Sofiin svět

Sofiin svět https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/130498/bmid_sofiin-svet-3Ma-130498.jpg 4 1476 218

Autor, norský učitel Jostein Gaarder, kombinací zdánlivě neatraktivních témat jako jsou dějiny filosofie a příběh dospívání patnáctileté dívky dokázal zázrak. Kniha během krátké doby vyšla v desítkách zemí, více než ve stovce vydání a stala se nejprodávanější knihou na světě za rok 1995. "Sofiin svět" je zároveň krásná literatura i přemítání o záhadě vesmíru a o Bohu, ušlechtilá zábava i návod k tomu, jak se orientovat v životě.... celý text

Literatura naučná , Filozofie , Pro děti a mládež

Vydáno: , Knižná dielňa Timotej

Sofies verden , 1991

Elea
15.01.2021 5 z 5

Úžasná kniha, která ukazuje, že i náročná témata lze vysvětlit srozumitelně a zajímavě. I když si myslím, že přečíst ji jen jednou nestačí.

Kostka_ledu
14.01.2021 5 z 5

Když se někde řekne moudrá kniha, vzpomenu si hned na Sofiin svět.
Knihu jsem dostala k patnáctým narozeninám. Jak ikonické, že? Tehdy jsem však zvládla přečíst něco kolem dvaceti stran, než jsem knihu odložila do poličky, kde čekala dlouhých sedm let.
V patnácti letech jsem patrně neměla kapacitu k tomu, abych knihu dokázala opravdu pojmout. Četla jsem jinou literaturu, mým záběrem tehdy byla hlavně beletrie. Ačkoli si myslím, že už tehdy bych byla s to knihu alespoň úměrně věku vnímat, nechtěla jsem. Do určitých věcí je asi třeba dozrát.
Sofiin svět je potřeba brát trochu jako učebnici. Možná budou chvíle, kdy vás výklad bude nudit, ale potom naopak přijdou pasáže, které se nějakým způsobem trefí do vašeho záběru zájmů. Tak to máte se vším. Nesnažím se tvrdit, že kniha bude bavit každého, má však dle mého názoru velký potenciál zaujmout majoritu z cílové skupiny, protože je zkrátka trochu jiná a méně suchá než jiné výkladové knihy.
Co Gaarder kromě kvalitního výkladu dokázal je také zasazení do skvělého příběhu, který má atmosféru. To je u něj ostatně zvykem.
Nechci předstírat, že jsem si stoprocentně zapamatovala vše, co kniha servíruje. Je potřeba k tomu, co čtete, přistupovat vždy trochu kriticky, neb Gaarder prezentuje určité své myšlenky jako ty správné, ale o to asi jde. Trochu se toho dozvědět a trochu si zapřemýšlet.

Angie_Missfit
11.01.2021 2 z 5

Na knihu jsem myslela už hrozně dlouho. Několik let jsem si říkala, že bych si ji jako někdo, komu filosofie na škole tvořila většinu studijního plánu, měla přečíst. A konečně jsem se k ní nedávno dostala. Jak to dopadlo? Nedočetla jsem ji. Posiluji tedy ten zvláštní jev, kdy tato bezpochyby populární kniha nechává určitou skupinu čtenářů zcela chladnou. Možná pro mě byla příliš zřejmá, nudná, příliš polopatická a zdlouhavá, nevím. Četla se mi nehezky, musela jsem se k tomu nutit, až jsem se na to po několika kapitolách vykašlala úplně. Nechci tím knihu zcela odsoudit, věřím, že své čtenáře si najde. Já však mezi ně tentokrát nepatřím.

jprst
04.09.2020 4 z 5

Občas se mrknu, co čtou vnučky a u této knihy je musím pochválit za dobrý výběr.

Knihomolka506
04.08.2020 5 z 5

Četla jsem loni. Moc se mi líbil celý příběh,  měl pointu a dost filozofických myšlenek. Sofii jsem si zamilovala. Kniha je taky zfilmovaná a jmenuje se úplně stejně.

Manifest blech
04.05.2020 5 z 5

Báječně čtivý přehled filozofie pro lidi každého věku.

VeruRomanská
23.04.2020 1 z 5

Bohužel se přidávám ke čtenářům, kteří knihu nedočetli. I když knihy v zásadě dočítám, do této jsem se tlačila tři týdny a v půlce jsem si opravdu velice zoufala, že mě čeká ještě dalších 200 stran nudy. Nakonec jsem udělala to, co v zásadě nedělám...přeskakovala jsem, abych věděla, co bude na konci. Za mě bohužel ne.

Aeon
18.04.2020

dostal som tuto knihu darom, som velky fanusik filozofie ale tato kniha mi jednoducho nesadla. nemam rad rozpravky a ta forma ma odradila, nedokazal som ju docitat. skoncil som dakde v stvrtine a radsej som sa vrhol na "suchu" filozofiu, v tej som viac ako vo vode

Aprilek
16.04.2020 5 z 5

Zajímavá, poučná kniha, která nutí člověka se zamyslet......nad vším

sinamona
07.04.2020 5 z 5

Prvni rok na vysoke a hodiny filozofie, cteni do tramvaje, rozvoj slovni zasoby, velmi obohacujici kniha.

