Sofiin svět

Dějiny filozofického myšlení od starověké mytologie po existencialismus. Populární dílo naznačuje nenáročnou formou podstatu nejvýznamnějších filozofických koncepcí (např. Démokritos, Platón, Descartes, Kant, Hegel, Marx, Freud). Elementární poznatky z dějin filozofie Gaarder včlenil do beletristického útvaru – příběhu dospívání patnáctileté dívky, kdy výklad dějin filozofie je duchaplně a vtipně komponován jako román s tajemstvím....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/10_/108569/sofiin-svet-108569.jpg 4.41076

Sofiin svět (1.)

Sofies verden, Roman om filosofiens historie (1991)

Romány, Literatura naučná, Filozofie
Vydáno:, Albatros

MAJA0675
08. listopadu

Tato kniha měla nejen krásný příběh ale i po filozofické straněse mi líbila. Sice jsem musela hodně přemýšlet, ale i tak mě bavila. Líbilo se mi na ní, že jsem nad knihou přemýšlela a nepřejížděla jen stránky očima aniž bych si cokoliv zapamatovala.

LEGACY

"Filozofická otázka je už svou podstatou taková, že si ji musí každá generace, dokonce každý jednotlivý člověk, pokládat stále znovu"

Fantazie, mě skončila jedna nádherná barvitá knižní etapa. Kniha mě pohltila po všech stránkách, jak příběhová část, tak filozofický kurz mě nutili přemýšlet nad všemi otázkami a sám sebe jsem vyjmul z té naší snové reality a pokoušel jsem se brouzdat fantazií a dojít sám k co nejlepšímu porozumění každičkého filozofického období, protože otázky pro Sofii jsou vlastně otázky pro každého z nás a jsou to hlavolamy, kde není odpověď tak jasná a dokonce se může lišit. Je v zájmu každého z nás trochu víc nahlédnout pod pokličku naší existence, a já pokud budu na starý kolena (starý a neschopen pohybu někde na lůžku) schopen shromáždit v hlavě alespoň polovinu z toho, co dobře chápe Alberto budu vědět, že jsem intelektuálně nezakrněl, celkově je kniha geniální třeba pro volbu povolání u náctiletých, nejdůležitější je být zvídavý. Je to totiž menší příručka do života, která v sobě skloubí spoustu věcí, mimo jiné by měla každému otevřít oči a vidět svět tak jako jsme jej viděli, když jsme se učili chodit a všude kolem je nespočet zázraků a věcí, které člověka musí udivit, přitom mám na mysli obyčejné věci jako šum keřů, spirály korýšů nebo kmit hodinové ručičky, věci který nejsou pro dnešní společnost tak důležité, ale mohou být důležité pro život. Já knize vděčím za hodně, pokud nic jiného, tak mi pročistila hlavu a i když pravý filozof nikdy neříká nikdy, já nikdy nezapomenu na slečnu Amundsenovou a to, co se jí dělo v období patnáctých narozenin, teď mě čeká trpké vystřízlivění do toho našeho světa - važte si své výhry v loterii.

Vikk

Dokonalé pro ty, co se chtějí srozumitelným způsobem něco málo dozvědět o filozofii. Četla jsem na gymplu a tenkrát se mi to líbilo přímo maximálně. Sofie je báječná postava a příběh je originální a propracovaný. Učitel společenských věd, který nedoporučí žákům přečtení této knihy, nemá ve školství co dělat.

hermína14

Rozečítala jsem se pooomalu, trvalo mi to dlouho, ale když jsem ji skoro po roce vracela, musela jsem uznat, že za to stála. Možná mi i bude u postele chybět:).

irskádívka

Shrnu to krátce. Čekala jsem více. Doufala jsem, že si z knihy odnesu více.
Příběh sám mě rušil a shledávám ho absurdním. Vysvětlení jednotlivých filosofických směrů je pěkné, jako učebnice pro nefilosofy nebo úvod do filosofie dobré.
Neurazilo, nenadchlo.

Mikkinnen

Tak bohužel se zázrak nekonal. Možná jsem od toho očekával víc. Pasáže o filosofii byly fajn, ale ten příběh? Tak prázdné postavy se jen tak v románech nevidí. A dopisy starého muže patnáctileté holce? Minimálně divné. Škoda! 3* za filozofii a snahu.

ufounseztratil

Hvězdička za ,,filozofické" pasáže, protože děj byl absolutně o ničem, autor byl evidentně zdrogovaný.

