Snídaně u Tiffanyho

Snídaně u Tiffanyho https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/1583/bmid_snidane-u-tiffanyho-ECT-1583.jpg 4 1426 229

Capotova novela Snídaně u Tiffanyho je sice prózou nepříliš rozsáhlou, svým významem se však řadí k základním dílům moderní americké literatury. V jistém smyslu může být její skromný objem známkou kvality; je to právě omezená plocha krátkého literárního útvaru, co se stává prubířským kamenem spisovatelova talentu a dovedností – schopnosti rychlé a výstižné charakteristiky, psychologické kresby, smyslu pro dějový spád... Hlavní hrdinka knihy, Holly Golightlyová, je dívka lehčích mravů, která má za sebou tvrdé dětství a chce za každou cenu dosáhnout úspěchu. Protože to neumí jinak, používá k tomu svého osobního kouzla a slabůstek starších bohatých pánů. V koutku srdce však touží po klidném a spořádaném životě, který jí symbolizuje nábytek z obchodního domu Tiffany. Ačkoliv byla v době vydání knihy televize teprve v počátcích, Capotovi se přesně podařilo vystihnout nastupující životní styl určovaný reklamou. Snídaně u Tiffanyho se tak stala barvitým obrazem amerického snu zasazeného do ulic kouzelného a jedinečného města – New Yorku.... celý text

Literatura světová Novely
Vydáno: , NLN - Nakladatelství Lidové noviny

Breakfast at Tiffany's , 1958

Renike
23.01.2022 4 z 5

Film je klasika, viděla jsem mnohokrát, poprvé snad před 30 lety. Knihu jsem četla jen teď a poprvé. Ale dám o hvězdičku míň, přece půvabná, krásná a úžasná Audrey byla víc. Mnohem víc.

Per-quiee
05.01.2022 3 z 5

Chtěla jsem přečíst knihu, než se podívám na film, na který se hodně těším. Zprvu se Holly zdá šílená, ale myslím, že nakonec měla nejvíc rozumu ze všech. Knížka se mi líbila, ale musím říct, že mám raději delší knihy, protože za tak krátkou dobu se nedá s postavami příliš seznámit.

Zuna1990
01.11.2021 4 z 5

Táto kniha mi ležala na poličke veľmi dlho. Nejak ma nebrala, veď koniec koncov vedela som, o čom je film. Až po prečítaní knihy som zistila, že s filmom toho veľa spoločného nemá a nesie dosť odlišný odkaz. Sám autor Capote nesúhlasil s predlohou filmu a s obsadením Audrey Hepburn na rolu Holly, pričom on sám si vedel predstaviť na jej miesto len Marilyn Monroe. Film nehovorí ani o minulosti a zlých stránkach Holly, nakoľko by ju vykreslil v úplne inom uhle. A práve táto skutočnosť dostáva knihu do úplne odlišného svetla. Nie je to romantický naivný slaďák s krásnym koncom ako je vykreslený vo filme.

„Nehovorím, že netúžim po bohatstve ani po sláve. Jedno aj druhé mám na programe, a raz sa to pokúsim získať, ale ak sa mi to podarí, chcem ešte vždy mať svoje ja. Keď sa jedného krásneho dňa zobudím a pôjdem na raňajky k Tiffanymu, chcem byť sama sebou.“

Melanka
19.09.2021 4 z 5

Nejprve jsem četla knížku, pak se teprve podívala na film. Film s knižní předlohou nemá téměř nic společného, postavy (včetně hlavních) jsou natolik změněny, že je to úplně jiný příběh. Nemluvě o závěru filmu. Udělali z toho hollywoodský slaďák, a to Capoteho novela opravdu není. Kniha krásná, film jen velké zklamání.

georginaa
01.09.2021 2 z 5

Film dnes už pro pamětníky byl prostě úžasný. Jenže kniha nedá tolik představivosti, nebo spíše právě vidíte jen ty herce z filmu. A o to je povídka ochuzena. Jen čekáte na stejné dialogy, stejná místa a tím pádem kniha ztrácí svoji duši.

Didi1973
09.07.2021 5 z 5

Mistrně nahozená momentka z New Yorku takového, jaký bychom chtěli aby stále ještě byl.

