnocení 80%

Acamar
14.11.2018 5 z 5

Další z klasik sci-fi...vícevrstevnatá, s velkou příměsí psychologického románu, s místy hororovou, místy až meditativní a filozofickou atmosférou.
Krátká rozsahem, minimalistická dějem, ale nabitá otázkami - jak navázat vztah a komunikaci s něčím naprosto nepochopitelným a odlišným, čeho chtějí lidé svou expanzí mimo pozemský svět vlastně docílit, co všechno pohřbí lidská mysl a jak se srovnat s jejími zhmotnělými tajnostmi...Ale především, fascinující oceán, o jehož typech vln byla v Lemově fantazii vydána plná knihovnička studií.
Pro mne špičkou žánru naprosto zaslouženě.

sgjoli
11.11.2018 5 z 5

Solaris je právem dnes již považovaná za klasiku svého žánru. Dějově je to trochu pomalejší, ale to vůbec nevadilo. Hlavní pro mne byla ta atmosféra. Ponurá, temná, skoro až se sklonem do deprese. Ale mě to děsně moc sedlo. Myšlenka toho „mořského inteligentního života“ mne hodně bavila. Čtení je to trošku složitější, ale to mi nevadilo. Knihu jsem si moc užila.

Rawar
26.10.2018 5 z 5

Doplnil jsem si vzdělání. Je to perfektní, hutné (leč komorní), sci-fi ovšem s tou zásadní dramatickou složkou, která z toho dělá něco více. Navzdory své délce, která není valná, se zde dozvíme vše potřebné k tomu, abychom si utvořili ucelenou představu o geniálnosti onoho prostředí a hlavně potom úřadujícího, tajemného oceánu. Do toho se nám zde rozplétá tragický příběh lásky a bolesti, jedné zbídačené duše, která odmítá přijmout realitu. Moc pěkné čtení na několik, lehce vědeckofantastických večerů. Tímto závěrečným tvrzením ovšem v žádném případě nezlehčuji obsah tohoto nanejvýš pozoruhodného díla.

Dubas
04.10.2018 2 z 5

Očividně to není můj šálek kávy. Nedokázal jsem se do knihy ponořit. Vůbec jsem nenašel tu depresi a atmosféru vůbec.

havranice
23.09.2018 5 z 5

Dle některých komentářů jsem se bála, že přes zajímavé téma a atmosféru tam tyto zajímavé pasáže budou jen v menšině, že kniha bude složitá na čtení a v mnohých pasážích málo srozumitelná, že druhá polovina knihy bude celá nudně popisná o solaristice, a že konec příběhu vyzní do ztracena a neurčitě. Tudíž že to bude jedna z těch knih, kde je pár super stran, které se člověku vryjí, ale pak jen samé čtenářské utrpení a pocit nevyužitého potenciálu. No a byla jsem nesmírně mile překvapena, protože žádný takový pocit jsem neměla. První polovina knihy u mě byla na cca 4 hvězdičky, zajímalo mě to, ale nebyla jsem pohlcena úplně, ale v polovině se to přehlouplo do jasných pěti. Onen nudnější popis solaristiky je tam pouze ve 2 kapitolách (kniha má kapitol 13), takže o tom, že by celá druhá polovina knihy byla jen o tomto nemůže být vůbec řeč. I druhá půlka knihy řeší stále onen vztah nastolen v první půlce. Ano, ta solaristika v těch dvou kapitolách byla hodně popisná a místy nezáživná, ale i tam jsem našla pasáže, co mě zaujaly a u ostatních stran jsem přeletěla 3-4 věty a šla dál. Pro příběhovou linii není vůbec potřeba vstřebat všechny informace z těchto dvou kapitol, takže to lze lehce vyřešit pouhým pročtením sem tam. Jinak kniha má takovou určitou psycho-hororovou atmosféru, a to celou dobu. Když jsem si ji četla později do noci a byla v místnosti sama, trochu jsem se bála. Postavy v knize se setkávají se situacemi, pro které v sobě nemají žádnou vnitřní reprezentaci, nemají nic z předchozích zkušeností, co by jim umožnilo vědět, jak se k tomu, co zakouší, mají postavit, dokonce ani nevědí, co kolem toho mají cítit a co si myslet, což vede ke krajnímu vyčerpání, apatii, duševně jsou stále nad pomyslnou propastí. To vše vyjádřeno opravdu skvělým stylem - po jazykové stránce to byl prostě koncert. Bohatý jazyk, stylistická obratnost, trefně vyjádřené pocity, vnitřní děje, atmosféra. Kniha navozuje existenciální úzkost a otázky kolem identity člověka. Příběh má podle mě jasný konec, nekončí otevřeně, ale prostě jasně – jedním z možných konců. Kniha je svou atmosférou a tématem dost nezapomenutelná. Nutí také člověka přemýšlet, jak by k dané situaci přistupoval asi on sám. Sem tam je v knize nějaký odstavec, kde spolu postavy vedou kratší filozofičtější rozhovor, ale to je řídce a filozofické otázky spíše probíhají ve čtenáři na základě samotného příběhu, než že by se až tak moc přetřásaly přímo v knize, alespoň já takový dojem neměla. Jazyk knihy byl čtivý, v tomhle jsem žádnou náročnost nevnímala, ale kniha opravdu není úplně oddechová prostě tím tématem, otázkami a pocity, které to v člověku budí. A také určitou ponurostí, pocitem neřešitelnosti situace, a vnímáním těch ambivalentních pocitů postav, které jsou vyčerpávající - k situaci totiž není možno vztáhnout se nějak jednoznačně, protože prostě překračuje všechny lidské zkušenosti, a čtenář je do této agónie pocitově vtažen. Čtenářsky pro mě velmi kvalitní zážitek.

