Sníh nebo popel

Sníh nebo popel https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/352804/mid_snih-nebo-popel-jDQ-352804.png 4 713 176

Sníh nebo popel série

Jaro před šestnácti lety dobylo Zimní království. Jedinou nadějí zničené země je osm přeživších a Meira je jednou z nich. Celý život prožila jako uprchlík, nepoznala své rodiče a vychovali ji jako válečnici. Avšak i jako nelítostná bojovnice se zamilovala. Nešťastně. Ani zlomené srdce ji ale nezastaví – udělá cokoliv, aby její království získalo svobodu.... celý text

Literatura světová Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: ekniha , CooBoo

Snow like Ashes , 2015

Makaja
28.04.2018 3 z 5

Tak asi takhle - přečetla jsem to snadno a velmi rychle, ale pár týdnů po přečtení si děj už nevybavím. A ani mě nelákají další díly, klidně si je nechám ujít. Přesně tomu odpovídá hodnocení - průměr.

kikina18
22.04.2018 odpad!

No... Vcelku dobrá knížka. Rozdělení světa mi až moc připomíná svět z Dvora Trnů a Růží. Theron je jednoznačně lepší, ale upřímně, komu se sakra povede aby zrovna chlap, kterého si člověk má vzít, byl ten nejlepší na světě??? To že fakt??? To se mi zrovna moc nelíbilo. A to že je kým je jsem tušila už od začátku... Takže v poho, ale nic moc.

AbigailM.M.
18.04.2018 4 z 5

Kniha má krásný námět, což se mi hodně líbilo. Jsem ráda, že jsem si ji přečetla. Je napsaná jednoduše a dobře se čte.

Kate_Hall
11.04.2018 5 z 5

Od knihy jsem nic velkého neočekávala, ale vybrala jsem si ji, protože mě nějakým způsobem velice lákala a vypadala sympaticky. Nezklamala ani mě neohromila příběhem, ohromila mě totiž tou jednoduchostí se kterou byla napsána, s tou nenuceností, s tou lehkostí a svobodomyslností.
Nevím jak mé pocity z knihy přesně vysvětlit, ale pokusím se.

Velmi se mi líbil námět rozdělení světa do čtyř ročních období a čtyř střídavých království - je to velice originální a působivé. Také se mi velmi zalíbilo (jak už jsem psala viz. nahoře) s jakou jednoduchostí byla kniha napsána. Zdá se mi, že autorka vymyslela a napsala příběh, který není od žádné jiné young adult fantasy knihy inspirovaný. Jen prostě psala, to co ji zrovna napadlo a zdálo se jí vhodné to do příběhu vplést. Ano, jsou tam jisté podobnosti s ostatními knihami (charakter hrdinky, milostný trojuhelník, druh magie), ale na ty jsem už všichni zvyklí, tudíž i autorka je na ně s největší pravděpodobností zvyklá - od knihy nemůžeme očekávat jiné YA fantasy než známe. A přesto se tam to jiné YA fantasy objevilo, protože je to krásně a jednoduše napsané, je to milé, je to lehké a nemusíme se přitom stresovat.

Možná, že můj názor by hodně lidí zkritizovalo, ale mně se ta knížka neobyčejně líbí svým příběhem. Je prostě krásná.

Fenris
08.04.2018 3 z 5

Bylo to takové miloučké, tahle kniha neurazí, ale ani vás to nijak extra nenadchne. Je to takový hezký průměr, u kterého si hezky vyčistíte přes odpoledne hlavu.
Kniha mě bavila, nebylo to nic extra, ale líbilo se mi to. Postavy byly sympatické, nebyl tam nějaký extra velký zbytečný úvod, což se mi ulevilo, jelikož knížka je kraťoučká a furt se tam něco dělo.
Nejsem si jistá, jestli je to autorčina prvotina, z mého pohledu ano, takže se těším na další díl, jelikož v tom si už autoři uvědomují nějaké svoje chyby a odvádí už mnohem lepší práci.

