Sofiin svět

Sofiin svět https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/429159/bmid_sofiin-svet-ogb-429159.jpg 4 1476 218

Slavný román o dějinách filosofie. Norský učitel Jostein Gaarder kombinací zdánlivě neatraktivních témat, jako jsou dějiny filosofie a příběh dospívání patnáctileté dívky, vytvořil knížku, která slaví mezi čtenáři neuvěřitelný úspěch; vzápětí po svém norském vydání vyšla v desítkách zemí a v roce 1995 se stala nejprodávanější knihou na světě.... celý text

Literatura naučná , Filozofie , Pro děti a mládež

Vydáno: , Albatros (ČR)

Sofies verden , 1991

fojtikjirik
31.03.2018 5 z 5

Jsem rád, že někdo dokázal čtivým a jednoduchým stylem napsat dílo o dějinách filozofie. Ano, druhá polovina knihy byla trochu bizarní, čím blíž konci, tím zvláštnější, každopádně ji určitě lze doporučit všem, kteří by si chtěli osvojit základy filozofie.

chamyl
20.03.2018 5 z 5

Podle mého názoru se jedná o téměř dokonalou příručku pro laiky filozofie a zejména mladé lidi, kteří by se chtěli seznámit s tímto způsobem uvažování i historií jeho vývoje. Kniha je velkoryse rozkročena v čase i v tématech a přitom případného nováčka nezahlcuje a neděsí. Určitě bych ji viděl mezi povinnou četbou k maturitě raději než například osudy Harryho Pottera.
Gaarderova schopnost vyprávění o zřejmě nejstarších a nejsložitějších otázkách je obdivuhodná a má tak nemalou šanci otevřít mnoha (mladým) lidem obzory, ke kterým by je jinak ani nenapadlo pohlédnout. Zároveň je jeho originální hra s realitou a fikcí, do které neotřele vtahuje hrdiny knihy i čtenáře, nenásilně geniálním testem pochopení filozofického přístupu.
Doporučuji tuto knihu všem a těm, kteří mají doma středoškoláky, pak dávám tip na neobvyklý, a přitom pro jejich život velmi cenný, dárek.

Baru99
08.03.2018 5 z 5

Musím říct, že se cítím po přečtení trochu rozpolcená. Sofiin svět ve mně probudil cosi hřejivého a vřelého (což byl asi i záměr, dítě, filosof,...) Místy jsem četla a uvědomovala si, že je mnou manipulováno, a i když autor v této knize spoustu věcí objasnil, nechal i některé drobnosti "viset mezi řádky" pro pozornější čtenáře. Bavilo mě je hledat.
Závěr mě zanechal poněkud bez dechu. Nevím jestli v dobrém slova smyslu. Ale asi to bude jen tím, že mne ta kniha změnila a s poslední stránkou jako bych přišla o něco důležitého. Tak už to chodí.
Pět hvězdiček byla přes všechny nejasnosti jasná volba.

MoLend
13.02.2018 4 z 5

Mé první seznámení s filosofií, srozumitelné a jak píše kolega tak i dobře stravitelné pro nefilosofy. V knihovně má své místo.

Marekh
05.02.2018 4 z 5

Celkově se mi kniha líbila.

Propojení filosofie s beletristickým příběhem je určitě zajímavý nápad. Výklad filosofie byl pro mě pochopitelný a přehledný. Určitě bude kniha nápomocna těm, kteří se chtějí seznámit s dějinami filosofie přijatelnou formou a nechtějí číst obsáhlé odborné knihy.

Hendrychova.K
28.01.2018 5 z 5

Těžké dějiny filozofie podané lehčí, stravitelnější formou. Tato kniha mi dala víc než pět let na univerzitě.

Zikus
20.01.2018 3 z 5

Jako přehled dějin filozofie dobrý, ale co se týče literární stránky, tak je to až na začátek a pár světlých okamžiků velká nuda. Musel jsem se každý den přemáhat, abych to dočetl.

PS: Občas mi Alberto připadal jako starej chlap co si udělal zálusk na mladou holku.

