Snování: Rok dopisů o snech

Snování: Rok dopisů o snech https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/4020/mid_snovani-7qg-4020.jpg 3 5 2

Kniha přináší dopisy, v nichž si oba autoři v průběhu jednoho roku sdělovali své sny, přemýšleli o nich a zkoumali, zda by mohli najít některé zákonitosti nočního snění, aniž by se přitom opírali o psychoanalytické nebo jakékoliv jiné teorie snu. Kladli si přitom otázku, zda je možné vytvořit teorii snu, která by na jedné straně nepodřizovala sen smyslu a logice bdělého světa a na druhé straně se na něj nedívala jen jako na pouhý nesmyslný chaos. Kniha spíše než celistvou teorii snu přináší příběh o rození myšlenek v korespondenčním rozhovoru. Úvahy o snech přivedly autory k myšlenkám na oblast, která se vymyká protikladu smyslu a nesmyslnosti a která snad může být významná i pro jiné oblasti života, než je sen.... celý text

honajz
honajz
13.04.2015 3 z 5

Je zde spousta zajímavých úvah, a rozhodně je potřeba číst knihu po částech a jednotlivé body propřemýšlet. Na druhou stranu celková vyznění, k nimž se oba autoři posléze dobírají, mi přijdou občas poněkud mimo mísu, nebo až zbytečně sofistikovaně zamotaná a spletená, až se i sami autoři ke konci přiznávají, že už se v tom množství témat sami nevyznají. Podobně je tomu i u čtenáře, když ztratí nějakou odbočku. Samostatně jsou zde tedy některé velmi zajímavé úvahy, jiné poněkud laciné, až by se dalo říct, že jde o takové to plané akademické tlachání, a je potřeba si vybrat a vyzobat to svoje, co člověka zajímá na tématu snů. (Mně zde např. chyběl větší rozbor lucidních snů a pokusy autorů o ně.)

annihilation
annihilation
02.08.2014 5 z 5

Snování je velmi zajímavá kniha, ve které se dva moudří muži pokoušejí netradičním - v tomto případě filosofickým - rozhovorem odhalit tajemství zrodu snů. Díky tomu, že jde o dialog, jsou myšlenky podrobovány přímé kritice a často i vyvraceny, což je pro čtenáře velmi osvěžující změna. Velmi zajímavý moment je, když autoři narážejí na ideu, že se jejich konverzace vlastně také chová jako sen - často začíná od píky, protože nejsou schopni reagovat na nepřeberné množství předchozích myšlenek, věčně se v ní rodí nové a nečekané nápady, a stejně jako sen i jejich skvostný hovor končí tak, že vlastně nekončí (Nebo začíná dalším snem?). Fakt, že se Michal Ajvaz ani Ivan Havel nesnaží urputně opírat o vědeckou literaturu, je příjemnou změnou ve vodách filosofie. Jejich hloubání tak plyne přirozeně - přináší pouze nové myšlenky a může se rozvíjet dál a dál. I když je třeba podotknout, že se kvůli této skutečnosti občas zaobírají zbytečnými otázkami, které jsou již dávno ve světě psychologie zodpovězeny (Ubíhá čas ve snu stejně jako v realitě? Proč sny tak lehko zapomínáme?) Naopak ale velice důvtipně do svých úvah zahrnují výstřižky z beletrie, které knihu oživují, pozbývá tak vyloženě formálního dojmu a je čtivější.
Co je možná škoda je skutečnost, že oba autoři pravidelně nemívají lucidní sny (Ivan Havel občas, Michal Ajvaz nikdy), jejich rozjímaní by se tím posunulo ještě na vyšší úroveň. Osobně doufám, že přijdou ještě s pokračováním. (Něco jako Bdělé snování - Rok snů o dopisech)

korespondence sny

Autoři knihy