Sofiin svět

Dějiny filozofického myšlení od starověké mytologie po existencialismus. Populární dílo naznačuje nenáročnou formou podstatu nejvýznamnějších filozofických koncepcí (např. Démokritos, Platón, Descartes, Kant, Hegel, Marx, Freud). Elementární poznatky z dějin filozofie Gaarder včlenil do beletristického útvaru – příběhu dospívání patnáctileté dívky, kdy výklad dějin filozofie je duchaplně a vtipně komponován jako román s tajemstvím....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/10_/108569/sofiin-svet-108569.jpg 4.4976

Sofiin svět (1.)

Sofies verden, Roman om filosofiens historie (1991)

Romány, Literatura naučná, Filozofie
Vydáno:, Albatros

Dominika21
13. prosince

Kniha, kterou jsem si zařadila mezi ty, které si jednou musím přečíst znova. Tak pozoruhodné a náročné téma jako je filozofie, výborně zpracované do čtivého románu. Pokud je pro někoho filozofie samotná náročným předmětem, ale přesto by se o ní rád nějaké informace dozvěděl, doporučuji tuto knihu, která Vás mile a poutavě tímto námětem provede. Pokud se Vám povede vstřebat a udržet alespoň polovinu, budete mít po dočtení pocit, že jste zase o kousek moudřejší.

ThrisaManx
10. prosince

Chtěla jsem dát hvězdy tři, nakonec po uležení v hlavě dávám čtyři. Kniha jako taková je skvělá, přesto tam bylo pár věcí, které mi prostě vadily.

1. Například to, že řeč, kterou já jsem četla 15 minut, Albert vyprávěl 2 hodiny. Proč?

2. Čtrnáctiletá holka jde uprostřed noci sama do opuštěného kláštera za úplně cizím chlapem, aby poslouchala výklad o dějinách filozofie. Trochu nereálné, i když tím koncem se to malinko vysvětluje.

3. Do celého příběhu pak autor míchá Hildu a jejího tatínka, což bylo zajímavé čtení a nakonec vše dalo smysl, ale v průběhu čtení mě to spíše otravovalo.

4. Taky mi to přišlo takové míchání různých žánrů, jako by se autor nemohl rozhodnout, jaký žánr chce vlastně psát.

5. Věc, kterou jsem absolutně nechápala. Dcera se schází s cizím starým chlapem a matce to vůbec nevadí. Místy mi to přišlo trochu ujeté.

6. A malá čtrnáctiletá feministka mi místy lezla krkem. Feminismus tam byl, dle mého, trochu moc přehnaný.

Jinak jako knihu určitě doporučuji, je to taková literatura faktu smíchána s fantasy. Čtení je to zajímavé a rozhodně poučné, spoustu věcí jsem si mohla připomenout. Čte se to dobře a nápad je to opravdu originální.

Paulika
09. prosince

Bomba kniha. Jsem sice už středního věku (stejný ročník jako Sofie a Hilda ;-), ale kniha mě obohatila, i když je psána spíše pro náctileté. Nádherně mnohavrstvý román s kompaktní historií filozofie a s propleteným fantasy příběhem. Vše do sebe krásně zapadá a celá kniha je promyšlená. Jsem opravdu nadšen a od autora si rád přečtu další knihy. Kniha se zařadila k mým TOP 10.

Kouky
23. listopadu

Ideální kniha pro někoho, kdo začíná s filosofií.

Chesterton
22. listopadu

Úžasná!!

Horselen
05. listopadu

Pokud hledáte oddychové čtení, od této knihy dejte ruce pryč. Je to ideální pomocník na výuku složitých myšlenek předních filozofů. Moc pěkně zpracované kapitoly i poutavý děj, který knihu prolíná.
Rozhodně ji doporučuji, hodně mi pomohla při učení.

LucyPevensie

Úžasná knížka! Skvěle se mi četla, zvládla jsem ji za 4 dny. Bavil mě příběh i filozofické pasáže, ty pro mě byly možná i zajímavější než děj samotný. Samozřejmě si všechen filozofický výklad nepamatuju, kdybych knížku chtěla použít jako učebnici filozofie určitě bych ji musela přečíst vícekrát. Ale i tak jsem se dozvěděla mnoho nových zajímavých informací.

hadobia

Moc hezky napsaná kniha. Filosofická témata podaná vstřebatelným způsobem, navíc s jistou dávkou promyšleného sympatického humoru a svým způsobem napínavou zápletkou. Není to ale žádná odpočinková literatura - nebezpečí nutnosti přemýšlení :-)

teeyinka

Ze začátku jsem měla problém začíst se, přibližně od renesance jsem se ale těšila, jak to celé dopadne. Nadchl mě nápad autora, navíc mi trochu potrápil mozkové závity, donutil přemýšlet a popustit uzdu fantazii. Kdybych se s knihou setkala na střední, filozofie by se mi určitě učila lépe.

