Sofiin svět

Sofiin svět https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/134845/bmid_sofiin-svet-Fq3-134845.jpg 4 1482 218

Román o dějinách filosofie. Norský učitel kombinací zdánlivě neatraktivních témat, jako jsou dějiny filosofie a příběh dospívání patnáctileté dívky, vytvořil knížku, která slaví mezi čtenáři neuvěřitelný úspěch. V roce 1995 se stala nejprodávanější knihou na světě.

Literatura naučná Filozofie Pro děti a mládež
Vydáno: , Albatros (ČR)

Sofies verden , 1991

benyben
16.03.2014 5 z 5

Rozhodně bych tuto knihu zařadila do doporučené literatury!!! Nejlepší kniha...
"Byla jednou jedna stonožka, která uměla všemi svými nohami krásně tancovat. Když tančila, všechna zvířata v lese se shromáždila, aby se na ni podívala. A všem se její úžasný tanec líbil. Jednomu zvířeti se vak nelíbilo, že stonožka tancuje. Byla to ropucha."
"Tak to byla asi závistivá."
"Jak bych přinutila stonožku, aby přestala tancovat?" uvažovala ropucha. Nemohla jí přece říct, že se jí tanec nelíbí. Nemohla ani říct, že tančí líp, protože to by byl hloupý nesmysl. Ale pak spředla ďábelský plán."
"To jsem zvědavá."
"Posadila se a napsala stonožce dopis: Nedostižná stonožko, napsala, jsem oddanou obdivovatelkou tvého vybraného tanečního umění. Ráda bych věděla, jak postupuješ, když tančíš. Je to tak, že nejdřív zvedáš levou nohu číslo 28 a pak pravou nohu číslo 59? Nebo začínáš pravou nohou číslo 67 a pak zvedneš levou nohu číslo 99? Čekám s napětím na tvou odpověď. Zdraví ropucha."
"No nazdar!"
"Když stonožka dostala dopis, začala horečně přemýšlet, co vlastně dělá, když tančí. Kterou nohou začíná a která přijde na řasu pak? Co myslíš, Sofie, že se stalo?"
"Myslím, že stonožka už nikdy netancovala."
"Ano, přesně tak to skončilo. A tak to dopadá, když fantazii udusí přemíra přemýšlení.

Kyta
16.03.2014 4 z 5

Dokonalé zpracování dějin filosofie: od Démokrita a Platóna, přes renesanci, baroko a osvícenství, až po Darwina a Velký třesk. Až na některé pasáže, které jsem musela číst i několikrát za sebou, abych to pochopila, je tenhle román o dějinách filosofie napsaný skvěle. I když jsem něčemu hned nerozuměla, za chvíli jsem to pochopila, protože je to tam potom podrobně rozepsané. Přiznám se, že od renesance a baroka mě kniha začala trochu nudit. Potom se to zase srovnalo.
Je to kniha hodně na zamyšlení - musí se číst po kouskách, jestliže nechcete, aby vám z toho nešla hlava kolem. ;)
Díky téhle knize teď vím všechno o dějinách filosofie, proto ostatním také doporučuji!! :)

Gabux
12.03.2014 5 z 5

Stále nemohu uvěřit tomu, že mě tuhle knihu donutil přečíst táta ve 12-ti letech. Každopádně to pro mě mělo jiné kouzlo než teď. Kniha byla každopádně poutavá a jsem ráda, že mi ji táta strčil do ruk :)

Kmotr99
07.02.2014 5 z 5

Kniha poutavě přibližuje dějiny filosofie formou krásného příběhu. A nejen že přibližuje dějiny filosofie a životy filosofů, ale hlavně: Nutí čtenáře zamyslet se. Mnoho vět jsem si musel přečíst vícekrát, abych je pochopil. Jenom je mi líto toho konce, který to svou absurditou trochu shodil. Každopádně si knihu přečtěte a nefilosofujte o tom dlouho...stojí to za to!

