Snídaně u Tiffanyho

Snídaně u Tiffanyho https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/418760/bmid_snidane-u-tiffanyho-FNc-418760.jpg 4 1426 229

Speciální vydání ikonického díla americké literatury u příležitosti autorova výročí. Poválečný New York je pro Holly Golightlyovou rájem i klecí zároveň. Půvabná mladá dáma žije nespoutaně a ani se od nikoho spoutat nenechá. Každý večer hýří ve společnosti a pořádá dlouhé večírky i ve svém bytě. Nic ovšem netrvá věčně a jednoho dne Holly zkrátka zmizí. Ve vzpomínkách vypravěče – jejího souseda a důvěrníka z požárního schodiště – vyvstává obraz roztomilé, až naivní kokety, ale i mladé ženy, která více než po čemkoli jiném touží po šťastném a normálním životě.... celý text

Literatura světová Novely
Vydáno: , Kniha Zlín

Breakfast at Tiffany's , 1958

Lolila
21.01.2019 5 z 5

Podľa mňa skvelý príbeh. Dlho som sa chystala prečítať si ho, odrádzalo ma aj nízke hodnotenie tejto knihy. Ale bola som milo prekvapená. Začítala som sa veľmi rýchlo a neľutujem.
Holly predstavuje jednu z x-žien, ktoré snívajú o nádhernom živote a idú za tým "svojským" spôsobom - klamstvo, pretvárka, ... Ale v podstate sú to smutné životy....
Autor v krátkom príbehu predviedol svoje umenie vo výstižnej charakteristike postáv s psychologickým rozborom a s dejom, ktorý má spád.

SSTknihy
16.01.2019 4 z 5

Obyčejná, lehce naivní holka z nějakého zapadákova, dojemně opuštěná, nezávislá, navenek vždy nad věcí, nepřipouští si žádné nebezpečí, lidi posuzuje podle toho, jak se oni chovají k ní. Ale také plná bolesti, křivd a tajemství z minulosti. Hledá své štěstí, přepych, klid, útulno a bezpečno. A protože věří a doufá, nakonec ten svůj dokonalý svět, zářící jako pověstný Tiffanyho obchod najde.
Kouzelné jako kniha i jako film s nepřekonatelnou Audrey Hepburn.

andrii24
30.12.2018 4 z 5

Nejtřpytivější, nejvyzdobenější výkladní skříň kouzelně módních dostaveníček, korunovaných korunkou půvabů nostalgie. Ten světélkující šťastný pocit velké dámy klobouků, lodiček, cigaretových špiček, úsměvných tváří dnů růžovoucích růží, do noci pořádaných sedánků na vysoké noze, vína skleniček. Nejdražší šperk elegance, roztomilosti, snílkovství, přišpendlený na proslule padnoucí černé splývající i koktejlové šaty Audrey Hepburn, které se neobnosí, ba naopak, čas jejich glanc zdvojnásobí. Zahoď klíče od nedostavěných vzdušných zámků, já obejmu při zatažené obloze, za deště tvé zmatené dívčí srdce. Jeho a krémové líce pohladí jen melodie laskavého, chápajícího, milujícího mládence, ne peníze zámožného dědice.

kareska94
22.12.2018 4 z 5

Knížka se krásně četla. Příběh byl velice poutavý, určitě doporučuji :-)

Alex_Jura
22.12.2018 5 z 5

Krásný. Dlouho jsem ji měla doma, až jsem ji jednoho večera otevřela a přečetla de facto na jeden zátah. Moc se mi líbí, že spousta toho zůstane mezi řádky, a přece ten příběh při čtení rezonuje. A když se pak kouknete i na film s Audrey H., je to dokonalé. Včetně Moon river...

Alexxxka
20.12.2018 5 z 5

Za mě - jednička s hvězdičkou!!!

Ticiana
15.12.2018 4 z 5

Mne se to libilo. Film jsem nevidela tak nemam jak porovnat jestli byl lepsi. Na konci mi ji prislo az lito. Dej ubihal rychle a kniha prectena za par hodin.

annettka1098
13.12.2018 2 z 5

Mám velice ráda film o americké naivní dívce. Knihu jsem si chtěla dloubo přečíst a díky výzvě jsem tak konečně udělala. Kniha mne velmi překvapila, protože byla vlastně jiná. Nejsem si jistá, jestli Holly byla opravdu tak děsně naivní nebo jen vypočitavá nebo oboji?

