Snídaně u Tiffanyho

Snídaně u Tiffanyho https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/418760/bmid_snidane-u-tiffanyho-FNc-418760.jpg 4 1424 229

Speciální vydání ikonického díla americké literatury u příležitosti autorova výročí. Poválečný New York je pro Holly Golightlyovou rájem i klecí zároveň. Půvabná mladá dáma žije nespoutaně a ani se od nikoho spoutat nenechá. Každý večer hýří ve společnosti a pořádá dlouhé večírky i ve svém bytě. Nic ovšem netrvá věčně a jednoho dne Holly zkrátka zmizí. Ve vzpomínkách vypravěče – jejího souseda a důvěrníka z požárního schodiště – vyvstává obraz roztomilé, až naivní kokety, ale i mladé ženy, která více než po čemkoli jiném touží po šťastném a normálním životě.... celý text

Literatura světová , Novely

Vydáno: , Kniha Zlín

Breakfast at Tiffany's , 1958

jiri77
04.01.2014 4 z 5

Krásné a příjemné čtení na jedno odpoledne. Kniha se mi líbila.

dalimoni
27.12.2013 4 z 5

Klasika, film jsem neviděl (nemám rád kombinaci film a pak kniha - to dělám opravdu výjimečně). Knihu jsem nečetl, ale poslouchal jako audioknihu (vyprávěl p. Adamíra a p. Maciuchová). Velmi zajímavě vykreslená postava hlavní hrdinky. Obdivuji jazyk, kterým autor knihu vyprávěl (v podání p. Adamíry to byl opravdu umělecký zážitek). Samotný příběh mě "až tak nezaujal", ale vynikající literární vykreslování postav i situací dělá z této knihy skvost literatury. Nevím, zda bych tuto knihu "byl schopen" vůbec začít číst, ale dostal jsem se k audioknize a nelituji času, který jsem věnoval poslouchání tohoto díla.

LiLinka
11.11.2013 3 z 5

Asi jsem tuto knihu četla moc ve spěchu.. a také jsem byla myšlenkami trošku jinde, proto jsem si ji dostatečně nevychutnala a mrzí mě, že musím dát díky tomu nízké hodnocení. Kniha je jinak opravdu moc krásná a stojí za přečtení.

Gard
24.10.2013 5 z 5

Holly je zábavná, praštěná, křehká a zranitelná i nesnesitelná. Vždycky svá a vždycky jiná.
Můžete si ji oblíbit, nebo ji nesnášet. Nic mezi tím.
Já si ji zamilovala.

Paluska
05.10.2013 4 z 5

Výborné, co víc k tomu dodat..

zuzak07
08.09.2013 4 z 5

Miluji ten příběh, ale asi kvůli konci mám radši film. A hlavně kvůli Audrey Hepburn :-)

SuzukiZ
08.09.2013 4 z 5

Roztomilý obrázek (záměrně používám zdrobnělinu při tomto malém počtu stran) jedné skupiny lidí 50 let

Standa Šebek
02.09.2013 4 z 5

Příjemná a krátká jednohubka. Děj se táhne téměř bezcílně, stejně jako bezstarostný a povrchní život hlavní protagonistky, a opravdu mě zaujal až ke konci, kdy se plynule zformoval do hlubší výpovědi o Holly a jejím charakteru. Capote toho nakonec řekl poměrně dost s relativně málo slovy.

zuzulique
21.08.2013 5 z 5

Toto zrejme bude jedna z tých večných kníh, ktoré buď milujete alebo ste nepochopili autorov zámer a tým pádom sa vám nepáčila. Ja to mám takto trebárs s knihou Kto chytá v žite (pre mňa úplne zbytočná kniha).
Raňajky som čítala tento rok druhý raz, pretože prvý raz som tuším knihu zhltla za dve hodiny a nič to so mnou neurobilo. Ako je toto možné, hovorila som si vtedy, keďže ide zrejme o jednu zo zásadných kníh v literatúre, no povedala som si aj to, že tomu dám čas a že sa k nej niekedy opäť vrátim.
Ten čas prišiel nedávno a kniha ma neskutočne očarila. Možno som len na ňu dozrela a dokázala som ju oceniť a pochopiť až teraz...Nečítala som ju jedným dychom, pomaly som si dávkovala strany, odkladala knihu a potom sa k nej vracala. Na malej ploche autor povedal oveľa viac ako povedia niektorí pseudoautori na na 600 stranách nejakého aktuálneho bestselleru bez duše. A na margo podaktorých príspevkov - v žiadnom prípade by som si nedovolila knihu označiť za nenáročné čítanie či oddychovku a porovnávať ju s Meyerovej "knihami" je nanajvýš urážlivé (nie však pre moju osobu...).