CorneKraan
03.02.2014 4 z 5

Velmi pěkně podaná historie filozofie. Od poloviny knihy navíc se zajímavou zápletkou, která není jen zápletkou v ději knihy, ale otevírá zápletku i v našem světě/naší realitě.
Vždy když jsem četl nějakou knihu pojednávající o epochách filozofie či historie, štvalo mě vracení se o pár stránek nazpět, abych si osvěžil již přečtené. Toho jsem se u této knihy víceméně vyvaroval, což mě potěšilo.
Drobným mínusem je, myslím, závěr. Určitě nebylo snadné ho vymyslet, nicméně je až přílišným úletem mezi pohádkou a science-fiction.

Bandor
21.01.2014 5 z 5

Nejlepší kniha jakou jsem kdy četla!!! Každému doporučuji!!!

Fukaeri
05.01.2014 5 z 5

Tuhle knihu doporučuju každému, koho to táhne k filozofii, ale zatím neví, jak se v tom moři názorů a zajímavých lidí zorientovat. Geniálně vystavěný děj se prolíná s faktickými informacemi, které ale rozhodně nenudí, ale naopak dokreslují a rozvíjí příběh. Chci si tuhle knihu určitě ještě aspoň jednou přečíst, četla jsem jí ve věku blízkém hlavní hrdince, což mělo svoje kouzlo, ale myslím, že teď s odstupem by mi toho možná dala ještě víc.

werinka10
09.12.2013 5 z 5

Krásné, fascinující, líbil se mi i ten konec příběhu, připadal mi hodně originální. Sofiin svět jsem četla dříve, než jsme začali probírat filosofii ve škole, takže to pro mě bylo něco dosud nepoznaného a hodně mě to donutilo přemýšlet... :-)

janamej
13.11.2013

Krásná kniha, srozumitelné podání, doporučovala bych jako středoškolskou četbu.

-Daniela-
24.10.2013 5 z 5

Originálně a čtivě napsané stručné dějiny filosofie, z knihy jsem byla opravdu nadšená, četla jsem ji na gymnáziu a i díky ní mě filosofie jako předmět bavila, takže můžu doporučit studentům a všem, kteří jsou otevření a zajímají je různé pohledy na svět.

lushi
14.08.2013 5 z 5

Na střední škole se mi dostalo vynikajícího výkladu filozofie, díky tomu jsem Sofiin svět přečetla během několika dní. Filozofie mě baví a navíc jsem lehce porozuměla předkládaným tezím. Ke knize jsem se dostala právě díky doporučení učitele, nicméně až po třech letech. Každopádně věřím, že Sofiin svět může skvěle posloužit jako doplňující učební pomůcka.
Příběh, díky kterému je Sofiin svět románem, byl sice trochu ulítlý, ale ne nesmyslný. A navíc bez něj by nešlo o román, ale o učebnici.

Verrrunka
07.08.2013 3 z 5

Výborné vysvětlení filosofie, lituji, že jsem nečetla před maturitou, ale i pro zopakování to bylo moc dobré. Co bylo horší, byl ten příběh okolo. Moc mi nesedl, zdál se mi poněkud zbytečný. Pro opravdu dobré vysvětlení filosofie se hodil i tak jednoduchý jazyk, ale pro příběH mi to přišlo naprosto nedostatečné. Kdybych někdy chtěla číst znovu, už rozhodně vynechám všechno okolo a přečtu si jen výklad. Mimochodem, to jak Sofie mluvila se svou matkou mě příšerně vytáčelo, měla jsem chuť tu holku najít a dát jí facku. :-D

whitelilith
31.07.2013 5 z 5

Krásná kniha, ve které filozofie dává smysl.

LenkaAK
15.07.2013 5 z 5

Kéž by každá věda měla takto úžasnou formou zpracován svůj obsah! Dějiny filosofie jako román? He? A to jde? A jak! Příběh vás naprosto pohltí. I když nejste zrovna fanouškem nějakých filosofických teorií, třeba jste ani nikdy filosofii nerozuměli, pak tuto knihu nezavrhujte a objevte pro sebe nový svět! Spolu se Sofií, tajemnou Hildou a průvodcem Albertem se rozšíří meze vašeho chápání a zažijete nebývalé dobrodružství ve světě filosofie.

