Snídaně šampiónů

Snídaně šampiónů https://www.databazeknih.cz/img/books/57_/57542/bmid_snidane-sampionu-LY3-57542.jpg 4 397 52

Tahle knížka je mým dárkem sobě k padesátinám, říká autor v úvodu svého románu, v němž se kříží sci-fi se současnou historií. Děj tu hraje až druhořadou roli: rafinovaně naivními a komickými definicemi banálních předmětů či skutečností chce moralista Vonnegut především satirizovat všemožné neduhy novodobé Ameriky – válku ve Vietnamu, ekologický marasmus, narkomanii, nacionalismus, kriminalitu, rasismus, komercializaci umění, sexuální revoluci a pornografii s její redukcí těla na pouhé zboží. Absurdnost konvenčního světa a nedostatky Ameriky jsou umocněny autorovými dráždivě neumělými obrázky. Vonnegutova osobitá, mnohovrstevná próza je nejen břitkou politickou satirou a parodií, ale i důvtipným společenskokritickým komentářem o přecivilizované Americe.... celý text

Literatura světová , Romány , Sci-fi

06.12.2019 4 z 5

“Roses are red,
And ready for plucking,
You're sixteen,
And ready for high school.”

Už len toto som tu musel dať.

Wendysek
Wendysek
29.10.2019 3 z 5

Obecně se mi romány K. Vonneguta čtou poněkud těžce. Zaujalo mě ovšem propojení s knihou o E. Rosewaterovi.

TomSalsa
TomSalsa
14.08.2019 5 z 5

Nejzábavnější kniha co jsem četl. Kurt Vonnegut si zde dělá srandu ze všeho - nic nebere vážně a nic není svaté. Různými historkami hlavní postavy baví a zároveň poukazuje na to, jak absurdně se lidé chovají a přemýšlí.

Greenfingers
Greenfingers
10.03.2019 5 z 5

Skvělá satira doplněná obrázky, které knize dávají ještě další plus navíc. Při jejím čtení jsem se výborně bavil ( a stále bavím, protože se k ní dost často vracím).

vakkets
vakkets
21.11.2018 2 z 5

Byla to oblíbená kniha mého tatínka. Bohužel styl vyprávění, typ humoru a vlastně celá kniha šla tak nějak úplně mimo mě. Celé je to hrozně divné. Nepochopil jsem, mrzí mě to.

Makropulos
Makropulos
19.11.2018 5 z 5

Tato Vonnegutova kniha mě zaujala zejména svou hravostí. Autor si hraje se slovy a obrázky, hraje si se svými již známými postavami a samozřejmě si velmi úspěšně hraje se čtenářem. A v tom lehkém plynutí grotesknosti a absurdit vyplouvají na povrch neduhy americké společnosti, nebo společnosti vůbec a autor je záměrně přehání, tak aby si toho čtenář všiml, směje se jim, směje se lidem a směje se sám sobě. Je to zábavné i k zamyšlení. A tak dále.

Jirka---
Jirka---
24.07.2018

Je to úžasná kniha, včetně jejího geniálního českého překladu. Mám ji už od r. 1981 a mohu se k ní kdykoliv vrátit, abych něco objevil. Děj a zápletka tu jsou druhořadé, ústřední je sdělení o "tragické lidské neschopnosti komunikovat" podané tak, aby se čtenář bavil. Dnes je toto sdělení ještě naléhavější, než v době vydání knihy.

laepus
laepus
16.12.2017 1 z 5

Kravina na entou. Tady jsem se s autorem a jeho uměleckým záměrem nesetkal ani trochu. Možná to ve své době bylo nějaké přelomové dílo, ale dnes už je to nečitelné a co je nejhorší, je to úplně zbytečné. Před chvílí jsem dočetl a vůbec nevím, co jsem vlastně přečetl. Tu jednu hvězdu dávám snad jen za občasnou ironickou poznámku o současné či dřívější Americe.

Krisst00
Krisst00
22.11.2017 4 z 5

Pohodové a nenáročné čtení. Kombinace "fantaskních" povídek, satirických postřehů a absurdních situací dotváří zajímavou komičnost celé knihy. Jen konec mně příliš nezaujal.

Whobey
Whobey
08.10.2017 2 z 5

Opravdu zvláštní kniha. Satirický příběh, podivné ilustrace, zajímavé vpády autora do příběhu.

Asi to nebude zrovna kniha, ke které bych se vracela, ačkoliv jsem se místy i zasmála, tak celkově mě kniha spíše nebavila. Neustále jsem čekala na to, jak se celý příběh semele, ale výsledek nebyl tak šokující, jako bylo celé pojetí knihy, takže mi přišlo, že to vyznělo do ztracena.