Co se týká záporů téhle knihy, hm, asi jen to, že je to lehce předvídatelné, jak jsem říkala na začátku, je to miloučké a neurazí to. (Je to trochu vykrádačka, ale co dneska není?)
Hlavní postava Meira, trochu víc naivní, než by musela být, na to, že ji vychovávali na útěku během války, tak holka asi nějak extra rozumu nepobrala? No, budu to přisuzovat její osobnosti, která se bude doufám nějak dál vyvíjet a nebude pořád tou malou holčičkou na útěku.
A musím taky pochválit Cooboo, mám pocit, že jsem narazila jen na jednu chybičku v textu.

Za mě 3*/5... jsem zvědavá, jak to půjde dál. :)

Bettybook
08.04.2018 5 z 5

Když to bylo všude omílaný, čekala jsem něco víc, ale nemám potřebu dát méně než 5/5. :)

Jostik_21
22.03.2018 4 z 5

Kniha mě zaujala už obalem. Ale po přečtení celé knihy jsem si řekla „Váááu”. Miluji knihy, kde se autorka s ničím nezabývá (nepopisuje sto let krajinu atd...). Ale bohužel konec byl už zase málo rozepsaný (podle mě). Ten kdyby byl víc rozepsaný tak BOMBA. Mám hodně otázek, a už se těším až si přečtu druhý díl, který mě leží doma na poličce.

markulka
18.03.2018 4 z 5

Ze začátku se mi kniha nečetla moc dobře, ale postupem času mě to přeci jen chytlo. Téma ročních období se mi líbilo, přišlo mi originální. Bohužel mě po celou dobu vytáčela Meira, která neustále (doopravdy snad na každé stránce knihy) řešila ty samé problémy. Nicméně druhý díl si určitě přečtu a dokonce se na něj i těším.

Roselunda 1928
14.03.2018 3 z 5

Moc se mi líbil ten svět, ve kterém se to odehrávalo. Jen ta myšlenka ročních období mi byla sympatická. Bohužel příběh sám o sobě byl jako každé jiné young adult, předvídatelný model "hlavní hrdinka o sobě zjistí pravdu, jedině ona může zachránit svět a do toho po ní šílí dva svalnatí úžasňákové". Postavy nejsou nějak zvlášť vykreslené. Škoda, protože ten koncept se mi moc líbí. Ale tak je to prvotina, co chceme, že...

TomTomis
13.03.2018 2 z 5

Tak opravdu pro mladé. Sem tam se nechám zlákat (ne vždy to je zklamání). Tohle mi přišlo velmi nepromyšlené. Místy naivní. Hlavní hrdinkou zmítají hormony. Hlavní zápletka mi byla jasná už velmi brzy.
Nechápu krajiny ročních období--- to se v zimě živí asi sněhem. A stromy(jsou tam vůbec?) mají věčný spánek...
Druhý díl číst nebudu. A pokud náhodou se mě někdy zmocní touha se dozvědět, jak se to vyvíjelo dál, určitě si knihu nebudu kupovat.

Adriana21
09.03.2018 4 z 5

Knížka se mi celkově líbila s dobře četla. Hlavní postavy jsou super, má to děj, napětí...
Líbil se mi taky nápad s královstvími. Jaro, Léto, Podzim, Zima což jsou království, která mají jen jedno roční období a potom Yakim, Ventralli, Paisly a Cordell což jsou království střídavá (střídají se tam roční období). Úžasné bylo taky to, že lidé ročních období byly každý úplně jiný, Zima - bílé vlasy, modré oči, velice světlá pokožka, Podzim - černé vlasy, černé oči, hodně tmavá pokožka, Jaro - plavé vlasy, zelené oči a o něco tmavší pokožka než Zimané.
Jen škoda byla, že se v knize vůbec nepsalo o království Létu a také o střídavých královstvích kromě Cordellu.