Katka1
03.07.2013 5 z 5

Měla by být zařazena mezi učebnice (ne povinnou četbu - cokoliv povinného odrazuje) filosofie. Skvěle se čte už větším dětem a mně osobně spolu s jinými přivedla kolem 14. roku života k zájmu o filosofii, sociologii....Rozhodně doporučuji.

Kačuul
02.07.2013 4 z 5

Knížka, která mi představila, jak může být filosofie úžasná věc. Avšak, musím uznat, že jsem jí asi na dva týdny (možná i víc dokonce) odložila, protože mě začala od renesance mírně nudit, ale jak jsem se k ní teda konečně odhodlala vrátit, ta radost jí číst se u mě znovu obnovila, i když musím uznat, že už ne tolik a upřímně jsem si jí už docela přála dočíst. Ale tak zhodnotila bych jí jako velmi povedenou, s neuvěřitelně poutavým originálním příběhem a filosofickou látkou podanou velmi čtivě, zábavně a polopaticky, že to i 13letá jako já nemá větší problém vstřebat a pochopit. Jedná se taktéž o knížku, u které se musí více zamýšlet, což není možná pro každého a jsem si jistá, že by spoustu mým vrstevníků nebavila, ale pro mě je to naštěstí i celkem potěšení, takže tady žádný problém nebyl... :)) Chtěla bych se k ní i třeba někdy vrátit, zejména když budu potřebovat filosofický výklad, neboť ten je tu, jak už jsem zmiňovala, víc než brilantní.

Hedwik
14.06.2013 5 z 5

Tleskám, velice pěkně napsaná kniha, kterou bych rozhodně doporučil k četbě ve školách. Jedna z mých nejlepších knih.

Skjaninka
08.06.2013 4 z 5

Ako už bolo spomínané, kniha Sofiin svet je skutočne výborne podaný výklad filozofie, ktorému musí porozumieť každý.
Na druhú stranu, je kniha aj o príbehu Sofie, ktorý už nie je ani zďaleka tak skvelý ako filozofická časť. Možno je to tým, že keby som túto knihu čítala v 15-tich, tak mi učaruje aj tento nevšedný príbeh, ktorý sa z väčšej časti tvári ako strašne tajomný, zamotaný a nevysvetliteľný, ale bohužiaľ po jeho rozuzlení bolo moje sklamanie viac, než len nepatrné.
Vlastne som si na konci uvedomila, že všetky múdra a krásne veci, ktoré v tejto knihe za niečo stáli, boli už dávno známe poučky a citáty veľkých filozofov, ktoré autor použil a sú dostupné aj v iných knihách.
Každopádne je to kniha, ktorá stojí za prečítanie, už len pre nápad, akým je filozofia priblížená aj neznalcom tejto vedy. Dávam 3,5 hviezdy, viac ani ťuk!

Alice Chytra
05.06.2013 5 z 5

Tato kniha mě uchvátila :-) Filozofii mám vystudovanou na VŠ, takže se mi zdálo, že toho hodně chybí a nevysvětluje to "pořádně". Z druhé strany si ale říkám, že laikům tohle úplně stačí a navíc je to kniha spíše pro děti:-) Dějová linka je velmi překvapující a strhující. Četla jsem Sofiin svět jedním dechem. A konec mi přišel divný, jako ostatně mnoha lidem, jak jsem se dozvěděla z komentářů. Avšak po zralé úvaze jsem přišla na to, co tím chtěl možná autor říci: Děj zůstává otevřený, aby si jej čtenář mohl domyslet. Kdyby jej dopsal, byl by jako Hildin otec :-)

Apophis
30.04.2013 5 z 5

Jedinečná kniha, nejen pro ty, kdo mají problémy pochopit filozofii...každý tam najde něco důležitého pro život