G-Rea
G-Rea
08.08.2017 5 z 5

Kdybych to nečetla, nikdy bych nevěřila, že je možné o tak závažných a někdy i strašných věcech (Jatka č. 5) psát s takovým odstupem, tak jasně nazírat jejich grotesknost. Před užaslýma očima čtenáře se odkrývá pravda: pravda o tom, že groteska je vlastně nejlidštější pohled na život. Po všech peripetiích literárních postav i jejich autora, končí román slzou.
Také Kundera píše o slze:"co je to vlastně slza?","co všechno může znamenat?"
Vonnegut mi říká toto: potoky slz jsou sentiment, jsou to dojemné televizní příběhy. Slza, to je pravda o nás.

"Sbohem, modré pondělí"
ETC.

Crimble
Crimble
19.07.2017 3 z 5

Tentokrát nám to s Kurtem nějak nevyšlo. Od začátku mi to přišlo, že se s poetikou knihy míjím, a zůstalo to až do konce. Chvílemi zábavné, ale až moc roztříštěné. Může být, že chyba je u mne. Ale jen kvůli tomu na Vonneguta nezanevřu.

AdamMez
AdamMez
12.04.2017 5 z 5

Neuvěřitelná práce s jazykem, dějovými liniemi, časem i samotnou postavou autora. A hlavně čistá satira, výsměch okolí, uměleckému světu, vlastní tvorbě i čtenáři. Stačí číst a přemýšlet.

Boboking
Boboking
05.04.2017 5 z 5

Jedinečný a skvělý Vonnegut. Úžasný styl a příběh poukazující, že vlastně celý život, a svět vůbec, je jedna velká fraška. Inteligentní humor, který se dá srovnávat tak možná s W. Allenem. Příběh napsaný člověkem, který si svoje "prožil" a tak ví o čem mluví. Kniha, kterou už čtu po několikáté a nikdy nezklame. Vždy mne trochu ale zaráží, že to "rudí" dovolili vydat za jejich éry v roce 1981.

Petula19
Petula19
29.12.2016 2 z 5

Já jsem to prostě nepochopila, ale možná že to tak má být. Dvě hvězdičky za obrázky..

Qadin
Qadin
02.12.2016 5 z 5

"Mám dojem, že jediným vhodným zakončením jakéhokoliv příběhu o lidech - neboť život je dnes polymer, jímž je těsně obalena Země, by měla být táž zkratka, kterou teď píšu velkými písmeny, poněvadž mi to připadá na místě: ETC.... "Je to všechno jako oceán!" křičel Dostojevskij. Já říkám, že je to všechno jako celofán,"

"Už je mi líp.
Čestné slovo: už je mi líp."

úžasná knížka, milé ilustrace, úžasné vstupy autora, jeho styl se mi dostává pod kůži...

lucik2773
lucik2773
26.10.2016 2 z 5

Abych se přiznala, tak mě autorův styl psaní vůbec nesedl a nijak nezaujal. Trpěla jsem. Hvězdičky dávám za vtipné obrázky.

Melic
Melic
11.07.2016 4 z 5

Pro někoho možná nepochopitelné, ale pravda je prostá - autor si prostě hrál. A mě to bavilo a hodně.

Jacinda
Jacinda
28.08.2015 4 z 5

Až na to, že jsem vůbec nepochopila o čem ta kniha byla. Zaragistrovala jsem pár hlubokých poznámek a dokud tam byl jen vtipný příběh o Kilgorovi a o Dweynovy, tak to bylo fajn. Jak tam začal motat sebe, začalo to být debilní

Hezzy
Hezzy
28.07.2015 5 z 5

Po prvních třiceti stránkách jsem si říkal:"Že by mě ten Vonnegut zase neoslovil? To jsou zase bláboly..." Vonnegut je totiž velice problémový autor, aspoň pro mě. Matka Noc, Groteska či Kolíbka se mi velice líbili, ovšem Kriminálník nebo Pánbůh vám požehnej... jsou veskrze průměrné. Proto jsem doufal, že mě Snídaně šampiónů, dle mnohých jeho nejlepší dílo, přesvědčí. A stalo se. Musíte se do toho prostě začíst. Přetrpět pár úvodních nudnějších pasáží, načež se knížka konečně rozjede. Z každé stránky na vás poté doslova křičí Vonnegutovi kritické myšlenky a často i pohrdání. Pohrdání? Ano. A čím, řeknete si...

satira zfilmováno americká literatura rozhlasové zpracování

Kurt Vonnegut Jr.
americká, 1922 - 2007