Snídaně u Tiffanyho

Snídaně u Tiffanyho https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/418760/bmid_snidane-u-tiffanyho-FNc-418760.jpg 4 1424 229

Speciální vydání ikonického díla americké literatury u příležitosti autorova výročí. Poválečný New York je pro Holly Golightlyovou rájem i klecí zároveň. Půvabná mladá dáma žije nespoutaně a ani se od nikoho spoutat nenechá. Každý večer hýří ve společnosti a pořádá dlouhé večírky i ve svém bytě. Nic ovšem netrvá věčně a jednoho dne Holly zkrátka zmizí. Ve vzpomínkách vypravěče – jejího souseda a důvěrníka z požárního schodiště – vyvstává obraz roztomilé, až naivní kokety, ale i mladé ženy, která více než po čemkoli jiném touží po šťastném a normálním životě.... celý text

Literatura světová , Novely

Vydáno: , Kniha Zlín

Breakfast at Tiffany's , 1958

ellen3414
17.05.2018 4 z 5

Když skutečně nenahlédnete pod povrch, tak je jasné, že vám novela bude připadat také povrchní.
Na první pohled se může zdát, že aspoň ta Holly trošku povrchní je. Spíš je velmi složitá a hlavně jedinečná. Nikoho takového jen tak nepotkáte, proto stojí za to se s takovou osůbkou seznámit aspoň v tomto příběhu.

Peyka
21.04.2018 2 z 5

Tak já nevím, ale tohle mě vůbec nenadchlo. Postava Holly totálně povrchní, hrozně hloupá, a to mě asi vadilo nejvíc. Ne, možná hůř jsem snášela Capoteho styl psaní. Strojené roztahané věty s nemastným neslaným nádechem (četla jsem teda v aj, nevím, jak zní český překlad..doufám, že líp)....hodně mi to připomínalo Velkého Gatsbyho, kterého ovšem naprosto zbožņuju a uznávám tu knihu, ale tohle teda za mě ne. Možná ve své době nadčasová kniha, prostředí New Yorku 40.let bylo atraktivní, ale dneska by ji každý bral pouze jako naivní prostitutku. Nicméně, klobouk dolu před Audrey Hepburn ve filmovém zpracování knihy :)

Revasol
17.04.2018 5 z 5

Jako u každého umění je i v hodnocení toho dílka třeba kontext. Jako mladý, pubertou čerstvě absolvovaný student jsem jednoho večera shlédl My Fair Lady (1964) s Audrey Hepburn. Okamžitě jsem se do ní zamiloval. A hnaný touhou ji znovu vidět jsem se nakonec dostal i ke snímku Snídaně u Tiffanyho (1961). Plný nadšení jsem hned druhý den zaběhl do knihkupectví a měl tu možnost se seznámit se jménem Truman Capote. K dnešnímu dni jsem od něj přečetl již spoustu knih, ale Snídaně byla pro mě nejintenzivnější. Jak moc mě ovlivnil film vám nedokážu sdělit, ale typuji že hodně. Snídaně je malé dílko, které kdyby nevzniklo, tak se nic nestane. Jenže ono vzniklo. Z pera velmi kontroverzního, ale o to geniálnějšího autora, jehož příběh o rozverné mladé slečně, která stále hledá své místo, je o to důvěryhodnější, když si zjistíte, jaký byl Truman mimo své romány. Neumím knihy odborně rozebírat a ani narážky na společenské problémy té doby jsem asi nepochytil, ale abych alespoň vzdáleně přirovnal toto dílko k něčemu známenu, tak číst Snídani, je jako jíst dortík a popíjet lahodnou kávu v kavárně, kde se v pozadí line skladba Moon River z piána úžasného Henriho Manciniho, který dokáže zastavit čas.

Chesterton
08.04.2018 1 z 5

Koupila jsem tuto knihu v pěkné edici LN, která se tak skvěle vyjímá v jedné z mých mnoha knihovniček :) Ale to je asi tak všechno! Po čase jsem si ji poslechla v podobě audioknihy a nikterak mě nezaujala a nemyslím, že ve mne zanechala nějakou stopu. Povrchní, poloprázdné, nikoli má sklenka kvalitního vína!

