Sofiin svět

Sofiin svět https://www.databazeknih.cz/img/books/10_/108569/bmid_sofiin-svet-5PA-108569.jpg 4 1482 218

Norský učitel Jostein Gaarder kombinací zdánlivě neatraktivních témat, jako jsou dějiny filosofie a příběh dospívání patnáctileté dívky, vytvořil knížku, která slaví mezi čtenáři neuvěřitelný úspěch; vzápětí po svém norském vydání vyšla v desítkách zemí a v roce 1995 se stala nejprodávanější knihou na světě.

Literatura naučná Filozofie Pro děti a mládež
Vydáno: , Albatros (ČR)

Sofies verden , 1991

tra-my5156
18.02.2022 5 z 5

Doporučuji všem, kdo se seznamuje s filozofií a koho zajímá mystérie okolo normálního života ne-tak-běžné puberťačky.

Timeshifter
18.01.2022 4 z 5

Prehľad základov filozofie zabalený do deja, ktorý má previesť a udržať čitateľa (asi mierené na teenagerov) jednotlivými obdobiami filozofie. Zároveň sa pokúša prinútiť čitateľa sa zamyslieť spolu s hrdinami, nie len stroho prejsť cez encyklopedické vedomosti. Knižka a jej dej je koncipovaný veľmi neštandardne, a dosť som sa k nej staval skepticky prakticky počas celého čítania. Napriek tomu z toho dokáže autor vykúzliť trochu tajomnú, no zároveň príjemnú atmosféru, a po dočítaní mám pocit, že som sa niečo naučil, že som prešiel zaujímavým príbehom, a navyše mám nad čím premýšľať...

leleia
16.01.2022 2 z 5

Filozofie mě nikdy nebavila, trochu jsem doufala, že ve mně tato kniha vykřeše aspoň prťavý zájem o věc. Bohužel, od poloviny jsem se modlila, abych to už konečně měla za sebou. Gaarder spoustu myšlenek ve svých knihách recykluje (život jako loterie, úvahy o vesmíru, úvahy o smrti), Sofie byla neskonale otravná, z některých pasážích odkapávala arogance. Další čtení (ke kterému je čtenář v knize nepřímo vybízen) se opravdu konat nebude.

JanaProchazka
20.12.2021 2 z 5

Tohle mě nikdy nechytlo :(

yarar
20.12.2021 5 z 5

Dobrý nápad,výborná realizace.Dějiny filozofie napsané přehledně,srozumitelně a čtivě.Určitě dostatečné k získání velice solidního náhledu,u leckoho může být tato kniha impulsem k hlubšímu studiu.

ddkk
26.11.2021 4 z 5

Pozoruhodná kniha, kterou by mohli doporučovat i učitelé předmětu Základy společenských věd. Vstřícný a zajímavý výklad filozofie, u kterého jsem se ani já, byť už jiná cílová skupina, nenudila. Pro někoho by to možná mohl být i startovací můstek pro hlubší zájem o tento obor.

Doporučuji.

LunaL.
17.11.2021 4 z 5

(SPOILER) Přečteno kvůli čtenářské výzvě - a pro mě tahle kniha opravdu výzvou byla! Nikdy mě nenapadlo číst o filozofii, i když jsem knihu znala, sama od sebe bych ji nečetla. Určitě je skvěle napsaná, s jasnými "vysvětlivkami" filozofie. A dost mě zaujal děj dvou "světů". Určitě jsem si většinu nezapamatovala (natož kdo se k čemu hlásil), ale i tak mi dala knížka hodně.
Obdivuju všechny, co ji dokázali přečíst, aniž by jim bylo dvacet let. Pro mě to byl docela oříšek :)

pepap
16.11.2021 5 z 5

Kurz filozofie v dopisech a pribezich mlade Sofie. Kniha me pritahla k historii filozofie a nastartovala muj zajem o jednotlive predstavitele. Moc se tesim, az se ke knize vratim, vzdelanejsi v oboru.

Maevie
10.11.2021 4 z 5

Spojení beletrie a filozofické učebnice dělá ze Sofiina světa neobvyklé a netradiční dílo, které nabízí jednorázový čtenářský zážitek i možnost dlouhodobějšího studia. Přiznám se, že i já jsem se jako většina čtenářů nechala na začátku strhnout příběhem, jakmile ale došlo k rozuzlení a zároveň se filozofie přehoupla do modernější doby, bylo pro mě stále těžší se knihou prokousávat a držet v paměti všechna jména významných myslitelů.