Dresia

úžasná kniha

000nugatovej

Jasně: Gaarder píše pro mladé čtenáře "Román o dějinách filzofie", jak říká v podtitulu své knihy. A musím uznat, že se mu to náramně daří.
Pomáhá mu v tom i zdvojení příjemkyně všech těch poznatků. A Sofiino zjištění, že jsou spolu se svým trochu legračním učitelem vlastně "ideou" (a to v souvislosti s informacemi o Berkeleym), pomáhá pozornému čtenáři se v těch složitostech lidského myšlení ještě lépe vyznat. (A možná nechtěně to vysvětluje i trochu neživotné a monotónní reakce Sofie v rozhovorech s Albertem - vždyť jde o Knagovu prvotinu!)
A to ještě Gaarder nezapomene na nás zamrkat (abychom si to uvědomili), že skutečným tvůrcem Sofiina světa není Albert Knag, ale on, že tedy Hilda a její otec jsou na tom vlastně stejně jako Sofie a Alberto. A když jde o filozofii, tak vás může při téhle "matrjošce" i trochu mrazit: "Kdo je skutečným demiurgem našeho života?"
V každém případě jsme součástí nečeho vyššího. "Jsme jiskřičkou z obrovského ohně, který byl zapálen před mnoha miliardami let." (str. 418). Souhlasím s Hildou (tou "zvídavou ideou"), že to je řečeno krásně.

StephenKingje

Tak úplně nevím, co o téhle knize mám napsat. Nejdřív musím asi říct, že obdivuje pana Gaardera za složité téma, které si na tuhle knihu vybral. Zpracovat téma filozofie v románu tak, aby byl poutavý, je velice složitý úkol. A když to tak vezmu zpracovat ji do příběhu by lépe nešlo, než to udělal Gaarder v téhle knize, avšak i tak jsem si občas říkal, že by se ta filozofie mohla klidně celá z knihy vyškrtnout a příběhu by to nic neubralo. I když (jak už jsem řekl), by se filozofie do příběhu nedala zpracovat lépe (aniž by se ta kniha jmenovala jenom Román o dějinách filozofie), tak dávám za tuhle část knihy 60%.

(Tady začínají SPOILERY):Naopak příběh je vymyšlen velice zajímavě, a zjištění, že Sofie ani neexistuje, je geniální. Vlastně bych téhle ásti mohl klidně dát 100%.

Koněc SPOILERU: Když to teda porovnám, dávám knize 80%. Ale jestli se k ní v budoucnosti vrátím, nemohu říct.

Dagros

Krásná knížka, ke které se stoprocentně vrátím :)

SteveP1

Moc hezky napsáno a vymyšleno. Obdivuji talent a fantazii autora !

jengibre

Srozumitelně a poutavě podaný přehled dějin filosofie vsazený do čtivého příběhu hlavní hrdinky Sofie. Knihu jsem četla před X lety, jako přípravu na přijímací zkoušky k bakalářskému studiu filosofie. Naprosto mi učarovala a pro přijetí překvapivě stačila. Rozhodně bych doporučila každému, kdo chce získat základní přehled v této oblasti.

Orange8knihomol

Konečně vím, co je to ta filosofie a jaké byly její dějiny. Příběh se mi líbil, ale pravdou je, že se mi částmi zdál až moc přetažený za vlasy a nereálný. Ale jinak super! Jelikož je to čtení na zamyšlení, tak se mi knížka četla trochu pomaleji. Jinak jsou různé filosofické myšlenky vždy vysvětlovány také na nějakém příkladu tak, aby je pochopili i náctiletí čtenáři. Doporučuji!

fojtikjirik

Jsem rád, že někdo dokázal čtivým a jednoduchým stylem napsat dílo o dějinách filozofie. Ano, druhá polovina knihy byla trochu bizarní, čím blíž konci, tím zvláštnější, každopádně ji určitě lze doporučit všem, kteří by si chtěli osvojit základy filozofie.

