Šněrovačku nebo korzet? / Stays, or a Corset?

Šněrovačku nebo korzet? / Stays, or a Corset? https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/431114/bmid_snerovacku-nebo-korzet-stays-or-a-c-sje-431114.jpg 5 1 2

Dvojjazyčná celobarevná publikace představuje vybrané dámské spodní tvarovací oděvní součástky z textilní sbírky Národního muzea. Autorky nás nejen skrze jednotlivé šněrovačky, korzety, krinolínu a honzík provedou uměním specializovaných krejčích v období od 2. poloviny 18. století až počátku 20. století, kdy docházelo k poměrně rychlým a razantním změnám ve významu spodního oděvu, v jeho vlivu na tvar ženského těla, vzhledu, způsobu zhotovení a používaných materiálech. Výsledky průzkumu dochovaných oděvních součástek pomocí rentgenografie, mikroskopické analýzy nebo spektrometrie přinášejí zajímavá zjištění a odhalují skrytá tajemství některých oděvů. Kuriozitou sbírky je těhotenský korzet, který je dokladem toho, že spodní tvarovací prádlo bylo nedílnou součástí garderoby ženy opravdu v každém stadiu jejího života.... celý text

Sisssi
19.04.2020

Velice povedená kniha. Zvlášť příjemné je nahlédnout i do práce těch, kteří šněrovačky restaurují a vystavují.

marmota-b
28.02.2020 5 z 5

Na první rychlé přečtení a prohlednutí vřele doporučuju všem, které zajímají historické šaty více než jen na rozplývání se nad pěknými obrázky nebo nad nejnovějším populárním seriálem... a koho na historických korzetech zajímá jejich reálná historie a ne jen moderní mýty, kterými jsou opředeny. Zvláště pak těm, kdo je i šijí (sobě či jiným). Obsah podle mě na světové úrovni. Angličtina pravda úplně ne (je to spíš takové roztomile Czenglish), ale to každý případný cizozemský zájemce jistě rád skousne, ve světle detailních fotografií, rentgenových snímků a STŘIHŮ!!! :-) (Nebudu prozrazovat, co všechno se takovým rentgenovým snímkem šněrovačky dá objevit. To už musíte zjistit sami!)
Víc a houšť takových projektů u nás. Autorky se zjevně rozhodly zaplnit některé mezery i v zahraniční "korzetové" literatuře a myslím, že se jim to povedlo. Pokud je tohle aspoň trochu váš "obor", fakt to za ty peníze stojí.

dějiny odívání 18.-20. století tvarování postavy

Autoři knihy