Sníh

Sníh https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/29007/bmid_snih-X0N-29007.jpg 4 222 40

Kombinuje v jedné knize memetiku, počítačové viry a jiná technická témata se sumerskou mytologií a rozborem politických ideologií, jako např. libertariánství, laissez faire či komunismu. Kultovní cyberpunkový román Neala Stephensona, pro kterého znamenal raketový start do světa sci-fi, představuje Ameriku takovou, jak ji (dnes ještě) neznáme: jako změť městských státečků založených na prodejních licencích a propojených pouze hypermoderní virtuální sítí, jakýmsi Internetem na třetí. Tento svět je však ohrožen novou drogou zvanou Snow Crash, která je zároveň i počítačovým virem. Na scénu tedy vstupuje Hlavní Hrdina, geniální hacker, mistr bojových umění a zaměstnáním poslíček pro mafiánskou rozvážkovou službu pizzy. Jeho úkolem je zachránit civilizaci před osudem, který stihl staré Sumery při stavbě Babylónské věže… Vize postmoderní společnosti ohrožované zcela současnými riziky, přímo ďábelské tempo rozvíjení děje a lehce černý humor – to všechno jsou nepochybně důvody, proč se tato kniha stala světovým bestsellerem.... celý text

Romány Sci-fi Fantasy
Vydáno: , Talpress

Snow Crash , 1992

SalvorHardin
29.08.2018 5 z 5

Svet metaverza – virtuálnej reality. Počítačový vesmír. Zhmotnením metaverza je Ulica. Broadway metaverza, jeho Champs Élysées. Rozmery Ulice sú pevne dané grafickým protokolom, ktorý strážia najväčší machri-programátori najväčšej Asociácie programátorov. Ulicou sú softwarové programy, ktoré sú verejnosti dostupné skrz celosvetovú sieť optických vlákien. Ulica vyzerá ako široký bulvár, ktorý sa tiahne po rovníku čiernej gule s polomerom o niečo väčším než desaťtisíc kilometrov. Aj na Ulici prebieha čulí „stavebný ruch“. Miesta je vonkoncom toľko, koľko si vymyslíte. A hlavne: koľko si zaplatíte. Stavitelia si môžu vybudovať vlastné priečne ulice a uličky. Môžu stavať budovy, parky, fetišistické salóniky, čokoľvek. Megalomanské vizuálne show na virtuálnom nebi, obchodníci s informáciami, priekupníci pirátskeho softwaru, podozrievaví avatari ľudí, ktorí hľadajú spôsob ako podvádzať svoju druhú polovičku (mimochodom Stephenson je prvý popularizátor samotného slova avatar popisujúce „virtuálne ja“), zvláštne štvrte, kde neplatia pravidlá trojrozmerného časopriestoru, bojové zóny, kam môžu ľudia chodiť, prenasledovať sa a zabíjať sa navzájom… Fantázie ľudí zhmotnené v umelej realite.

taco
16.05.2018 4 z 5

Občas poněkud vulgární. Ale absolutně inspirativní.

Skáča
26.04.2018 2 z 5

Bylo to takové roztahané. Debaty s knihovníkem o Egypte atd. byly hodně zdlouhavé a myslím, že to pro příběh nebylo zas tak důležité. Celkově je v knížce spousta balastu. Četla jsem to na můj vkus hodně dlouho. Příběh mě prostě nenutil se k němu vracet.

hanak_v_exilu
27.08.2017 3 z 5

Jestli je tohle vrcholné dílo cyberpunku, tak mě žánr definitivně minul. A nebo mi jen nesedl styl psaní autora. Při čtení jsem si totiž říkal, že kdyby se tohohle námětu chopil Dan Simmons ve vrcholné formě, tak by to byla bomba. Mytologie z pera Neala Stephensona moc smysl nedává a když už jsem se nechal vtáhnout příběhem, tak mě vyrušila nějaká téměř parodická vsuvka. Ani po dočtení nevím, jestli ty mimózní pasáže byly míněné vážně, nebo šlo o specifický smysl pro humor. A propos, byl jsem sám kdo si Metaverzum představoval v grafice ze starého TRONa?

