Sněhulák

Sněhulák https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/477742/bmid_snehulak-pjw-477742.jpg 5 6939 1231

Harry Hole série

7. díl krimi série o detektivu Harrym Holeovi. Je listopad. V Oslu napadl první sníh. Birte Beckerová přichází domů z práce a chválí manžela a syna, jakého postavili v zahradě krásného sněhuláka. Jenže oni žádného sněhuláka nepostavili. Celá rodina užasle zírá z okna. Syn si všimne, že sněhulák je obrácen tváří k domu a jeho černé oči hledí přímo dovnitř. Ráno je Birte pryč. Zmizela bez stopy. Jen sněhulák má kolem krku její šálu.... celý text

Literatura světová , Detektivky, krimi , Thrillery

Vydáno: , Kniha Zlín

Snømannen , 2007

Nikkiproch
29.03.2022 5 z 5

Výborná detektivka. A jsem opravdu ráda, že jsem tenhle díl nechala na jaro.

sweeney
27.03.2022 5 z 5

Čtu příběhy H.Holea od začátku a musím říct, že ačkoli se mi všechny díly líbily, tento je opravdu zatím nejlepší :) Spád a stupňovaní napětí již od začátku, velmi překvapivý konec, prostě paráda. Opět mě Jo Nesbo přesvědčil o svém geniálním psaní :)

Michal_SK
22.03.2022 5 z 5

Výborná detektívka. Hlavne Jo Nesbo má veľa príbehov takých, že potešia aj len občasného čitateľa detektíviek, nie len hardcore fans. Spolu s Police je Snehulak to najlepšie.

monika3332
18.03.2022 5 z 5

Teď jsem dočetla a už naprosto chápu zalíbení některých čtenářů. Je to první kniha od Jo Nesbo, kterou jsem četla a rozhodně ne poslední. Čte se báječně, děj krásně ubíhá a příběh je napínavý takřka do poslední stránky. Super!

Lenisk@
15.03.2022 4 z 5

Výborný díl! Nejhorší je číst ho v zimě, to má pak člověk ze sněhuláků poněkud husí kůži.

Michelleee
18.02.2022 5 z 5

Sněhulák je 7 díl a já ho četla jako první. Určitě to nevadilo, ale chystám se číst všechny díly. Tenhle se mi líbil. Ukazuje jak málo stačí, aby se z člověka stal vrah, který (svým způsobem) má k tomu, co dělá svůj důvod. Motiv vraha byl vážně zajímavý...

capricorn__
15.02.2022 4 z 5

Kdyby všichni neříkali, že tohle je nejlepší díl ze série, asi by se mi líbil více. "Sněhulák" je skvělá detektivka a obsahuje vše, co by mrazivý, severský thriller obsahovat měl. Upřímně však věřím, že kdybych tuto knihu četl jako první z celé série (nebo mezi prvními), asi bych z ní měl o něco lepší pocit. Je těžké pořád vymýšlet nové a nové zápletky a způsoby, jakými zmást čtenáře, proto mi tato kniha nepřipadala už tolik napínavá. (Kromě toho jeho předchůdce, "Spasitel", je pro mě vůbec nejoblíbenější díl ze série.) Nejvíce se mi na knize líbily autorovy mrazivé popisy nálad a situací, celková metafora se "Sněhulákem" je velmi chytrá. V sérii jsou dle mě lepší díly, ale... "Sněhululák" je i tak velmi povedená kniha.

evask
11.02.2022 5 z 5

Dobrý!
Jen drobná výhrada vůči překladateli, totiž že každou chvíli někdo odtušil.

Dalibor1980
11.02.2022 5 z 5

Severské krimi, je severské krimi a v mojich očiach mu kraluje Jo Nesbo. Kto má rad detektívky, tam vôbec nie je o čom rozmýšľať. Toto je určite jedna z tých top. Príjemná mrazivá atmosféra, ideálne dovolenkové čítanie :o)

Kačí1169
07.02.2022 5 z 5

Zatím se mi tento díl líbil nejvíc. Napínavý, překvapivý a od začátku do konce zajímavý. Jsem zvědavá, jak to s Harrym bude dál.

vodnář
30.01.2022 5 z 5

Výborná detektivka, napětí až do poslední stránky. Asi od půlky knihy jsem tušila motiv a pachatele a jsem ráda, že jsem se nemýlia. Jen ještě vědět, kdo to je...

Ešína
23.01.2022 5 z 5

Moje první prvotina od pana Nesba. Tento autor je světová senzace, tak jsem si řekla, že to zkusím i když to není úplně můj šálek čaje. A po přečtení první kapitoly jsem věděla, že to bude něco pro mě. Příběh je promyšlený, propletený a napínavý. Harry je pravý severský drsoň a já se s ním touto knihou určitě neloučím.

