Soběstačný

Soběstačný https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/432843/bmid_sobestacny-uHU-432843.jpg 5 972 304

Štěpánovi je jedenáct a celý jeho svět závisí na dospělých. Jenže co si počne ve chvíli, kdy se jeho táta nejspíš zbláznil – odstěhoval se, nechal si narůst plnovous a z kalhot mu koukají kotníky. Tátova nová přítelkyně nemá Štěpána moc v lásce, přijde si nadbytečný. Jeho máma vzdychá, šetří úplně na všem a vypadá to, že jí není dobře. Štěpán si proto přeje hlavně jednu věc – co nejrychleji vyrůst a být soběstačný. Zuzana Dostálová napsala román o dospívání a dospělosti, o samotě a samostatnosti. Hrdinův život sleduje v rozmezí několika let a vyprávění nenechává jen na něm.... celý text

WaN635
26.09.2022 5 z 5

Knihu jsem začala číst na základě recenze jednoho fotbalového fanouška ..
Tato kniha mě od prvních stránek chytla (nejen za srdce) a to tak, že nešla odložit a přečetla jsem ji na jeden zátah.
Příběh z pohledu 11letého kluka, který začíná chvílí, kdy otec opouští rodinu a zakládá novou. Musím říct, že příběh je líčen tak, jak občas slyším mluvit v dětském pokoji kamarády (rozvedených rodičů) mého syna ....
A při čtení mi bylo smutno a občas jsem pokývala hlavou, že ano, takto to asi opravdu někdy je (schovávání lepších potravin, nejsou peníze, není čas apod.)
Každopádně Štěpán je vysněné dítě snad každé matky, bezproblémový kluk, který se se svými problémy pere sám v sobě, nezlobí, jde si za svým.
Jeho mladý život prožívá první lásky a velké životní ztráty .....
Díky Klokane, bez Tebe by se ke mě tento příběh nedostal a to by byla sakra škoda.

milary
14.09.2022 5 z 5

Knížka, kterou jsem zvolila jako domněle "méně drásavou", když jsem neměla na základě recenzí dost motivace k očekávanému emočnímu výdeji při četbě osobních výpovědí v jedné z knih Niny Špitálníkové. To samozřejmě nemá být srovnání; jde čistě o zcela špatný odhad intenzity pocitů, které mě pak provázely Soběstačným a utkvěly mi v hlavě po dočtení.

Anotace mi načrtla scénář, který působí spíš jako nabídka pro děti a mládež. Což by mohla být vlastně taky pravda. Jenže mezi jedenácti a patnácti lety zeje propastný rozdíl. Přemýšlím, jak by bylo fajn, kdyby to každý z těch jedenácti až patnáctiletých jedinců mohl číst nějak postupně. Prostě, až příjde jeho čas. Ale to nejde. A je to velká škoda, protože Soběstačný je knížka, která vypovídá o strašně moc věcech, které v tom věku může (či musí) člověk žít a které jsou často těžké a nesdělitelné. Nebo není komu je sdělit. Být na ně sám je zlé. Možná jsme už zapomněli, jak moc.

Jakkoliv Štěpán vypadá jako potomek z říše rodičovské fantazie, přece je jeho příběh psán tak, že mu lze věřit. Žádná agitka.
Pevně věřím, že kluci (a holky) s takhle přirozeně dobrým morálním kompasem existují. A že zvládají věci, které jsou nám dospělým kolikrát na obtíž a před kterými zavíráme oči. Abychom cosi nemuseli. Protože je to snazší.

Právě proto je ta knížka pro dospělé. Snad, abychom ty oči nezavírali tak často. Třeba před tím, co se nám teď zrovna nehodí. Třeba před tím, co žijí - i díky nám - ostatní. A nám se nechce vidět, že to k žití moc není...