Jacck
12.07.2017 4 z 5

Je to zvláštní kniha, která mne nejrpve vtáhla do svého cyberpunkového světa. Je neuvěřitelné, co se autorovi podařilo na začátku 90. let předpovědět ohledně internetu a jeho vývoje. Něco už se naplnilo, něco se teprve naplňuje (virtuální realita). Na druhou stranu mi na knize trochu vadilo bizarní míchání sumerské mytologie, neurolingvistického programování a virologie. Z vědeckého hlediska z toho vznikl nesmyslný mišmaš. Takže celkově je dílo směsicí geniálního vizionářství s nevěrohodnou mytologií. Trochu zvláštní je taky příběh. Celá kniha působí jako parodie na akční filmy a nechybí jí výborný ironický černý humor, včetně téměř komiksového hlavního padoucha. Celkově se jednalo o velmi zábavnou knihu.

mira.k
06.04.2017 5 z 5

Dnes už klasická parodie na cyberpunk. Autorova nejčtivější kniha.

Metroušek
05.02.2017 5 z 5

Skvělá jízda možnou budoucností z pera víceméně geniálního spisovatele předtím, než se z něho stal, stejně jako z mnoha jeho kolegů téže generace, do značné míry grafoman. Pro milovníky sci-fi povinnost. Nápady v knize by jiným autorům vystačily na mnoho románů. Pokud vás kniha zaujala, zkuste jakési hodně volné pokračování, Diamantový věk. A také dosti podobnou, výtečnou knihu Ready Player One.

Hellrampage
16.01.2017 3 z 5

Výborný cyberpunk napísaný v roku 1992, kedy ešte neexistovali MMO hry, Windows a autor nemal "z čoho" čerpať. Aj tak vystihol budúcnosť výborne, pretože si ju človek môže porovnať s dnešným virtuálnym svetom. Niektoré pasáže boli úsmevné (technické), no autor tieto veci na konci knihy celkom dobre vysvetlil. Aj tak autor dobre vystihol vývoj počítačov, pretože dnes sa všetko točí okolo virtuálnej reality (Oculus Rift, HTC Vive alebo PS VR) a čoskoro tam ľudstvo či chce, či nechce, skončí.

Tiež som sa nejako nemohol stotožniť s hlavným hrdinom. Japonec krížený s černochom (a pritom jeho otec bol Američan), ktorý je výborný programátor a ešte k tomu zdatný v bojovom umení s katanou. Veľmi ma zaujala časť knihy, kedy Umi hovorí s Knihovníkom a dozvedá sa zaujímavé informácie z minulosti, ktoré by mali byť podľa skutočnosti. A čo keby to tak bolo?

Kniha obsahuje aj nudnejšie pasáže a niekedy som sa v deji strácal. Koniec knihy nepôsobil ako koniec ale ako keby si autor dal prestávku na čaj a o hodinu by sa pustil do pokračovania, kde by celú knihu uzavrel. Umi na konci nevysvetlitelne zmizol, Fido si trápne hodil kamikaze a S.O. robila ako by sa nič nestalo. WTF?! 70%

mitko
03.01.2017 4 z 5

Knihu sníh by som najlepšie definoval ako kríženca Neuromancer a Ready Player One (ktorý, je ale oveľa mladší). Zatiaľ čo z toho prvého si to berie väčší záťah na príbeh, kde Stephenson vymyslel celú mytológiu okolo hlavnej zápletky, podobnosť s druhou knihou je v jeho odľahčenej forme a zábavnosti, kde dej rýchlo odsýpa a je to oveľa zrozumiteľnejšie, taktiež aj virtuálna reality tu bola popísaná rovnako. Originálna mi prišla aj myšlienka frančíz, postavy tiež zaujímave, obľúbil som si snáď každú. Za čo ale sťahujem hviezdu je za úseky, kedy vysvetľuje mytológiu, ktorá prebiehala formou kladenia otázok svojmu knihovníkovi. Prišlo mi to veľmi nezáživné (a bol ho tam toho vysvetľovania dosť a to spletenie s náboženstvom nebolo nebolo vôbec podľa môjho gusta). Odhliadnuc od toho ale kniha výborne odsýpala.

eviku19
10.07.2016 5 z 5

Chuťovka popretkávaná vtipnými a inteligentnými narážkami, obsahovalo to vlastne samé veci čo môžem ako súboje katanami, Chomského alebo povesti zo starovekých civilizáciach.. takže odporúčam:)

Finn69
22.06.2016 4 z 5

Už jsou to docela roky o jsem tuhle knížku četl poprvé, a je to opravdu moc dobrá věc i po těch letech. Anotace bohužel zcela opomíjí to nejlepší - celou historii vzniku Ašeřina viru od starých Sumerů a boha Enkiho, přes Chamurappiho zákony a poté všechna světová náboženství až do současnosti a vlastně i budoucnosti. Stephenson to má důkladně prostudované a je požitek sledovat jak dokáže propojit starověké legendy s kyberpunkem nebo smísit virtuální světy s kódy na tabulkách s klínovým písmem. Nechávám 4 hvězdy a rozhodně doporučuji.

