Sofiin svět

Dějiny filozofického myšlení od starověké mytologie po existencialismus. Populární dílo naznačuje nenáročnou formou podstatu nejvýznamnějších filozofických koncepcí (např. Démokritos, Platón, Descartes, Kant, Hegel, Marx, Freud). Elementární poznatky z dějin filozofie Gaarder včlenil do beletristického útvaru – příběhu dospívání patnáctileté dívky, kdy výklad dějin filozofie je duchaplně a vtipně komponován jako román s tajemstvím....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/10_/108569/sofiin-svet-108569.jpg 4.41011
Série:

Sofiin svět (1.)

Originální název:

Sofies verden, Roman om filosofiens historie (1991)

Žánr:
Romány, Literatura naučná, Filozofie
Vydáno:, Albatros
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (138)

Přidat komentář
Baru99
08. března

Musím říct, že se cítím po přečtení trochu rozpolcená. Sofiin svět ve mně probudil cosi hřejivého a vřelého (což byl asi i záměr, dítě, filosof,...) Místy jsem četla a uvědomovala si, že je mnou manipulováno, a i když autor v této knize spoustu věcí objasnil, nechal i některé drobnosti "viset mezi řádky" pro pozornější čtenáře. Bavilo mě je hledat.
Závěr mě zanechal poněkud bez dechu. Nevím jestli v dobrém slova smyslu. Ale asi to bude jen tím, že mne ta kniha změnila a s poslední stránkou jako bych přišla o něco důležitého. Tak už to chodí.
Pět hvězdiček byla přes všechny nejasnosti jasná volba.

MoLend
13. února

Mé první seznámení s filosofií, srozumitelné a jak píše kolega tak i dobře stravitelné pro nefilosofy. V knihovně má své místo.

Marekh
05. února

Celkově se mi kniha líbila.

Propojení filosofie s beletristickým příběhem je určitě zajímavý nápad. Výklad filosofie byl pro mě pochopitelný a přehledný. Určitě bude kniha nápomocna těm, kteří se chtějí seznámit s dějinami filosofie přijatelnou formou a nechtějí číst obsáhlé odborné knihy.

Hendrychova.K
28. ledna

Těžké dějiny filozofie podané lehčí, stravitelnější formou. Tato kniha mi dala víc než pět let na univerzitě.

Zikus
20. ledna

Jako přehled dějin filozofie dobrý, ale co se týče literární stránky, tak je to až na začátek a pár světlých okamžiků velká nuda. Musel jsem se každý den přemáhat, abych to dočetl.

PS: Občas mi Alberto připadal jako starej chlap co si udělal zálusk na mladou holku.

Zelený_Drak
30.12.2017

Za sebe tedy rozhodně nemohu říct, že by mi kniha dala víc než filosofie na gymnáziu i univerzitě dohromady, jak tu mnozí píší. Přesto je právě jako průlet dějinami filosofie kniha zajímavá. Bohužel, celkový styl autora mě nebavil, pointa knihy mi nijak zlomová a úžasná nepřišla a jakkoliv mám ráda příběhy založené na dialogu, tak bych si asi raději podruhé přečetla Hobbsova Leviathana nebo tři svazky Foucaultových Dějin sexuality než toto. Možná to byl autorův záměr, ale postavy jsou úplně ploché a nudné. Na Sofii přímo vidíte, jak existuje jen proto, aby měl kdo pokládat otázky.

Jakkoliv je tato kniha na povrchu "feministická", pod povrchem je docela "patriarchální". Všimněme si, že Helena i Marie jsou "ztracené" ženy-matky, které obě mají dceru-pannu na prahu dospělosti a vychovávají ji většinu času samy, ale nedokážou ji nasměrovat do světa dospělých. K tomu je zapotřebí výrazně staršího muže-otce (Alberta a Alberta, tedy ne nutně skutečného otce), který postupně zasvěcuje "dceru" do "tajemství", vyplňuje tuto "prázdnou nádobu vytvarovanou matkou" "životně důležitou informací" a obdarovává ji "kritickým myšlením". Matka je během tohoto procesu degradována na "nudnou hlupačku", která nemá dívce, co nabídnout, zatímco ta se cítí čím dál tím dospělejší a "hodnotnější". Je to syrové, je to lecjaké, ale určitě ne feministické.