danny_21
23.09.2018 3 z 5

U mě je Solaris rozporuplná kniha sice s výborným depresivním námětem dávno pohřbených vzpomínek zhmotnělých v bytosti díky prapodivnému moři, ale pro běžného konzumenta sci-fi přináší také spousty složitých a nezáživných popisných pasáží týkající se oné zvláštní "mořské" substance - 60 %

Rooseman
13.09.2018 3 z 5

Futuristické, minimalizované a atraktivní dílo. Milovníci sci-fi si přijdou na své. Obsah lze snadno rozdělit do dvou částí: dějová linka a popisová (odborný text). Na překousání sdělení je kniha náročnější, hlavně prokládané encyklopedické pasáže jsou místy pro formu, kterou naladila první polovina knihy, zbytečné. Ponurá, detailně promyšlená a přesto nepochopitelná scenérie dodává vaší mysli správný odstín chladu, avšak po zdlouhavém přemýšlení je nasnadě konstatovat, že celá kniha je ponurá. Neobsahuje ani jednu pozitivní pasáž. Maximálně jde o chvilkové psychické poblouznění, které však stejně naráží na pocit pachuti.

Postavy se zajímavě vyvíjejí a to tak, že v podstatě kolísají na hranici svých psychických možností a reálný posun je vidět pouze u hlavního hrdiny.

Na jednu stranu jde o krásný negativistický pohled na lidstvo, na druhou o povedené, ač žánrově dost vyhrazené a specifické sci-fi. Určitě to není šálek kávy pro každého a určitě by mohla přijít na řadu hypotéza vypovídající o tom, že ve své podstatě dílo nikdo nepochopil a už ani nepochopí tak, jak ho autor na samotném začátku zamýšlel.

Lujza031
10.09.2018 3 z 5

Četla jsem asi před pěti lety. Jak ostatní píšete, že ty popisy mohly být kratší, tak mě vůbec nevadily. Četla jsem to u krbu a místy se dívala na oheň, tak to byla síla:-) Zdlouhavé se mi zdály spíš děj postav v knize. V době, kdy jsem ji četla, jsem ji asi moc nepochopila, určitě si ji přečtu ještě jednou a názor možná vylepším nebo opravím.

tchiwawa
22.08.2018 2 z 5

Složitě napsaná kniha, která mi však vůbec neucarovala. Je tak jsem se držela,abych nepreskakovala celé stránky. Možná jsem prostě nepochopila nějakou skrytou myšlenku, ale za mě prostě podprumer.

VesmirnaOndatra
23.07.2018 4 z 5

Najdesivejšia vec, ktorá sa človeku niekde v bohom zabudnutom kúte vesmíru môže stať, je stretnúť sám seba.

gladya
19.06.2018 5 z 5

Hledala jsem do čtenářské výzvy knížku poprvé vydanou v roce mého narození, nějakou "novinku". Když jsem zjistila, jaké poklady jednoho z mých oblíbených žánrů a oblíbených autorů ten rok vyšly, neváhala jsem zvolila jsem Solaris, knížku, kterou jsem četla před pár desítkami let. VIiděla jsem i film, základní děj jsem si pamatovala. Ale i tak stálo za to si tento skvost znovu přečíst.

Není to nejzábavnější ani nejlehčí čtení od Lema. Ale patří k jeho vrcholným dílům. A troufám si tvrdit, že i k významným dílům žánru. Takhle by totiž opravdu mohlo dopadnout setkání s mimozemskou inteligencí. Samozřejmě, ne úplně stejně.

To, co někdo považuje za nudné popisy, mně přišlo jako zajímavě vykreslený svět.

Současný autor by pravděpodobně jinak pojmul technické detaily, ale na kvalitě knížky to nic nemění.

Dax
12.06.2018 4 z 5

Hard&heavy sci-fi, říznuté psychologickým drama. Téměř nulová akce, ale precizně budovaná atmosféra a nebojím se říct monumentální popisnost jevů a pocitů. To vše je zároveň klad i zápor knihy, protože kniha je náročná na pozornost a současně téměř hypnotická, ale kouzlo a atmosféra knihy spočívá právě v tom. Pokud se člověk začte, Solaris ho pohltí a nepustí.

Lessana
21.05.2018 3 z 5

U Lema sa mi to už stalo - nápad geniálny, začiatok dych berúci, potom autorovo stratenie sa v siahodlhých opisoch (zrejme snaha o vysporiadanie sa s "vedcami", ich premúdrenými teóriami a "tvorbou" nekonečnej spisby), nereálne konajúce postavy (s menami, ktoré si nikdy nedokážem zapamätať, a vždy sa pýtam, prečo nedával svojim postavám mená slovanské?) a záver sa nekoná, len rozpačité ponechanie textu do stratena. Veľká škoda, malo to perfektný potenciál. Avšak, nedá sa nesúhlasiť s tým, že človek by mal v prvom rade poznať seba samého, a až tak sa púšťať do objavovania a poznávania iného - len vtedy by totiž porozumel a precítil.

Beer_bro
25.04.2018 4 z 5

U sci-fi vyhledávám filozofii, méně pak technologie. A v této knize jsem nějakou našel: Jak má člověk objevovat světy kolem sebe, když ani neobjevil pořádně sebe?
Trochu mě nudil dlouhý popis aktivit oceánu. To mohlo být kratší. Ale beru to jako součást žánru.
Na první knihu, kterou jsem od tohoto spisovatele četl, to bylo dobré. Časem si rád udělám čas na další knihu :) Snad si nějaký najdu.