Zelený_Drak
30.12.2017 2 z 5

Za sebe tedy rozhodně nemohu říct, že by mi kniha dala víc než filosofie na gymnáziu i univerzitě dohromady, jak tu mnozí píší. Přesto je právě jako průlet dějinami filosofie kniha zajímavá. Bohužel, celkový styl autora mě nebavil, pointa knihy mi nijak zlomová a úžasná nepřišla a jakkoliv mám ráda příběhy založené na dialogu, tak bych si asi raději podruhé přečetla Hobbsova Leviathana nebo tři svazky Foucaultových Dějin sexuality než toto. Možná to byl autorův záměr, ale postavy jsou úplně ploché a nudné. Na Sofii přímo vidíte, jak existuje jen proto, aby měl kdo pokládat otázky.

Jakkoliv je tato kniha na povrchu "feministická", pod povrchem je docela "patriarchální". Všimněme si, že Helena i Marie jsou "ztracené" ženy-matky, které obě mají dceru-pannu na prahu dospělosti a vychovávají ji většinu času samy, ale nedokážou ji nasměrovat do světa dospělých. K tomu je zapotřebí výrazně staršího muže-otce (Alberta a Alberta, tedy ne nutně skutečného otce), který postupně zasvěcuje "dceru" do "tajemství", vyplňuje tuto "prázdnou nádobu vytvarovanou matkou" "životně důležitou informací" a obdarovává ji "kritickým myšlením". Matka je během tohoto procesu degradována na "nudnou hlupačku", která nemá dívce, co nabídnout, zatímco ta se cítí čím dál tím dospělejší a "hodnotnější". Je to syrové, je to lecjaké, ale určitě ne feministické.

Co mě zaujalo byla absurdní Zahradní slavnost, zajímalo by mě, zda se autor nějakým způsobem inspiroval stejnojmenným dramatem Václava Havla.

luckomar
27.12.2017 2 z 5

Za mě tedy NE! Vůbec jsem se nemohla zacist a hrozně mě rozcilovala myšlenka může, který posílá malé holce dopisy... Ikdyz vzdělávací. Je to plne myšlenek a dějin filozofie, ale já se nebyla vůbec schopna soustředit a něco si z toho odnést.

PavlínaAlžběta
18.12.2017 5 z 5

Na tuto knihu se chystám dlouho, i když už jsem o ni slyšela před mnoha lety, udělala jsem si radost k Vánocům a musela se do ní pustit. Většina recenzí knihu vychvaluje a opravdu jde o krásně napsanou knihu, tématicky založenou na filozofii (což není zrovna jednoduchým tématem) a zformulovanou do románové podoby, která je velmi poutavá, zajímavá, nápaditá a blízká nejen pro dospívající, ale i zralé čtenáře. V některých pasážích až přehnané scény, ale vzhledem k neobyčejnému stylu, kterým byl román psán, jsem určité nedostatky, které mě ne doslova vadily, spíše byly až příliš nereálné, jsem knihu přečetla s nadšením. Doporučuji všem, ať je téma filozofie zajímá či nikoliv. Příjemné a hlavně zajímavé čtení, které nezadusí nudou.

Dominika21
13.12.2017 4 z 5

Kniha, kterou jsem si zařadila mezi ty, které si jednou musím přečíst znova. Tak pozoruhodné a náročné téma jako je filozofie, výborně zpracované do čtivého románu. Pokud je pro někoho filozofie samotná náročným předmětem, ale přesto by se o ní rád nějaké informace dozvěděl, doporučuji tuto knihu, která Vás mile a poutavě tímto námětem provede. Pokud se Vám povede vstřebat a udržet alespoň polovinu, budete mít po dočtení pocit, že jste zase o kousek moudřejší.

ThrisaManx
10.12.2017 4 z 5

Chtěla jsem dát hvězdy tři, nakonec po uležení v hlavě dávám čtyři. Kniha jako taková je skvělá, přesto tam bylo pár věcí, které mi prostě vadily.

