Sníš o druhé Zemi?

Uběhlo století od objevu obyvatelné planety u nedaleké hvězdy. Nyní, když Země umírá, vyráží k novému domovu lidstva konečně první výprava. Část posádky tvoří čtyři veteráni ze vzrušujících časů dobývání sluneční soustavy a šest dospívajících absolventů Daltonské akademie, kde se celý svůj dosavadní život připravovali na jedinou misi. Všechny čeká dvacet tři let na společné cestě. Dvacet tři let ve stísněných prostorách, odkázáni jen sami na sebe… Dvacet tři let bez naděje na záchranu, pokud se něco pokazí. A ve vesmíru se vždycky něco pokazí....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/435051/snis-o-druhe-zemi-qCn-435051.jpg 313
Literatura světová, Romány, Sci-fi

Vydáno: , Laser-books (Laser)

Do You Dream Of Terra-Two?, 2019

Kniha Sníš o druhé Zemi?

Aprilek

Napínavé

MrsDarcy

Asi za to může ta obálka knihy, na první pohled slibující něco jako "Marťan šel na kafe s Interstellarem". Daleký let vesmírem a průzkum a kolonizace nové planety? Slintala jsem jako toulavý psík před výlohou řeznictví.
Jenže pak jsem vešla dovnitř a zjistila, že kuřata ještě pípají vzadu a zbytek zboží se zasekl na cestě.

Hlavním motivem jsou vztahy a citové rozpoložení postav, ne vesmír. Klidně se to celé mohlo odehrát na zaoceánské lodi a nevšimli byste si moc rozdílu. A postavy hysterčí, jsou agresivní nebo v totální depresi až se vám chce vzít je lopatou. Hlásit se dobrovolně na dlouhý let vesmírem a pak celou (krátkou) cestu hysterčit, že jsem ve vesmíru? Achjo.

Čekala jsem plnokrevnou sci-fi, dostala jsem Beverly hills ve skafandrech. Ale i tak nemám pocit, že by to byl úplně ztracený čas...mohlo být daleko hůř.

agnes25

Sice má kniha opravdu pomalý rozjezd, ale není špatná. Mě se příběh o mladých astronautech a jejich duševním zrání v kosmu líbil.

JSmerda

Kdybych chtěl být optimista, tak napíšu, že kniha je lyrická. Ve skutečnosti jsem se musel hodně snažit, abych ji dočetl. Autorka se zaměřuje na psychologické profily šesti hlavních postav - co je utvářelo, jaké jsou jejich motivace a touhy, jak bojují s rutinou a nudou, jak se připravují na smrt atd. Bohužel celou knihu nic nedrží pohromadě. Děj a interakce hlavních postav je minimální. Pořád čekáte, kdy konečně přijde nějaká akce a autorka využije toho potenciálu, který nastřádala. Bohužel první menší "akce" přijde až po 250 stranách. Nakonec jste rádi, že jste knihu dočetli.
Bohužel je mnoho knih s podobnou tématikou (psychologie hlavního hrdiny). Většinou však využívají vesmíru jako extrému, kde se testují charaktery a lidská vynalézavost. Tyto dva atributy pak dávají knihám náboj. O mnoho tříd lepší jsou tak např. knihy Solaris (S.Lem), Marťan (A.Weir). Škoda, autorka psát umí, ale měla by zapracovat na zápletce.

Ládja
15.12.2020

Nedočteno. Odloženo po 100 stránkách plácání slámy. První odložená kniha po několika letech.