marlowe
18.06.2015 3 z 5

Nevím! Jestliže Sníh představuje vlajkovou loď cyberpunku, potom nejspíš vodám tohoto literárního podžánru ponechám nálepku Terra incognita.
Někdy to bylo zajímavé, někdy hodně zajímavé, ale na druhé straně (z mého pohledu) často nudné a mnohdy i VELMI nudné. Neboli: Příliš mnoho hlušiny – a příliš málo zlatinek.

Mortiis
29.05.2015 4 z 5

Neuromancer, Schismatrix a Snow Crash, svätá trojica cyberpunku.

lazarus
03.04.2015 5 z 5

Divoké a nadmíru zábavé odpočinkové čtení. Tam, kde se Neuromancer plácá v přehršli technoblábolů, tam Snow Crash vyrukuje s objevnou a hlavně zábavnou mytologií již před sebou hrne jako buldozer asfalt blbě nastavenou radlicí. Dostal mě luxusní překlad s reálnou mluvou a obraty. Chování hlavních pajduláků a jedné sice adolescentní, ale přesto sexy samičky je prostě vyseknuto z reálu a nehraje si na nikoho a na nic. I když svět Sněhu kulhá na všechny čtyři šlapky, přesto je mnohem uvěřitelnější, než většina rádobykyberpunkových dílek, Gibsonova opusu včetně. Ano, videokazety jsou rozhodně dneska zastaralé, ale v době napsání Sněhu nebylo CD ještě nijak rozšířeným, ani preferovaným mediem. Pokud dneska nasmolí nějaký spisovatel majstrštyk se SSD disky ve vedlejší roli, lehko se může za několik málo let zdát zaostalým, protože toto dneska bohorovné a echt kůl hypermoderní medium pude stejně za pár let do kytek. prostě je to jen detail, který celek nedělá :)
Mimochodem neprotivnějším a zároveň nejfrekventovanějším slovem v knížce je frančíza. Ke konci příběhu mě už dost lezla krkem.
Nuže, tímto se Snížek řadí v mém žebříčku před matrix a tudíž na druhé místo po Sterlingovi. Na řadě je Anathem...

JarekSkvarek
29.04.2014 5 z 5

Snih je opravdu velice ctivy a dobre jsem se u nej bavil - skvely cerny humor.. Jakoz to IT jsem nad hodne vecmi primhouril oko a slupnul knihu jednim tahem. Ponekud mi ale vadily rozplizle pasaze o Sumerech a vyvoji nabozenstvi - viru. Jsem rad, ze jsem cetl jako e-book, protoze tohle s sebou tahat, slak by me trefil

tuommo
03.11.2012 4 z 5

Originální, cyberpunk román, rychlý spád, kvanta zajímavých (nadčasových) vizí. Doporučují čtyři programátoři z pěti!

MilkyA
22.10.2012 4 z 5

Ak sa človek dokáže preniesť cez to, že má feeling Béčkovej literatúry a vyskytuje sa tam konšpiračná teória, tak je to skutočne zábavné čítanie celkom anarchistického razenia, ktoré kope do všetkých možných inštitúcií, korporácií a podobne.

Leprikon
22.07.2012 3 z 5

Sníh je mým první kyberpunkovým románem. Nemohu tedy úplně posoudit, zda je dobrý nebo špatný. Za sebe říkám, že si rozhodně ještě nějaký přečtu, protože mě Sníh bavil, a proto bych chtěla porovnat s nějakým dalším dílem. Kniha má určitě spád, neustále se něco děje, čtenář se nenudí. Chvílemi jsem měla problém se v ději vyznat a někdy jsem se musela vrátit, abych se opět zorientovala. Ale aspoň mě to stále drželo ve střehu a neusínala jsem přitom. Nejoblíbenější knihou se pro mě Sníh sice nestane, ale užila jsem si jej. Jediné, co mě zarazilo, je závěr, který mi přijde dost odfláknutý. Nevadí mi nejasné a otevřené konce, ale v tomto případě mi to přišlo, jako když to autora přestalo bavit a prostě odložil pero.

