Sobecká společnost

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Jak jsme se zapomněli navzájem milovat a místo toho vyděláváme peníze Žijeme v kultuře sobeckého individualismu, který si plete štěstí s materiálním blahobytem. Společnost se postupně stala soutěživou, pracovní život jsme oddělili od výchovy dětí a nový ekonomický systém ignoruje emocionální potřeby obyvatelstva. Jsme v tomto prostředí tak dlouho, že už si neumíme představit žádné jiné. Nacházíme se nicméně v kritickém bodě, kdy je potřeba změny vysoce aktuální. Chceme-li vytvořit citlivější společnost založenou na harmonických vztazích, musíme v lidech podporovat jejich schopnost pečovat o druhé, kterou člověk získává již v raném dětství, a začlenit ji do současného politického a ekonomického myšlení. Psychoterapeutka Sue Gerhardtová v Sobecké společnosti inspirujícím způsobem načrtává možnou cestu k lidštější, pozitivnější a soucitnější budoucnosti....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/94_/94086/sobecka-spolecnost-94086.jpg 4.37
Žánr
Literatura naučná, Psychologie a pedagogika
Vydáno, Beta-Dobrovský
Orig. název

The Selfish Society, 2010

více informací...
Nahrávám...

Komentáře (3)

Kniha Sobecká společnost

Přidat komentář
Petanee
29. listopadu

…“Chceme-li zlepšovat kvalitu života, musíme vrátit vztahy do středu zájmu. Jsme tak ponořeni do kapitalistické kultury, že je obtížné ji jasně vidět jako určitou etapu lidských dějin.“… Mohli bychom přijmout nový způsob pohledu na svět, který předefinuje bohatství na hojnost času a hojnost vztahů? Dle autorky je posláním knihy dokázat, že potřebujeme přehodnotit své základní znalosti o fungování společnosti podle poznatků vývojové psychologie. Za mě mohu pak konstatovat, že se jí to povedlo a navíc to předala na čtenáře srozumitelnou a velice čtivou formou.
Také pociťuji naléhavou potřebu vývoje lidského druhu v těchto oblastech, postoupit tak na další úrovně demokracie, aby nás to dokázalo připravit na schopnost řešit naše budoucí společné výzvy… opět nám držím palce.

hynek5107
01.12.2016

Čekal jsem kritiku současné podoby kapitalismu a dnešní společnosti, ale úplně tak to nebylo. Kniha je spíše hledáním místa vzniku sobectví, což je - jak jinak - naše dětství. Žádné freudoviny ale nečekejte, Sue Gerhardt píše velmi věcným a vyčerpávajícím způsobem. O tom, že si znalosti netáhá jen tak z paty, svědčí i značně rozsáhlý poznámkový aparát knihy.


Flipper
10.03.2014

I keď obal môže pôsobiť ako návod pre stereotypnú domácnosť a kniha môže evokovať plač nad krutosťou kapitalizmu, realita je iná. Gerhardtová bez zbytočného pátosu s obdivuhodnými poznatkami neurobiologie ukazuje silu naučeného v prvých rokoch života. Hlavne v druhej častí "vplyv rodičovství" podáva cenné informácie (nielen pre budúcich rodičov) pri progrese sociálneho vnímania dieťaťa. Rozvinutím týchto poznatkov do širších sfér vysvetľuje utváranie terajšej spoločnosti a zakomponuje ich do všetkého možného - od ranného detstva Geore W. Busha až po feministky. Je chvályhodné, že autorka neodsudzuje, alebo nezosmiešňuje iné výchovy a názory, ale rozumnou formou napomáha, aby si čitateľ uvedomil silu emocionálneho pôsobenia či už na dieťa, alebo ľudstvo.

Doporučujeme

Proč muži lžou a ženy pláčou
Proč muži lžou a ženy pláčou
Ticho: Síla introvertů ve světě, který nikdy nepřestává mluvit
Ticho: Síla introvertů ve světě, který nikdy nepřestává mluvit
Všichni žijem v blázinci
Všichni žijem v blázinci
Hygge - Prostě šťastný způsob života
Hygge - Prostě šťastný způsob života

Štítky

etika kapitalismus

Autor knihy

Sue Gerhardt
anglická

Podobné knihy

Kniha Sobecká společnost je v

Přečtených9x
Doporučených2x
Knihotéce4x
Chystám se číst12x