Sofiin svět

Dějiny filozofického myšlení od starověké mytologie po existencialismus. Populární dílo naznačuje nenáročnou formou podstatu nejvýznamnějších filozofických koncepcí (např. Démokritos, Platón, Descartes, Kant, Hegel, Marx, Freud). Elementární poznatky z dějin filozofie Gaarder včlenil do beletristického útvaru – příběhu dospívání patnáctileté dívky, kdy výklad dějin filozofie je duchaplně a vtipně komponován jako román s tajemstvím....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/10_/108569/sofiin-svet-108569.jpg 4.4952

Sofiin svět (1.)

Sofies verden, Roman om filosofiens historie (1991)

Romány, Literatura naučná, Filozofie
Vydáno:, Albatros

hadobia

Moc hezky napsaná kniha. Filosofická témata podaná vstřebatelným způsobem, navíc s jistou dávkou promyšleného sympatického humoru a svým způsobem napínavou zápletkou. Není to ale žádná odpočinková literatura - nebezpečí nutnosti přemýšlení :-)

teeyinka

Ze začátku jsem měla problém začíst se, přibližně od renesance jsem se ale těšila, jak to celé dopadne. Nadchl mě nápad autora, navíc mi trochu potrápil mozkové závity, donutil přemýšlet a popustit uzdu fantazii. Kdybych se s knihou setkala na střední, filozofie by se mi určitě učila lépe.

managalante

Tato kniha mi byla vychválena a vzápětí jiným člověkem nedoporučena. Před čtením jsem byl tedy v rozpacích, co od díla čekat.
Můj názor je takový... Sofiin svět je parádní naučná knížka pro někoho, kdo se chce dozvědět něco o průletu celé historie filosofie. I přes to, že je tento nápad možná psán stylem spíše pro mladší čtenáře, jsem byl se čtením spokojen a knihu jsem si společně se Sofií užil.

asanita

Jostein Gaarder se svou knihou Sofiin svět započal dech beroucí pouť dějinami filosofie, která se od antiky až po dnešní dobu táhne napříč celou knihou a spolu se sympatickou Sofií (a tajemnou Hildou) jste každou kapitolou poučováni o filosofech a myšlenkových směrech dané doby. V knize nacházíte spoustu zajímavých citátů a myšlenek a v ději se posouváte dál a dál. Všechny myšlenky autor srozumitelně vysvětlil a navíc je zasadil do poměrně širokých souvislostí, takže se vše dá bez problémů pochopit. S knihou se určitě nad otázkami v Sofiiných dopisech nesčetněkrát sami zamyslíte. Myslím, že čtení této knihy rozhodně změnilo můj pohled na svět a alespoň trochu mi v některých oblastech otevřelo oči, za což jsem rozhodně ráda. Zkrátka už neležím přímo na pokožce králíka a jsem na chloupku o něco výše. Tuto knihu jsem stoprocentně nečetla naposledy.

jiri77

Kniha mě velmi bavila a pomocí ní jsem nakoukl pod pokličku základům filozofie. Ideální čtení pro všechny ,co se s filozofii ještě moc nesetkali.

MOu598

Četla jsem v květnu 2016. Podle mých poznámek:
Knížku jsem nejdřív přečetla půjčenou, pak jí koupila. Autora jsem zahlédla na Knižním veletrhu v Praze 2016 (byl obklopen mnoha fanoušky).
Filosofii jsem považovala dosud za zbytečnou, ale kniha je supr, pomáhá mi se tím prokousat. Budu jí ale muset přečíst víckrát.
Kam autor na ty nápady chodí?

Gabi13

Těžké sousto pro mě, ale konec byl pro mě milé rozuzlení.
Je to těžké čtení, určitě ne oddychove, ale zase pěkně zpracované všechny otázky a odpovědi.

Gayatri

Nádherná kniha! Čekala celých 9 let v mojí knihovně, až přijde její čas :) Koupila jsem si jí totiž v prváku na vejšce a skončila ještě v antice. Ale teď se mi hodila do čtenářské výzvy a tak přišel její čas. Že je v ní nádherně čtivě a jednoduše popsána filozofie jsem věděla, ale ten příběh linoucí se celou knihou mne naprosto dostal. Jakmile autor vše doslova otočil vzhůru nohama, tak už jsem knihu ani nechtěla odložit. Neubránila jsem se ani emocím, ani existenciálním myšlenkám po dočtení knihy :) Je potřeba vytrvat, pokud nejste zvyklí číst nic souvisejícího s filozofií, může to být trošku náročnější, ale rozhodně to stojí za to, protože po přečtení už nikdy nebudete na svět koukat stejně...