Lenka40
08.03.2018 4 z 5

No pořádně nevím co na tuhle knihu říct. Ze začátku jsem se trochu ztrácela v těch ročních obdobích a království a nevím co to tam ještě bylo :D .Chvílem mi děj knihy a postavy připomínaly Skleněný trůn , ale vůbec mi to nevadilo ( Skleněný růn se mi líbil ).Knihu jsem si užila jako velice příjemnou oddychovku a určitě si ráda přečtu pokračování.

Nelíísek
05.03.2018 4 z 5

"I ta nejsilnější sněhová bouře začíná jednou jedinou vločkou..."

*MŮŽE OBSAHOVAT SPOILERY!!*

Ze začátku jsem se prostě nedokázala zorientovat v královstvích, mužská linie, ženská linie, střídavé království nestřídavé království, kdo jaký má zdroj magie, vlastně ani do teď to pořádně nevím.

Nějak jsem nepochopila ten domluvený sňatek s Theronem, jasně jeho otec je chtěl všechny zaprodat ale Sir ? Vždyť věděl že ona je ... (no víte).. ale zase pokud nevěděl že ten zdroj magie je ona ...

Konec ale nebyl nějak zvlášť nečekaný typovala jsem jak by to mohlo být :1.Královna bude ona jen je vyměnili 2.Budou to sourozenci 3.Prostě bude obyčejná ale vyvolená zachránit Zimu.

To ale jak Meiru zajali už nečekané bylo (Samozřejmě i ten sňatek byl nečekaný ale tohle byl prostě zlom), autorka se nebála jít hnedka na věc, od té doby jsem knížku ani neodložila, prostě jsem ji přečetla jedním dechem.

*ZBYTEK UŽ SPOILERY NEOBSAHUJE*

HODNOCENÍ: Začátek, nic moc, zmatečný, Konec ? BOMBA! Těším se na další díl a jak se to všechno vyvrbí, protože teď už nemám absolutně žádnou představu, jak by to mohlo dál pokračovat, hodnotím na 4*

Efeméra
04.03.2018 3 z 5

Sníh nebo popel je jedna z těch knih, u kterých jsem se musela do čtení nutit. Svou roli na mém hodnocení nejspíš sehrál i fakt, že se jedná o prvotinu Raaschové. Bylo to na ní jednoduše až moc poznat. Čtenář tu snadno najde nelogičnosti (v pár případech jsem se opravdu chytala za hlavu). Asi nejlépe se to dá ilustrovat hned na první misi hlavní hrdinky, která byla od začátku do konce naprosto nereálná. Proč by proboha někdo při zatýkání rebela nezkontroloval, jestli u sebe nějaké zbraně, a pak polovinu vzácného medailonu schoval do brašny na stejném koni, přes kterého onoho rebela přehodil? Čtenář je neustále ze všech stran přesvědčován, že větší bojovnice a válečnice než hlavní hrdinky není. V tom, jak se Meira projevovala, jsem však viděla velké nesrovnalosti. Zatímco mi někdy připadala doslova neporazitelná, jindy zase slabá a k ničemu. Na konci pak na čtenáře čeká velké zjištění, které ale každého napadne hned na začátku knihy. Škoda, že si autorka při zpracovávání příběhu nepočínala opatrněji. Nejvýjimečnější mi na celé knize připadalo vylíčené vlastenectví, touha obyvatel Zimy získat zpět svou zemi a osvobodit ostatní svého národa z pracovních táborů. I když se v tomto smyslu autorka v knížce docela často opakovala, musím ocenit ten pocit porozumění, který ve mně jako ve čtenáři dokázala vyvolat. Za mě s přivřenýma očima 3 hvězdičky.

