Sociální stát v Československu: Právně-institucionální vývoj v letech 1918-1992

Sociální stát v Československu: Právně-institucionální vývoj v letech 1918-1992 https://www.databazeknih.cz/img/books/17_/178324/bmid_socialni-stat-v-ceskoslovensku-prav-xcS-178324.jpg 5 3 1

Za samozřejmou součást moderní evropské společnosti dnes považujeme sociální vymoženosti, jakými jsou podpora v nezaměstnanosti, důchodový systém, veřejná ochrana zdraví, bezplatné vzdělání a řada dalších. Již jsme si zvykli na sociální a přerozdělovací funkci státu, od něhož očekáváme, že nám tyto služby zajistí. Přitom tato role státu, stejně jako související otázka společenské solidarity, je a byla v naší společnosti předmětem diskuzí, které se vedou již přes sto let a dosud nebyly ukončeny. Kniha pojednává o vývoji sociálního systému v Československu. Mluvíme-li dnes o nutnosti sociální reformy, nelze zapomínat, že nemůže být uskutečněna bez znalosti důvodů vzniku současného sociálního modelu a bez poznání chyb, jichž se naši předchůdci mnohdy dopustili. Bez informací o historii sociálního státu je totiž velmi pravděpodobné, že omyly našich předků si znovu zopakujeme. Kdo hledá potvrzení svých ideologických představ o sociální funkci státu, ten nenalezne v této knize nic podstatného. Kdo hodlá porozumět příčinám jeho vzniku, jež jsou mnohdy zahaleny v mlze vzdálených staletí, a pochopit dlouhodobě se utvářející struktury dnešní české sociální politiky, tomu je tato kniha určena.... celý text

Dandulka
05.02.2021 5 z 5

Takový zajímavý souhrn o tom, jak se žilo v Československu. I když to není zrovna beletrie, bylo to zajímavé čtení.

Československo komunismus sociální stát

Autoři knihy

Jakub Rákosník
česká, 1977
Igor Tomeš
česká, 1931 - 2018

Kniha Sociální stát v Československu: Právně-institucionální vývoj v letech 1918-1992 je v