lushi
20.08.2013

Snídani u Tiffanyho jsem považovala za kultovní knihu, za jednu z těch klasik, které by si člověk měl přečíst.
Po přečtení bych novelu zařadila do "knihovničky oddechovek", kam řadím třeba i ságu Stmívání - zkrátka nenáročné čtení. Nijak mě nenadchla, prostě takové milé a rychlé čtení.

tondavon
15.08.2013 3 z 5

Něčím výjimečný příběh? Ne. Sympatická hrdinka? Ne. (Je vůbec u knihy důležité, abychom hlavní postavy milovali?) To, v čem tato kniha vyniká, je způsob, jak ji Truman Capote napsal. Čtivě, hravě. Nic víc, nic míň.

Ameliii
20.07.2013 5 z 5

Krásné vyprávění o jedné mršce, kterou i přes její chyby miloval... Stojí za přečtení!!!!

LilyFair
01.07.2013 5 z 5

Ikdyž hlavní hrdinka působí trochu nesympaticky, mně se moc líbila (je to pravděpodobně způsobeno i poutavým stylem psaní).

Ano, Holly byla sobecká vůči druhým, využívala své nápadníky a jen si zahrávala... ale přesto přeze všechno se mi líbilo, že dokázala žít. Dokázala si užít tento svět a dokázala vždycky udělat to co chtěla, bez toho aniž by měla výčitky svědomí. Nepropadala chmurným náladám a byla statečná i v těch zapeklitějších chvílích.

Moc pěkná kniha, ale FILM S AUDREY V HLAVNí ROLI JE OPRAVDU GENIÁLNÍ!!!!!
- vyjímečně mohu říci, že film je lepší než kniha.

Šárka_D
25.06.2013 4 z 5

Ačkoliv mi byla hlavní hrdinka celkem nesympatická, celkový dojem z knížky byl skvělý. Líbil se mi hlavně způsob vyprávění z pozice dívčina souseda, skrze něj čtenář odkrýval informace z Hollyina života postupně a vlastně jen částečně, tomuto modelu dávám přednost před "vševědoucím vypravěčem". Taktéž pěkně popsaná atmosféra válečného NY.

MissBlack
16.06.2013 2 z 5

Přečetla jsem si ji na doporučení kamarádky, je to její nejmilovanější kniha, ale pro mě docela zklamání, čekala jsem víc. Zkusím si ji přečíst znova za pár let.

Sobis87
11.06.2013 5 z 5

Tahle kniha, to je jako krásná dívka s temným tajemstvím - odvážíte li se nahlédnout do jejího komplikovaného nitra - tam za líbivou tvářičkou - je z toho devastující láska na celý život; pod onou něžně zfilmovanou romantickou linkou jsou další vrstvy, temnější, než kolik dokáže hollywoodský šlágr pozřít aneb pokud chcete se stát skvělým spisovatelem, čtěte tuhle knihu dokola, dokud ji nebudete znát nazpaměť, neboť pak každý svůj napsaný řádek budete moci srovnávat s genialitou. Tehdy, kdy jsem poprvé posnídal u Tiffanyho, jsem se zamiloval do dokonalých útlých knih... s temnotou pulzující mezi řádky.

Skjaninka
08.06.2013 3 z 5

Klasika, na ktorú som sa tešila a dúfala vo výnimočný príbeh, ale moja predstava bola veľmi vzdialená od skutočnosti.
Holly, okúzľujúca mladá žena, túžiaca po sláve, bezstarostnom živote a nákupoch u Tiffanyho. K dosiahnutiu svojho sna využíva starších a zároveň bohatých chlapov, čím sa stáva ženou ľahších mravov.
Capot výborne vystihol charakter hlavnej postavy, ktorá mne osobne imponovala v tom, ako ľahko a bezprostredne dokázala vychutnávať život a vziať si to najlepšie z toho, čo jej ponúka. Aj napriek tomu som si Holly neobľúbila, vzhľadom k jej sobeckosti a nevšímavosti k ľuďom okolo seba.

BooksLucyKing
07.06.2013 5 z 5

Příjemná, milá a zábavná knížečka. Tak na jeden večer.

LibriProhibiti
14.05.2013 5 z 5

Prostě ji mám ráda, nic víc, nic míň....

knedlik
20.04.2013 4 z 5

Nevím, jakými slovy popsat dojem, který Snídaně u Tiffanyho zanechává. Je jakýmsi vyprávěním části vyjmuté z celku, ze splašeného newyorského běhu věcí. A dá se chápat i jako charakteristika. Charakteristika jedné komplikované, snad příliš mladé dámy prahnoucí po svobodě a nevázání se. A zůstalo po ní ono snové něžné nic.