Šok z pádu

Šok z pádu https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/233701/mid_sok-z-padu-233701.jpg 4 79 16

Šok z pádu je výnimočne dobre napísaná kniha, osobitý štýl autora odráža zložitý svet, v ktorom Matthew žije. Navyše, Filer má cit pre temnú komédiu života a Matthew je charizmatická postava, ktorá vás upúta, aj keď sa mu svet rúca. Čitateľ si napriek ťaživej téme príbeh užíva, je ním priam fascinovaný, pretože predstavuje isté tabu. U tínedžera Matthewa Holmesa naplno prepukne schizofrénia po náhlej smrti jeho brata Simona, ktorý počas rodinnej dovolenky utrpel úraz, pri ktorom zomrel. Zdá sa, že Simon ovplyvňuje život svojej rodiny aj po smrti. Zavŕta sa do mozgu Matthewa, ktorý sa s ním nevie rozlúčiť, v dome zavládne neopísateľný smútok a mama berie lieky. Spomienky na tragédiu servíruje Matthew v omrvinkách, ani nie chronologicky, ale čitateľa to vôbec neruší, skôr poháňa ďalej. Autor ukazuje, že pri duševnej chorobe nič nie je jasné ani jednoduché a nájsť jednoznačnú odpoveď je takmer nemožné. Nathan Filer odkrýva pre mnohých neznáme univerzum, robí to bez pátosu, ale citlivo a dojímavo. Nehovorí o nebezpečnom jedincovi, ale o hlboko trpiacej bytosti, ktorá potrebuje pomoc. Román natoľko zaujal, že bol ocenený významnou cenou Costa Book Award.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Tatran (Bratislava)

The Shock of the Fall , 2013

E.T.007
06.12.2023 3 z 5

Svojím spôsobom to bolo celkom zaujímavé, ale asi som od príbehu očakávala niečo iné. Možno viac akcie? Viac diania? Nejaké vyhrotené situácie?

Snoopi
25.02.2022 5 z 5

Velmi náročné téma - schizofrenní projevy u dospívajícího chlapce - autor uchopil se zvláštní grácií a grifem a vytvořil tak zajímavý a čtivý román. Události jsou zachyceny očima 19iletého chlapce Matthewa, jemuž byla diagnostikována schizofrenie. Už od začátku se dozvídáme o jeho vnitřním traumatu, které si s sebou nese: cítí vinu za smrt svého postiženého staršího bratra.
Je velmi citlivý a přemýšlivý, sám se snaží věrohodně rekonstruovat dialogy z minulosti, ale zároveň uznává, že o jejich přesnosti pochybuje. Kniha funguje i jako improvizovaný deník, kam si zapisuje stavy své mysli, noční můry a běsy. Nemoc se u něj projevuje tím, čemu říká "Zvláštní projekt" - vytváří pro svého bratra jakési podivné "mraveniště" z odpadu, který všude možně posbíral. Asi nejpůsobivější je scéna, kdy mu babička odkryje rodinné tajemství a tragédii, která jí změnila život.
V textu se mísí několik časových rovin: tvoří je vzpomínky z dětství, prokládané zápisky z období propuknutí nemoci a z pobytu v léčebně. Občas je to čtení poněkud zapeklité: děj není plynulý, vypravěč cosi naznačí a hned své líčení směřuje jinam: závěrečný obrázek si musíme vyskládat sami jako puzzle.
Náhled na jednání postav mi v lecčems připomínal styl románu Zmizet od Petry Soukupové.
Stavy choré mysli podkreslují změny písma, do textu jsou vloženy obrázky či rovnou maily, což mi pro změnu evokovalo román Svatá hlava od Hany Lehečkové. Díky Matthewovi můžeme provést zajímavou exkurzi i do zákulisí psychiatrické léčebny a dozvědět se, jak léčba podobných nemocí zhruba probíhá.
Závěr knihy bohužel vyznívá do ztracena a je poněkud křečovitý: hrdina se smiřuje s tím, že jeho život se bude točit jako v pomyslné spirále, poněvadž jeho nemoc se bude vracet. Knihu pak doplňuje rozhovor s autorem.

MarceD.
24.01.2022 4 z 5

Zajímavé a poutavé čtení o životě se schizofrenií. Ale kniha není smutná, ani nějak depresívní. Jen nabízí výlet do hlavy nemocného.

Eva2010
22.07.2021 5 z 5

Super kniha, nedokázala jsem se odtrhnout. Výborně zpracované téma duševní poruchy.

Mayami
10.02.2020 3 z 5

Chaoticky napísané, nebolo to zlé, ale ani ma to nenadchlo.

Veronika33
02.09.2019 3 z 5

Nechápem ten trend písať o duševných poruchách hlavne v young adult literatúre. Málokedy sa to autorovi podarí tak, aby kniha pôsobila pútavo. Ani v tomto prípade to nebola žiadna výhra, dej uťahaný, striedanie deja v štýle, že neviete o čo ide kto to píše a v akom období. Príbeh fakt slabota, je mi jasné, že kniha je prioritné písaná na zamyslenie sa, ale išlo by to aj pútavejšie, za mňa fakt nie.