Sklenička

Prošla jsem kursem filosofie na střední a na vysoké, a nejvíc mě popostrčila k filosofickému zamyšlení tahle kniha. To je na jednu stranu poklona pro autora, na druhou stranu celkem smutný obraz školství, obzvlášť když je to de facto literatura pro mládež.
Samotný příběh je od druhé poloviny celkem absurdní, autor se kvalitně odvázal a já se docela bavila.

dennie3

Úžasná kniha. Ještě jsem nečetla lepší přehled filozofie. Teorie jsou srozumitelně vysvětlené a příběh sám o sobě je také zajímavý. Při čtení jsem byla více a více fascinovaná tím, jak je příběh vlastně postavený.

Emmadriel

Tato kniha mi pomohla pochopit celou filozofii a pomohla mi také odmaturovat, ale není to jen příběh pro nadšence filozofie, ale i pro normálního smrtelníka, protože vás donutí poznání světa kolem vás a vy zjistíte, že vlastně o našem světě nic nevíte. Jen konec knihy je složitější na pochopení a v knize je mnoho částí, které určitě budete číst pořád dokola, protože si je budete chtít zarýt do paměti.

popeluška

Právě jsem knihu dočetla a mám z ní úžasný pocit. Opravdu velmi povedená kniha a já si ji maximálně užila :-)

Schwestrn

Moc jsem se na ní těšila, ale bohužel jsem jí nedokázala přečíst, vůbec mě nebavila. Ale hodlám to zkusit znovu!

OneBas

Jsem opravdu moc ráda, že jsem si tuto knihu přečetla, protože mi ukázala, jak může být filozofie zajímavá. Ze začátku mě bavily pouze dějiny filozofie, ale asi v půlce knihy mne zaujal i děj a myslím, že na svět se už budu dívat trochu jinýma očima. Kniha, kterou by si měl každý aspoň prolistovat a najít si svého oblíbeného filozofa.

Magdalena5

Knihu jsem četla již před delší dobou, ale vždy, když si na ni vzpomenu, si říkám, kde jsme to před 40 lety žili a co nám v té marxleninské filozofii vtloukali do hlav a proč nám nedali přečíst nějakého "staršího" Gaardera?

MarkyTumová

Úžasná kniha, která mi pomohla s napsáním nejedné úvahy a donutila mne přemýšlet o nejrůznějších věcech. Klobouk dolů před autorem.

Edith_17

Na můj vkus až moc dlouhá knížka. Začínala jsem číst se zvědavostí a ono to zajímavé i bylo, ale místy tak zdlouhavé, že se na to nedalo ani trochu soustředit. Některé pasáže jsem musela číst vícekrát, ale jak jsem zjistila, mělo to tak více lidí. Vím, že je to asi špatně, ale ke konci jsem to četla spíš proto, že mě zajímalo, jak to dopadne se Sofií a Hildou, a ne kvůli tomu, abych se dozvěděla něco víc o filosofii. Nakonec jsem ráda, že jsem to dočetla, bylo to zajímavé, ale nevím jistě, jestli si z té filosofie vůbec něco pamatuji. Něco asi ano, ale je toho málo.

KejmlP

Jako úvod do filosofie rozhodně dobré, pomohlo mi to pro lepší pochopení v době, kdy jsem musel rychle dohnat spoustu znalostí z tohoto oboru. Musím ale říct, že v hlavě mi zůstali spíše některé jednotlivé myšlenky a úvahy, než samotný děj, který mě příliš nezaujal. Možná je to tím, že severské mentalitě jsem nikdy na chuť nepřišel. I tak ale mohu knihu doporučit.

EffkaNorah

Začala jsem to číst ze zvědavosti a musím říct že jsem byla velmi překvapená- a to mile... čekala jsem že to bude o hodně složitější, ale bylo to příjemné čtení... i když nad dopisy jsem velmi často a dlouho přemýšlela. Ale to každý z mého okolí, jak jsem tak slyšela. :-)
Za mě 4

rarášek

Znovu jsem si zopakovala tuhle knihu v rámci čtenářské výzvy. Tuto knihu jsem četla naposledy na základní škole, teď jsem na střední škole, kde bereme filosofii v občance. Musím napsat, že této knize rozumím nyní mnohem víc, než na základce a také mi velice dobře pomáhá lépe pochopit, o čem se učíme na hodinách občanky. Doporučuji. :)

Natyna3

Výborná kniha. Zamyslela jsem se nad tolika věcmi a ještě více se jich dozvěděla. Sice si nejsem jista, zda by 15ti letá dívka byla skutečně schopna některých myšlenek, které zde Sofie vyjádřila, ale i přesto je celkový dojem více než dobrý.

swon

Musím přiznat, že na gymplu se Sofiin svět stal knihou, o které jsme si všichni mysleli, že nám pomůže přežít čtvrťák na gymplu a ze které se "základy filozofie" naučíme. Ach, jak jsme byli na omylu. Kniha člověku lehce pootevře dveře (aby si aspoň zapamatoval některá jména velikánů), ale rozhodně vám nedovolí, abyste pochopili. Pokud člověk alespoň trošku přemýšlí o jednotlivých učeních, nutně to v něm vyvolá jen další a další otázka. V některých pasážích to pro mě bylo i trápení a přiznávám, že filozofii jako vědnímu oboru ani po přečtení Sofiina světa nedokážu přijít na chuť.
Nicméně, jako vhled a začátek snahy porozumět určitě správná kniha.