managalante

Tato kniha mi byla vychválena a vzápětí jiným člověkem nedoporučena. Před čtením jsem byl tedy v rozpacích, co od díla čekat.
Můj názor je takový... Sofiin svět je parádní naučná knížka pro někoho, kdo se chce dozvědět něco o průletu celé historie filosofie. I přes to, že je tento nápad možná psán stylem spíše pro mladší čtenáře, jsem byl se čtením spokojen a knihu jsem si společně se Sofií užil.

asanita

Jostein Gaarder se svou knihou Sofiin svět započal dech beroucí pouť dějinami filosofie, která se od antiky až po dnešní dobu táhne napříč celou knihou a spolu se sympatickou Sofií (a tajemnou Hildou) jste každou kapitolou poučováni o filosofech a myšlenkových směrech dané doby. V knize nacházíte spoustu zajímavých citátů a myšlenek a v ději se posouváte dál a dál. Všechny myšlenky autor srozumitelně vysvětlil a navíc je zasadil do poměrně širokých souvislostí, takže se vše dá bez problémů pochopit. S knihou se určitě nad otázkami v Sofiiných dopisech nesčetněkrát sami zamyslíte. Myslím, že čtení této knihy rozhodně změnilo můj pohled na svět a alespoň trochu mi v některých oblastech otevřelo oči, za což jsem rozhodně ráda. Zkrátka už neležím přímo na pokožce králíka a jsem na chloupku o něco výše. Tuto knihu jsem stoprocentně nečetla naposledy.

jiri77

Kniha mě velmi bavila a pomocí ní jsem nakoukl pod pokličku základům filozofie. Ideální čtení pro všechny ,co se s filozofii ještě moc nesetkali.

MOu598

Četla jsem v květnu 2016. Podle mých poznámek:
Knížku jsem nejdřív přečetla půjčenou, pak jí koupila. Autora jsem zahlédla na Knižním veletrhu v Praze 2016 (byl obklopen mnoha fanoušky).
Filosofii jsem považovala dosud za zbytečnou, ale kniha je supr, pomáhá mi se tím prokousat. Budu jí ale muset přečíst víckrát.
Kam autor na ty nápady chodí?

Gabi13

Těžké sousto pro mě, ale konec byl pro mě milé rozuzlení.
Je to těžké čtení, určitě ne oddychove, ale zase pěkně zpracované všechny otázky a odpovědi.

Gayatri

Nádherná kniha! Čekala celých 9 let v mojí knihovně, až přijde její čas :) Koupila jsem si jí totiž v prváku na vejšce a skončila ještě v antice. Ale teď se mi hodila do čtenářské výzvy a tak přišel její čas. Že je v ní nádherně čtivě a jednoduše popsána filozofie jsem věděla, ale ten příběh linoucí se celou knihou mne naprosto dostal. Jakmile autor vše doslova otočil vzhůru nohama, tak už jsem knihu ani nechtěla odložit. Neubránila jsem se ani emocím, ani existenciálním myšlenkám po dočtení knihy :) Je potřeba vytrvat, pokud nejste zvyklí číst nic souvisejícího s filozofií, může to být trošku náročnější, ale rozhodně to stojí za to, protože po přečtení už nikdy nebudete na svět koukat stejně...

Sklenička

Prošla jsem kursem filosofie na střední a na vysoké, a nejvíc mě popostrčila k filosofickému zamyšlení tahle kniha. To je na jednu stranu poklona pro autora, na druhou stranu celkem smutný obraz školství, obzvlášť když je to de facto literatura pro mládež.
Samotný příběh je od druhé poloviny celkem absurdní, autor se kvalitně odvázal a já se docela bavila.

dennie3

Úžasná kniha. Ještě jsem nečetla lepší přehled filozofie. Teorie jsou srozumitelně vysvětlené a příběh sám o sobě je také zajímavý. Při čtení jsem byla více a více fascinovaná tím, jak je příběh vlastně postavený.

Emmadriel

Tato kniha mi pomohla pochopit celou filozofii a pomohla mi také odmaturovat, ale není to jen příběh pro nadšence filozofie, ale i pro normálního smrtelníka, protože vás donutí poznání světa kolem vás a vy zjistíte, že vlastně o našem světě nic nevíte. Jen konec knihy je složitější na pochopení a v knize je mnoho částí, které určitě budete číst pořád dokola, protože si je budete chtít zarýt do paměti.

popeluška

Právě jsem knihu dočetla a mám z ní úžasný pocit. Opravdu velmi povedená kniha a já si ji maximálně užila :-)

Schwestrn

Moc jsem se na ní těšila, ale bohužel jsem jí nedokázala přečíst, vůbec mě nebavila. Ale hodlám to zkusit znovu!

