Sny o růžích a ohni

Historický román zpracovává téma honů na čarodějnice v 17. století. Za základ je vzat skutečný proces z francouzského Loudunu v roce 1634, který autor jen nepatrně pozměnil. Líčí richelieuovskou Francii a dobu pronásledování údajných nepřátel církve formou dialogu o nadčasovém problému morálního aspektu lidského jednání. Hrdina příběhu, jezuitský kněz, se pro svůj odpor k dogmatům a konvencím dostává do konfliktu s představiteli církve i světské moci, kteří v inscenovaném procesu s čarodějnicemi vidí vítanou příležitost k jeho likvidaci. Komentátor děje, městský úředník, je protikladem knězovy zásadovosti jako představitel malého člověka, který si dobře uvědomuje, na čí straně je právo, ale na jeho obranu není ochoten cokoliv riskovat....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/63_/63542/big_sny-o-ruzich-a-ohni-yyK-63542.jpg 3.720
Literatura světová, Historické romány

Vydáno: , Odeon

Drommar om rosor och eld, 1949

Kniha Sny o růžích a ohni

Abroš
19.04.2020

Román o knězi,který byl ve své době nadčasový a proto ztrestán inkvizicí.Kniha se musí sledovat,žádné oddechové čtení

Jackjelly
24.07.2017

Zajímavě psaný historický román z období honů na čarodějnice. Zpočátku jsem měl trochu problém zvyknout si na neobvyklé střídání deníkových zápisků, popisu děje z pohledu vnějšího pozorovatele a vnitřních úvah jednoho z hlavních protagonistů. Po chvíli jsem si zvykl a začal si vychutnávat opravdu zajímavé pojetí reálné události tvořené subjektivními pohledy jednotlivých postav.
Nakonec měla pro mne kniha až nečekaně aktuální vyznění, vždyť "hony na čarodějnice" jsou stále používanou metodou mocných pro pobavení a uspokojení davů a touhy lůzy po krvi. Ať to bylo před 400 lety nebo dnes.
A citace na závěr:
"Vy hledáte pravdy, které by vám mohly pomoct, Minete. To nakonec dělají všichni. Není na tom nic zvláštního. Ale vy nehledáte žádné jiné pravdy, protože vy žádné jiné pravdy nepotřebujete. Hledání pravdy je teprve tehdy odvážné, když hledáte pravdy, které k vlastnímu prospěchu nepotřebujete. Vy se od nepotřebných pravd odvracíte."