Zlord Antiježíš
23.06.2012 5 z 5

Při čtení první čtvrtiny jsem permanentně nadšen! První návštěva Metaverza (ostatně jako každá další) bere dech. Pak přichází zvolnění, ale pozor - v žádném případě nuda! Vždyť se pohybujeme v nesmírně originálním světě skejťáků, programátorů, poslíčků s pizzou, frančíz, Voru a Sumerské mytologie převedené do binárního kódu virtuálního světa téměř se prolínajícího světem skutečným. Akční "hero" skorozávěr na Voru je Samurajská verze Ramba v post-apo světě lidských trosek a je trošku...no trošku kyberpunkově šílený. A přesně takový má být!
Po celou dobu čtení s vyjímkou první čtvrtiny jsem uvažoval, jestli tuhle knihu zde ohodnotím třemi, nebo čtyřmi hvězdami. Dočítám poslední stránku, stále nevím. Zavírám knihu - tři, čtyři? Vstávám, odkládám ji do knihovny a v hlavě mi šrotuje co jsem právě dočetl. Jasně, dám tomu čtyři. Už kvůli Metaverzu. Jdu se napít do kuchyně a pak do obýváku k PC. Klikám na záložku databáze knih a svůj profil. Právě čtené knihy, Sníh, pět hvězd a přesunout do přečtených - ANO. Pět? Jasně sakra! Proč? protože to není jen úchavetné metaverzum ale i reálný svět co je perfektní. Tohle je kyberpunk jak má být. Naprosto a diametrálně odlišný od jakéhokoli jiného sci-fi a nejen to, ale i od jiné kyberpunkové knihy. A v tom je síla tohohle podžánru - ten neskutečný fantaskní záběr. Není to Gibson, není to Sterling, není to tedy ani Neuromancer, ani Schismatrix. Je to Neal Stephenson - Sníh. Naprostý originál který čtenáře zavede do propracovaného vizionářského světa který nemá obdoby. Co chcete od Kyberpunku víc? Co na tom že se občas objeví drobná nelogičnost? Co na tom že některé věci moc nedávají smysl? Ta kniha je pecka a po dočtení ve mě převládá pocit nadšení a naprosto ubíjí detaily které mi při čtení trochu vadili. Sníh patří do základní velké trojky Kyberpunku spolu se jmenovaným Neuromancerem a Schismatrixem - zaslouženě. Doporučuji a já jdu shánět Diamantový věk.

...jo a zkusím Second Life :-D

RocketKing
22.07.2011 2 z 5

Je to sice napsáno o dost srozumitelnější formou než Neuromancer, ale některé pasáže a nápady jakoby vypadly z hlavy třináctiletého kluka. Například jsem absolutně nepochopil (zda se to vůbec nějak dá pochopit), když je člověk připojený k Metaverzu, zda se v reálném světě hýbe či nikoli. Někdy je v knize naznačeno, že se hýbe a jeho akce jsou přenášeny do kyberprostoru, jindy jsou v Metaverzu aktivní i lidi, kteří v reálném světě třeba sedí v autě. Strašně mi například vadily i rádoby cool hlášky a hustokrutý popisy autora. O některých nelogičnostech kyberprostoru se raději ani rozepisovat nebudu. Obvykle knihu odložím, když narazím na větší koncentraci WTF okamžiků. Tady jich bylo tak minimálně 10. /SPOILERY Jeden z padouchů má na svůj srdeční tep napojenou atomovou bombu. | Rozvážka pizzy probíhá velice ekonomicky - jedna vyjížďka auta, jedna pizza a při téměř opožděné dodávce to málem natočí kamery reportérů ve vrtulníku. Moment, to všechno při ceně jedné pizzy řekněme 20 dolarů? Jasně, proč se čtenáři ptáš? | Existuje kyberprostor, kde počítače zvládnou vykreslit i dým cigarety, ale pořád se natáčí video na videokazety? | Hlavní nákaza/virus, o kterém je vlastně celá kniha se do těla dostane jako obrazová sekvence/bitmapa (je to problém v softwaru lidského těla - autorova slova), ale přesto se dá potom přenášet krví nakažených?? KONEC SPOILERŮ/ Někdy jsem ani nevěděl, jestli to autor myslí vážně nebo si ze čtenářů prostě jenom dělá blbou srandu. Navíc autorovo dělení na "kapitoly" mnohokrát nedávalo smysl. Prostě najednou děj utnul a o pár řádků níž bylo další tučně vyvedené o jedničku vyšší číslo a pokračovalo se dál. ??