Sníh, oheň, vina a smrt

Sníh, oheň, vina a smrt https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/343388/bmid_snih-ohen-vina-a-smrt-xck-343388.jpg 4 85 28

Silný román o neopětované lásce, záhadné vraždě a strhujícím pátrání Mladý vídeňský historik Max Schreiber přijíždí na podzim 1950 do vesničky v tyrolských horách, aby zde prozkoumal vraždu čarodějnice, která se odehrála v devatenáctém století. Zjišťuje, že čelit archaickému alpskému světu a uzavřené a nedůvěřivé komunitě, která má svá vlastní pravidla, znamená cítit se odcizeně a izolovaně. Ve své samotě se Schreiber bezhlavě zamiluje do mladé němé ženy, o niž však usiluje další muž. Když za záhadných okolností zemře jeden z venkovanů, stodolu zachvátí plameny, zima udeří brutální silou a na vesnici se řítí jedna lavina za druhou, situace se v sevření klaustrofobie a strachu ze smrti vyhrotí k nesnesení a Schreiber beze stopy zmizí. O více než půl století později se jeden starý muž rozhodne konečně přijít na kloub tomu, co se před všemi těmi lety stalo. Pronásledován vlastním stínem se vrací do vesnice využít svou poslední šanci.... celý text

Literatura světová , Detektivky, krimi , Romány

Vydáno: , Host

Der Schnee, das Feuer, die Schuld und der Tod , 2016

Pepina19
23.07.2023 4 z 5

Hodně moc popisu pocitů, přírody, přírodních dějů a dějů vůbec. Příběh Maxe Schreibera by jinak byl moc pěkný a napínavý, kdyby tam bylo méně vyprávění a více akčního děje. Je to takové pomalejší a těžší čtení, žádná lehká oddechovka.

Ajinka126
12.11.2022 3 z 5

Klady: Skvělá atmoféra. Dobře popsané postavy. Styl vyprávění mě bavil.
Zápory: Chaotičnost na začátku knihy. Než si zvyknete na autorův styl psaní. Závěr knihy mě neuspokojil. A malinko jsem byla zklamaná, že nešlo o tolik napětí a záhad. Místy to připomínalo špatně napsanou romanitku.
Celkově - kniha se mi četla dobře. Kéž by tam bylo víc tajemství a strachu.

loskatos
02.11.2021 3 z 5

V nekterych pasazich jsem byl presvedcen, ze knihu odlozim a nedoctu. Zaslouzily by zkraceni. Ale s koncem js byl rad, ze jsem docetl celou knihu.

madem
31.10.2021 3 z 5

Kniha mi celou dobu připomínala film Temné údolí (2014). Taky osamělý muž přijíždí do vesnice a během zimy se odehrává cosi tajemného. Kniha ale plynula mnohem pomaleji. Hlavní hrdina se stále procházel, měnil svoje alter ega, přeskakoval ve formě vyprávění. Ke konci děj začíná odsýpat, ale vy už možná tušíte, jak to skončí.

Andulka78
09.02.2021

Právě jsem ji dočetl. Sníh venku a mrazy pouze umocnily zvláštní silnou atmosféru, při které si představujete sama sebe v odřízlé vesnici vysoko v horách, kde zvyky a čas běží jinak než dole v údolí. Sledujete se vzrušením dvě prolínající se dějové linky vzdálené od sebe několik desetiletí. Empatický a citlivý čtenář bude potěšen. Pro ostatní, kteří hledají detektivní román s rychlým dějem to bude pravděpodobně zklamání, či knížku v polovině vzdají. Trpělivým se vyplatí počkat na poslední pětinu.
Autor zemřel v roce 2018, dva roky po vydání ve věku 52 let.

kacakrel
09.01.2021 5 z 5

skvělá atmosféra odříznuté horské vesnice, naskakuje z toho husí kůže... tísnivé, depresivní, ale přesto nakonec i jakési smíření. Začátek je trochu pomalejší, ale tak nějak mi to všechno dávalo smysl, četla jsem jedním dechem. Výborná kniha na zimní večery, kdy sníh za oknem sledujeme z teplé postele nebo od krbu...

MarciH
29.09.2020 3 z 5

Líbila se mi skvěle navozenå atmosféra zimy v Alpách.

čika
04.06.2020 4 z 5

Nie celkom klasická detektívka - a to ja môžem. Milovníka hôr - Álp určite poteší, výborná atmosféra, popisy. Mne osobne prišla súčasná linka trocha zbytočne "okorenená" o nejaké veci, ktoré tam nemuseli byť, ale i tak, hodnotím veľmi kladne, a obzvlášt ako prvotinu.

vyvodka
27.04.2020 2 z 5

Mám z knihy takový zvláštní pocit. Byla vlastně čtivá, ale když jsem byla na stránce č. 110 (to je asi třetina knížky), uvědomila jsem si, že se děj vůbec nehnul. Popis atmosféry, popis pocitů, minimum dialogů a tak pořád dokola. Hlavní "hrdina" odchází popáté na procházku do lesa a když popáté zjišťuji, že se šel jen projít a ... nic, žádný zvrat, jen procházka, která ho opět neinspirovala, aby začal konečně dělat to, kvůli čemu do hor přijel....knihu odkládám nedočtenou.