zuzlina
26.02.2018 5 z 5

Přečíst knížku za dva dny. Se mi už dlouho nepostestilo. Hodně ctiva
Za mě skvělá. Krásná a parádní s akcí jak má být, Romanem, vzpouru a kapkou drzosti. Začátek byl trochu zvláštni,nez so člověk srovnal vše, ale od první akce vše jelo a člověk knížku prostě nemohl odložit, protože byla plná zvratů, a momentu jako vážně, aha co bude teď, Ježíš dělej něco... To sem zvědavá co stim udělá. Ten nebo ten až ke konečnému já to věděla. Trošku bych si asi přála, lépe směřovány konec nejlépe k jednomu jistému

warca
20.02.2018 4 z 5

Pěkný příběh, ale nijak extra mě neoslnil. Originální prostředí oceňuji i čtivost, přesto nic moc výjimečného.

Nikoll2
19.02.2018 5 z 5

Skrz knihu se dostáváte do úplně nového světa, který může být z počátku lehce matoucí.
Poté vás však děj vtáhne a je nemožné se od knihy odtrhnout. Všechny postavy, království, magie a vlastně celý tento svět je skvěle promyšlený a opravdu stojí za to ho poznat.
Doporučuji!

Lenka.Vílka
18.02.2018 2 z 5

Začnu lookem. Obálka, ta se mi moc líbí. Hezká, líbivá, správně barevňoučká. Prostě zaujme. Naprosto příšerná látková záložka. Jako než tohle, tak raději nic. Vezmu to matematikou. Kniha se do knihovny dostala na konci září. Takže jí přede mnou četli tak tři lidi. Záložka už je vytahaná, na konci se třepí. Prostě fuj.

Děj, který podle anotace sice zaujme, ale nijak neodstřelí, takže jsem byla hodně zvědavá, jak to dopadne. Začnu přítomným časem, ten mě totiž nebere, a proto se mi automaticky hůř četlo. Ale to nebyl jediný kámen úrazu. Celý to bylo takový kostrbatý a tím nemyslim jenom překlad království, který mi v hlavě drhnul během čtení celou dobu. Zimané zní fakt blbě (Winterians nešlo přeložit lépe? Třeba Zimní lidé? Místo doslovného Zimané...). Tím chci říct, že pokud by kniha byla alespoň dobře napsaná, tak je to pro mě průměrná zábava, kterou strávím, a jedu dál. Narozdíl od žánrově podobné Ledová jako sníh, kde se těším na pokračování, tady jsem ohledně druhého dílu vlažná. Sice nemám ráda nedočtené série, v tomhle případě udělám vyjímku.

dr.romca
15.02.2018 4 z 5

I když už nepatřím do věkové skupiny, pro kterou je kniha určena, tak se mi kniha docela líbila. Klidně bych si přečetla i pokračování....Theron je lepší než Mather :-)

Ésperance
07.02.2018 1 z 5

Snažila jsem se dát knížce šanci, ale po několika kapitolách jsem to vzdala. Příběh mě nepřitáhnul a nijak jsem se netěšila, jak se bude vyvíjet dál. Chvíli jsem si říkala, že je to tím, že je to cíleno pro jinou věkovou skupinu (náctiletých) kam už nepatřím :) ale i ve třiceti mě moc bavila série od Sarah J. Maas (Dvůr mlhy a hněvu, Křídel a zmaru, Trnů a růží) a možná ještě více Mary Pearson (Krása temnoty, Zrádné srdce aj.) Též to byly ryze dívčí romány, ale měly jiskru a to jsem u této knihy prostě postrádala. Jak už bylo napsáno níže, názvy zemí podle ročních období mě spíše dráždily a děj se podivně vlekl. Mám ráda knihy více žánrů a do těch dívčích utíkám, když je čtenářská krize nebo mám chuť na romanťárnu :) Knížka ale nesplnila očekávání. Zrovna jsem získala 3. díl Stínu krkavce: Královna ohně a ta mě chytila od prvních řádků hned, stejně jako ty předchozí díly. Autor těchto knížek je podle vypravěč s velkým V. U této knihy se to bohužel nepovedlo.