Co mě zaujalo byla absurdní Zahradní slavnost, zajímalo by mě, zda se autor nějakým způsobem inspiroval stejnojmenným dramatem Václava Havla.

luckomar
27.12.2017

Za mě tedy NE! Vůbec jsem se nemohla zacist a hrozně mě rozcilovala myšlenka může, který posílá malé holce dopisy... Ikdyz vzdělávací. Je to plne myšlenek a dějin filozofie, ale já se nebyla vůbec schopna soustředit a něco si z toho odnést.

PavlínaAlžběta
18.12.2017

Na tuto knihu se chystám dlouho, i když už jsem o ni slyšela před mnoha lety, udělala jsem si radost k Vánocům a musela se do ní pustit. Většina recenzí knihu vychvaluje a opravdu jde o krásně napsanou knihu, tématicky založenou na filozofii (což není zrovna jednoduchým tématem) a zformulovanou do románové podoby, která je velmi poutavá, zajímavá, nápaditá a blízká nejen pro dospívající, ale i zralé čtenáře. V některých pasážích až přehnané scény, ale vzhledem k neobyčejnému stylu, kterým byl román psán, jsem určité nedostatky, které mě ne doslova vadily, spíše byly až příliš nereálné, jsem knihu přečetla s nadšením. Doporučuji všem, ať je téma filozofie zajímá či nikoliv. Příjemné a hlavně zajímavé čtení, které nezadusí nudou.

Dominika21
13.12.2017

Kniha, kterou jsem si zařadila mezi ty, které si jednou musím přečíst znova. Tak pozoruhodné a náročné téma jako je filozofie, výborně zpracované do čtivého románu. Pokud je pro někoho filozofie samotná náročným předmětem, ale přesto by se o ní rád nějaké informace dozvěděl, doporučuji tuto knihu, která Vás mile a poutavě tímto námětem provede. Pokud se Vám povede vstřebat a udržet alespoň polovinu, budete mít po dočtení pocit, že jste zase o kousek moudřejší.

ThrisaManx
10.12.2017

Chtěla jsem dát hvězdy tři, nakonec po uležení v hlavě dávám čtyři. Kniha jako taková je skvělá, přesto tam bylo pár věcí, které mi prostě vadily.

1. Například to, že řeč, kterou já jsem četla 15 minut, Albert vyprávěl 2 hodiny. Proč?

2. Čtrnáctiletá holka jde uprostřed noci sama do opuštěného kláštera za úplně cizím chlapem, aby poslouchala výklad o dějinách filozofie. Trochu nereálné, i když tím koncem se to malinko vysvětluje.

3. Do celého příběhu pak autor míchá Hildu a jejího tatínka, což bylo zajímavé čtení a nakonec vše dalo smysl, ale v průběhu čtení mě to spíše otravovalo.

4. Taky mi to přišlo takové míchání různých žánrů, jako by se autor nemohl rozhodnout, jaký žánr chce vlastně psát.

5. Věc, kterou jsem absolutně nechápala. Dcera se schází s cizím starým chlapem a matce to vůbec nevadí. Místy mi to přišlo trochu ujeté.

6. A malá čtrnáctiletá feministka mi místy lezla krkem. Feminismus tam byl, dle mého, trochu moc přehnaný.

Jinak jako knihu určitě doporučuji, je to taková literatura faktu smíchána s fantasy. Čtení je to zajímavé a rozhodně poučné, spoustu věcí jsem si mohla připomenout. Čte se to dobře a nápad je to opravdu originální.