Bomartina

Moc zajímavý nápad, jak zabudovat dějiny filosofie do čtivého románu. Chtěl-li autor naprosto znejistit čtenáře, tak v mém případě se mu to povedlo: po přečtení mám v hlavě více otázek než na začátku.

niika

Knihu hodnotím třemi až čtyřmi hvězdičkami. Velice oceňuji velmi originální přístup jak ke knize i k tématu. Nutno ovšem podotknout, že při čtení této knihy budete potřebovat alespoň minimální zájem o filozofii vzhledem k rozsáhlým pasážím o historii filozofie. U knihy udrží hlavně netradiční příběh Sofie a Hildy.

strana1-100
28.12.2016

Nejdřív jsem si ji půjčila v knihovně, a po přečtení prvních kapitol mi bylo jasné, že tuhle knížku chci mít doma. "Většinou si ji kupují speciální lidé," řekl mi náš knihkupec, když pro mě z regálu vytahoval poslední výtisk. Vždyť je to taky speciální kniha! Autorovi se podařila jedinečná věc. Z tématu, které mnohé odpuzuje svou složitostí, totiž filosofie, udělat něco nejen srozumitelného, ale velice přitažlivého. Klobouk dolů.

Mercatino
26.12.2016

Sofiin svět je srdcovka každého života smysl hledajícího člověka. Dějiny filozofie představeny jako nejpůvabnější a nejdůležitější věda co svět stvořil. Knihu jsem si přečetl v 17 letech poprvé a poté jsem jí přečetl ještě dvakrát a věřím, že to nebylo naposled. Proč? Protože mít děti, tak tuto knížku by jsem měl vždy po ruce.

Kaja01
20.11.2016

Naprosto skvělá kniha! Pohltila mě od první stránky a nemohla jsem se od ní odtrhnout. Získala jsem nový pohled na filozofii a přijde mi skvěle, že autor dokázal na toto zdánlivě 'nudné' téma napsat takovou pecku. :) Navíc příběh Sofie a Hildy je naprosto nepředvídatelný a vše do sebe brilantně zapadá.
Doporučuji!!

Mánička178
08.10.2016

Sofiin svět je jednoduše pecka. Nedovedu si představit lepší způsob, jak komplexně, ve snesitelných dávkách, srozumitelně a inspirativně přednést lidem filozofii... Knížka tohle všecko má skloubeno pod jednou obálkou. Dokáže opravdu vzbudit zájem, aspoň pokud nejste úplný neotesanec, který nechce vidět dál, než za svoje humna. Nakopne vás to, zatáhne do hloubek. Jestliže jste předtím filzofovali pouze semtam na povrchu, pomůže vám to ukázat směr.
Navíc je to opepřené o příběh, který je jednoduše absolutně nepředvídatelný a tisíckrát neomlený v jiných knížkách. Jste napjatí, co že to je/bude s tou Hildou...nebo vlastně Sofií? Autor vás tahá za nos tam, kam si zamane a vy ho následujete jako oslík mrkvičku :)
Myslím, že by bylo žádoucí, kdyby si tuto knihu přečetli nejen mladí lidé, ale i dospěláci, protože dokáže opravdu obohatit :) Paráda...!

padde
11.09.2016

Je vždy zajímavé, alespoň v mém případě, se začíst do komentářů (zejména u knih, které mne oslovily). A zde je to víc jak jasné, kdo se vyšplhal králíkovi po chloupku alespoň trochu nahoru a užasle se rozkoukává (nebo se o to alespoň snaží), a kdo si lebedí v tom mraveništi dole na pokožce. Pro mne se jedná opravdu o přelomovou knihu, i když se mi manželka směje, že se zabývám dětskou literaturou. Po přečtení této knihy to ovšem beru jako kompliment, nikoli jako kritiku. Ještě poznámka o tom, že ke knize mě přivedla povedená audionahrávka České rozhlasu prvních deseti kapitol s vynikajícími herci - Valerií Zawadskou a Janem Vlasákem. Krásné, poučné, inspirující. Díky pane spisovateli.

Setapouch
11.09.2016

Tato kniha mě přivedla k nápadu studovat filosofii. Nikdy jí to nepřestanu vyčítat.