LenkaKT
07.05.2019 4 z 5

Líbila se mi. Má osobitý styl, silné téma, je promyšlená. Něčím mi malinko připomínala Podivuhodný případ se psem, něčím zas Třinácté nebe. Příjemný čtenářský zážitek na jeden dlouhý večer.

RADOST
06.11.2018 4 z 5

Kniha zajímavá nejen námětem (trauma a následky pocitu viny za dětský neuvážený čin, tíha a průvodní jevy zármutku), ale i stavbou (napětí, postupné odkrývání podstatného) a samotným mluvčím, vypravěčem vzpomínek i současnosti. Není to úplně lehké čtení, ale doporučuji.

michaela2338
27.08.2017 4 z 5

Přirovnat tuto knížku k Podivnému případu se psem nebyl zrovna dobrý tah. Případ se psem je jediný svého druhu, knížka, kterou vždy ochotně doporučím. Šok z pádu takový není. Pokud však přestanete srovnávat, není to vůbec špatná kniha. Nečetla se sice lehce, ale myslím, že si tu knižní cenu zaslouží.

Petuleke
24.06.2017 2 z 5

Při výběru knihy (v knihovně) mě zaujalo přirovnání k výborné knížce Podivný případ se psem. Ale místo pohlcení dějem jsem se knížkou těžce prokousávala, abych, slovy klasika, zjistila "zda je konec stejně slabý, jako její začátek". Byl.

orson
01.05.2017 3 z 5

Knížku jsem si nevybral, půjčila si ji manželka z knihovny a já se do ní jednou začetl, přišlo mi to zajímavé, to napětí na začátku, ta předzvěst něčeho děsivého... pak už jsem jen pomalu dočítal abych se dozvěděl, co se vlastně stalo. Do toho se hodně měnil styl knihy, autor skáče z minulosti do přítomnosti, kolikrát se čtenář ani nezorientuje a už je zase jinde... připadal jsem si jak hlavní hrdina čtené knihy (možná to byl záměr). No dočetl jsem to, ale spíše kvůli tomu, že knihy nerad odkládám nedočtené.

kalinkacz
15.04.2017 2 z 5

Tak tohle byl bohužel další velký přehmat... Anotace mě opravdu zaujala, ale v závěru jsem dostala něco úplně jiného, než jsem čekala... Příběh byl psaný zmateně, nepřehledně a já opravdu nebyla schopná se při čtení soustředit a pochopit, co nám tím vším autor zamýšlel říct... Opravdu jsem této knize věřila...

S.monika
10.03.2017 4 z 5

Knihu jsem nějak matně znala podle názvu. A když jsem si viděla v knihovně, tak jsem po ní sáhla. A teda!
Obrovským plusem příběhu je autorovo vzdělání a zaměření.
Příběh je vlastně podávám zkrze psychicky nemocného chlapce, který v malém věku přijde o bratra. Tato tragédie jej provází celý život a i zhoršuje jeho stav. Jedná se o "pohled" do hlavy a života ve vzpomínkách, záznamech a denících Matthewa.
Celý kniha je i dobře pojata. Ne jenomže se střídají časy a vzpomínky, ale i graficky jsou použity různé fonty písma apod.
Ale kniha rozhodně není nějaká oddychovka. Mám pocit, jako by Matthew žil a já měla možnost ho poznat a možná na krátké okamžiky i pochopit.

marca_m
25.02.2017 5 z 5

Občas úplnou náhodou narazím v knihovně na neznámou knihu, která mě naprosto pohltí, a toto je přesně ten případ. Asi nikdo "zdravý" nedovede úplně přesně vstoupit do duše schizofrenika a vykreslit ji, pokud se tomu však lze přiblížit, asi to nejde lépe než v románu Šok z pádu. Skvěle zvolenou metodou je střídání časových inií i typů vyprávění (které však nijak neškodí porozumění děje), různé grafické prvky i odlišné fonty, které dokreslují jistou roztříštěnost schizofrení duše. Ačkoliv obálka avízovala lehkost i humorné situace, na mě kniha právě díky své sugestivnosti působila velmi skličujícím dojmem.

Knihomlok2015
04.08.2016 4 z 5

Velmi silná kniha, zvlášť v těch momentech, kdy si Matthew sám připouští, že se všechno odehrává v kruhu a on se ještě mockrát ocitne na začátku toho nikdy nekončícího cyklu. A jak řekl Nathan Filer sám, je zvláštní nechat ho teď jít.

Radka_p
08.03.2015 5 z 5

Šok z pádu nebola ľahká kniha...bolo to čítanie o tom ako nešťastná smrť zmení životy všetkých a najmä hlavnému hrdinovi Matthewovi, ktorý sa nedokáže zmieriť s bratovou smrťou až do takej miery, že sa u neho začne rozvíjať schizofrénia. A čítanie príbehu človeka s rozštiepeným myslením nebolo jednoduché ani v tomto prípade a niekedy som mala chaos v slede udalostí, v tom kto je reálny a kedy ide len o spomienky. Tento príbeh bol pre mňa takým smutno-krásnym čítaním.

schizofrenie rodinné vztahy podle skutečných událostí

Autorovy knížky

Nathan Filer