Yorika
05.03.2020 3 z 5

Tísnivá kniha. Úplně jsem cítila tu bezmoc a malost ubohého lidského tvorečka, v kontrastu s majestátními horami a kopci. Pak se i ti místní obyvatelé zdají jaksi jiní. Nepřátelští a nedůvěřiví.
Autor si hodně pohrává s emocemi a pocity. Je to přesně můj depresivní šálek kávy, která však pro někoho může být až příliš hořká.

Anneska
27.05.2019 4 z 5

Ac nejsem fanda zdlouhavych popisnych del, kde jde spise o charakteristiku a vysvetlovani a dej se jen pomalu plazi, aby casto vyvrcholil jen na par stranach, tato knizka ma rozhodne sve kouzlo. Atmosfera zivota alpske vesnicky me zkratka uplne pohltila. Je jednoznacne, ze tahle kniha zkratka nezaujme kazdeho a dopredu tezko odhadnout, kteremu typu ctenaru sedne...Doporucuji cteni knihy nacasovat na dlouhe zimni vecery.

Peršanka
11.05.2019 4 z 5

No,má to spád asi jedno promile na kilometr. Prokousávala jsem se dějem jako nesolenou ovesnou kaší a s nadějí hledala šťavnaté rozinky. Byly asi dvě na celou knihu. Přesto - napětí, atmosféra, nejistota. Dobrá kniha, skvělý překlad.

ANDY28
11.03.2019 odpad!

souhlas s hodnocením Malarkey - do půlky to šlo, ale pak jsem se ztratila a nešlo číst tu depresi

orinka3
04.03.2019 5 z 5

Znepokojivé a dusivé čtení. Autor sugestivně popsal pocity intelektuála z města při setkání s drsnými horaly. Tíseň nepatrného človíčka mezi horskými velikány vede k tísni i psychické. Sám proti nim i starousedlíkům. Nemá tam s kým promluvit, v jeho přítomnosti hovor ustává. Neberou ho. V pozadí příběhu dávná událost, do jejíhož řešení by podle lidí z hor neměl nahlížet. Přírodní popisy jsou výborné. Trochu mi připomínají našeho Klostermanna. Nečíst před spaním, atmosféra knihy se změní v noční můru.

Malarkey
10.02.2019 1 z 5

Námět by byl super. Jen s úctou k autorovi se musím přiznat, že mi vůbec nesedl způsob, jakým jej uvedl do knižní podoby. Jeho popisný způsob mě neuvěřitelně rozčiloval. Nejen, že jste po deseti stranách zjistili, že jste se v příběhu nikam neposunuli, ale zároveň jste se dozvěděli, že Max Písař prochází obdobím, kdy své spisy sepisuje krátkými větami, protože je prostě v depresích. A jak se autor šíleně opakoval? Ne, nesedlo mi to. Jediné, co je na knize zajímavé, je závěr, který byl určitým zadostiučiněním, ale v kontextu s celou knihou zároveň i utrpením. Škoda, nakladatelství Host mám moc rád, tady mi to ale vůbec nesedlo.

Tiffany
26.11.2018 3 z 5

Příběh zajímavý , ale chyběly mi dialogy.. Až moc myšlenek a citů.., pocitů.., zachycení atmosféry....

Skawin
08.11.2018 5 z 5

Často se mi stává, že si mě knihy najdou samy a dostane se mi do rukou přesně ta, kterou v danou dobu potřebuji. Tak to bylo i s touto knihou. Drsná alpská krajina začátkem padesátých let, hledání sama sebe skrz příběhy jiných a pochopení, že s "osudem" bojovat nelze... Skláním se před autorem, protože jako prvotina tento román rozhodně nevypadá...

Makkk
24.10.2018 4 z 5

Pro mě po dlouhé době kniha, u které jsem se nemohla dočkat, až ji zase otevřu. Dva zajímavé, prolínající se příběhy, které se na konci propojí. Krásně a barvitě vykreslené prostředí a atmosféra života v horách, i vnitřní rozbouřený svět mladého historika, který se zoufale snaží zapadnout do komunity lidí, jejímuž světu nerozumí a který je pro něj vzdálený. Na to, že je to autorova prvotina, tak klobouk dolů.

skyline
14.08.2018 3 z 5

Mam z teto knihy smisene pocity. Pri cteni jsem se natrapila - nuda,porad dokola opakujici se fraze jak zasekly magnetak. Lezlo mi to na nervy. Docetla jsem to dokonce, protoze nemam rada rozectene knihy a porad jsem doufala aspon v zajimavy konec. Posl. Cca 60stran vzbudilo muj zajem, ale to uz byl konec pribehu. :-D Zaver byl pekny, i kdyz nebyl velkym prekvapenim. Musim uznat, ze i pres tezke prokousavani se knihou, je to velmi dojemny pribeh.

Irsaf
07.07.2018 5 z 5

Skvělý pribeh. Mela jsem z toho strach, ale zbytečně. Stojí za přečtení.

detektivní a krimi romány rakouská literatura tajemství hory a pohoří vesnice krimi Alpy (Evropa) zmizení lidí

Autorovy knížky

Gerhard Jäger
rakouská, 1966 - 2018
2017  75%Sníh, oheň, vina a smrt

Kniha Sníh, oheň, vina a smrt je v