Sofiin svět

Sofiin svět https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/134845/bmid_sofiin-svet-Fq3-134845.jpg 4 1476 218

Román o dějinách filosofie. Norský učitel kombinací zdánlivě neatraktivních témat, jako jsou dějiny filosofie a příběh dospívání patnáctileté dívky, vytvořil knížku, která slaví mezi čtenáři neuvěřitelný úspěch. V roce 1995 se stala nejprodávanější knihou na světě.

Literatura naučná , Filozofie , Pro děti a mládež

Vydáno: , Albatros (ČR)

Sofies verden , 1991

asanita
22.08.2017 5 z 5

Jostein Gaarder se svou knihou Sofiin svět započal dech beroucí pouť dějinami filosofie, která se od antiky až po dnešní dobu táhne napříč celou knihou a spolu se sympatickou Sofií (a tajemnou Hildou) jste každou kapitolou poučováni o filosofech a myšlenkových směrech dané doby. V knize nacházíte spoustu zajímavých citátů a myšlenek a v ději se posouváte dál a dál. Všechny myšlenky autor srozumitelně vysvětlil a navíc je zasadil do poměrně širokých souvislostí, takže se vše dá bez problémů pochopit. S knihou se určitě nad otázkami v Sofiiných dopisech nesčetněkrát sami zamyslíte. Myslím, že čtení této knihy rozhodně změnilo můj pohled na svět a alespoň trochu mi v některých oblastech otevřelo oči, za což jsem rozhodně ráda. Zkrátka už neležím přímo na pokožce králíka a jsem na chloupku o něco výše. Tuto knihu jsem stoprocentně nečetla naposledy.

jiri77
12.08.2017 4 z 5

Kniha mě velmi bavila a pomocí ní jsem nakoukl pod pokličku základům filozofie. Ideální čtení pro všechny ,co se s filozofii ještě moc nesetkali.

MOu598
28.07.2017 5 z 5

Četla jsem v květnu 2016. Podle mých poznámek:
Knížku jsem nejdřív přečetla půjčenou, pak jí koupila. Autora jsem zahlédla na Knižním veletrhu v Praze 2016 (byl obklopen mnoha fanoušky).
Filosofii jsem považovala dosud za zbytečnou, ale kniha je supr, pomáhá mi se tím prokousat. Budu jí ale muset přečíst víckrát.
Kam autor na ty nápady chodí?

Gabi13
23.07.2017 3 z 5

Těžké sousto pro mě, ale konec byl pro mě milé rozuzlení.
Je to těžké čtení, určitě ne oddychove, ale zase pěkně zpracované všechny otázky a odpovědi.

Gayatri
22.07.2017 5 z 5

Nádherná kniha! Čekala celých 9 let v mojí knihovně, až přijde její čas :) Koupila jsem si jí totiž v prváku na vejšce a skončila ještě v antice. Ale teď se mi hodila do čtenářské výzvy a tak přišel její čas. Že je v ní nádherně čtivě a jednoduše popsána filozofie jsem věděla, ale ten příběh linoucí se celou knihou mne naprosto dostal. Jakmile autor vše doslova otočil vzhůru nohama, tak už jsem knihu ani nechtěla odložit. Neubránila jsem se ani emocím, ani existenciálním myšlenkám po dočtení knihy :) Je potřeba vytrvat, pokud nejste zvyklí číst nic souvisejícího s filozofií, může to být trošku náročnější, ale rozhodně to stojí za to, protože po přečtení už nikdy nebudete na svět koukat stejně...

Sklenička
09.07.2017 5 z 5

Prošla jsem kursem filosofie na střední a na vysoké, a nejvíc mě popostrčila k filosofickému zamyšlení tahle kniha. To je na jednu stranu poklona pro autora, na druhou stranu celkem smutný obraz školství, obzvlášť když je to de facto literatura pro mládež.
Samotný příběh je od druhé poloviny celkem absurdní, autor se kvalitně odvázal a já se docela bavila.

dennie3
10.06.2017 5 z 5

Úžasná kniha. Ještě jsem nečetla lepší přehled filozofie. Teorie jsou srozumitelně vysvětlené a příběh sám o sobě je také zajímavý. Při čtení jsem byla více a více fascinovaná tím, jak je příběh vlastně postavený.

Emmadriel
08.06.2017 5 z 5

Tato kniha mi pomohla pochopit celou filozofii a pomohla mi také odmaturovat, ale není to jen příběh pro nadšence filozofie, ale i pro normálního smrtelníka, protože vás donutí poznání světa kolem vás a vy zjistíte, že vlastně o našem světě nic nevíte. Jen konec knihy je složitější na pochopení a v knize je mnoho částí, které určitě budete číst pořád dokola, protože si je budete chtít zarýt do paměti.

popeluška
02.06.2017 5 z 5

Právě jsem knihu dočetla a mám z ní úžasný pocit. Opravdu velmi povedená kniha a já si ji maximálně užila :-)

Schwestrn
31.05.2017

Moc jsem se na ní těšila, ale bohužel jsem jí nedokázala přečíst, vůbec mě nebavila. Ale hodlám to zkusit znovu!

