Snehová vločka

Snehová vločka https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/487184/bmid_snehova-vlocka-9Zy-487184.jpg 4 8 1

Príbeh o láske a rodine, depresii i radosti a dospievaní v dvadsiatom prvom storočí. Mýticky pôsobivý debut talentovanej írskej spisovateľky, silná zmes typických prvkov Sally Rooney a Colma Tóibína. Osemnásťročná Debbie vyrástla na mliečnej farme vzdialenej štyridsať minút – no v skutočnosti celé veky – od Dublinu. Býva s matkou Maeve,, excentričkou, ktorá sa rada vyvaľuje celé dni v posteli, tvrdí, že nevie, kto je Debbin otec, a verí, že máva prorocké sny. V karavane za rohom býva ešte Maevin brat Billy, ktorý priveľa pije a rád sa na internete vydáva za nebohých slávnych spisovateľov. To sú Whiteovci, rodina plná zvláštností, ale spojená pevnou láskou a súdržnosťou. Debbie však začína nový život. Prijali ju na vysokú školu v Dubline, takže niekoľkokrát do týždňa vyráža vlakom za vzdelaním. Prvý raz sa ocitá za hranicami sveta svojho detstva a spolužiaci, a aj tempo a anonymita veľkomesta, v nej vyvolávajú úžas a sklamanie. Keď sa už začína orientovať v možnostiach, ktoré jej ponúka budúcnosť, vrátia sa jej čudesné sny – a s nimi aj tušenie, že má možno podobný osud ako Maeve. Vzápätí rodinu rozvráti tragická udalosť a Debbie zistí, že o ďalšom kroku už možno nerozhoduje sama. Prekrásne komponovaný príbeh dospievania mladej ženy, ktorá sa učí kráčať svetom a občas ani sama nevie, kto je.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Lindeni

Snowflake

Evaho73
19.08.2022 5 z 5

(SPOILER) Zaujímavý román, ktorý si ma podmanil hlavne svojou inakosťou, čo sa týka literárneho spracovania.
Autorka tu použila prvky magického realizmu pri opisoch vciťovania sa do snov iných ľudí.
Za povšimnutie stojí aj spracovanie hlavnej témy príbehu, ktorou sú predovšetkým psychické problémy a depresie s nimi spojené. Autorka tu poukazuje na akúsi bezmocnosť psychiatrov a psychoterapeutov hraničiacou až s ľahostajnosťou k svojim pacientom.
Veľmi sa mi páčilo prepojenie niektorých postáv s rovnakými problémami a schopnosťou zmobilizovať svoje identity k vzájomnej pomoci.
Chválim túto prvotinu hlavne z pohľadu vyprofilovania psychológie jednotlivých postáv, ktoré boli veľmi ľudské a uveriteľné. Nemenej zaujímavé bolo aj prostredie mliekarenskej farmy, kde sa odohrávala väčšina dejových línii príbehu.
Azda jedinou mojou výtkou sú nadávky a neslušné slová, ktoré však patria k naturelu obyčajných ľudí.
Za mňa skvelý román a rovnako skvelá prvotina.

Autorovy knížky

2022  80%Snehová vločka