chamyl

Podle mého názoru se jedná o téměř dokonalou příručku pro laiky filozofie a zejména mladé lidi, kteří by se chtěli seznámit s tímto způsobem uvažování i historií jeho vývoje. Kniha je velkoryse rozkročena v čase i v tématech a přitom případného nováčka nezahlcuje a neděsí. Určitě bych ji viděl mezi povinnou četbou k maturitě raději než například osudy Harryho Pottera.
Gaarderova schopnost vyprávění o zřejmě nejstarších a nejsložitějších otázkách je obdivuhodná a má tak nemalou šanci otevřít mnoha (mladým) lidem obzory, ke kterým by je jinak ani nenapadlo pohlédnout. Zároveň je jeho originální hra s realitou a fikcí, do které neotřele vtahuje hrdiny knihy i čtenáře, nenásilně geniálním testem pochopení filozofického přístupu.
Doporučuji tuto knihu všem a těm, kteří mají doma středoškoláky, pak dávám tip na neobvyklý, a přitom pro jejich život velmi cenný, dárek.

Baru99

Musím říct, že se cítím po přečtení trochu rozpolcená. Sofiin svět ve mně probudil cosi hřejivého a vřelého (což byl asi i záměr, dítě, filosof,...) Místy jsem četla a uvědomovala si, že je mnou manipulováno, a i když autor v této knize spoustu věcí objasnil, nechal i některé drobnosti "viset mezi řádky" pro pozornější čtenáře. Bavilo mě je hledat.
Závěr mě zanechal poněkud bez dechu. Nevím jestli v dobrém slova smyslu. Ale asi to bude jen tím, že mne ta kniha změnila a s poslední stránkou jako bych přišla o něco důležitého. Tak už to chodí.
Pět hvězdiček byla přes všechny nejasnosti jasná volba.

MoLend

Mé první seznámení s filosofií, srozumitelné a jak píše kolega tak i dobře stravitelné pro nefilosofy. V knihovně má své místo.

Marekh

Celkově se mi kniha líbila.

Propojení filosofie s beletristickým příběhem je určitě zajímavý nápad. Výklad filosofie byl pro mě pochopitelný a přehledný. Určitě bude kniha nápomocna těm, kteří se chtějí seznámit s dějinami filosofie přijatelnou formou a nechtějí číst obsáhlé odborné knihy.

Hendrychova.K

Těžké dějiny filozofie podané lehčí, stravitelnější formou. Tato kniha mi dala víc než pět let na univerzitě.

Zikus

Jako přehled dějin filozofie dobrý, ale co se týče literární stránky, tak je to až na začátek a pár světlých okamžiků velká nuda. Musel jsem se každý den přemáhat, abych to dočetl.

PS: Občas mi Alberto připadal jako starej chlap co si udělal zálusk na mladou holku.

Zelený_Drak
30.12.2017

Za sebe tedy rozhodně nemohu říct, že by mi kniha dala víc než filosofie na gymnáziu i univerzitě dohromady, jak tu mnozí píší. Přesto je právě jako průlet dějinami filosofie kniha zajímavá. Bohužel, celkový styl autora mě nebavil, pointa knihy mi nijak zlomová a úžasná nepřišla a jakkoliv mám ráda příběhy založené na dialogu, tak bych si asi raději podruhé přečetla Hobbsova Leviathana nebo tři svazky Foucaultových Dějin sexuality než toto. Možná to byl autorův záměr, ale postavy jsou úplně ploché a nudné. Na Sofii přímo vidíte, jak existuje jen proto, aby měl kdo pokládat otázky.

Jakkoliv je tato kniha na povrchu "feministická", pod povrchem je docela "patriarchální". Všimněme si, že Helena i Marie jsou "ztracené" ženy-matky, které obě mají dceru-pannu na prahu dospělosti a vychovávají ji většinu času samy, ale nedokážou ji nasměrovat do světa dospělých. K tomu je zapotřebí výrazně staršího muže-otce (Alberta a Alberta, tedy ne nutně skutečného otce), který postupně zasvěcuje "dceru" do "tajemství", vyplňuje tuto "prázdnou nádobu vytvarovanou matkou" "životně důležitou informací" a obdarovává ji "kritickým myšlením". Matka je během tohoto procesu degradována na "nudnou hlupačku", která nemá dívce, co nabídnout, zatímco ta se cítí čím dál tím dospělejší a "hodnotnější". Je to syrové, je to lecjaké, ale určitě ne feministické.