OneBas
27.05.2017 4 z 5

Jsem opravdu moc ráda, že jsem si tuto knihu přečetla, protože mi ukázala, jak může být filozofie zajímavá. Ze začátku mě bavily pouze dějiny filozofie, ale asi v půlce knihy mne zaujal i děj a myslím, že na svět se už budu dívat trochu jinýma očima. Kniha, kterou by si měl každý aspoň prolistovat a najít si svého oblíbeného filozofa.

Magdalena5
13.05.2017 5 z 5

Knihu jsem četla již před delší dobou, ale vždy, když si na ni vzpomenu, si říkám, kde jsme to před 40 lety žili a co nám v té marxleninské filozofii vtloukali do hlav a proč nám nedali přečíst nějakého "staršího" Gaardera?

MarkyTumová
05.05.2017 5 z 5

Úžasná kniha, která mi pomohla s napsáním nejedné úvahy a donutila mne přemýšlet o nejrůznějších věcech. Klobouk dolů před autorem.

Edith_17
08.04.2017 3 z 5

Na můj vkus až moc dlouhá knížka. Začínala jsem číst se zvědavostí a ono to zajímavé i bylo, ale místy tak zdlouhavé, že se na to nedalo ani trochu soustředit. Některé pasáže jsem musela číst vícekrát, ale jak jsem zjistila, mělo to tak více lidí. Vím, že je to asi špatně, ale ke konci jsem to četla spíš proto, že mě zajímalo, jak to dopadne se Sofií a Hildou, a ne kvůli tomu, abych se dozvěděla něco víc o filosofii. Nakonec jsem ráda, že jsem to dočetla, bylo to zajímavé, ale nevím jistě, jestli si z té filosofie vůbec něco pamatuji. Něco asi ano, ale je toho málo.

KejmlP
07.04.2017 3 z 5

Jako úvod do filosofie rozhodně dobré, pomohlo mi to pro lepší pochopení v době, kdy jsem musel rychle dohnat spoustu znalostí z tohoto oboru. Musím ale říct, že v hlavě mi zůstali spíše některé jednotlivé myšlenky a úvahy, než samotný děj, který mě příliš nezaujal. Možná je to tím, že severské mentalitě jsem nikdy na chuť nepřišel. I tak ale mohu knihu doporučit.

EffkaNorah
03.04.2017 4 z 5

Začala jsem to číst ze zvědavosti a musím říct že jsem byla velmi překvapená- a to mile... čekala jsem že to bude o hodně složitější, ale bylo to příjemné čtení... i když nad dopisy jsem velmi často a dlouho přemýšlela. Ale to každý z mého okolí, jak jsem tak slyšela. :-)
Za mě 4

rarášek
20.03.2017 4 z 5

Znovu jsem si zopakovala tuhle knihu v rámci čtenářské výzvy. Tuto knihu jsem četla naposledy na základní škole, teď jsem na střední škole, kde bereme filosofii v občance. Musím napsat, že této knize rozumím nyní mnohem víc, než na základce a také mi velice dobře pomáhá lépe pochopit, o čem se učíme na hodinách občanky. Doporučuji. :)

Natyna3
19.03.2017 5 z 5

Výborná kniha. Zamyslela jsem se nad tolika věcmi a ještě více se jich dozvěděla. Sice si nejsem jista, zda by 15ti letá dívka byla skutečně schopna některých myšlenek, které zde Sofie vyjádřila, ale i přesto je celkový dojem více než dobrý.

swon
14.02.2017 3 z 5

Musím přiznat, že na gymplu se Sofiin svět stal knihou, o které jsme si všichni mysleli, že nám pomůže přežít čtvrťák na gymplu a ze které se "základy filozofie" naučíme. Ach, jak jsme byli na omylu. Kniha člověku lehce pootevře dveře (aby si aspoň zapamatoval některá jména velikánů), ale rozhodně vám nedovolí, abyste pochopili. Pokud člověk alespoň trošku přemýšlí o jednotlivých učeních, nutně to v něm vyvolá jen další a další otázka. V některých pasážích to pro mě bylo i trápení a přiznávám, že filozofii jako vědnímu oboru ani po přečtení Sofiina světa nedokážu přijít na chuť.
Nicméně, jako vhled a začátek snahy porozumět určitě správná kniha.

Bomartina
28.01.2017 4 z 5

Moc zajímavý nápad, jak zabudovat dějiny filosofie do čtivého románu. Chtěl-li autor naprosto znejistit čtenáře, tak v mém případě se mu to povedlo: po přečtení mám v hlavě více otázek než na začátku.