Sofiin svět

Sofiin svět https://www.databazeknih.cz/img/books/10_/108569/bmid_sofiin-svet-5PA-108569.jpg 4 1482 218

Norský učitel Jostein Gaarder kombinací zdánlivě neatraktivních témat, jako jsou dějiny filosofie a příběh dospívání patnáctileté dívky, vytvořil knížku, která slaví mezi čtenáři neuvěřitelný úspěch; vzápětí po svém norském vydání vyšla v desítkách zemí a v roce 1995 se stala nejprodávanější knihou na světě.

Literatura naučná Filozofie Pro děti a mládež
Vydáno: , Albatros (ČR)

Sofies verden , 1991

Gizminek
28.03.2013 5 z 5

Konečně zcela pochopitelný výklad filozofie :-)

Lady S.
28.03.2013 4 z 5

Kniha mě na začátku velice zaujala. Líbí se mi jak je to napsané, myslím, že sama jsem se z této knihy hodně naučila. Ale mrzí mě konec, který zůstává tak nějak otevřený

audrey
15.03.2013 4 z 5

zábavná filosofie, akorát konec byl zvláštní,...

Dion
01.03.2013 5 z 5

Je pěkné, že se našel někdo, kdo dovedl tak pěkně zpřístupnit filosofii i mladšímu čtenáři (obzvlášť vzpomenu-li si, jakou nechuť budila v maturantech na gymplu). Knížku jsem sice četla až jako starší, ale stále mě okouzlila, přivedla k zamyšlení ohledně různých věcích v sobě a ve světě. Pěkně se tam prolíná takřka pohádkový styl psaní s výkladovými částmi, které jsou ale samy velmi dobře čitelné i mladším. A co víc, i sám děj knížky má takřka filozofický přesah. Vždyť co je realita a co ne?

AnickaG
23.12.2012 5 z 5

Jedna z těch knih, které mě svého času ohromně ovlivnily. Perfektní podněty k přemýšlení o životě a o světě. Četla jsem ji poprvé asi v 15 letech a už tehdy mě dostala.

I.Zi...
18.11.2012 5 z 5

...Kdyby byl lidský mozek tak jednoduchý, že bychom mu rozuměli, byli bychom tak hloupí, že bychom mu stejně nerozuměli... (Sofiin svět) :)

Sajdeman
02.10.2012 5 z 5

Krásný úvod do dějin filosofie.

martina9219
10.09.2012

Knížka se mi četla ze začátku dobře, ale v půlce už mě to přestalo bavit. Ke konci už jsem tomu moc nevěnovala pozornost... Ale každopádně má něco do sebe.... Ale jak to může psát ten Hildin otec, když to napsal někdo jinej??

Cerol
15.07.2012 5 z 5

Knížka pěkně nastiní základy z dějin filosofie, která by měl dle mého názoru znát každý. Aby to nebyla suchá encyklopedie, jsou fakta zakomponována do příběhu o dívce, jejíž osud je postaven právě na myšlence jednoho filosofa.
Mě osobně zaujal motiv knihy v knize a tajemná přání k narozeninám.

RUSTY
22.06.2012 5 z 5

Kniha je jasným důkazem toho, že i filozofie může být předložena zábavným a stravitelným způsobem. Tuto knihu nám doporučil profesor na přednášce a musím přiznat, že právě díky ní se mi se mi konečně ujasnily mnohé věci, které mi předtím nedávaly jasný smysl. Rozhodně bych Sofiin svět zavedla jako povinnou četbu. Bez debat ;-)

Petrvs
27.05.2012 5 z 5

Krásná věc... jak už zde bylo řečeno, lituji, že se ke mně nedostala, když jsem byl mladší. I v pozdějším věku, než je ten „cílové skupiny čtenářů“, se tam dají najít či znovuobjevit podnětné myšlenky; má to v sobě potenciál přimět se znovu podívat kolem sebe dětskýma očima a trochu se zkusit povytáhnout po králičím kožichu vzhůru... rozhodně mám pocit, že je v knize víc, než jen ty dvě explicitní vrstvy - něco z toho snad ani není dětem určeno a o to víc respekt a obdiv autorovi...

Ten závěr je takový.... na jednu stranu možná už opravdu docházel autorovi dech, ale na druhou stranu byl rozhodně silný, mě „vyzul z ponožek“...

Rozhodně doporučuji. Nejsem si jist, jestli jako „povinnou školní četbu“, neb mám pocit, že „zpovinněním“ této knížky bychom šli proti její myšlence... Tahle knížka se prostě musí spolu s lístkem KDO JSI? darovat k patnáctým narozeninám a nechat zapůsobit...

ŽanetaVítová
24.04.2012 5 z 5

Tuhle knížku jsem četla ve svých 14 letech a ukázala mi že fylosofie je něco co mě doopravdy zajímá a fascinuje mě to. Zábavným způsobem mi to ukázalo historii a já tak dál vyhledávala knihy s fylozofií, zvládla jsem i jiné. Ale Sofiin svět byl pro mě nejlepší! :-)

Barbastelle
17.04.2012 4 z 5

Četla jsem tuto knížku poprvé asi ve dvanácti letech a už tehdy mě zaujala. Začátek mě uchvátil a nutil přemýšlet, od určité fáze mě to přestávalo bavit - nápady vyprchávají a čtivost se zhoršuje. Nicméně je to moc pěkné. A rozhodně poučné a inspirující a to je skvělé!

pauele
02.04.2012 3 z 5

Filozofická časť knihy veľmi príjemným spôsobom vysvetľuje a učí historickým prameňom a smerom vo filozofii. Za túto časť dávam 5*. Nevedel som sa však prekúsať časťami ktoré sa snažili byť dejové. Nudili, otravovali, skrátka som sa nevedel dočkať kým skončia....takže za túto časť 2*. V priemere by som asi mal dať 3,5* ale reálne nemožem dať viac ako 3*.

Lusinkaoko
07.03.2012 5 z 5

Skvěle shrhnutá filozofie pro laiky :)

sleja
06.03.2012 5 z 5

Občas bylo složité číst filozofické části, ale jako celek moc dobrá kniha.

kniholka
08.12.2011 5 z 5

Chcete-li proniknout do světa filosofie, začněte touto knihou. Budete toužit vylézt z králičí srsti a s touho knihou se vám to zajisté povede.

Oter
28.09.2011 5 z 5

Tak k téhle knize jsem se dostala až těsně před maturitou na doporučení své učitelky filosofie a asi jí nikdy nepřestanu být vděčná. Jen škoda, že jsem se k téhle "učebnici" nedostala už na základní škole. Myslím si, že by mi hodně věcí objasnila a rozhodně by neškodilo ji zařadit mezi povinnou četbu. ;)

lue
26.09.2011 5 z 5

Bude mou nejoblíbenější knihou navždy, jen škoda že jsem si ji nemohla přečíst v mladším věku, určitě by mi to v ledačem pomohlo a posunulo celkově jinam - v myšlení. Dala bych ji jako povinnou četbu problémovým dětem, třeba se jim otevřou oči.

Jirka73
11.07.2011 4 z 5

Příběh jako takový mě velmi zaujal: velmi originální fantasy, bohužel ale s předvídatelným koncem. Ani samotná filosofie nebyla dávkována tak, aby jsi pubertální dívka byla podle mě schopna přijmout. Přesto si myslím, že je to velmi zdařilá kniha a až moje holky dorostou do správného věku, určitě ji jim doporučím.