Paulika
09.12.2017

Bomba kniha. Jsem sice už středního věku (stejný ročník jako Sofie a Hilda ;-), ale kniha mě obohatila, i když je psána spíše pro náctileté. Nádherně mnohavrstvý román s kompaktní historií filozofie a s propleteným fantasy příběhem. Vše do sebe krásně zapadá a celá kniha je promyšlená. Jsem opravdu nadšen a od autora si rád přečtu další knihy. Kniha se zařadila k mým TOP 10.

Kouky
23.11.2017

Ideální kniha pro někoho, kdo začíná s filosofií.

Chesterton
22.11.2017

Úžasná!!

Horselen
05.11.2017

Pokud hledáte oddychové čtení, od této knihy dejte ruce pryč. Je to ideální pomocník na výuku složitých myšlenek předních filozofů. Moc pěkně zpracované kapitoly i poutavý děj, který knihu prolíná.
Rozhodně ji doporučuji, hodně mi pomohla při učení.

LucyPevensie
29.10.2017

Úžasná knížka! Skvěle se mi četla, zvládla jsem ji za 4 dny. Bavil mě příběh i filozofické pasáže, ty pro mě byly možná i zajímavější než děj samotný. Samozřejmě si všechen filozofický výklad nepamatuju, kdybych knížku chtěla použít jako učebnici filozofie určitě bych ji musela přečíst vícekrát. Ale i tak jsem se dozvěděla mnoho nových zajímavých informací.

hadobia
19.10.2017

Moc hezky napsaná kniha. Filosofická témata podaná vstřebatelným způsobem, navíc s jistou dávkou promyšleného sympatického humoru a svým způsobem napínavou zápletkou. Není to ale žádná odpočinková literatura - nebezpečí nutnosti přemýšlení :-)

teeyinka
01.09.2017

Ze začátku jsem měla problém začíst se, přibližně od renesance jsem se ale těšila, jak to celé dopadne. Nadchl mě nápad autora, navíc mi trochu potrápil mozkové závity, donutil přemýšlet a popustit uzdu fantazii. Kdybych se s knihou setkala na střední, filozofie by se mi určitě učila lépe.

managalante
26.08.2017

Tato kniha mi byla vychválena a vzápětí jiným člověkem nedoporučena. Před čtením jsem byl tedy v rozpacích, co od díla čekat.
Můj názor je takový... Sofiin svět je parádní naučná knížka pro někoho, kdo se chce dozvědět něco o průletu celé historie filosofie. I přes to, že je tento nápad možná psán stylem spíše pro mladší čtenáře, jsem byl se čtením spokojen a knihu jsem si společně se Sofií užil.

asanita
22.08.2017

Jostein Gaarder se svou knihou Sofiin svět započal dech beroucí pouť dějinami filosofie, která se od antiky až po dnešní dobu táhne napříč celou knihou a spolu se sympatickou Sofií (a tajemnou Hildou) jste každou kapitolou poučováni o filosofech a myšlenkových směrech dané doby. V knize nacházíte spoustu zajímavých citátů a myšlenek a v ději se posouváte dál a dál. Všechny myšlenky autor srozumitelně vysvětlil a navíc je zasadil do poměrně širokých souvislostí, takže se vše dá bez problémů pochopit. S knihou se určitě nad otázkami v Sofiiných dopisech nesčetněkrát sami zamyslíte. Myslím, že čtení této knihy rozhodně změnilo můj pohled na svět a alespoň trochu mi v některých oblastech otevřelo oči, za což jsem rozhodně ráda. Zkrátka už neležím přímo na pokožce králíka a jsem na chloupku o něco výše. Tuto knihu jsem stoprocentně nečetla naposledy.

jiri77
12.08.2017

Kniha mě velmi bavila a pomocí ní jsem nakoukl pod pokličku základům filozofie. Ideální čtení pro všechny ,co se s filozofii ještě moc nesetkali.