Knihu ale nechávám na čestném místně v knihovně, teď když už mě příběh nenutí číst rychle dál, se mohu totiž v klidu pohroužit do dějin filozofie.

Kačaba79
27.10.2021 4 z 5

V dospívání jsem se díky ní seznámila s filozofií. Díky výzvě jsem ji znovu četla a stále je pro mne zajímavá.

perdida
26.10.2021 5 z 5

Knihu doporučuji. Myslím si, že by se každý měl v životě zamyslet nad základními existenciálními otázkami a nad smyslem života. A ten si každý musí najít sám.

...

„Existuje svět odjakživa, nebo jednou vznikl z ničeho?“

ujira
18.08.2021 5 z 5

Sice nevím, kolik náctiletých, jimž je tato kniha určena po ni sáhne, ale je to velmi zajímavá učebnice o velmi složitých tématech a moc hezky napsaná. Není to ztracený čas a i v pozdním věku lze získat přehledné informace o vývoji filosofie.

helusa2
26.07.2021 4 z 5

Posloucháno jako audio. Bylo to velmi zajímavé a opravdu rozsáhlé - vždyť o filozofii je za ta tisíciletí skutečně hodně co říci. Nevím, jestli bych dočetla, kdybych četla, ale takto “ušima” to je asi kniha, k jejímž kapitolám se budu ještě někdy vracet. Připadala jsem si jako na přednášce, i když jsem u toho vařila ;-)

pablito
24.07.2021 5 z 5

Přestože se jedná o knížku pro děti, tak mi nic nebrání ji číst už po několikáté. Nedozvídám se už sice nic zásadně nového, ale čas od času si projasnit nadhled nad dějinami filozofie neuškodí.

kushka
09.07.2021 5 z 5

Rozdávala by som túto knihu k občianskym preukazom. Perfektný úvod do filozofie pre každého, kto je zvedavý.

Amiz
29.06.2021 4 z 5

(SPOILER) Knihu jsem četla ve třinácti a musím, říct že se mi nečetla dobře. Přesto se mi líbila a její děj mě strhl, jen mè občas nudily filozofické části.
Ze začátku je to vlastně obyčejná kniha, ale někdy v polovině se to zvrhne a hlavní postava (Sofie) zjistí, že je jen postavou v knize, což jí dává autor knihy, ve které je "sežrat". Když jsem se dostala k části, kde Sofie zjistí, že je jen postavou v knize, bylo mi jí hrozně líto, protože postavy v knihách prostě nemají vědět, že jsou postavy v knihách a říkala jsem si, že to nebudu dál číst. Přesto jsem knihu dočetla, ale asi jsem na ní (byla) malá. Zkusím si je přečíst znovu za pár let.
Mimichodem jsou tam velmi zajímavé myšlenky a rozhodně doporučuji si knihu přečíst, ale asi později, než ve třinácti.

Pebra
28.04.2021 4 z 5

Napínavá kniha, o které je dobré s dětmi diskutovat. Mimochodem jsem narazila na zfilmovanou verzi, která je ovšem příšerná.

Kolombus
21.03.2021 4 z 5

Dej a odkaz knihy asi najlepšie vystihne samotná myšlienka z knihy: „Člověk si nemůže dokonale uvědomovat, že je, dokud si neuvědomí, že jednou umře. Stejně tak není možné uvažovat o tom, že člověk umře, aby se zároveň nevynořila myšlenka na to, jak je fantastické žít.“
Kniha ma oslovila až na tretí pokus :D V detstve som ju za terno rozhodne nepovažovala, ale na niektoré knihy človek musí jednoducho dozrieť :D a svojho miesta v mojom živote sa dočkala až o pár rokov neskôr.

NinaZPohádky
17.03.2021 3 z 5

Zajímavý nápad, ale musím dát jen tři hvězdy... ač ráda filozofuji a čtu převážně knihy s filozofickou tématikou, když listuju v "dětských" očekávám něco trochu jiného. Zde bych zkrátka čekala více příběhu než toho onoho filozofování, ale to vlastně nesnižuje kvalitu knihy, jen jsem měla trochu jiná očekávání.

kedlis
09.02.2021 3 z 5

(SPOILER) Knihu jsem četla do školy a musím říct, že nápad takto podat základy filozofie se mi celkem líbil. Každopádně jsem se často přistihla, jak se spíše zajímám o příběh Sofie než o filozofy jako takové. Opravdu mi nešlo do hlavy jak se postarší chlápek zajímá o malou holku a její matka to bere docela s klidem, na konci se sice vysvětlilo proč tomu tak bylo, ale kdybych knihu neměla do školy, nejspíš by mě to dost odradilo.