Silmarien
24.03.2018 4 z 5

Keby to niekto napísal dnes, dám o hviezdu menej. Pekný jazyk, zaujímavý náhľad do sveta mladého muža a ešte mladšej ženy cez jeho vnímanie. Ale tým, kedy to Capote napísal, to má ešte ten nádych 40. rokov, ktorý sa nedá napodobniť, keď dielo vznikne o pár desiatok rokov neskôr.
Chcela by som vedieť, ako Holly dopadla :-)

P. S. Film som nikdy nevidela.

HannyLough
13.03.2018 5 z 5

Moc pěkná kniha :)

Póžislava
08.03.2018 3 z 5

Autorův styl psaní se mi zdál ne příliš čtivý, ačkoliv příběh je to zajímavý. Opravdu dobře se mi četl snad jen konec knihy. Hlavní hrdinky mi moc líto nebylo, spíše toho kocoura na konci. Činy hlavní hrdinky jsou dnes spíše úsměvné, ale věřím, že na svou dobu to bylo neobvyklé u ženy, a tím pádem toto dílo velký boom.

michal9242
27.02.2018 2 z 5

Kniha mě nezaujala. Asi to není můj šálek kávy. Nicméně někomu se může líbit. Pro mě hodně vágní příběh.

Noita
19.02.2018

Cílovou skupinou jsou mladiství intelektuálové a já už mám roky směšného polemizování v čajovně za sebou. Tam, kde bych kdysi dumala nad pohnutkami mi dnes vyvstalo pouze defilé nezajímavých žabařů, kteří ve mně nedokázali vzbudit jedinou pohnutku pozitivní či negativní. Nikdy jsem však zázemí či zážitky z dětství nepovažovala za omluvu nebo polehčující okolnost. Ona zneužívá chlapy a nic za to a oni se nadšeně nechávají zneužívat - vzájemná symbióza.

sgjoli
31.01.2018 5 z 5

Snídaně u Tiffanyho je rozhodně neobvyklé dílo. A hlavní postava Holly je velmi neobvyklá postava, nad kterou jsem přemýšlela ještě dlouho po dočtení, co na ní vlastně bylo tak zvláštního, že se mi tak vryla do hlavy.
Kniha určitě nebude pro každého, ale na tom není nic špatného, samozřejmě. Dílo nenabízí žádný epický příběh s mnoha vedlejšími zápletkami, to jistě ne. Jde především o atmosferické a pocitové dílo. Osud hlavní hrdinky Holly pak nabízí hodně podnětů k přemýšlení o životě - to asi bylo pro mne na celé knize nejzásadnější.
Určitě se ke knize ještě párkrát vrátím.

Maevie
27.01.2018 5 z 5

Knížka, která mě i při třetím přečtením vzala za srdce.

gingilla
15.01.2018 5 z 5

Je to klasika. Primerane nadavkovane emocie, prijemne kulisy.
Rad som si precital.

Knižní střípky
29.12.2017 2 z 5

Knihu jsem četla kdysi dávno na střední, potom jsem viděla onen slavný film a nyní jsem si knihu po cca 25 letech přečetla znovu. Opět se mi potvrdilo, že člověk vnímá jednu knihu s odstupem let pokaždé jinak. Nemohu říci, kdy pro mě bylo to správné období knihu číst, nicméně vím, že mi pokaždé dala něco nového.....Bohužel ale opravdu nerada musím říci, že v tomto případě se mi film líbil o mnoho více než kniha.

Antonín185
20.11.2017

Čekal jsem od toho vic, trosku mne to zklamalo. Zato jeho Chladnokrevne nemá chybu.

oolinkaa
14.11.2017 1 z 5

Tak toto nebyl muj salek caje..nebavilo me to.

Peter.S
12.11.2017 4 z 5

Podľa mňa dokonalý príbeh, ani nie veľa a ani nie malo. Capote vedel ako na to.

Devil-Ivet
28.10.2017 3 z 5

Mě se kniha moc nelíbila. Očekávala jsem nějaký velkolepý příběh. Ale nakonec nemastné, neslané...

Polinius
26.08.2017 4 z 5

Jedinečná pocitová kniha, která není vůbec o snídáni či jídle.
Takový příběh si asi každý prožije každý v reálu, ať už je muž a nebo žena a proto zarezonuje a opět připomene vzpomínky na strašlivé lásky.

slimáčik
24.08.2017 4 z 5

Niekedy, aj keď som už videla film, chcem si prečítať aj knihu. Možno mi hlbšie vysvetlí jednanie, či myslenie postáv. Pri tejto som mala pocit, že je o niekom, alebo niečom inom. Rozporuplné pocity ešte vzrástli nie "happy endovým" záverom.
Lenže, keď sa to vo mne "mlelo", pripomenuli sa mi (aj keď to nie je to isté) Remarque a mnohí povojnoví autori, kde vládla bezvýchodiskovosť, depresia, kde postavy nemali či už síl alebo možnosti zmeniť, čo na nich doľahlo.
Takže na záver priznávam, že ma kniha samotná upútala.
Nehľadajte romantiku, nebudete sklamaní!

Irsaf
11.08.2017 4 z 5

Poslouchano jako audiokniha. Nebylo ty špatný, ale audio me moc neberou.