Sofiin svět

Sofiin svět https://www.databazeknih.cz/img/books/54_/546/bmid_sofiin-svet-DOr-546.jpg 4 1482 218

Norský učitel Jostein Gaarder kombinací zdánlivě neatraktivních témat, jako jsou dějiny filosofie a příběh dospívání patnáctileté dívky, vytvořil knížku, která slaví mezi čtenáři neuvěřitelný úspěch; vzápětí po svém norském vydání vyšla v desítkách zemí a v roce 1995 se stala nejprodávanější knihou na světě.

Literatura naučná Filozofie Pro děti a mládež
Vydáno: , Albatros (ČR)

Sofies verden , 1991

Pawlisman
24.08.2015 4 z 5

Ačkoliv jsem knihu nedočetl, dávám 4 hvězdy. Je myslím dobrá. Došel jsem za půlku. Pak už mě skutečně začal lézt na nervy vypravěčský příběh dívenky a druhé dívenky atd. Těžko říci pro jakou věkovou skupinu je kniha určena. Filozofická témata jsou podána poměrně hezky a srozumitelně, i přesto si nemyslím, že jsou pro 15 ti letá děvčata. Navíc ten Sofiin příběh mi přišel až moc naivní. Ale možná se to mladším čtenářům líbí. 7/10

adorjas
17.08.2015 4 z 5

Máte radi filozofiu? Radi premýšľate o veciach nad bežný rámec? Potrebujete nejaký základ, ktorý vás nadchne a potom podľa preferencii si k tomu nájdete viac detailov? Tak je to niečo pre vás.

Upozornenie: Ak vám filozofia smrdí (a hlavne jej história), radšej ku knihe nečuchajte.

cuzan
14.06.2015

Filosofii mám ráda, ale tato kniha mě vůbec nechytla. Byla pro mě strašně nudná a nedokázala jsem ji dočíst, a upřímně nechápu, jak ji Gaarder mohl vůbec dopsat a nezemřít nudou.

Naoki-Keiko
30.05.2015 2 z 5

Kniha je výčep filozofických děl a pramenů, kdyby měla sloužit jako seznam, nemám slov. Problém je, že se tam tvoří nějaký příběh, který by mě ve čtrnácti (doba, kdy jsem knihu začala číst) bavil, ale to neplatilo v mých šestnácti (kdy jsem po odložení knihu dočetla).

Nicol González
23.05.2015 5 z 5

Na knihu jsem se dlouho těšila a musím přiznat, že nezklamala.
Příběh byl poutavý a historie jednoduše vysvětlena- každý si to přečte a nemůže nepochopit.
Znám sice lidi, které se doslova knihou prokousávají, ale nezdá se mi to jako příliš složitá literatura.
Jediné co asi vám doporučím je, aby jste si třeba o daném tématu něco víc našly (vše je jen stručně vysvětleno a tímto způsobem si rozšíříte své znalosti).
Jinak samozřejmě moc doporučuju.

nickolcka
14.05.2015

Všichni přátelé knihu vychvalovali, ale já ji vůbec nepřišla na chuť a bohužel jsem se ani nedonutila abych ji dočetla. Pravděpodobně to nebude žánr pro mě, i když filozofie zdá sesvým způsobem zajímavá, ale ne pro mě.

Véča
04.04.2015 4 z 5

Myslím si, že by si to měl přečíst každý.
Jsem moc ráda, že tam byl takový příběh a taky za to, že tam dal autor svoje filozofické názory. Jednu hvězdičku jsem odebrala proto, že ten konec možná mohl být trochu lepší nebo spíš jiný a že občas jsem byla z toho všeho trošku zmatená, ale to je spíš moje chyba než autorova. Ale rozhodně doporučuji! :)

Ence
01.04.2015 5 z 5

Ani to, že ke konci se Jostein neudržel a vychrlil na čtenáře své postoje a filozofické názory nefilosoficko-dogmatickým způsobem, mě nezadrží, abych tuto knihu hodnotil 10/10.

Ale neodpustím si poznámku. Je škoda, že závěrečná třetina knihy je spíše pozlátko a dutá pasáž, která cílí zejména na ty, kteří nečetli o filosofii, ale o Sofii.

LPG
17.03.2015 5 z 5

Úchvatná prohlídka filozofickým světem. Parádně a přehledně zpracované. Jen jedno malé mínus. Začal jsem mít dojem, že někdo sedí a píše můj život na papír. A na druhé straně je někdo co TO všechno čte. Ajajaj

Matt Baker
10.03.2015 5 z 5

Jedna z nejlepších knih, co jsem kdy četl.Opravdu velmi výstižně a jednoduše popsané a rozebrané dějiny filosofie od nejstarších filosofiíí až do dnes. Dokonce i příběhová část je zdařile napsaná, autor v ní projevil svůj vlastní filosofický pohled na svět a k čemu se sám osobně přiklání.