Kubajzz
11.01.2022 5 z 5

Posloucháno jako audiokniha, četl D. Matásek. Původně jsem viděl film ale musím říct, že knížka ho daleko překonala. Za mě HH opět super.

lenkaabooks
05.01.2022 4 z 5

Zrovna dnes mě popadla určitá melancholie, kdy se mnou není řeč, tak jsem se věnovala čtení. A Sněhuláka jsem zvládla během jediného dne. Dobrá detektivka s H. Holem, drsným sympaťákem ze severu. Vraha jsem samozřejmě neuhodla, ale to nepřekvapí :-) Líbil se mi motiv sněhuláků, přišel mi ale nedotažený. Občas jsem tápala v postavách, nicméně knihu jsem si užila, byla fajn.

Karoley
28.12.2021 5 z 5

Moje první kniha od Jo Nesba. Po přečtení prologu mi přejel mráz po zádech a příběh mě nepustil až do poslední strany, tohle byla vážně jízda! Mrazivý sever, kde spolu s prvním sněhem přichází smrt. Skvělá detektivka! Na sněhuláky postavené u našeho domu se už nikdy nebudu dívat tak jako dřív!

Audrina
25.12.2021 4 z 5

Nejsem přehnaný fanoušek detektivek a ani Jo Nesba. Kdysi jsem četla první díl ságy o Harrym Holeovi a ze zápletky si nepamatuji vůbec nic.
S lehkou váhavostí jsem tedy sáhla po pozdějším díle, Sněhulákovi, který je často označován za nejlepší díl série. Pocity po dočtení jsou lehce rozpačité. Autor psát umí, pět set stran jsem zvládla za dva dny a čtenář se rozhodně ponoří do děje. Co mi ale nesedělo bylo celkové vyústění a především odhalení motivu vraha. Nebylo to pro mě totiž moc uvěřitelné, určitě by si to zasloužilo víc než dvacet stran knihy.

SedllY
21.12.2021 5 z 5

Společně s Pentagramem zatím nejlepší díl HH. Člověk má občas někoho opravdu chuť zabít, ale čekat na první sníh a ještě stavět sněhuláka? Asi to zabíjení nechám druhým..

OnusProbandi
20.12.2021 3 z 5

V závěru jsem se fakt hodně nasmála. Aha....... ona to není komedie? Tak co tedy? Scifi? V krimi já scifi nerada. :(
Tři hvězdy za ty 3/4 knihy které byly poživatelné.

Nikotina
18.12.2021 1 z 5

Asi nikdy nepochopím ten obrovský BUM, který se točí kolem autora.
NE, neřekla bych, že je tahle detektivka brilantní. NE, neřekla bych, že je tahle detektivka brutální a nakonec bych ani neřekla, že si zaslouží tolik pozornosti, kterou dostává.
Recenzi píšu po letech od přečtení a nepamatuju si z ní nic. Pouze pocity, že to za to nestojí (a ano, u knih, co mě ohromily, si pamatuji děj a s ním spojené emoce i po letech.. tady nic).
Autorovi jsem dala dvě šance, teď mohu s klidným srdcem říct, že to stačilo.

memphisz
10.12.2021 4 z 5

Napadl sníh a před domem se objevil sněhulák. Když se manžel vrací domů, zjistí, že jeho žena zmizela a dětem zůstaly oči pro pláč. A mezitím někde v lese staví "něco" nového sněhuláka. Pečlivě vše aranžuje, přikládá kouli na kouli, a jako závěrečnou tečku úplně navrch pokládá hlavu sněhuláka. Obličej ale netvoří uhlíky, štěrk nebo mrkev. Jsou to sešité rty a vyděšené oči - je to lidská hlava. Monstrum je spokojeno, alespoň pro dnes.

Jo Nesbo servíruje mrazivou severskou detektivku, kde si v každé kapitole řeknete: "aha, vrah je on... dobře není, tak on... tak tedy ona?" zvraty a falešné stopy pokládá za sebou ve snaze zmást čtenáře. A daří se mu to vcelku dobře, i když na konci je z toho dost překombinovaná zápletka.

Harry Hole je vcelku stereotypní postava tohoto typu detektivek. V podstatě obdoba Dirty Harryho (podoba jmen náhodná?) - nešťastný macho samotář zdánlivě bez emocí, který se v depresivním prostředí severu utápí v alkoholu, ale nikdo proti němu nic nezmůže, protože je to zatraceně skvělej detektiv. A proti němu se postaví prototyp sériového vraha - inteligentní misogyn s traumatizujícím dětstvím... Napadl první sníh. Hra začíná...