Crimble
04.12.2018 5 z 5

Spíše taková povídka. Síla není v ději, nýbrž v postavách a atmosféře. Je ta holka povrchní a hloupá, nebo chytrá, bezcitná a vypočítavá, nebo tajemná a zranitelná? Capote je mistr.

Francesca14
02.12.2018 4 z 5

Krátký příběh, přečtený za jeden den, ale příjemný. Upřímně řečeno, nepřišel mi ničím zvlášť výjimečný, trochu mě rozčilovala postava Holly, protože podobných typů žen potkávám v poslední době v literatuře trochu moc a nebaví mě pořád o nich číst, ale v zásadě mi byla sympatická, stejně jako vypravěč. Četlo se to snadno a bavilo mě to, i se v tom vyskytlo pár hezkých myšlenek. Zapomenutelná knížka, ale určitě ne špatná.

marhoul
21.10.2018 5 z 5

Vysoká spisovatelská! Povídka má na mě mnohem silnější dopad než film, který kvůli tomu vyloženě nemám ráda. Několik stran a tolika literární parády!

simona5r
27.09.2018 3 z 5

Občas se snažím přečíst si klasiku, ale bohužel jim poslední dobou nějak nemůžu přijít na chuť. Pro mě to bylo velmi odtažité čtení, do kterého jsem se musela hodně nutit. Věřím, že obzvlášť ve své době, musela být novela úspěšná a jiná, ale tohle za mě bohužel ne.

punktruhlicka
26.08.2018 2 z 5

Tak uzoučká knížka a tak mi dala zabrat. Na knížku jsem se docela těšila, ale měla jsem co dělat, abych ji vůbec dočetla.

pepa4081
12.08.2018 2 z 5

Bohužel jsem knihu asi nepochopil a na rozdíl od románu Chladnokrevně se mi nelíbila.

Bukovinska
02.08.2018 1 z 5

Kniha, ktorá spadá pod svetovú klasiku a veľmi veľa čitateľov ju pozná a chváli. Ja som ale nepochopila prečo je taká preceňovaná. Vlastne som nepochopila nejakú pointu alebo nejakú myšlienku. Možno som ešte nedozrela na také dielo. Prišlo mi ako keby autor písal len tak. Bez nejakého cieľa. Taktiež som sa veľmi "neskamarátila" s Holly, ktorá bola veľmi povrchná. Zo začiatku som sa snažila ju vidieť v tom dobrom svetle, že je proste svojská ale počas knihy mi došlo, že asi nie. Sebecká taká bola.

Daris
31.07.2018 4 z 5

Nijak zvlášť mě nenadchla, ale ani nezklamala. Milé počtení.

ayra
16.07.2018 2 z 5

Kniha mě naprosto zklamala. Holly je povrchní holčička, která se tváří chytré a moudře, jako by byla ostřílená životem. A ano. Mohla by. Ale to co si že své minulosti odnesla není nic úctyhodného (pokud si odnesla vůbec něco). A pohled hlavní postavy ji zachycuje jako něco úžasné exotického, což podle mě také vůbec nesedí. Díky nesympatické ti obou postav a ději, který také víceméně nezaujal je khina obrovským zklamáním.

Legendre
04.07.2018 4 z 5

Chlápek ve friendzone u nestálý holky, která moc neví, co chce, se z ní ani nesnaží moc dostat.

babsi66
20.06.2018 5 z 5

Na první dobrou se to tváří jako popis známosti s jednou slečnou, která vede hodně bujarý život. Do textu ale postupně pronikají prvky a pasáže, z nichž se čtenář dovídá, že příběh nám vlastně říká o Holly a její minulosti mnohem víc, i když ne vše je řečeno naplno.

Capoteho styl psaní mi sedl a co textu dle mého názoru vyloženě sluší, je formát novely. Příběh je akorát tak dlouhý, aby se v něm něco událo, přičemž ty zásadní věci probublávají pod povrchem, a přitom dostatečně krátký, aby nepůsobil zbytečně rozplizle. Nebo aby vás postava Holly nezačala štvát.

Nuny
18.06.2018 4 z 5

Dílo rozhodně zanechalo stopu. Nejsou všechny pasáže pochopitelné, ale myšlenka je jasná.