Kal-El
24.06.2021 3 z 5

Oceňuji délku knížky, i když, oproti jiným novelám podobného rozsahu, se mi ne vždy chtělo s chutí do čtení. Slabší, málo zajímavý příběh a místy trochu nudné pasáže mne utvrzují v krapet nižší hodnoceni, přestože je kniha vcelku pěkně napsaná (dialogy) a krásně se čte. Holly Golightly si nelze zamilovat, zvláště když v ní člověk vidí představitelku filmové role Adrey Hepburn. Bohužel po dočtení mám pocit, že pointa příběhu zmizela do ztracena, a pokud tu nějaká byla, nebyla zajímavá, čímž neupoutala mou pozornost. 6/10.

Renatka11
21.06.2021 5 z 5

Miluju stejnojmenný film, půvabnou Audrey i úžasnou Moon river, ale knížka u mě byla dodnes někde v pozadí. Až teď, po jejím třetím přečtení, jsem se zamilovala i do ní. Je stejně poetická a krásná!

Hanjimka
17.06.2021 4 z 5

Znám úžasný klasický film s tou nejkrásnější ženou. Tak jsem zkusila audio knihu přečtenou nádhernými hlasy Hany Maciuchové a Jiřího Adamíry. Krásný zážitek i když uznávám že příběh je pro mě slabší.

adorjas
19.02.2021 4 z 5

Kniha má nízke hodnotenie a priznám sa, že u mňa to bol re-reading (prvýkrát som ju čítala asi pred 10 rokmi a vôbec mi nezaimponovala, musím sa priznať, že ani film). Teraz druhýkrát, keď už mám toho načítané viac, tak začínem oceňovať Capoteho kvality. Je to kniha, ktorá síce hovorí o popise Holly a jej charakteru, osobnosti, ale zároveň pláva po povrchu, na hladine všedných konverzácií. A toto sa podľa mňa podarilo Capotemu- trošku mi to pripomínala Gatsbyho týmto štýlom (vzdialený pozorovoteľ, ktorý všetko sleduje zdiaľky, aj keď je pri hlavne postave úplne blízko).

AnetaD.
18.12.2020 5 z 5

Má nejmilejší novela,kterou čtu na všech dovolených.. dokonale definuje nemožnost “vlastnit” živé bytosti :-)

sharik
07.12.2020 4 z 5

Asi jako mnoho jiných čtenářů, k téhle knize mě přivedl skvělý film s Audrey Hepburn. Musím říct, že ač jsou si film i kniha dějově dost podobné, mají úplně, ale úplně jiné vyznění. Ať už je to odlišností Holly, „prostopášnice“ žijící ve vybájeném světě a odmítající realitu takovou, jaká je, nebo mírnějšími odlišnostmi vypravěče (ve filmu pojmenovaném Paul), přítomností či naopak absencí vedlejších postav, nebo tím, že film je v prvé řadě romantická komedie. Kniha není ani jedno z toho. A i když mám ten film rád, docela chápu, že ho Capote - coby autor „předlohy“ - nesnášel.
Příběh o nesnesitelné a přesto fascinující dívce se samozřejmě (což je tady jasné už od začátku) vyvíjí úplně jinak, akcentuje odlišná témata a je taky poměrně hlubší. Romantický happy end se v Capoteho knize nekoná (což taky můžu prozradit, neb autor to naplno řekne už na prvních stránkách). Aspoň že s tím kocourem to dopadlo v obou verzích skoro stejně. Jinak tedy v knize je samozřejmě metaforické spojení mezi Holly a jejím kocourem o dost jasnější.
Nemůžu říct, jestli je podle mě lepší film nebo kniha (skoro u všeho říkám že kniha, to je jasné - tady se ale zdržuji hlasování). Obojí je tak strašně jiné, přestože se tváří, jako by šlo o stejné dílo. Každopádně obojí můžu jedině doporučit, přestože kniha i její adaptace nesou zcela odlišnou náladu a chápu, že příznivcům jednoho se možná nebude líbit druhé.