SalParadise
15.03.2020 5 z 5

Ide o naozaj obohacujúcu knihu po formálnej aj obsahovej stránke. Reč, napriek tomu, že sa zaoberá najzákladnejšími existenčnými otázkami je civilná, uvoľnená. Príbeh je originálny, srdečný, bodrý, zo všedného života plný nevšedných javov. Oceňujem ako autor formu knihy odkázal na jej obsah tým, že proces písania knihy je akousi filozofickou tézou o bytí a nebytí. Nehovoriac o tom, že ide o skutočne relevantný súhrn dejín filozofie. Vskutku chytré.

TetaLik
03.03.2020

Dostala jsem omylem knihu Sofiin svět,kterou jsem si vůbec neobjednala a vůbec se mi nelíbila ilustrace na přední straně. Byla jsem dost naštvaná a tak jsem se podívala na komentáře na této stránce. Byla jsem v šoku, že ta kniha má vynikající komentáře. Knihu jsem přečetla a je fakt dobrá. Doporučuji, aby si ji každý přečetl. Chtěla bych poděkovat všem co napsaly tak hezké komentáře. Lekce pro mě Nesoudit knihu dle ilustrace!!!

Abroš
15.02.2020 5 z 5

Úžasná studnice vědomostí.Z téhle knihy jsem denně přečetl tak 2-3strany.Více se pro mě pro kvantum informací,abych to vstřebal nedalo.Doporučoval bych jako povinnou četbu na střední.

včelařka
10.12.2019 5 z 5

Skvělý průvodce dějinami filosofie. Vhodné i jako učebnice pro mládež.

Vevericka.eva
26.09.2019 5 z 5

Úžasná kniha, příběh na jehož pozadí se odehrávají dějiny filozofie. Srozumitelně, výstižně, jasně a hlavně né nudně!

Rurian98
08.09.2019 5 z 5

Na hodinách základů společenských věd nepatřila filosofie mezi oblíbené předměty. Ve třídě byla vnímána jako nudný a nepodstatný obor.

Možná by náhled na filosofii byl jiný, kdyby byla prezentována jinak. O to se snaží autor v této knize. Historie filosofie je zde podána v rámci příběhu, který je mysteriózní a udržuje napětí. Četba je proto daleko zábavnější a poutavější než výčet filosofických směrů v učebnici. Příběh má navíc překvapivý a tématicky filosofický konec.

Kniha poslouží jako příjemný úvod do dějin filosofie a možná po jejím přečtení procitne nejeden zatím o sobě nevědoucí filosof.

kukuskaman
17.07.2019 5 z 5

Přesně takovou knihu jsem si potřebovala přečíst.. Teorie a dějiny filozofie, které jsou v knize součástí zajímavého a napínavého příběhu.. Konečně rozumím pojmům, které jsem se učila k maturitě a dávají mi smysl. Knihu si určitě časem koupím a přečtu ji ještě několikrát :)

amaenium
15.06.2019 5 z 5

Na Sofiině světě se mi líbila nejen poučná část příběhu, kde se dozvídá(me) o dějinách filosofie až po současnost, ale také mě překvapil styl psaní, kde jsou vlastně některé filosofické otázky přímo názorně předvedené. Vyústění děje se závěrem bylo překvapením a knihu jsem si užila, i přestože jsem si ji musela dávkovat.

amejzlík
01.06.2019 3 z 5

Kniha, jež se mi dostala si rukou díky mé tetě byla velice poučná. Ohromně mne bavilo účastnit se filosofických setkání Alberta a Sofie. Zhruba posledních dvě sta stran mne však velmi pobouřilo. Postav mi bylo líto a byla jsem z vývoje děje zklamaná. Už vůbec se mi nelíbilo jak příběh skončil...
Avšak seznámení s dějinami této exaktní vědy bylo velice užitečné a provedené zajímavou formou.

matej.kulistak
31.05.2019 5 z 5

Jelikož mě tato kniha zasvětila do tajů filozofie už ve 12 letech, velmi oceňuji její vstříctnost. Není náhoda, že hlavní postava je prepubertální dívka. Lekce filozofie jsou podávány věrně, odpovídají jednotlivým autorům, ale jsou zároveň tak polopatistické, že nedělají problém i dítěti nebo zkrátka laikovi. Myslím, že odrostlé děti nejsou zdaleka jediná cílovka a dospělým ta kniha sedne stejně, protože zkrátka mluví jednoduše o složitých věcech. Činí nárok na přemýšlení, nikoli chápání. Největší přínos knihy jsem tehdy viděl v tom, že jen neteoretizuje o filozofii, ale v závěru knihy přejde do praxe, aby ukázala, jaká je její skutečná síla. Dočítal jsem s otevřenou pusou.