Snová novela / Traumnovelle

Snová novela / Traumnovelle https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/235787/bmid_snova-novela-traumnovelle-A7l-235787.jpg 4 75 13

Arthur Schnitzler, jeden z nejoblíbenějších rakouských autorů, byl nejen úspěšným spisovatelem, ale i lékařem. Ve svém díle tak spojil vášeň ke psaní s nejnovějšími poznatky v oblasti medicíny, resp. psychologie, která se v prvních desetiletích 20. století – tedy v době Sigmunda Freuda – proměňovala doslova před očima a ovlivnila generace nejen psychologů, ale i umělců. V roce 1926 vydává Schnitzler Snovou novelu (Traumnovelle), která si hraje se dvěma stranami téže mince: naplněná manželská nevěra ve snu a nenaplněná manželská nevěra ve skutečnosti. Příběh byl zfilmován slavným režisérem Stanleym Kubrickem pod názvem Eyes wide shut. Dvojjazyčná kniha přináší nejen zrcadlový český překlad upravený pro výuku, ale také jazykové a gramatické komentáře, otázky na porozumění čtenému, slovníček a CD s celou novelou namluvenou rodilým mluvčím.... celý text

Literatura světová , Novely

Vydáno: , Edika

Traumnovelle , 1926

debreno
17.02.2024 5 z 5

Vrchol európskej literatúry 20. storočia, fenomenálne, pútavo napísané dielo bez zbytočnej explicitnosti a výborným, psychologickým kontextom. Film som nikdy nevidel a ani sa tak skoro nechystám, práve kvôli tomu, že si nechcem zasahovať do mojej predstavivosti. Rovnako ako pri "Prelete nad kukučím hniezdom", bez ohľadu na kvality filmov.

Nuttelka
23.11.2023 4 z 5

(Audiokniha)
Musím vyzdvihnout interpretku Ladyhu, skvěle knihu - novelu načetla, takže pro mě to byl velmi příjemný zážitek. Fantazii se meze nekladou... Film jsem ještě neviděla, ale vyhledám si ho..

R47
21.01.2023 5 z 5

Překvapilo mě, jak moc se Kubrickův film drží Schnitzlerovy předlohy. Na jednu stranu. Ale stejně jako se Kubrick rozhodl posunout děj do přítomnosti, posunul i kulisy příběhu k většímu erotičnu. Evidentně tím musel nahradit snovost, kterou film oproti novele nutně lehce ztrácí. Ta atmosféra je klíčová.

Crimble
06.04.2021 4 z 5

Tajemné a zajímavé.

Prync
28.03.2021 5 z 5

Snové, tajemné, výborné!
I v manželství lze zažívat erotické fantazie!
Vezmeme-li v úvahu rok vydání, nadčasové!
Film za knihou nezaostává, je vynikající, fantazii doplňuje obrazem.

Ookmalej
17.03.2021 3 z 5

Takový snový, melancholický příběh. Nádech erotiky a skryté psychologické významy symbolů. Poslouchala jsem to jako četbu na pokračování a musím říct, že na dobu, v níž to bylo napsáno, je to dost odvážná novela. Krásný jazyk, kterým je to psané, dodává příběhu plastičnost.

palka452
10.03.2021 5 z 5

Zajímavé

SuperSojka
06.12.2020 4 z 5

Film jsem neviděla, kniha je skvěle napsaná, tajemná, poutavá, až končí tak, že...je konec. To mi dělalo trochu problém.

hammond
07.12.2017 5 z 5

To, že Eyes Wide Shut je výnimočný film viem už dlho, teraz mi je jasné, že vychádza aj z vysoko kvalitnej predlohy. Zaujímavé pre mňa bolo, že síce film takmer identicky kopíruje dej svojej predlohy, tak pocit som mal po dočítaní do pomerne veľkej miery odlišný.

*Čitateľská výzva 2017 - kniha od autora ze sousedícího státu

AlTyxAy
08.11.2016 5 z 5

Kniha skvěle dokresluje mistrův film. Na večerní počtení ideální. Parádní novela.

Platejz
15.10.2012 4 z 5

Kubrick tuto knihu vsadil do dnešní doby s notnou dávkou erotiky, sexu a zoufalství. Zatímco film je hmatatelný, kniha je více o glancu a snovosti.

Vera Silent
25.03.2012 4 z 5

Na tehle novele mi vadila jeji neurcitost. Vsechno je jen naznacene, vzrusujici zahada tajemneho balu mohla byt vic zapojena do deje. Celkove ma clovek pocit, ze Fridolinovi dava zivot spousty moznosti, ale on si je vsechny necha uniknout jenom proto aby zjistil, ze ackoliv ho manzelka rozciluje, neumi bez ni zit. Mozna tim chtel Schnitzler rict: Manzelsky stereotyp je sice nuda, ale je to to, co chceme a co nas dela stastnym. No dobre, ale prece jen vymyslel dobre motivy, ktere mohly byt mnohem dramaticteji pouzity. Celkovy dojem by uz potom ale nebylo splyvani snu a reality.

alper
09.01.2011 5 z 5

kniha nepodává vysvětlení,jak by se mohlo očekávat po shládnutí filmy...
vše zůstává zahaleno tajemsstvím,vše je snad, asi