Teniskaha
31.10.2020 1 z 5

Pro mě to byla děsná nuda. Proč je to tak oblíbená kniha, je mi záhadou...

jadunka
24.09.2020 5 z 5

Je mi z té knihy tak nějak krásně smutně. Kus Holly mám v duši, takže jsem si čtení Snídaně u Tiffanyho užívala. :)

Cress
15.09.2020 4 z 5

Asi nejsem jediná, kdo se ke knize dostal díky filmu, který je skvělý. Proto jsem od knihy měla vysoká očekávání a zároveň velký strach, že mě zklame. Kupodivu nezklamala. Věděla jsem, že je kniha jiná od filmu a moc se mi líbila. Miluji knihy, kde toho autor dokáže říct celý příběh na méně než 200 stranách a vyvolá ve mě emoce. No a tahle kniha se do této kategorie rozhodně řadí. Vlastně už na začátku se dozvíte, jak příběh dopadne, ale vůbec to nevadí. Holly je ve filmu téměř stejná naopak Paul velmi odlišný. Kniha není tolik naivní, více reálná. Nemůžu úplně říct, co se mi líbilo více. (Omlouvám se, že pořád srovnávám s filmem). Tahle kniha rozhodně není pro každého, doporučuji vám ji zkusit, třeba se do ní zamilujete.
4,5*

mirektrubak
17.08.2020 3 z 5

„Každý se rád nad někým vytahuje. Ale bývá zvykem nejdřív podat důkaz, že mu ta výsada náleží.“

Holly Golightlyová není ve světě literatury výjimečná. Není první ani poslední postava, kterou krutost a chudoba její bezútěšné minulosti přivede k přesvědčení, že život ve své plnosti je dar nad její síly a zvolí si cestu, ve které nemusí rozlišovat dobré a zlé, správné a špatné, hodnotné a bezcenné. Ale osud jí účet nakonec vystaví – ono obecně tohle Carpe diem je často žitím na dluh a ani Holly se nepodaří přehlušit tichý hlas své citlivosti bujarým rachotem společenského života. Potlačit lidskost v sobě prostě není možné, ne trvale, ne bez následků.
Ještě mě napadlo: to, jak se stavíme k Holly, vlastně říká docela dost o nás, čtenářích. Přejeme jí, aby ji její strategie vyšla, aby nad životem vyzrála a zůstala ve svém sebeklamném umrtvení napořád? Nebo doufáme v její prozření prostřednictvím tvrdého nárazu do reality? Nebo naopak setkáním s něčím silným a krásným? Nebo máme pocit, že si zaslouží, aby za své chování zaplatila a dostala za vyučenou?

Když jsem četl Snídani jako mladík, Fred mě neskutečně vytáčel (taky to bylo skoro to jediné, co jsem si z celé novely pamatoval :-). Dnes už jsem trochu shovívavější, ale stejně bych ho jako přítele nechtěl ani za nic. Ví, že Holly její způsob života neprospívá, ale dokud se hřeje v její přízni, nic proti tomu nenamítá. Nesnaží se v životě Holly působit ve prospěch jejího dobra, ale pouze se snaží urvat si jí co nejvíc pro sebe. Jediné, co ho zajímá, je jeho vlastní význam v jejich očích a možnost trávit s ní co nejvíc času...

Ze svého prvního čtení Snídaně si také pamatuji, že jsem byl knihou zklamán po její literární stránce, přišla mi o dost méně zajímavá než jiná Capoteho díla. Ten pocit mám stále (stále mi to přijde takové nějaké vypravěčsky mdlé, nemůžu si pomoct), zdá se mi, že hlavní témata (která jsou sama o sobě zajímavá: úkryt v povrchnosti nebo sebe-potlačující se přátelský vztah) jsou jinde zpracována mnohem přesněji i působivěji – a to i u knih, které jsou výrazně méně známé a ceněné. To jsou prostě ty záhady uměleckých kánonů :-)

PetraBery
05.08.2020 3 z 5

Notoricky známá klasika zamilovaného souseda k dívce lehčích mravů Holly, zasazená do ulic a činžáku poválečného New Yorku. Novela o americkém snu, kdy po těžkém dětství Holly touží žít dle svého naplněný život. Krátké dílko, ze kterého se dle mého dalo vytěžit mnohem více. Film jsem zatím neviděla, možná to někdy napravím.

FejKýý
28.07.2020 3 z 5

Za mě průměr jak film. Nikdy mě to moc nechytlo.

Malinali
20.07.2020 4 z 5

Pohodový příběh do deštivého počasí. Divoká a jednoduchá Holly a zamilovaný soused... Mám koupené nové vydání a má nádherný přebal. Chystám se i na film v originálním znění.

iceVS
17.05.2020 4 z 5

Osud Holly mě nijak zvlášť nezasáhl, ovšem kočku bych jí na hlídání nesvěřila.