Poslouchala jsem. Zuzana Kainarová četla svou část tak, že mrazilo. A Lukáš Hejlík doprovodil jedenáctiletého "Štěpu" k patnáctiletému Štěpánovi s uvěřitelností, která mi dávala zapomenout na okolní svět.

klokan.1905
09.09.2022 5 z 5

Soběstačný...
Kniha od Zuzany Dostalové, na kterou jsem narazil na Databázi knih, opět díky komentářům mých oblíbených uživatelů... Patří Vám můj veliký dík, bez Vás bych tuto knihu zřejmě neobjevil...
K samotné knize... Seznámíte se se Štěpánem Foermanem - jedenáctiletým klukem, který žije společně se svojí maminkou v malém pražském bytě... Se Štěpánem prožijete téměř pět let, během kterých předčasně dospěje... Proč? Co se mu přihodí? Neprozradím, prostě si to přečtěte... Nebudete litovat, kniha rozhodně stojí za to...
Občas se prostě stane, že narazíte na knihu, u které byste uvítali, aby měla alespoň o pár stránek více... Soběstačný je kniha, která Vás chytne za srdce...
Někdy je k hodnocení pět hvězdiček zatraceně málo... Autorce patří má hluboká poklona...

ZÓNA
24.08.2022 4 z 5

Moderní pojetí...
Velice propracované a citlivě psané.
Přesto se nemohu zbavit jisté nedotaženosti a zkreslení, zejména v částech příběhu z pohledu dětského vypravěče. Vyprávění potom působí nevěrohodně.
Velice silná je prostřední část příběhu, z které naskakuje husí kůže, vcítění se do vypravěče je extrémní a způsobuje tzv. chorobné čtení, kdy nejste schopni se odtrhnout od vytištěného textu.
Tato forma vyprávění je v současnosti často používána a nese sebou jistá úskalí, o kterých jsem psal výše. Jedna z postav je barvitější, zajímavější a emočnější a zastíní postavu druhou. Je těžké docílit rovnováhy a vymyslet pointu, jež překvapí a ohromí.
Přes konkrétní výtku je kniha opravdu silná ve svém sdělení a dobře se čte.
Postava Štěpána je sice méně uvěřitelná, ale díky němu je v knize zastoupen i jemný humor, čímž často odlehčí bolestivý děj.
Autorka je bezesporu velice talentovaná a mám velkou chuť začíst se do jejích dalších románů.

ANDY28
22.08.2022 5 z 5

ze života, lidské, bolavé, ale i nadějné

red_marionette
20.08.2022 5 z 5

Tak to bylo něco. Tohle by měli přečíst všichni, třeba by se k sobě lidé chovali slušněji.

Kouzelnice555
17.08.2022 5 z 5

Syrově šokující příběh kluka, který musí dospět dřív. Jeho nedostatek v nás vzbuzuje smutek, ale zároveň i obdiv. Nedostatky vytváří charaktery, zatímco hojnost je křiví.

Nika.
15.08.2022 5 z 5

Krásná knížka o chlapci, který si zaslouží nesmírný obdiv.

Terkishead
13.08.2022 5 z 5

Konečně jsem se dočkala opravdového hrdiny. Úžasný, krásný příběh chlapce, který neztratil chuť do života. Kéž by i ve skutečnosti bylo takových silných hochů více. Jen mám teď hodně smíšené pocity, když mám jít nakupovat do IKEA :).

Jajina564
09.08.2022 5 z 5

Překrásné počtení. Nemohla jsem se od knihy odtrhnout A přečetla na jeden zátah. Příběh ze života ve mně zanechal hluboký dojem a určitě si ráda přečtu i ostatní autorčiny knihy...

Adellll
09.08.2022 5 z 5

Má první kniha od Zuzany Dostálové. Očekávání byla veliká, ale i tak je autorka na necelých tři sta stránkách dokázala mnohonásobně překonat. Poutavé, čtivé, ale především lidské a naprosto uvěřitelné. Smekám.

JointlieKat94
08.08.2022 5 z 5

"Bůh mi dal ramena, dává mi i břemena".

Neskutečně silná kniha. Neskutečnej osud kluka, který byl až moc brzy vhozen do dospělosti. Naprosto nechápu, jak tohle mohla napsat žena. Fakt neskutečně reálný příběh a tak lehce uvěřitelný. Štěpána jsem měla chuť na každé stránce obejmout.