OneBas

Jsem opravdu moc ráda, že jsem si tuto knihu přečetla, protože mi ukázala, jak může být filozofie zajímavá. Ze začátku mě bavily pouze dějiny filozofie, ale asi v půlce knihy mne zaujal i děj a myslím, že na svět se už budu dívat trochu jinýma očima. Kniha, kterou by si měl každý aspoň prolistovat a najít si svého oblíbeného filozofa.

Magdalena5

Knihu jsem četla již před delší dobou, ale vždy, když si na ni vzpomenu, si říkám, kde jsme to před 40 lety žili a co nám v té marxleninské filozofii vtloukali do hlav a proč nám nedali přečíst nějakého "staršího" Gaardera?

MarkyTumová

Úžasná kniha, která mi pomohla s napsáním nejedné úvahy a donutila mne přemýšlet o nejrůznějších věcech. Klobouk dolů před autorem.

Edith_17

Na můj vkus až moc dlouhá knížka. Začínala jsem číst se zvědavostí a ono to zajímavé i bylo, ale místy tak zdlouhavé, že se na to nedalo ani trochu soustředit. Některé pasáže jsem musela číst vícekrát, ale jak jsem zjistila, mělo to tak více lidí. Vím, že je to asi špatně, ale ke konci jsem to četla spíš proto, že mě zajímalo, jak to dopadne se Sofií a Hildou, a ne kvůli tomu, abych se dozvěděla něco víc o filosofii. Nakonec jsem ráda, že jsem to dočetla, bylo to zajímavé, ale nevím jistě, jestli si z té filosofie vůbec něco pamatuji. Něco asi ano, ale je toho málo.

KejmlP

Jako úvod do filosofie rozhodně dobré, pomohlo mi to pro lepší pochopení v době, kdy jsem musel rychle dohnat spoustu znalostí z tohoto oboru. Musím ale říct, že v hlavě mi zůstali spíše některé jednotlivé myšlenky a úvahy, než samotný děj, který mě příliš nezaujal. Možná je to tím, že severské mentalitě jsem nikdy na chuť nepřišel. I tak ale mohu knihu doporučit.

EffkaNorah

Začala jsem to číst ze zvědavosti a musím říct že jsem byla velmi překvapená- a to mile... čekala jsem že to bude o hodně složitější, ale bylo to příjemné čtení... i když nad dopisy jsem velmi často a dlouho přemýšlela. Ale to každý z mého okolí, jak jsem tak slyšela. :-)
Za mě 4

rarášek

Znovu jsem si zopakovala tuhle knihu v rámci čtenářské výzvy. Tuto knihu jsem četla naposledy na základní škole, teď jsem na střední škole, kde bereme filosofii v občance. Musím napsat, že této knize rozumím nyní mnohem víc, než na základce a také mi velice dobře pomáhá lépe pochopit, o čem se učíme na hodinách občanky. Doporučuji. :)

Natyna3

Výborná kniha. Zamyslela jsem se nad tolika věcmi a ještě více se jich dozvěděla. Sice si nejsem jista, zda by 15ti letá dívka byla skutečně schopna některých myšlenek, které zde Sofie vyjádřila, ale i přesto je celkový dojem více než dobrý.

swon

Musím přiznat, že na gymplu se Sofiin svět stal knihou, o které jsme si všichni mysleli, že nám pomůže přežít čtvrťák na gymplu a ze které se "základy filozofie" naučíme. Ach, jak jsme byli na omylu. Kniha člověku lehce pootevře dveře (aby si aspoň zapamatoval některá jména velikánů), ale rozhodně vám nedovolí, abyste pochopili. Pokud člověk alespoň trošku přemýšlí o jednotlivých učeních, nutně to v něm vyvolá jen další a další otázka. V některých pasážích to pro mě bylo i trápení a přiznávám, že filozofii jako vědnímu oboru ani po přečtení Sofiina světa nedokážu přijít na chuť.
Nicméně, jako vhled a začátek snahy porozumět určitě správná kniha.

Bomartina

Moc zajímavý nápad, jak zabudovat dějiny filosofie do čtivého románu. Chtěl-li autor naprosto znejistit čtenáře, tak v mém případě se mu to povedlo: po přečtení mám v hlavě více otázek než na začátku.