1. Například to, že řeč, kterou já jsem četla 15 minut, Albert vyprávěl 2 hodiny. Proč?

2. Čtrnáctiletá holka jde uprostřed noci sama do opuštěného kláštera za úplně cizím chlapem, aby poslouchala výklad o dějinách filozofie. Trochu nereálné, i když tím koncem se to malinko vysvětluje.

3. Do celého příběhu pak autor míchá Hildu a jejího tatínka, což bylo zajímavé čtení a nakonec vše dalo smysl, ale v průběhu čtení mě to spíše otravovalo.

4. Taky mi to přišlo takové míchání různých žánrů, jako by se autor nemohl rozhodnout, jaký žánr chce vlastně psát.

5. Věc, kterou jsem absolutně nechápala. Dcera se schází s cizím starým chlapem a matce to vůbec nevadí. Místy mi to přišlo trochu ujeté.

6. A malá čtrnáctiletá feministka mi místy lezla krkem. Feminismus tam byl, dle mého, trochu moc přehnaný.

Jinak jako knihu určitě doporučuji, je to taková literatura faktu smíchána s fantasy. Čtení je to zajímavé a rozhodně poučné, spoustu věcí jsem si mohla připomenout. Čte se to dobře a nápad je to opravdu originální.

Paulika
09.12.2017 5 z 5

Bomba kniha. Jsem sice už středního věku (stejný ročník jako Sofie a Hilda ;-), ale kniha mě obohatila, i když je psána spíše pro náctileté. Nádherně mnohavrstvý román s kompaktní historií filozofie a s propleteným fantasy příběhem. Vše do sebe krásně zapadá a celá kniha je promyšlená. Jsem opravdu nadšen a od autora si rád přečtu další knihy. Kniha se zařadila k mým TOP 10.

Kouky
23.11.2017 5 z 5

Ideální kniha pro někoho, kdo začíná s filosofií.

Chesterton
22.11.2017 5 z 5

Úžasná!! Jedna z lásek mého mládí. Nemám skoro v repertoáru slůvko "srdcovka", ale toto svěží dílko by si ho zasloužilo. Za mě oddechovka pohodě, pokud vás baví přemýšlet :o)

Horselen
05.11.2017 5 z 5

Pokud hledáte oddychové čtení, od této knihy dejte ruce pryč. Je to ideální pomocník na výuku složitých myšlenek předních filozofů. Moc pěkně zpracované kapitoly i poutavý děj, který knihu prolíná.
Rozhodně ji doporučuji, hodně mi pomohla při učení.

LucyPevensie
29.10.2017 5 z 5

Úžasná knížka! Skvěle se mi četla, zvládla jsem ji za 4 dny. Bavil mě příběh i filozofické pasáže, ty pro mě byly možná i zajímavější než děj samotný. Samozřejmě si všechen filozofický výklad nepamatuju, kdybych knížku chtěla použít jako učebnici filozofie určitě bych ji musela přečíst vícekrát. Ale i tak jsem se dozvěděla mnoho nových zajímavých informací.

hadobia
19.10.2017 5 z 5

Moc hezky napsaná kniha. Filosofická témata podaná vstřebatelným způsobem, navíc s jistou dávkou promyšleného sympatického humoru a svým způsobem napínavou zápletkou. Není to ale žádná odpočinková literatura - nebezpečí nutnosti přemýšlení :-)

teeyinka
01.09.2017 5 z 5

Ze začátku jsem měla problém začíst se, přibližně od renesance jsem se ale těšila, jak to celé dopadne. Nadchl mě nápad autora, navíc mi trochu potrápil mozkové závity, donutil přemýšlet a popustit uzdu fantazii. Kdybych se s knihou setkala na střední, filozofie by se mi určitě učila lépe.

managalante
26.08.2017 4 z 5

Tato kniha mi byla vychválena a vzápětí jiným člověkem nedoporučena. Před čtením jsem byl tedy v rozpacích, co od díla čekat.
Můj názor je takový... Sofiin svět je parádní naučná knížka pro někoho, kdo se chce dozvědět něco o průletu celé historie filosofie. I přes to, že je tento nápad možná psán stylem spíše pro mladší čtenáře, jsem byl se čtením spokojen a knihu jsem si společně se Sofií užil.