Skvělé čtení. Výborný příběh. Fantasticky napsáno.

Doporučuji. Kniha obsahuje i pár krásných myšlenek, nad kterými by bylo dobré, se trošku víc zamyslet. Lidi jsou zlí.

simona8910
24.07.2022 5 z 5

Tak musím přiznat, že mě tento příběh chytl za srdce a vtáhl do děje, toho kluka jsem měla chuť místy obejmout, pro mě k zamyšlení nad životem, nad tím, co je v životě důležité a zásadní, o hlouposti a zlých lidech, o schopnosti/síle čelit těžkému život, o rodinných vztazích, lásce, odpovědnosti, vyzrálosti a nelehkosti života...

valeria0031
23.07.2022 4 z 5

(SPOILER) Byla jsem zezačátku nadšená, ale poté co zemřela matka jsem se už nedokázala tak začíst. Nicméně úžasný příběh, dobře napsané, nevšední.

Nomia
21.07.2022 5 z 5

Nevím, co to se mnou je, ale i slza ukápla. Silné kafe. Skvěle napsané.

PetK
07.07.2022 5 z 5

Přemýšlím, co bych tomu vytkla, a nemám co. Knížka se čte velmi dobře, je v ní skvěle vykreslená situace kluka, okolo kterého mají všichni dospělí svoje strasti a slasti a na jeho problémy a radosti už nikomu nezbývá kapacita. A tak je často na všechno sám, a to víc, než by měl. Z knihy čiší obrovský smutek, sem tam vystrčí růžky naděje. Autorka hezky zachytila proměnu a dospívání kluka v mladého muže, která proběhla dřív, než by měla. Doporučuji.
Pokud vás tenhle typ literatury zajímá, pak doporučuju i Poupátka a Pak už jen tma - dvě české knihy z podobného ranku.

AndyYoggy
25.06.2022 5 z 5

Výborná kniha. Smutná, ale krásná, velice čtivá. Příběh je velice silný a rozhodně vás to nutí k tomu číst dál. S příběhem Štěpána jsem velmi souznila a přirostl mi k srdci. Rozhodně doporučuji všem.

j.kostal
10.06.2022 5 z 5

Začať čítať knižku, od ktorej vlastne ani nič výnimočné nečakáte, a potom sa z nej stane nečakaný malý literaárny objav, sa mi veľakrát vyplatilo, a v prípade tejto knižky to platí možno aj dvojnásobne. Príbeh dojemný, atmosféra súčasnosti na vás dýcha a vy sledujete, ako sa z jedenásťročného chlapca chtiac-nechtiac stáva veľký dospelák, ktorý toho musí prekonať vo svojom mladučkom živote veľmi veľa, od nástrah puberty, a dospievania, prvej nesmelej lásky až po stratu blízkeho človeka, a to všetko napísané so skutočným psychologickým majstrovstvom, kde vlastne na každej strane držíte Štěpánovi palce, aby to zvládol "na pána". Čítané v rámci Čitateľskej výzvy 2022 a pre mňa zatiaľ literárny poklad roku.
P.S.: Vegánske pokrmy, ktoré sa v knihe vyskytujú boli skvelou humornou vsuvkou, proste som sa neprestával smiať :D

Jirinamac
01.06.2022 5 z 5

Na Štěpánova bedra padá spoustu životních starostí, které ho dovedou z dětství k zodpovědnosti dospělých. Život se s ním nemazlil, ale zvládl to a musel se stát díky starostem soběstačný. Moc dobře napsaná knížka.

PetraBery
24.05.2022 4 z 5

Od knihy jsem moc nečekala, ale bylo to opravdu výborné. Štěpánovi rodiče se rozejdou, táta si založí novou rodinu, máma řeší nedostatek peněz a svoji nemoc. Štěpán tráví nejvíc času u dědy a musí sakra rychle dospět. A popere se se všemi nástrahami života nad očekávání.