MOu598
28.07.2017

Četla jsem v květnu 2016. Podle mých poznámek:
Knížku jsem nejdřív přečetla půjčenou, pak jí koupila. Autora jsem zahlédla na Knižním veletrhu v Praze 2016 (byl obklopen mnoha fanoušky).
Filosofii jsem považovala dosud za zbytečnou, ale kniha je supr, pomáhá mi se tím prokousat. Budu jí ale muset přečíst víckrát.
Kam autor na ty nápady chodí?

Gabi13
23.07.2017

Těžké sousto pro mě, ale konec byl pro mě milé rozuzlení.
Je to těžké čtení, určitě ne oddychove, ale zase pěkně zpracované všechny otázky a odpovědi.

Gayatri
22.07.2017

Nádherná kniha! Čekala celých 9 let v mojí knihovně, až přijde její čas :) Koupila jsem si jí totiž v prváku na vejšce a skončila ještě v antice. Ale teď se mi hodila do čtenářské výzvy a tak přišel její čas. Že je v ní nádherně čtivě a jednoduše popsána filozofie jsem věděla, ale ten příběh linoucí se celou knihou mne naprosto dostal. Jakmile autor vše doslova otočil vzhůru nohama, tak už jsem knihu ani nechtěla odložit. Neubránila jsem se ani emocím, ani existenciálním myšlenkám po dočtení knihy :) Je potřeba vytrvat, pokud nejste zvyklí číst nic souvisejícího s filozofií, může to být trošku náročnější, ale rozhodně to stojí za to, protože po přečtení už nikdy nebudete na svět koukat stejně...

Sklenička
09.07.2017

Prošla jsem kursem filosofie na střední a na vysoké, a nejvíc mě popostrčila k filosofickému zamyšlení tahle kniha. To je na jednu stranu poklona pro autora, na druhou stranu celkem smutný obraz školství, obzvlášť když je to de facto literatura pro mládež.
Samotný příběh je od druhé poloviny celkem absurdní, autor se kvalitně odvázal a já se docela bavila.

dennie3
10.06.2017

Úžasná kniha. Ještě jsem nečetla lepší přehled filozofie. Teorie jsou srozumitelně vysvětlené a příběh sám o sobě je také zajímavý. Při čtení jsem byla více a více fascinovaná tím, jak je příběh vlastně postavený.

Emmadriel
08.06.2017

Tato kniha mi pomohla pochopit celou filozofii a pomohla mi také odmaturovat, ale není to jen příběh pro nadšence filozofie, ale i pro normálního smrtelníka, protože vás donutí poznání světa kolem vás a vy zjistíte, že vlastně o našem světě nic nevíte. Jen konec knihy je složitější na pochopení a v knize je mnoho částí, které určitě budete číst pořád dokola, protože si je budete chtít zarýt do paměti.

popeluška
02.06.2017

Právě jsem knihu dočetla a mám z ní úžasný pocit. Opravdu velmi povedená kniha a já si ji maximálně užila :-)

Schwestrn
31.05.2017

Moc jsem se na ní těšila, ale bohužel jsem jí nedokázala přečíst, vůbec mě nebavila. Ale hodlám to zkusit znovu!

OneBas
27.05.2017

Jsem opravdu moc ráda, že jsem si tuto knihu přečetla, protože mi ukázala, jak může být filozofie zajímavá. Ze začátku mě bavily pouze dějiny filozofie, ale asi v půlce knihy mne zaujal i děj a myslím, že na svět se už budu dívat trochu jinýma očima. Kniha, kterou by si měl každý aspoň prolistovat a najít si svého oblíbeného filozofa.

Magdalena5
13.05.2017

Knihu jsem četla již před delší dobou, ale vždy, když si na ni vzpomenu, si říkám, kde jsme to před 40 lety žili a co nám v té marxleninské filozofii vtloukali do hlav a proč nám nedali přečíst nějakého "staršího" Gaardera?