Co mě zaujalo byla absurdní Zahradní slavnost, zajímalo by mě, zda se autor nějakým způsobem inspiroval stejnojmenným dramatem Václava Havla.

luckomar
27.12.2017

Za mě tedy NE! Vůbec jsem se nemohla zacist a hrozně mě rozcilovala myšlenka může, který posílá malé holce dopisy... Ikdyz vzdělávací. Je to plne myšlenek a dějin filozofie, ale já se nebyla vůbec schopna soustředit a něco si z toho odnést.

PavlínaAlžběta
18.12.2017

Na tuto knihu se chystám dlouho, i když už jsem o ni slyšela před mnoha lety, udělala jsem si radost k Vánocům a musela se do ní pustit. Většina recenzí knihu vychvaluje a opravdu jde o krásně napsanou knihu, tématicky založenou na filozofii (což není zrovna jednoduchým tématem) a zformulovanou do románové podoby, která je velmi poutavá, zajímavá, nápaditá a blízká nejen pro dospívající, ale i zralé čtenáře. V některých pasážích až přehnané scény, ale vzhledem k neobyčejnému stylu, kterým byl román psán, jsem určité nedostatky, které mě ne doslova vadily, spíše byly až příliš nereálné, jsem knihu přečetla s nadšením. Doporučuji všem, ať je téma filozofie zajímá či nikoliv. Příjemné a hlavně zajímavé čtení, které nezadusí nudou.

Dominika21
13.12.2017

Kniha, kterou jsem si zařadila mezi ty, které si jednou musím přečíst znova. Tak pozoruhodné a náročné téma jako je filozofie, výborně zpracované do čtivého románu. Pokud je pro někoho filozofie samotná náročným předmětem, ale přesto by se o ní rád nějaké informace dozvěděl, doporučuji tuto knihu, která Vás mile a poutavě tímto námětem provede. Pokud se Vám povede vstřebat a udržet alespoň polovinu, budete mít po dočtení pocit, že jste zase o kousek moudřejší.

ThrisaManx
10.12.2017

Chtěla jsem dát hvězdy tři, nakonec po uležení v hlavě dávám čtyři. Kniha jako taková je skvělá, přesto tam bylo pár věcí, které mi prostě vadily.

1. Například to, že řeč, kterou já jsem četla 15 minut, Albert vyprávěl 2 hodiny. Proč?

2. Čtrnáctiletá holka jde uprostřed noci sama do opuštěného kláštera za úplně cizím chlapem, aby poslouchala výklad o dějinách filozofie. Trochu nereálné, i když tím koncem se to malinko vysvětluje.

3. Do celého příběhu pak autor míchá Hildu a jejího tatínka, což bylo zajímavé čtení a nakonec vše dalo smysl, ale v průběhu čtení mě to spíše otravovalo.

4. Taky mi to přišlo takové míchání různých žánrů, jako by se autor nemohl rozhodnout, jaký žánr chce vlastně psát.

5. Věc, kterou jsem absolutně nechápala. Dcera se schází s cizím starým chlapem a matce to vůbec nevadí. Místy mi to přišlo trochu ujeté.

6. A malá čtrnáctiletá feministka mi místy lezla krkem. Feminismus tam byl, dle mého, trochu moc přehnaný.

Jinak jako knihu určitě doporučuji, je to taková literatura faktu smíchána s fantasy. Čtení je to zajímavé a rozhodně poučné, spoustu věcí jsem si mohla připomenout. Čte se to dobře a nápad je to opravdu originální.

Paulika
09.12.2017

Bomba kniha. Jsem sice už středního věku (stejný ročník jako Sofie a Hilda ;-), ale kniha mě obohatila, i když je psána spíše pro náctileté. Nádherně mnohavrstvý román s kompaktní historií filozofie a s propleteným fantasy příběhem. Vše do sebe krásně zapadá a celá kniha je promyšlená. Jsem opravdu nadšen a od autora si rád přečtu další knihy. Kniha se zařadila k mým TOP 10.

Kouky
23.11.2017

Ideální kniha pro někoho, kdo začíná s filosofií.

Chesterton
22.11.2017

Úžasná!!

Horselen
05.11.2017

Pokud hledáte oddychové čtení, od této knihy dejte ruce pryč. Je to ideální pomocník na výuku složitých myšlenek předních filozofů. Moc pěkně zpracované kapitoly i poutavý děj, který knihu prolíná.
Rozhodně ji doporučuji, hodně mi pomohla při učení.