Marco
28.01.2015 4 z 5

Loďka se utrhla! Myšlenka vstoupila do našeho vědomí, aby tam zhmotnila pravou podstatu existence...
Co je více vzrušující? Žít život nebo přemýšlet o jeho tajemstvích? Autor o naší realitě přemýšlí a my spolu s ním jeho myšlenky a myšlenky filosofů prožíváme.
Je to působivé čtení, byť poskytuje tak málo jednoznačných odpovědí. To, co je předností našeho světa, ale rozhodně není chybou tvůrce...
Prožijte vývoj lidského poznání, zde je kniha o filosofii! Konečně kniha o Něčem...

arthera
17.11.2014 5 z 5

Moc pěkná kniha pro "začátečníky filosofie". Četla jsem ji ve 14 letech a bavily mě obě části, filosofická i příběhová (viz komentáře dole).

dark.ma93
08.11.2014 5 z 5

Povedené! Souhlasím s názory pode mnou.

Paganfairy
29.09.2014 4 z 5

Knížka, ve které jsou shrnuty dějiny filozofie, napsaná formou pro děti. Stručné, poutavé, zajímavé. Laik, jako já, si přijde na své :)

Paoline
11.09.2014 4 z 5

Jsem ráda, že mám tuhle knížku v knihovně. Čtivě shrnuty dějiny filozofie. Akorát příběh o Hildě je hrozně dětinský a nevím, jestli třeba 12ti leté čtenáře by zas bavila ta filozofická část.

St.Croissant
18.08.2014 3 z 5

+ Dějiny filosofie jsou podány stručně, jsou polopatě vysvětlené, vhodné pro začátečníky.
Příběh Sofie dodává knize zajímavé, originální schéma. Pointa je hravá a k zamyšlení
- Orientace v knize při opakování si informací o filosofech je poněkud složitá, úseky o dějinách jsou zapleteny do příběhu o malé Sofii.
Čteme-li tuto knihu za účelem vzdělání se, je její zvláštní struktura a příběhovost spíše na obtíž, dějiny ztrácí na přehlednosti.
Provedení vyprávění je spíše slabé, obzvlášť samotná postava Sofie je upřímně řečeno otravná, přehnaně dětská a hloupoučká, ačkoli má jít o 15letou dívku. Mezi myšlenkami velkých filosofů působí takové prosťáčkovské vyprávění jako pěst na oko, kniha není vyrovnaná.
=============================
Poněkud hybridní (spíše ve špatném slova smyslu), avšak docela slušná kniha.
Jde o přehled toho nejdůležitějšího z filosofie, taková filosofie pro střední školu v kostce. Pro získání základní orientace ve filosofii však dostačující.
Vhodné pro čtenáře, kteří si mezi kapitolami o složitých existenciálních otázkách rádi odpočnou u roztomilého dětinského příběhu .

Fross
24.06.2014 5 z 5

Opravdu skvělá kniha pro filozoficky zaměřené lidi. Některé pasáže jsem přeskočila -týkající se historie- ale jinak neuvěřitelný příběh ještě s překvapujícím koncem, který vůbec netušíte. A když jsem dočetla tam, kde se příběh rozuzlovává, nemohla jsem tomu ani uvěřit, že to tak dopadne. Nechám každého, ať je překvapen. :))

ElenaM
13.06.2014 2 z 5

Všichni knihu vychvalovali, ale já ji nějak nepřišla na chuť a nedonutila jsem se, abych to dočetla. Asi to není ten pravý žánr pro mě, i když námět je jistě svým způsobem zajímavý.

karolinos
18.05.2014 3 z 5

Pro mě složitá a někdy často těžko pochopitelná knížka, ale nakonec jsem se jí jakžtakž prokousala..některé části byly zajímavé, ale četla jsem jí jen z povinnosti povinné četby, a asi už bych jí znovu nečetla, i když je zde například mnoho informací o historii..možná je můj názor ale také ovlivněný mým věkem, když jsem totiž tuto knížku četla, bylo mi 14, takže si myslím že je určená spíše pro dospělé.;)

Guepp
17.03.2014 5 z 5

Děkuji, že tato kniha vznikla! Děkuji opravdu moc! Pomohla mi zvládnout filosofii, která mi přijde do 19. století naprosto nesnesitelná. Doporučuji všem!!! Výborně napsáno.